Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Accident usor; vinovatul nu are RCA valabil

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostPlaton, on 15 aprilie 2016 - 15:38, said:

Adica e ca dracu in tara asta, tu nu esti vinovat si orice ai face tot iti creste asigurarea....ce tara de rahat avem,Casco asta nu stie sa si scada ? stie numai sa creasca? asa ca un neg!?

Daca nu esti tu vinovat, se presupune ca iti repari masina pe RCA-ul aluia, nu pe CASCO.
Exista desigur si varianta clasica cu masina lovita in parcare, cand trebuie s-o faci pe CASCO, dar aici e vorba de nesimtirea si iresponsabilitatea celui care a lovit masina si a plecat, nu de tara de rahat.

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostRealThing, on 15 aprilie 2016 - 16:01, said:


Ar fi foarte util daca in loc sa puneti intrebari tampite si sa faci afirmatii la fel de tampite, ati spune ce aveti de spus. Pe forum toti sunt James Bond, stim de mult.
Stiai ca te certi cu fifi?

#39
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Postdusul, on 15 aprilie 2016 - 14:56, said:



ooooooooooooooofffh

1. cum faci recuperare de dauna direct de la vinovat?

Nu faci tu, face firma unde ai CASCO.
Acum intelegi ?
Cazul asta e inca un motiv pentru care in caz de accident eu merg direct la Politie,,unde primesti scris negru pe alb rezolutia, fara cocalarisme de doi bani.
Asa e in viata, prostia si domnia se platesc.

#40
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postericmario, on 15 aprilie 2016 - 16:35, said:


Stiai ca te certi cu fifi?

Aoleu si aici a ajuns? :lol:

#41
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostRealThing, on 15 aprilie 2016 - 14:30, said:

... ceea ce nu ar trebui sa-ti creasca rata sau valoarea francizei ...
Se numește franșiză! „Franciza” e altceva ... :)

#42
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Corect, mi-am dat seama dupa ce nu mai puteam edita

#43
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Am revenit. Am fost la politie accidente usoare sector 6 si, sincer, a durat mai mult drumul pana acolo decat timpul petrecut cu declaratia. In 20-30 min eram gata cu totul, declaratie, proces verbal, poze, etc. Mi s-a parut ciudat ca mi-a luat alcoolemia desi accidentul s-a intamplat la ora 10.30 (se pare ca asta e procedura). Desi i-am spus domnului de acolo ca am "poze" facute cu telefonul atunci, mi s-a parut ciudat ca nu mi-a cerut nimic. A specificat insa in procesul verbal ca am "dovezi" de la fata locului precum si faptul ca am verificat eu on line si vinovatul nu avea asigurare RCA valabila.
Oricum, si eu m-am dus nepregatit in sensul ca aveam pozele pe telefon. Mi s-a transmis ca daca va fi cazul voi fi contactat dar trebuie sa le pun pe un cd/dvd.


View PostAndyM, on 15 aprilie 2016 - 16:01, said:

Eu nu inteleg la punctul 3, de ce naibi iti creste tie daca ei isi recupereaza daunele?
De asemenea nici la punctul 2 nu mi se pare normal sa-ti creasca...

La punctul 1 e ok, poate faci o prostie din vina ta, dar cand e altul de vina, iar societatea de asigurari isi recupereaza prejudiciul, il recupereaza de doua ori? Si de la tine, si de la vinovat?

Asta mi s-a parut si mie ciudat dar cei de la asigurari au zis:

1. daca eu o comit asta este, (sunt asigurat) si ei ma despagubesc + si imi va creste prima
2. daca altul o comite si eu vreau sa imi repar masina pe CASCO (cu regres), ei trebuie sa delege niste oameni care sa se ocupe de recuperarea banilor (de la asiguratorul vinovatului) si de aici rezulta costuri in plus si implicit prima mai mare.
3. Idem 2.

#44
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Bine facut!
Am fost intr-o situatie similara si ca om bun prost ce sunt, am zis ca ma intereseaza reparatia masinii, nu faptul ca nu avea asigurare, ITP expirat si permisul la "schimbat". Tot asa, parea om serios. N-a durat decat o luna de alergari dupa el si un plin de motorina, al meu. Intr-nu final s-a rezolvat dar de atunci, nu mai iert nimic pentru ca n-are rost, sunt "trecut" prin ele. :)

#45
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Alcool ??
Poate vinovatul avea RCA valabil, dar avea 2 beri la bord .
A tras de timo, te-a lasat sa faci ce vrei tu.
Maine , cand va fi cautat de politie , vine treaz -nemancat, cu RCA-ul valabil si gata filmul .
Mai verifica odata valabilitatea RCA.

#46
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cine ii antedateaza lui RCA?
Daca nu se prezinta in 24 de ore el va suporta sanctiunile prevazute.

#47
eTicHelp

eTicHelp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.04.2016

View Postvubiv, on 15 aprilie 2016 - 16:25, said:

Cum ti-a lovit aripa stanga din moment ce el venea din dreapta?
Rectific - dreapta! Ma gandeam la dreapta si am scris stanga. :D

#48
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012

View Posttiomarami, on 15 aprilie 2016 - 18:22, said:

Alcool ??
Poate vinovatul avea RCA valabil, dar avea 2 beri la bord .
A tras de timo, te-a lasat sa faci ce vrei tu.
Maine , cand va fi cautat de politie , vine treaz -nemancat, cu RCA-ul valabil si gata filmul .
Mai verifica odata valabilitatea RCA.

Daca ar fi avut RCA valabil, nu aparea la CEDAM pe site ca fiind expirat de 5 zile. Chiar si asa, nu ma deranjeaza. Scopul meu nu este sa il "ingrop" pe el ci sa imi repar masina cat mai repede si cat mai bine pt mine. Faptul ca nu are/avea asigurare imi creeaza un disconfort mai mare decat daca ar fi avut.

Si acum sa fim seriosi: alcool la 10 dimineata??? Cine dracu ar fi baut/beat la ora aia???

#49
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
@initiator, foarte bine ai facut.
Stii cum se spune:facerea de bine e ...... de mama.

#50
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Yeap. Nu credeam ca o sa fiu de acord cu asta, dar din pacate (pt mine cel putin s-a adeverit) asa este.

#51
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postbudacu, on 15 aprilie 2016 - 17:54, said:

Am revenit. Am fost la politie accidente usoare sector 6 si, sincer, a durat mai mult drumul pana acolo decat timpul petrecut cu declaratia. In 20-30 min eram gata cu totul, declaratie, proces verbal, poze, etc. Mi s-a parut ciudat ca mi-a luat alcoolemia desi accidentul s-a intamplat la ora 10.30 (se pare ca asta e procedura). Desi i-am spus domnului de acolo ca am "poze" facute cu telefonul atunci, mi s-a parut ciudat ca nu mi-a cerut nimic. A specificat insa in procesul verbal ca am "dovezi" de la fata locului precum si faptul ca am verificat eu on line si vinovatul nu avea asigurare RCA valabila.
Oricum, si eu m-am dus nepregatit in sensul ca aveam pozele pe telefon. Mi s-a transmis ca daca va fi cazul voi fi contactat dar trebuie sa le pun pe un cd/dvd.




Asta mi s-a parut si mie ciudat dar cei de la asigurari au zis:

1. daca eu o comit asta este, (sunt asigurat) si ei ma despagubesc + si imi va creste prima
2. daca altul o comite si eu vreau sa imi repar masina pe CASCO (cu regres), ei trebuie sa delege niste oameni care sa se ocupe de recuperarea banilor (de la asiguratorul vinovatului) si de aici rezulta costuri in plus si implicit prima mai mare.
3. Idem 2.

Mi s-a intamplat de doua ori sa am nevoie de CASCO cu regres, dar nu mi-a crescut niciodata prima de asigurare. Tot la Allianz.
Isi recupereaza eventualele costuri suplimentare tot de la emitentul RCA-ului vinovatului.
E mai scump la astia, dar merita. Deconteaza imediat la service, nu stau pana se hotarasc sa plataeasca aia cu RCA-ul. Cu anchete peste anchete, ca nu cumva sa fie frauda.
Mai au niste clauze de te doare mintea. Daca e nevoie, pot inchiria masina pe durata reparatiei, pe care o plateste tot CASCO (isi recupereaza banii).
De anul trecut am si clauza de a-mi putea repara masina si la reprezentanta. Pana anul trecut nu puteam decat la anumite service-uri (exista o lista) pentru ca e mai ieftin.

Nu stiu cu cine ai vorbit de la ei, dar e clar ca nu e in regula...

Oricum, mult succes!

#52
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pai tipul care m-a pocnit acum 2 saptamani era profesor universitar (si destul de in varsta), asta nu l-a oprit sa plece dupa ce m-a troznit, si sa nu se prezinte la politie. Multi cred ca scapa daca isi inchid telefonul sau fug. De aia e bine sa ai o camera pe masina, nu se stie niciodata, "sa fie sa nu trebuiasca".

#53
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postbudacu, on 15 aprilie 2016 - 18:49, said:

Si acum sa fim seriosi: alcool la 10 dimineata??? Cine dracu ar fi baut/beat la ora aia???
Jumatate din populatia urbana dintr-un anumit segment de varsta si jumatate din populatia din mediul rural din toate segmentele de varsta.

#54
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012

View Postclaz, on 15 aprilie 2016 - 18:58, said:


Eu am sunat la centrul lor de daune si de acolo am primit raspunsul respectiv. Ma bucur sa fi inteles eu gresit sau sa imi fi explicat tipul cu care am vb gresit (desi este aproape imposibil; dar na, se mai intampla).
Stiu ca sunt mai scumpi si au clauze mai ciudate, dar intr-adevar nu fac pe niznaii cand e vorba de plati. Platesc cand e de platit (cel putin asa am inteles); pana acum nu am avut de a face cu ei.

Daca e nevoie, te pot aborda prin PM?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate