Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Ma lasa sa inchid balconul?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Sa presupunem ca am gasit o locuinta frumoasa si buna. Sa presupunem ca e bloc nou. Sa presupunem ca balconul e deschis. Probabil ca eu sunt unul din acei vecini care ar vrea sa se culce inclusiv pe balcon, sau sa il foloseasca si pentru alceva in afara de uscat rufe, iar bataia ploi si a vantului nu ma avantajeaza.

Asa ca vreau sa distrug iremediabil fatada blocului, pentru ca vreau sa profit la maxim de metri patrati pe care am dat bani, nu ma intereseaza de designul senzational al blocului, probabil am sa ma chinui sa pic pe aceasi culoare.

Totusi vecinii sau oricine care ar fi enervat de aceste minunate lucruri, ar putea sa-mi faca ceva legal, sau sa ma oblige cumva sa nu fac treaba asta ?

#2
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Discutia nu e cu vecinii, ci cu dezvoltatorul. La cateva blocuri din CT mie mi s-a specificat in mod expres ca NIMENI nu are voie sa aduca NICIO modificare la fatada blocului fara acordul dezvoltatorului, cu subliniere inclusiv pe 'inchiderea balconului'.
Si da, este foarte ok sa nu-ti permita, atata vreme cat te notifica in prealabil :)

#3
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Degeaba incerci sa faci lucruri frumoase, ca imediat vine cineva sa le strice.
Vrei locuinta in bloc nou fara balcon, cauta fara balcon.
Cred ca si daca ar face dezvoltatorii balcon de 20 cm si lung cat usa cat sa poti sa iesi si sa vezi natura, se va gasi unul sa inchida si aia 20cm. Am vazut ceva asemanator la un bloc communist.

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Post_-AppleS-_, on 16 aprilie 2016 - 21:17, said:

Sa presupunem ca am gasit o locuinta frumoasa si buna. Sa presupunem ca e bloc nou. Sa presupunem ca balconul e deschis. Probabil ca eu sunt unul din acei vecini care ar vrea sa se culce inclusiv pe balcon, sau sa il foloseasca si pentru alceva in afara de uscat rufe, iar bataia ploi si a vantului nu ma avantajeaza.

Asa ca vreau sa distrug iremediabil fatada blocului, pentru ca vreau sa profit la maxim de metri patrati pe care am dat bani, nu ma intereseaza de designul senzational al blocului, probabil am sa ma chinui sa pic pe aceasi culoare.

Balconul se inchide cu autorizatie de constructie .
Schimbarea destinatiei din balcon in dormitor , ca asa ai tu placerea , se face cu autorizatie de constructie .
Printre altele , ai un apartament intr-o locuinta la comun ...
Si mai grav , fereasca Domnul pe aia care te vor avea vecin .

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Il inchizi cu termopan si le-ai dat la mumu...elegant
"Geamuri" nu te poate opri nimeni sa-ti pui la casa si nici autorizatie nu cred ca iti trebuie

Edited by I2O, 16 April 2016 - 21:39.


#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Pai cu termopan vreau. Pai dezvoltatorul imi da apartamentul iar au imi pun geamuri frumoase la balcon, nimic in neregula aici ?
E vina lui ca a facut un balcon imens.

Edited by _-AppleS-_, 16 April 2016 - 21:44.


#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Vecinul de deasupra vrea  sa isi faca open space frumos si sa elimine peretii si grindele. Nimic in neregula.

#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostI2O, on 16 aprilie 2016 - 21:39, said:

Il inchizi cu termopan si le-ai dat la mumu...elegant
"Geamuri" nu te poate opri nimeni sa-ti pui la casa si nici autorizatie nu cred ca iti trebuie
Serios ! Crezi ca toata lumea este proasta  ? O simpla reclamatie , si s-au dus banii de rate la casa pe amenda .

#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu nu stiu cine v-a spus voua ca daca inchizi  un balcon cu termopan nu mai ai nevoie de autorizatie de constructie...da' poate v-a zis jumate sau poate ati inteles  jumate :)

NU ai nevoie de autorizatie de constructie atunci cand schimbi tamplaria veche cu alta tamplarie, cu geam termopan...atat...balconul ala nu are alta tamplarie care sa fie schimbata...

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ba frate ce a ajuns tara asta...nu mai poti sa iti pui nici geamuri.

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostI2O, on 16 aprilie 2016 - 21:48, said:

Ba frate ce a ajuns tara asta...nu mai poti sa iti pui nici geamuri.
Ce-a ajuns ? Tu poate ai trait pe alta planeta , dar sa sti ca pe lumea asta , mereu s-a facut / construit cu autorizatie ...

#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Tara europeana, civilizata, cum vrea lumea.

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Post_-AppleS-_, on 16 aprilie 2016 - 21:43, said:

Pai cu termopan vreau. Pai dezvoltatorul imi da apartamentul iar au imi pun geamuri frumoase la balcon, nimic in neregula aici ?
E vina lui ca a facut un balcon imens.

e vina ta ca ai cumparat
sau te-a obligat cineva? cu pistolul la cap probabil...Posted Image
ca si aceia care au luat credite tot obligati, si acum nu mai vor sa le plateasca..

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postvubiv, on 16 aprilie 2016 - 21:45, said:

Vecinul de deasupra vrea  sa isi faca open space frumos si sa elimine peretii si grindele. Nimic in neregula.
Pai si daca vrea, cine il poate opri ? Sau poate crezi ca primeste cu inspectia cand vecinii ii bat la usa ? Darama frumos zidurile, iar apoi daca afla cineva afla dupa ce faptul e implinit. Deja mi s-a intamplat la vecinul de dedesubt (in alt bloc vechi) exact povestea asta. Ce sa-i mai fac ?

Edited by _-AppleS-_, 16 April 2016 - 21:57.


#15
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postaeon, on 16 aprilie 2016 - 21:53, said:

e vina ta ca ai cumparat
sau te-a obligat cineva? cu pistolul la cap probabil...Posted Image
ca si aceia care au luat credite tot obligati, si acum nu mai vor sa le plateasca..
L-a obligat banca sa faca un credit si sa cumpere apartamentul pe care nu il dorea, cu acel balcon "imens"

#16
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu am cumparat nene nimic. Era o situatie ipotetica. Deci cum e? Nu am voie sa pun geamuri la balcon? Si cine ma opreste sa iau autorizatia ?
Si nu vreau sa-l fac dormitor ci balcon inchis . Nu am voie sa am balconul inchis ?

Edited by _-AppleS-_, 16 April 2016 - 22:00.


#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postmaximg, on 16 aprilie 2016 - 21:51, said:

Ce-a ajuns ? Tu poate ai trait pe alta planeta , dar sa sti ca pe lumea asta , mereu s-a facut / construit cu autorizatie ...

Un rahat.
Ca sa pui un rand de geamuri mi se pare o aberatie sa ceri autorizatie de constructie.
Eu tot cred ca nu e nevoie si omu isi poate pune linistit termopane.
Si daca il reclama careva ala merita sa-i arunce omu asta doua capace asa de control ca intre "vecini".

#18
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostI2O, on 16 aprilie 2016 - 22:00, said:


Si daca il reclama careva ala merita sa-i arunce omu asta doua capace asa de control ca intre "vecini".
Bun sfatul ! Asa ajunge si amendat , si lucrarea desfintata , dar si legat ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate