Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accident usor; vinovatul nu are RCA valabil

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Astazi dimineata am fost lovit usor de un sofer care a iesit din parcare si nu s-a asigurat. In urma incidentulului, daunele mele sunt: usa dreapta fata, usa dreapta spate, aripa dreapta spate si bara spate (dreapta) zgariate.
Omul in cauza si-a recunoscut vina dar...aici intervine problema. In clipa de fata nu are RCA valabil. L-am verificat si online si are RCA expirat de 5 zile.
Persoana in cauza ma roaga sa il las sa isi faca astazi asigurare si apoi sa declaram accidentul. La prima vedere pare un om serios si care nu s-ar preta la magarii de acest gen. Am facut schimb de numere de telefon + am facut poze la tot ceea ce e posibil: masini, buletin, talon, etc.
Nu stiu cum ar trebui sa procedez in continuare. Nu as vrea sa ma trezesc in situatia sa imi repar masina pe CASCO sau sa mai raman si fara permis (in cazul in care "uita" si eu nu declar accidentul in 24 ore); pe de alta parte nici nu tin neaparat sa ii fac rau (merg pe prezumtia ca pur si simplu a uitat sa isi reinnoiasca RCA-ul).
I-am lasat termen toata ziua de azi sa isi faca asigurare si "l-am rugat" sa nu isi faca asigurare la firme cu care cei de la skoda nu au decontare directa. Accidentul a avut loc azi dimineata la ora 10.30 si, desi, stabilisem cu vinovatul sa isi faca cat mai repede asigurarea si apoi sa ma sune si sa imi trimita pe mail copie pana la acesta ora nu a dat nici un semn de viata. Cum sa procedez in continuare? Sa merg direct la politie sau sa mai astept? Voi cum ati proceda in situatia de fata?

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
asteapta sa treaca 23 de ore
daca pana atunci nu primesti nici un semn atunci mergi la politie
in cel mai rau caz iti faci masina pe casco, bine ca ai

Edited by Kroghy, 15 April 2016 - 13:46.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu o să-l ajute asigurarea și tu n-are rost să aștepți - părerea mea, faci cum vrei.
Art. 29. - (1) Răspunderea asigurătorului RCA începe:
a) din ziua următoare celei în care expiră valabilitatea poliţei de asigurare anterioare, pentru asiguratul care îşi îndeplineşte obligaţia încheierii asigurării cel mai târziu în ultima zi de valabilitate a acesteia;
b. din ziua următoare celei în care s-a încheiat documentul de asigurare, pentru persoanele care nu aveau o asigurare obligatorie RCA valabilă la momentul încheierii asigurării;
http://www.asigurare...icare-a-no.html

Edited by althea, 15 April 2016 - 13:55.


#4
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
RCA-ul se face cu intrare in functiune din ziua urmatoare. Deci, daca il face azi si maine e valabil puteti sa faceti maine constatare amiabila, avantajos pentru amandoi. Insa verifica daca si-a facut asigurarea azi...

#5
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Oricum si daca ar face astazi, va trebui sa declarati in fals ca accidentul s-a petrecut maine sau in viitor.
Eu m-as duce astazi la Politie si as declara accidentul, mai ales in conditiile in care individual nu a dat semn de viata ca ar vrea sa compenseze cu Cash greseala.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai ai nitica rabdare, daca tot ai fost bun cu el si l-ai pasuit pe loc! Ala risca mult, daca tu declari accidentul la politie.

Oricum va trebui sa faceti amiabila maine, cel mai devreme, daca face azi RCA-ul!


Da-i un sms, ca te indrepti spre politie si vezi ce si cum! Tine-l din scurt, sa se invete minte.

Vezi ca iti pun aia fiola la completarea actelor.

Edited by arab, 15 April 2016 - 14:15.


#7
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Si, cum bine zice si Kroghy, nu lasa sa treaca mai mult de 23 ore fara sa declari accidentul la politie (daca vinovatul nu si-a facut asigurare azi).

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi sa nu pierzi termenul de declarare pe CASCO !!!

#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu are bani, nu circula.
Fugi la Politie, nu te mai baga in altele mai grave precum frauda cu asigurari pentru a acoperi un individ inconstient.

De ce sa iti complici tu viata sa il acoperi pe el?

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Ceva asemamator am patit si eu, parcat fiind pe trotuar m-a lovit cineva. Pe motiv ca nu are documentele la el si tocmai pleca in provincie a zis sa ne intalnim peste vreo 3-4 zile, asa am facut, dupa care am constatat ca avea RCA-ul emis in perioada aia. Nu a intrebat nimeni de ce m-a lovit a 2-a zi dupa emiterea RCA. Acum se emit on-line, le aduce acasa prin curier. Nefiind ceva cu victime, doar niste table indoite, lovirea se poate constata si ulterior, de comun acord. Poti sa o faci legal, dar o sa ai de alergat prin tribunal pentru despagubire, pana la terminarea procesului trebuind sa repari masina pe banii tai. Daca o faci prin CASCO il consumi pe ala si iti creste rata.

Nu este vorba ca il acoperi pe el, te scutesti pe tine de complicatii cu CASCO, despagubire, proces recuperare contravaloare deviz si mult timp pierdut. Asta in conditiile in care respectivul se tine de cuvant.
Cine este sofer si/sau are masina stie despre ce vorbesc.

Edited by claudiu1, 15 April 2016 - 14:07.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 moldoveanca2001, on 15 aprilie 2016 - 13:58, said:

Buna althea,
dar ei vor sa declare la asigurator ca accidentul a avut loc dupa data de maine sau poimaine.
Salut :)
Are rost? Poate rămâne fără permis. Iar ăștia de la asigurări nu-s chiar așa de proști, faptul că nu are continuitate la RCA și a a făcut beleaua a doua zi după ce a încheiat-o ar putea să le ridice semne de întrebare.
Asta-i o situație de genul Decât să plângă maică-mea mai bine să plângă maică-ta. Zic și eu.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nici sa nu te gandesti sa cedezi pentru o o sa o iei in freza . Acum vreo doi ani , prietena mea a fost lovita in spate de un gunoi fara talon , fara asigurare . Era caz penal . Il cunosteam pe unchiul gunoiului si ala m-a rugat sa nu depun plangere ca era clar de natura penala. Am mers pe incredere. La un an dupa accident , ala tot nu cumparase bara spate si , mai mult , a incercat sa ma provoace ca sa ma integistreze si sa ma santajeze cu asta. Pentru prietena mea era evident prea tarziu . Avea obligatia sa declare accidentul la Politie . Cu greu am reusit sa obtin bara indoita , dar data viitoare jur ca nu as mai face asta nici pentru un cunoscut apropiat. Politie urgent , fara discutie . Daca era om serios nu umbla fara asigurare la masina. Vrea doar sa te fraiereasca ca sa treaca cele 24 de ore obligatorii pentru declararea accidentului . Dupa ele , devii partas la ilegalitate si ala ti-o da prin fata ( scuza limbajul buruienos , dar descrie cel mai bine situatia ) .

Edited by JurasikMan, 15 April 2016 - 14:10.


#13
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca tot nu vrei sa-i faci rau, reparati masina pe casco.. zici ca asa ai gasit-o in parcarea respectiva.

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 althea, on 15 aprilie 2016 - 14:07, said:

Salut Posted Image
Are rost? Poate rămâne fără permis. Iar ăștia de la asigurări nu-s chiar așa de proști, faptul că nu are continuitate la RCA și a a făcut beleaua a doua zi după ce a încheiat-o ar putea să le ridice semne de întrebare.
Asta-i o situație de genul Decât să plângă maică-mea mai bine să plângă maică-ta. Zic și eu.
Asta e speculatie, asiguratorii nu pot demonstra nimic. Oricand poate avea loc un accident, conteaza sa fie sub acoperirea politei!

Edited by arab, 15 April 2016 - 14:14.


#15
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 budacu, on 15 aprilie 2016 - 13:43, said:

Astazi dimineata am fost lovit usor de un sofer care a iesit din parcare si nu s-a asigurat. In urma incidentulului, daunele mele sunt: usa dreapta fata, usa dreapta spate, aripa dreapta spate si bara spate (dreapta) zgariate.Omul in cauza si-a recunoscut vina dar...aici intervine problema. In clipa de fata nu are RCA valabil.
I-am lasat termen toata ziua de azi sa isi faca asigurare si "l-am rugat" sa nu isi faca asigurare la firme cu care cei de la skoda nu au decontare directa. Accidentul a avut loc azi dimineata la ora 10.30 si pana la acesta ora nu a dat nici un semn de viata. Cum sa procedez in continuare? Sa merg direct la politie sau sa mai astept? Voi cum ati proceda in situatia de fata?
Mergi si anunta la politie, nu te juca, e vorba de cinstea si onoarea ta, Posted Image zau asa, pe onoarea mea!Posted Image

#16
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 claudiu1, on 15 aprilie 2016 - 14:03, said:

Daca o faci prin CASCO il consumi pe ala si iti creste rata.

Cine este sofer si/sau are masina stie despre ce vorbesc.
Dada, se consuma casco la fel cum se consuma deodorantul. Dar nu-i bai, mai bagi o fisa si se umple la loc. Posted Image

Cat despre vorbitul in cunostinta de cauza... mai bine taci. Exista varianta de regres la casco prin care asiguratorul tau isi recupereaza dauna de la asiguratrul vinovatului. Daca vinovatul nu are asigurare valabila la data accidentului, are grija firma de a emis polita de asigurare facultativa sa-si recupereze daunele de la vinovat.

#17
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Se pare ca, conform proverbului, orice fapta buna nu ramane nepedpsita. Asa si cu mine, desi stabilisem cu vinovatul sa ma sune imediat ce isi face asigurarea si apoi sa mi-o trimita pe mail, acum nici nu mai raspunde la telefon. Il mai astept pana la ora 16 apoi plec direct la politie. Am vrut sa fiu intelegator dar daca nu ai cu cine asta este. I

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Acum pe bune, câți dintre cei care scrieți să fie înțelegător v-ați băga într-o chestie de-asta care presupune declarație falsă la asigurătorul ăluia? Și dacă nu-și face asigurare acum, budacu să mintă mâine la poliție sau cum?

Edited by althea, 15 April 2016 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate