Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contactul vizual

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#19
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Care reacții mai exact?

#20
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
Duamneeeeeee, ce reactiiii , adica gorila iti rupe capu daca te uiti in ochii ei, asta e o reactie, cainele te ataca, dom'soara roseste, etc , etc, astea sant reactii diferite la aceeasi actiune

Ce actiune ??? privitul ochi in ochi,

Acum e cristal clear ??

#21
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postelephantul, on 16 aprilie 2016 - 21:21, said:

Duamneeeeeee, ce reactiiii , adica gorila iti rupe capu daca te uiti in ochii ei, asta e o reactie, cainele te ataca, dom'soara roseste, etc , etc, astea sant reactii diferite la aceeasi actiune

Ce actiune ??? privitul ochi in ochi,

Acum e cristal clear ??
Deci tu vrei o explicație universală nu doar pentru toți oamenii de pe planetă, ci chiar o explicație universală pentru toate făpturile vii?

View Postelephantul, on 16 aprilie 2016 - 15:04, said:

(gorile, oameni, etc)

Mai încercăm o dată. Nu numai că la oameni privitul în ochi sau chiar privitul prelungit au semnificații diferite în funcție de zonă, dar la diverse specii de animale reacția eset încă și mai diferită.
Cât despre a compara un manager general american cu un câine sau o gorilă, atunci când fiecare dintre ei își întâlnește oponentul... Să explic că sunt specii diferite, cu culturi diferite?

#22
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
exact, la toate fiintele vii, dar nu ma intereseaza reactiile, alea le stim ,sant observabile, ma intereseaza mecanismul acelor reactii

un exemplu la care m-am gandit este urmatorul, pe un caine nu prea hotarat care vrea sa te atace il poti tine in frau doar cu privirea, el este constient ca privindu-l ii poti anticipa mai bine miscarea si il poti contracara mai usor, si atunci ezita, logic , cainii nu sant prosti

cred ca privitul in ochi este o etalare de forta, sant aici, sant perfect constient si lucid, te analizez pt a-ti anticipa reactia, am toata atentia indreptata asupra ta

la o gorila nu prea-i place etalarea asta de forta, si ti-o da imediat, pe dom'soara o cam zapaceste partea cu ,,am toata atentia indreptata asupra ta'', dar astea sant doar niste exemple , situatiile sant mult mai multe iar definitia mea de mai sus este destul de incompleta si superficiala

si nu vad ce diferenta ar fi intre un manager american, si o gorila sau un caine, la baza au cam aceleasi reactii

Edited by elephantul, 16 April 2016 - 22:02.


#23
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postelephantul, on 16 aprilie 2016 - 21:55, said:

sant aici, sant perfect constient si lucid, te analizez pt a-ti anticipa reactia, am toata atentia indreptata asupra ta
Sau „pentru mine, în această secundă, nu contezi decât tu, persoana ta și ceea ce ai tu de spus. Confirm că ești lângă mine drept egal al meu, cu idei, opinii și sentimente proprii, pe care doresc în mod real să le aflu, fiindcă mă interesează care sunt acestea”.

Eu zic că există șanse extrem de mari să devii un bun practicant al introspecției dacă te apuci să citești. Mult, sistematic, în fiecare zi, vreme de câțiva ani. Și prin asta înțeleg cărți, nu posturi de pe softpedia. Nu e niciodată târziu să începi. Și după o vreme, când exercițiul lecturii o să-ți vină firesc, ți-aș sugera să te apropii de părintele etologiei, Desmond Morris, care explică foarte clar ceea ce încerci tu să afli.

#24
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Domnisoara roseste din 2 motive.

1)  Se enerveaza si vrea sa pocneasca pe badaran.
2) SimCAte ceva pentru (asesta din urma)

#25
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015

View PostCazimi, on 16 aprilie 2016 - 23:03, said:

Sau „pentru mine, în această secundă, nu contezi decât tu, persoana ta și ceea ce ai tu de spus. Confirm că ești lângă mine drept egal al meu, cu idei, opinii și sentimente proprii, pe care doresc în mod real să le aflu, fiindcă mă interesează care sunt acestea”


Bun, cu ce am spus eu si cu aceasta completare, stabilim relativ cam ce se transmite, da reactiile , reactiile de ce sant atat de diferite ?

#26
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Reactia, reactia, reactia,..!
Ce este reactia (manifestarea comportamentala)?
Este efectul unei cauze.
Care e cauza?
Este ea privitul in ochi?
Nu.
Privitul in ochi este stimulul, comanda care declanseaza cauza reactiei, adica care declanseaza cauza unui anumite forme comportamentale).
Care este aceasta cauza ce poate fi declansata prin stimulul "privitului in ochi" (in acest caz; sau a altor stimuli/comenzi in alte situatii/exemple) si care la randul sau declanseaza o anumite atitudine psihica si un anumit comportament fizic (inclusiv verbal, sonor) e o tema mult mai subtila.

#27
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
,, e o tema mult mai subtila ''


poti dezvolta ?

#28
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Eu zic sa nu confundam privitul in ochi cu privitul fetei.

ref. la caini: daca vrei sa tii la distanta un caine pe un teritoriu care nu este al lui, atunci este indicat sa stai cat mai drept si sa-i arati dintii in timp ce marai (postura de avertizare/dominatie).
Alta varianta este sa lansezi "invinatia la joaca" aplecare usoara si lovit cu ambele maini picioarele in timp ce tii gura semideschisa.

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si daca ai alta treaba decat sa te prostesti?

#30
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Problematica e complexa si numai cineva real pasionat o poate intelege.

Un exemplu concludent si prezentat extrem de sumar.
Privitul in ochi e la fel ca orice care include intelegere si emotie, e un tipar; de exemplu ofensa.
De ce un copil mic nu raspunde la ofensa?
Intrucat inca nu si-a insusit acele sunete numite cuvinte articulate, acea manifestare, imagine sau orice altceva considerat jignitor de catre adulti, ca fiind ceva ofensator.
Intrucat nu a facut asta, nu si-a insusit si nu a dezvoltat nici reactiile pe care conform conventiilor culturale din cadrul mediului uman respectiv, se impune a le avea.
In principiu ofensa, privitul in ochi, ...sunt tipare datorate valorizarii (alocarii statutului de adevar, de real, just, statutului de firesc, normal,...) de intelegere/de intelesuri (umane sau animalice).
Copilul isi formea din anumite cuvinte, imagini,... comenzi declansatoare de tipar.
Tiparele si le formeaza treptat in general prin preluare de la adulti a tiparelor de a intelege, tiparelor de manifestare.
Tiparul se bazeaza pe valoarea, pe sensul si statutul de normalitate, adevar, justete, corectitudine, etica, ... acordat intelesurilor in cauza, dar si pe emotionalul la care intelesurile dau acces.
In principiu sun atasamente fata de intelesuri, fata de emotii, fata de comportamnete, fata de ...
Orice atasament e format din doua tiapre, tiparul atitudianl subtil (TAS) si tiparul atitudinal si comportamental (TAC).
Dupa ce si le-a integrat (fara sa isi dea sema ca prin ceea ce face isi integreaza asemenea tipare ale atasarii, fara sa isi dea sema ca isi scrie schemele logice functionale reflex) e suficient sa auda un cuvant, ...integrat ca si comanda de declansare a tiparului (tiparelor) si automat se declanseaza TAS-ul; acesta ruleaza rapid pricipiile asimilate conform carora recunoaste ofensa, reactia potrivita la ea,...si permite accesul in realitatea individului a unui anumit gen de emotional.
TAS-ul din efect devine cauza si declanseaza TAC (tiparul atitudinal/psihic si comportamental); adica individul reactioneaza psihic si fizic specific celui ce  e ofensat (sau e privit in ochi).

#31
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postbullterrorist, on 19 aprilie 2016 - 06:01, said:

Eu zic sa nu confundam privitul in ochi cu privitul fetei.

ref. la caini: daca vrei sa tii la distanta un caine pe un teritoriu care nu este al lui, atunci este indicat sa stai cat mai drept si sa-i arati dintii in timp ce marai (postura de avertizare/dominatie).
Alta varianta este sa lansezi "invinatia la joaca" aplecare usoara si lovit cu ambele maini picioarele in timp ce tii gura semideschisa.

Eu ii arunc intr-o parte ceva, orice..., un mic obiect, si el se duce dupa el, poate crede ca e de mancare (dar sa nu fie ceva de mancare ca apoi vine sa ii mai dai)
Cand vede ca nu ciuguleste nimic, o lasa moarta. Deja sunt departe...

Ce spui tu e sf....ai atata timp? El are destul si poate intra in joc, face la fel...

Edited by Rixthinna, 19 April 2016 - 09:21.


#32
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
P.S. eu nu sunt pentru caini "ingrijiti in strada", vorbeam strict despre cum interactionezi cu un caine.

#33
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postbullterrorist, on 19 aprilie 2016 - 11:56, said:

P.S. eu nu sunt pentru caini "ingrijiti in strada", vorbeam strict despre cum interactionezi cu un caine.
Dar cu Mos Craciun? Posted Image
Cum reactionezi la contactul vizual cu acesta?

#34
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
II dictez o lista si apoi il rog frumos.

#35
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015

View Postaltnume, on 19 aprilie 2016 - 07:53, said:

Problematica e complexa si numai cineva real pasionat o poate intelege.

Un exemplu concludent si prezentat extrem de sumar.
Privitul in ochi e la fel ca orice care include intelegere si emotie, e un tipar; de exemplu ofensa.
De ce un copil mic nu raspunde la ofensa?
Intrucat inca nu si-a insusit acele sunete numite cuvinte articulate, acea manifestare, imagine sau orice altceva considerat jignitor de catre adulti, ca fiind ceva ofensator.
Intrucat nu a facut asta, nu si-a insusit si nu a dezvoltat nici reactiile pe care conform conventiilor culturale din cadrul mediului uman respectiv, se impune a le avea.
In principiu ofensa, privitul in ochi, ...sunt tipare datorate valorizarii (alocarii statutului de adevar, de real, just, statutului de firesc, normal,...) de intelegere/de intelesuri (umane sau animalice).
Copilul isi formea din anumite cuvinte, imagini,... comenzi declansatoare de tipar.
Tiparele si le formeaza treptat in general prin preluare de la adulti a tiparelor de a intelege, tiparelor de manifestare.
Tiparul se bazeaza pe valoarea, pe sensul si statutul de normalitate, adevar, justete, corectitudine, etica, ... acordat intelesurilor in cauza, dar si pe emotionalul la care intelesurile dau acces.
In principiu sun atasamente fata de intelesuri, fata de emotii, fata de comportamnete, fata de ...
Orice atasament e format din doua tiapre, tiparul atitudianl subtil (TAS) si tiparul atitudinal si comportamental (TAC).
Dupa ce si le-a integrat (fara sa isi dea sema ca prin ceea ce face isi integreaza asemenea tipare ale atasarii, fara sa isi dea sema ca isi scrie schemele logice functionale reflex) e suficient sa auda un cuvant, ...integrat ca si comanda de declansare a tiparului (tiparelor) si automat se declanseaza TAS-ul; acesta ruleaza rapid pricipiile asimilate conform carora recunoaste ofensa, reactia potrivita la ea,...si permite accesul in realitatea individului a unui anumit gen de emotional.
TAS-ul din efect devine cauza si declanseaza TAC (tiparul atitudinal/psihic si comportamental); adica individul reactioneaza psihic si fizic specific celui ce  e ofensat (sau e privit in ochi).


sa inteleg ca totul se rezuma la educatie ( voluntara sau involuntara ), hmmmm  .... plauzibil , dar oare sa fie atat de simpla explicatia ? am totusi impresia ca unele reactii sant universale, ex oamenii, indiferent de zona geografica ,rasa,religie, cutume locale, etc

#36
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nu o sa monopolizez cunoasterea universala! Si daca sunt universal umane ce? Nu au oamenii in comun foarte multe? Nu functioneaza ei la fel in foarte multe privinte? Nu cumva ca se conditioneaza, se ataseaza altfel de fumat un chinez fata de un roman? Nu cumva ca frustrarea, frica, rusinea, aroganta, vanitatea, vinovatiile, angoasele, cupiditatea, lacomia, harnicia sau delasarea, comoditatea, compulsiunile,... nu functioneaza la fel la componentii ambelor natii?...
Ia un exemplu concret, dar concret, nu asa: " o fi n-o fi", "e asa dar si asa".
Daca ar fi sa dezvot un singur exemplu atat cat il pot dezvolta la acest moment (si nu ar fi o lucrare cu pretentii si nici cea mai reusita), rezulta cateva pagini bune de scris, poate chiar zeci de pagini (ce-i drept daca se intelege un singur exemplu, celelalte au in principiu aceeasi structura).

Apropo de universalitate umana, nu mica mi-a fost surprinderea cand, intr-un reportaj coreean ce avea o anumita tema, involuntar (sau intru a completa filmul, dar fara legatura cu tema) au fost filmati cativa copii coreeni care jucau un joc foarte cunoscut in localitatea din Romania unde am copilarit, joc pe care noi toti il jucam (noi il numeam clince, jocul de-a clincea au jocul cu clincea/clincia).

Edited by altnume, 19 April 2016 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate