Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Accident usor; vinovatul nu are RCA valabil

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ala si-o face cu mana lui daca "uita" sa raspunda la telefon, iar pentru cel lovit si nevinovat gestul e in favoarea lui (are numarul masinii vinovatului, copii de pe toate actele, ceea ce face situatia foarte clara si la politie). O poti face pe CASCO cu regres (ceea ce nu ar trebui sa-ti creasca rata sau valoarea francizei), si la randul lor cei de la CASCO vor cere bani de la asiguratorul vinovatului. CUm nu are RCA valabil, ghici, il vor actiona in instanta pentru recuperarea daunelor.

In concluzie, e foarte bine ca ai CASCO, du-te la politie si fa-o pe regres. N-a fost om, sa se descurce prin tribunale (la reprezentanta numai cele 4 elemente de vopsit sunt vreo 3200 RON, plus ce-o mai fi pe acolo, se lipeste de-un 6-8000 RON plus cheltuieli judecata).

Edited by RealThing, 15 April 2016 - 14:30.


#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
@dusul-Uneori nu ai cu cine sa te intelegi si pace! Iti trebuie un ochi in plus pentru asta.

Edited by arab, 15 April 2016 - 14:33.


#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
eu daca eram in locul lui mergeam direct la asigurator, in 30 minute te sunam, iti dadeam o copie de la rca si te rugam ca maine dimineata sa mergem sa facem amiabila
daca tu trebuie sa te rogi de el si nici nu raspunde la telefon atunci e clar ca vrea sa scape
e bine ca vrei sa fii domn dar cu unii nu merita si tot tu o sa ramai pagubit in final
mergi la politie, faci reparatia pe casco

Edited by Kroghy, 15 April 2016 - 14:35.


#22
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
eu zic ca vrea sa te faca daca nu iti raspunde la telefon. e in interesul lui sa cada la pace cu tine

#23
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Postdusul, on 15 aprilie 2016 - 14:37, said:

stii ce inseamna regres si cine o poate face in ce conditii?
Se poate face recuperare daune si direct de la vinovat, daca nu are asigurare RCA.
Mergi la asigurator si nu mai pierde timpul cu inconstienti.
Nici bani nu poti lua de la el, cat timp nu stii valoarea reparatiei.

Edited by nino852, 15 April 2016 - 14:48.


#24
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Intre timp am vorbit si cu cei de la Allianz (acolo am CASCO) si le-am explicat problema mi-au spus ca am 3 variante:

1. imi repar  masina pe CASCO si imi creste la anul prima de asigurare (fara sa implic persoana in cauza)
2. imi repar masina pe CASCO cu regres pe asigurarea lui si tot o sa imi creasca prima de asigurarea dar mult mai putin comparand cu prima situatie.
3. imi repar masina pe CASCO si apoi ei il vor da in judecata pe vinovat sa isi recupereze pierderile (asta presupune sa astept ca politia sa inchida cercetarile/dosarul) si tot imi va creste prima de asigurare.

Cum variantele 1 si 2 (cel putin pana acum) ies din discutie voi opta pt varianta 3. Mai ales ca acum, nu numai ca nu imi raspunde la telefon, dar l-a si inchis.
Am plecat la politie.

Revin cu detalii cand ma intorc.

#25
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Din moment ce omul evita orice contact cu initiatorul... e clara treaba.

#26
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Apropo, la Politie vezi sa declari ca a spus ca are RCA valabil dar nu la el, si la el il avea doar pe cel expirat.
Si ca ulterior dupa ce ai verificat pe internet te-ai prins ca ti-a dat teapa si ca a mintit.

#27
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Daca de dimineata si pana acum nu a fost in stare sa isi faca asigurarea si sa ti-o dea(ori pe mail, ori sa va intalniti face to face) e clar ca are o problema.
Frige-l ca sa nu ai tu probleme(fals in declaratii, poate merge el inaintea ta la politie, etc)

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbudacu, on 15 aprilie 2016 - 15:00, said:

Intre timp am vorbit si cu cei de la Allianz (acolo am CASCO) si le-am explicat problema mi-au spus ca am 3 variante:

1. imi repar  masina pe CASCO si imi creste la anul prima de asigurare (fara sa implic persoana in cauza)
2. imi repar masina pe CASCO cu regres pe asigurarea lui si tot o sa imi creasca prima de asigurarea dar mult mai putin comparand cu prima situatie.
3. imi repar masina pe CASCO si apoi ei il vor da in judecata pe vinovat sa isi recupereze pierderile (asta presupune sa astept ca politia sa inchida cercetarile/dosarul) si tot imi va creste prima de asigurare.

Cum variantele 1 si 2 (cel putin pana acum) ies din discutie voi opta pt varianta 3. Mai ales ca acum, nu numai ca nu imi raspunde la telefon, dar l-a si inchis.
Am plecat la politie.

Revin cu detalii cand ma intorc.


Adica e ca dracu in tara asta, tu nu esti vinovat si orice ai face tot iti creste asigurarea....ce tara de rahat avem,Casco asta nu stie sa si scada ? stie numai sa creasca? asa ca un neg!?

Edited by Platon, 15 April 2016 - 15:39.


#29
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Sa ne ti la curent cu ce se va intampla pe viitor.

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbudacu, on 15 aprilie 2016 - 15:00, said:


1. imi repar  masina pe CASCO si imi creste la anul prima de asigurare (fara sa implic persoana in cauza)
2. imi repar masina pe CASCO cu regres pe asigurarea lui si tot o sa imi creasca prima de asigurarea dar mult mai putin comparand cu prima situatie.
3. imi repar masina pe CASCO si apoi ei il vor da in judecata pe vinovat sa isi recupereze pierderile (asta presupune sa astept ca politia sa inchida cercetarile/dosarul) si tot imi va creste prima de asigurare.
De ce ti-ai mai facut CASCO? Posted Image

#31
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Poate a fost fortat de imprejurari, sau pentru cazuri altele decat accidentele din vina altuia.

Daca faci CASCO inseamna ca trebuie sa accepti sa plateti tu mai mult pentru greselile altuia?

#32
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Eu nu inteleg la punctul 3, de ce naibi iti creste tie daca ei isi recupereaza daunele?
De asemenea nici la punctul 2 nu mi se pare normal sa-ti creasca...

La punctul 1 e ok, poate faci o prostie din vina ta, dar cand e altul de vina, iar societatea de asigurari isi recupereaza prejudiciul, il recupereaza de doua ori? Si de la tine, si de la vinovat?

#33
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postdusul, on 15 aprilie 2016 - 14:37, said:




mai multi ochi!!!




stii ce inseamna regres si cine o poate face in ce conditii?

Banuiesc ca stiu din moment ce mi-am facut masina pe caso cu regres (e adevarat ca desteptul care ma troznise pe mine avea RCA valabil, insa nu voia sa mi-l dea, l-a linistit garcea rapid :lol:).

Ar fi foarte util daca in loc sa puneti intrebari tampite si sa faci afirmatii la fel de tampite, ati spune ce aveti de spus. Pe forum toti sunt James Bond, stim de mult.

#34
eTicHelp

eTicHelp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.04.2016

View Postbudacu, on 15 aprilie 2016 - 14:22, said:

Se pare ca, conform proverbului, orice fapta buna nu ramane nepedpsita. Asa si cu mine, desi stabilisem cu vinovatul sa ma sune imediat ce isi face asigurarea si apoi sa mi-o trimita pe mail, acum nici nu mai raspunde la telefon. Il mai astept pana la ora 16 apoi plec direct la politie. Am vrut sa fiu intelegator dar daca nu ai cu cine asta este. I
Nu-l mai suna! N-are rost! Era in interesul lui sa vorbiti si sa rezolve in timp. Nu va mai recunoaste accidentul daca te duci prea tarziu. Vezi nu cumva sa-si faca masina pana te duci tu la politie. Ar fi ciudat...

Du-te direct la politie..

Am patit si eu una de gen. Drum cu doua benzi pe sens, autobuzul pleaca din statie, eu in depasire pe banda doi, el pleaca si trece direct pe 2. Trag de volan, ma urc pe scuar, imi loveste aripa fata stanga si dupa ce ne oprim zice: Asta nu e de la mine.. du-te unde vrei, eu nu ti-am facut asta..." A rams 3 luni fara permis.
Oricum pe ratb isti nu-i intrece nimeni.

Edited by eTicHelp, 15 April 2016 - 16:08.


#35
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Ce trist, incerci sa-l ajuti si tot nimic bun nu iese.

#36
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PosteTicHelp, on 15 aprilie 2016 - 16:08, said:

Am patit si eu una de gen. Drum cu doua benzi pe sens, autobuzul pleaca din statie, eu in depasire pe banda doi, el pleaca si trece direct pe 2. Trag de volan, ma urc pe scuar, imi loveste aripa fata stanga si dupa ce ne oprim zice: Asta nu e de la mine.. du-te unde vrei, eu nu ti-am facut asta..." A rams 3 luni fara permis.
Cum ti-a lovit aripa stanga din moment ce el venea din dreapta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate