Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Am scris o carte. Mai departe ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Oo, fii linistit, nimic nu ma bucura mai mult decat o carte buna. Si cu cat o inteleg mai bine, cu atat imi place mai mult. E ca un puzzle ascuns multora, care trebuie rezolvat.  Citeste The Figure in the Carpet, daca vrei sa stii mai multe.

Si da, Litere, toate etapele.

#38
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View PostPurpura, on 16 martie 2014 - 22:17, said:


Poti sa te bucuri de electricitate, asta nu inseamna ca stii cum functioneaza sau ca o intelegi. Asijderea cu cartile sau cu rasaritul. Intr-un fel priveste un astrofizician stelele noaptea si intr-un alt fel nea Giga electricianul. Dar macar nea Gica stie ca nu stie ...

Mi-e mila de oamenii care au impresia ca e suficient sa stii sa citesti ca sa si intelegi.Dar divagam si, oricum, discutia nu ma intereseaza.
Cu autosugestii de genul asta te minti tu, ca sa pari mai "special" fata de restul  "maselor "?

#39
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
De cand e topicul asta desrpe persoana mea, nu despre cum vad eu literatura?

#40
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Poluezi topicul aiurea si faci majoritatea omenirii proasta si inculta pt ca nu este in stare sa inteleaga o carte doar prin simplu fapt ca nu are doctorat. :::facepalm

Edited by shadowgign2, 17 March 2014 - 11:08.


#41
todhiere

todhiere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.01.2007
Si eu imi doresc sa scriu o carte, cel mai important motiv este latura mea artistica si sensibilitatea pentru naratiune. Nu sunt nici pe departe pregatit pentru o asemenea incursiune, dar niciun autor nu cred ca a fost vreodata.

Dupa cum vad eu lucrurile, cea mai mare frica a unui om e sa decada in derizoriu si trivial, sa fie ridiculizat pentru ceea ce crede si ce creaza ( asta nu se aplica doar la artisti sau in literatura, este mai mult o conditie a existentei noastre sa ne dorim acceptul si aprecierea semenilor nostri, si implicit sa fim ingroziti de respingerea lor ).

De cand ma stiu am fost un narator bun si am fost apreciat de multe ori pentru vorbele si cuvintele mele; ba chiar am avut o tentativa de a-mi castiga existenta din scris, mai exact la un ziar cotidian unde mi-am facut practica si am intrat in campul muncii. A fost insa o experienta stearpa care nu mi-a oferit rampa de lansare necesara.

Pe atunci inca imi negam inclinatiile, mai mult din frustrare decat din altceva. Totusi, in urma cu 3 ani am redescoperit dragostea pentru literatura, mai exact pentru genul epic, si am realizat intr-un tarziu ca pe cat de mult ma relaxeaza si imi face placere sa citesc o carte, as avea o satisfactie insutita sa creez la randul meu ceva ce ar fi apreciat de alte persoane.

Trebuie sa recunosc insa ca am si un motiv mai "egoist" pentru a intra in randul "fauritorilor de legende". Simt acum ca asta este singurul lucru care mi-ar face placere, sa imi castig existenta din scris. Este un vis destul de indraznet si aproape irealizabil, de aceea mi-am propus sa incep sa scriu din suflet si dezinteresat, atunci cand voi simti ca sunt pregatit pentru asta, fara sa ma gandesc la aspectele materiale.

Ceea ce am incercat sa transmit este ca scrisul trebuie sa vina din dorinta de a transmite ceva lumii, o indeletnicire nobila care spiritual se hraneste singura, atat pe sine insasi cat si pe autorul ei, un perpetuum mobile al gandirii.

Am citit tot threadul foarte interesat, si ma bucur ca sunt oameni care au dat sfaturi bine intentionate si plauzibile. Promit ca atunci cand voi avea ceva scris, voi urca si eu fragmente pentru feedbackuri oneste.

Edited by todhiere, 14 May 2014 - 22:31.


#42
Loa5

Loa5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2014

View PostBaghe, on 30 ianuarie 2006 - 22:49, said:

Sa spunem ca sint un scriitor tinar, la prima creatie. Am scris o carte, un roman in mai multe volume. ce fac mai departe? Cum o pot edita? Cum o pot aduce in atentia cititorilor? Ii fac publicitate? Ce altceva mai pot face?


Daca inca nu ti-ai publicat cartea, te putem ajuta! Suntem o platforma editoriala si poti lua legatura cu unul dintre consilierii nostri pentru autori la nr. tel. 0740531284

View Posttodhiere, on 14 mai 2014 - 22:30, said:

Si eu imi doresc sa scriu o carte, cel mai important motiv este latura mea artistica si sensibilitatea pentru naratiune. Nu sunt nici pe departe pregatit pentru o asemenea incursiune, dar niciun autor nu cred ca a fost vreodata.

Dupa cum vad eu lucrurile, cea mai mare frica a unui om e sa decada in derizoriu si trivial, sa fie ridiculizat pentru ceea ce crede si ce creaza ( asta nu se aplica doar la artisti sau in literatura, este mai mult o conditie a existentei noastre sa ne dorim acceptul si aprecierea semenilor nostri, si implicit sa fim ingroziti de respingerea lor ).

De cand ma stiu am fost un narator bun si am fost apreciat de multe ori pentru vorbele si cuvintele mele; ba chiar am avut o tentativa de a-mi castiga existenta din scris, mai exact la un ziar cotidian unde mi-am facut practica si am intrat in campul muncii. A fost insa o experienta stearpa care nu mi-a oferit rampa de lansare necesara.

Pe atunci inca imi negam inclinatiile, mai mult din frustrare decat din altceva. Totusi, in urma cu 3 ani am redescoperit dragostea pentru literatura, mai exact pentru genul epic, si am realizat intr-un tarziu ca pe cat de mult ma relaxeaza si imi face placere sa citesc o carte, as avea o satisfactie insutita sa creez la randul meu ceva ce ar fi apreciat de alte persoane.

Trebuie sa recunosc insa ca am si un motiv mai "egoist" pentru a intra in randul "fauritorilor de legende". Simt acum ca asta este singurul lucru care mi-ar face placere, sa imi castig existenta din scris. Este un vis destul de indraznet si aproape irealizabil, de aceea mi-am propus sa incep sa scriu din suflet si dezinteresat, atunci cand voi simti ca sunt pregatit pentru asta, fara sa ma gandesc la aspectele materiale.

Ceea ce am incercat sa transmit este ca scrisul trebuie sa vina din dorinta de a transmite ceva lumii, o indeletnicire nobila care spiritual se hraneste singura, atat pe sine insasi cat si pe autorul ei, un perpetuum mobile al gandirii.

Am citit tot threadul foarte interesat, si ma bucur ca sunt oameni care au dat sfaturi bine intentionate si plauzibile. Promit ca atunci cand voi avea ceva scris, voi urca si eu fragmente pentru feedbackuri oneste.

Daca doresti o evaluare pertinenta a textelor scrise de tine, poti sa-mi lasi un mesaj.

View PostLightang3l, on 05 noiembrie 2007 - 12:52, said:

Am scris si eu o carte...oarecum si sunt curios ce trebuie sa fac ca sa o public pe banii mei !

Ma intereseaza cum obtin drepturile de autor si care este procesul de tiparire/publicare a unei carti?

Nu este o opera detaliata de 900 de pagini Posted Image ...este o poveste (la care mai trebuie sa lucrez) in 3 partzi (momentan) si nu este o carte mare...intr-o zi o poti citi pe toata.

Au citit-o catziva prieteni care au zis ca este interesanta si le-a placut ...si nu au zis chestia asta doar pentru ca-s prietenii mei Posted Image ... plus ca unul din ei era foarte sceptic si facea misto de mine...si dupa ce a citit mi-a zis ca e superba..... si am mai dat-o cuiva care era total obiectiv si i-a placut foarte mult...deci am fost incurajat sa o public.... si am nevoie de ajutorul vostru pt a face asta deoarece nu am nici cea mai vaga idee cum se face asta si ce drepturi am sau obligatii

multumesc anticipat


Daca doresti sa-ti publici cartea, lasa-mi un mesaj privat si iti ofer toate detaliile de care ai nevoie. Succes in continuare!

Edited by Loa5, 17 June 2014 - 22:11.


#43
Black-Rose

Black-Rose

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2015

View PostBaghe, on 30 ianuarie 2006 - 22:49, said:

Sa spunem ca sint un scriitor tinar, la prima creatie. Am scris o carte, un roman in mai multe volume. ce fac mai departe? Cum o pot edita? Cum o pot aduce in atentia cititorilor? Ii fac publicitate? Ce altceva mai pot face?


In niciun caz sa nu oferi tot manuscrisul cuiva sa ti-l citeasca.Colega mea din liceu a trimis manuscrisul unei edituri din tara,evident a asteptat aproape doua luni un raspuns ca intr-un final sa gaseasca pe site-ul editurii respective cartea ei publicata pe numele altei persoane.Atata timp cat nu o autentifici la un notar sa nu o ofewri spre citit intreaga.

Sa te feresti de editura Polirom,sunt cei mai rau-platnici dintre edituri.Cel mai credibil caz este chiar presedintele USR care nu si-a mai primit banii de 2 ani pe cartile vandute.Incearca sa participi la concursuri literare,gen Mihail Sadoveanu sau Ioan Slavici.Daca manuscrisul este reusit ti-l publica ei.De asemeni poti incerca la concursul Starpress.
Cauta pe google Alexandru Ioan Despina,vei gasi o lista intreaga de concursuri literare pe blogul sau.Mult succes.

#44
Ondi_laur

Ondi_laur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2011
Super, mersi de idei si eu am scris o carte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate