Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Am scris o carte. Mai departe ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
Ioi, io vreau sa scriu o carte...dar as face-o degeaba...:P

#20
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
comisionul de 8-12% nu va face sa va revoltati , nu vi se pare fffffffffffffffffffffffffffffffff putin , cata concentrare, nervi ... consuma un scriitor apoi mai plateste si tiparirea... si sa obtina atat de putin, e ca si cum oameni de sevici ar castiga mai mult ca un profesor.... aici e o situatie inversata !!

#21
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Cat de multe pagini trebuie sa aiba cartea ca sa fie acceptata?....ca eu abia scot 30 de pagini...:)

#22
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Serios acum,chiar am nevoie de ajutor.Am scris si in engleza,dar mai mult in romana,asa ca spre edituri din tara m-as indrepta...stie cineva cine publica gratis?merci de ajutor!!:)

#23
sufletviu1

sufletviu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2012
@'Kyoshi -Salutari

Apreciez sfaturile de bun simt, care realmente ajuta si sunt folositoare tinerelor talente, sau daca nu tinere, debutante. In aceasta categorie ma includ si eu, rasfoind netul in speranta largirii acestui mister aproape impenetrabil "cum sa public o carte". Am insa o intrebare pertinenta, asta dupa ce am asteptat peste 3 luni un raspuns din partea unei edituri cunoscute,(incepe cu H) care ulterior telefonului meu dat in urma asteptarii, mi-a raspuns foarte promt a doua zi, evident raspunsul fiind negativ. Care este urmatorul pas, si unde? Am trecut oarecum cu brio de etapa cu prietenii si cititul de franturi textuale adunati in jurul unei berici, si surprinzator ca nici n-au adormit, nici n-au picat de pe scaun, si n-au tulit-o dupa primele 5 pagini. Intr-adevar ca proza scrisa de mine are o abordare oarecum filozofica, a unei simple conversatii, purtate intre un Batran suflet, si un tinerel care de-abia si-a mijit ochii la-nceput de drum. Un drum unic, al vietii si al destinului. Originalitatea si metafora care sunt incluse in text sunt vizibile la prima vedere fara prea mari eforturi si sunt convins ca editura la care am apelat, cred ca n-a binevoit sa-si aloce un ochi pentru a citi macar o litera, cu atat mai mult, de a si analiza cele scrise. Fara gluma, parerile celor ce ma-nconjoara poate sunt subiective, dar toate sunt pozitive si cred ca multimea de cugetari si sentimente implementate in viata cuvintelor scrise de-a lungul a 2 ani(atat a durat), ar avea dreptul sa respire lumina. Incercand marea cu degetul, indrasnesc cu tot respectul sa va ofer adresa mea de mail pentru a detalia si a ma consulta cu dvs. in cateva chestiuni. Va multumesc    [email protected]

#24
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Sa ne spui si noua ce-ai rezolvat! Succes!

PS. Daca reusesti, sa nu uiti sa-i faci cinste domnului redactor!  :bigwhitegrin:

#25
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
In ce conditii se poate publica o carte in format electronic, in vederea punerii la vanzare pe siteuri gen Amazon sau Barnes and Nobles?
Cum iti pastrezi drepturile de autor asupra creatiei in cazul acesta? Nu e mai convenabil decat sa te complici cu niste edituri nesimtite?

#26
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Poti sa devii autor Amazon, ai 70% din castiguri. Vezi pe situl lor informatii detaliate.

#27
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View Post1109unique, on 11 martie 2006 - 02:08, said:

in primul rand ofer-o spre citire unor oameni calificati, evtl. daca ai prieteni sau cunostinte cu studii temeinice in domeniu.

Interesant. Hmm..deci este nevoie de diplome de doctorat si premii castigate la NASA ca sa poti sa citesti o carte si sa o intelegi ca mai apoi sa dai un mic feedback. Curios. Inseamna ca milioanele de oameni care inca mai citesc si care nu au doctorate, au citit degeaba pana acum. Treceau prin carti ca, cutitul prin branza.

Cred ca este cel ai debil mesaj citit pe ziua de azi.

#28
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postshadowgign2, on 15 martie 2014 - 02:40, said:


Interesant. Hmm..deci este nevoie de diplome de doctorat si premii castigate la NASA ca sa poti sa citesti o carte si sa o intelegi .


Da. Daca vorbim de carti bune si de un nivel superior de intelegere.

Si eu ascult muzica clasica, dar n-o inteleg sau ma uit la o pictura si nu pricep despre ce e vorba. De ce-ar fi literatura diferita, accesibila oricui stapaneste alfabetul?

#29
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Mda..


" - Voi pleava ce sunteti, nu aveti capacitatea sa va conduceti singuri, asa ca eu voi fi conducatorul vostru, va voi da porunci si voi va trebui sa le ascultati chiar daca vor fi asupritoare."

  " - Da, stapane, noi suntem sclavii tai si vom munci pt tine, ne voM da viata pt tine, pt ca noi HABAR NU AVEM CUM SA TRAIM, ESTE CHIAR GREU SA TE DUCA CAPUL SA TRAIESTI, SI DIN CAUZA ASTA AVEM NEVOIE DE TINE"

WTF?!

PS: in postul de mai sus nu era vorba de carti de anatomie sau carti de inginerie  etc. Este vorba de beletristica. Daca ai nevoie de doctorate ca sa intalegi Morometii sau ION inseamna ca ai un singur neuron care cu siguranta iti va muri de plictiseala.

Eu cred ca este nevoie de doctorat pt inscrierea pe softpedia pt ca multi ***** isi fac aparitia pe aici cu idei la fel de  *******.

Edited by shadowgign2, 15 March 2014 - 21:02.


#30
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Cartile de anatomie sau de inginerie sunt mult mai usor de inteles decat cele de specialitate. Par, numai, mai usoare.

#31
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostPurpura, on 16 martie 2014 - 06:13, said:

Cartile de anatomie sau de inginerie sunt mult mai usor de inteles decat cele de specialitate literatura, care numai par mai usoare.

Eram obosita, n-are niciun sens ce-am scris.

#32
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Mai discutam cu un user acum vreo doua ore si chiar mi-a atras atentia la ce prostii poti debita.. spui niste chestii pe care doar un frustrat le poate spune.. daca facem o paralela, este ca si cum fericirea este accesibila doar celor destul de inteligenti sau doar daca obiectul fericirii este indeajuns de maret... dar unul care se bucura de un simplu rasarit de soare sau de stele pe cerul noptii?! Astia cum sunt?

wtf?

#33
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postshadowgign2, on 16 martie 2014 - 21:40, said:

Mai discutam cu un user acum vreo doua ore si chiar mi-a atras atentia la ce prostii poti debita.. spui niste chestii pe care doar un frustrat le poate spune.. daca facem o paralela, este ca si cum fericirea este accesibila doar celor destul de inteligenti sau doar daca obiectul fericirii este indeajuns de maret... dar unul care se bucura de un simplu rasarit de soare sau de stele pe cerul noptii?! Astia cum sunt?

wtf?

Poti sa te bucuri de electricitate, asta nu inseamna ca stii cum functioneaza sau ca o intelegi. Asijderea cu cartile sau cu rasaritul. Intr-un fel priveste un astrofizician stelele noaptea si intr-un alt fel nea Giga electricianul. Dar macar nea Gica stie ca nu stie ...

Mi-e mila de oamenii care au impresia ca e suficient sa stii sa citesti ca sa si intelegi.

Dar divagam si, oricum, discutia nu ma intereseaza.

Edited by Purpura, 16 March 2014 - 22:16.


#34
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008

View PostPurpura, on 16 martie 2014 - 22:17, said:

Poti sa te bucuri de electricitate, asta nu inseamna ca stii cum functioneaza sau ca o intelegi. Asijderea cu cartile sau cu rasaritul. Intr-un fel priveste un astrofizician stelele noaptea si intr-un alt fel nea Giga electricianul. Dar macar nea Gica stie ca nu stie ...

Mi-e mila de oamenii care au impresia ca e suficient sa stii sa citesti ca sa si intelegi.

Dar divagam si, oricum, discutia nu ma intereseaza.

??? Deci tu citesti carti pe care nu le intelegi? Curios...Posted Image
Umila mea parere e ca eu inteleg ce citesc. Nu inteleg acelasi lucru ca oricine altcineva dar asta e si ideea, nu?
E bine ca esti neinteleasa, daca ramai o enigma mentii prospetimea vie Posted Image

#35
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostAltair_dsc, on 16 martie 2014 - 22:25, said:

??? Deci tu citesti carti pe care nu le intelegi? Curios...Posted Image

De unde-ai inteles asta?

View PostAltair_dsc, on 16 martie 2014 - 22:25, said:

Umila mea parere e ca eu inteleg ce citesc. Nu inteleg acelasi lucru ca oricine altcineva dar asta e si ideea, nu?

Intelegi, evident, dar cat din complexitatea cartii? Si nu e chiar asa, pe dat cu parerea, ci cu justificare pe text (a ce ai inteles)

View PostAltair_dsc, on 16 martie 2014 - 22:25, said:

E bine ca esti neinteleasa, daca ramai o enigma mentii prospetimea vie Posted Image

Asta-i irelevant pt. discutie.

#36
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008

View PostPurpura, on 16 martie 2014 - 23:04, said:

De unde-ai inteles asta?



Intelegi, evident, dar cat din complexitatea cartii? Si nu e chiar asa, pe dat cu parerea, ci cu justificare pe text (a ce ai inteles)



Asta-i irelevant pt. discutie.

Esti la litere, este? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Am mai dat eu de astfel de opinii, dar asa nu o sa te mai bucuri niciodata de o carte, sau de altceva.
Pacat...aveai potential.
NU ai fost aleasa pentrun motiv!!! (You weren't chosen for a reason!!!)Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate