Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Filtru trece-sus sau filtru trece-jos? pentru CB

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Salut, am o antena Albrecht mini boomerang(am si una Midland New Wave Energy dar nu am unde sa o montez momentan) si o statie President Harry 3.
Locuiesc la etajul 1 si sunt inconjurat in toate directiile de blocuri.
Antena(mini boomerang-ul care are atat spicul cat si contragreutatea de 177.5 cm) am montat-o langa hardughia de aer conditionat(doar acolo aveam SWR 1.2:1(ch 1)-1.5:1(ch 40) insa nu puteam tine legaturi pe mai mult de 5 Km
Momentan am indepartat-o de cutia de aer conditionat(Vezi foto) si am dus-o la 1,5m spre exterior insa acum am SWR de 4 pe canalul 1 respectiv 5 pe canalul 40.
Vreau sa construiesc un filtru dar nu stiu unde rezoneaza antena acum, peste 27 MHz sau sub? Daca rezoneaza peste vreau sa contruiesc un filtru trece jos, daca rezoneaza sub, vreau sa construiesc un filtru trece sus(Da, stiu ca ar trebui sa contruiesc atat unul trece sus cat si unul trece jos dar momentan nu am posibilitatea de a construi doua filtre/un filtru trece banda).Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   1.09MB   58 downloads
  • Attached File  2.jpg   178.23K   58 downloads


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Adapterea cu antena se face prin filtru trece-jos. Dacă ai SWR mai mic la canalul inferior înseamnă că rezonanţa e sub frecvenţa de emisie.

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Nu te ajuta cu nimic fitrul in situatia asta. Mai inai trebuie montata antena intr-un loc cat mai degajat , apoi acordata in acel loc pentru un swr cat mai mic, apoi de vazut daca mai este cazul sa montezi un filtru .

#4
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 mihaicozac, on 15 aprilie 2016 - 12:26, said:

Adapterea cu antena se face prin filtru trece-jos. Dacă ai SWR mai mic la canalul inferior înseamnă că rezonanţa e sub frecvenţa de emisie.
Multumesc.

 ndor, on 15 aprilie 2016 - 12:27, said:

Nu te ajuta cu nimic fitrul in situatia asta. Mai inai trebuie montata antena intr-un loc cat mai degajat , apoi acordata in acel loc pentru un swr cat mai mic, apoi de vazut daca mai este cazul sa montezi un filtru .
In acest moment antena este montata in cel mai degajat loc unde o pot monta.Este acordata in acest moment la cel mai mic SWR, si este cazul sa montez un filtru.

 mihaicozac, on 15 aprilie 2016 - 12:26, said:

Adapterea cu antena se face prin filtru trece-jos. Dacă ai SWR mai mic la canalul inferior înseamnă că rezonanţa e sub frecvenţa de emisie.
Pai cum se poate face adaptarea printr-un filtru trece jos daca frecventa de rezonanta a antenei este mai jos decat frecventa de emisie? Ce frecventa de rezonanta ar trebui sa aiba acel filtru in situatia mea?

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Filtrul trece-jos există deja în etajul de emisie al staţiei, trebuie doar acordat, e o bobină cu miez reglabil pe lângă tranzistorul de putere. Rolul principal este de adaptare a impedanţei, nu a frecvenţei de rezonanţă. Undele staţionare apar ca efect al neadaptării impedanţei de ieşire a staţiei cu cea a antenei la frecvenţa de emisie, care este influenţată de obiectele metalice din jurul ei.

#6
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 mihaicozac, on 15 aprilie 2016 - 13:09, said:

Filtrul trece-jos există deja în etajul de emisie al stației, trebuie doar acordat, e o bobină cu miez reglabil pe lângă tranzistorul de putere. Rolul principal este de adaptare a impedanței, nu a frecvenței de rezonanță. Undele staționare apar ca efect al neadaptării impedanței de ieșire a stației cu cea a antenei la frecvența de emisie, care este influențată de obiectele metalice din jurul ei.
Pai atunci construiesc un filtru trece-jos dintr-o bobina si un condensator.Ca sa aiba la iesire 50 OHM la 27 MHz mi-a iesit ca bobina trebuie sa aiba 580 nH iar condensatorul 116 pF.Acum il construiesc si va tin la curent cu rezultatele.
Bobina am facut-o pe un tub de plastic cu diametrul de 16.5mm(tub de la o seringa de 10ml) cu sarma de 0.8mm(pe asta am avut-o), am infasurat 12 spire iar bobina are 60mm lungime.
Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   1.02MB   12 downloads

Edited by buncar, 15 April 2016 - 13:45.


#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

 buncar, on 15 aprilie 2016 - 12:53, said:


Pai cum se poate face adaptarea printr-un filtru trece jos daca frecventa de rezonanta a antenei este mai jos decat frecventa de emisie? Ce frecventa de rezonanta ar trebui sa aiba acel filtru in situatia mea?
Adica exact ce am spus eu mai sus.
Cu alte cuvinte , intercalarea unui filtru in situatia de fata ar fi ca si cum te pacalesti singur.
Finalul va vedea impedanta filtrului , dar duapa filtru antena tot prost acordata va fi.
Insemna ca sistemul in ansamblu , tot prost va functiona . daca nu cumva mai prost.
In mod normal daca antena e acordata perfect , SWR 4 , numai acord nu se cheama , cel mai bun este un filtru band pass cat mai ingust si cu cadere de flanc cat mai abrupta .

#8
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 ndor, on 15 aprilie 2016 - 13:58, said:

Adica exact ce am spus eu mai sus.
Cu alte cuvinte , intercalarea unui filtru in situatia de fata ar fi ca si cum te pacalesti singur.
Finalul va vedea impedanta filtrului , dar duapa filtru antena tot prost acordata va fi.
Insemna ca sistemul in ansamblu , tot prost va functiona . daca nu cumva mai prost.
In mod normal daca antena e acordata perfect , SWR 4 , numai acord nu se cheama , cel mai bun este un filtru band pass cat mai ingust si cu cadere de flanc cat mai abrupta .
Si cum as putea acorda antena sa obtin un SWR mai bun pe aceasta pozitie?(de taiat din ea nu vreau sa tai)...am acordat-o din contragreutate la pozitia optima(SWR 4).Ca sa obtin un SWR mai bun trebuie sa o aduc aproape de cutia aerului conditionat dar atunci am si emisia si receptia mai proaste iar acel SWR de 1 si ceva pe care-l obtin nu ma ajuta in practica.Acum ca am indepartat antena de perete/cutia aerului conditionat am receptie mai buna si emisie mai buna dar nu e buna treaba cu SWR-ul...Eu vreau sa-mi functioneze(prost cum funtioneaza acum, ca e mai bine decat cu antena langa cutia de aer conditionat) dar sa am SWR de maxim 1.5.
Ma poti ajuta cu ceva informatii sau un link despre acel filtru bandpass despre care spui?....iar acest "bandpass" la ce se refera de fapt, e vorba defapt despre doua filtre? unul trece sus si unul trece jos?.Multumesc.

Edited by buncar, 15 April 2016 - 14:31.


#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

 buncar, on 15 aprilie 2016 - 14:30, said:

Si cum as putea acorda antena sa obtin un SWR mai bun pe aceasta pozitie?(de taiat din ea nu vreau sa tai)...
Cum crezi ca se poate acorda un monopol  in frecventa ? Il lungesti sau il scurtezi , functie si de planul de masa .Daca nici asta nu vrei sa faci , atunci macar verifica sa fie cablul de calitate , in lungime electrica de multiplii pari de lambda/2 , in asa fel ca finalul sa vada impedanta antenei direct.
Cauta alt loc de montaj al antenei. In locul tau as incerca sa o montez pe terasa .
Probabil ca in apropierea aerului conditionat tabla lui avea un rol de masa , care ajuta sa scada swr-ul . SWR mic inseamna randament ridicat al finalului de emisie . Pe receptie e mai putin important. Probabil ca acum cu antena mai degajata , tu auzi statii mai indepartate , dar cu SWR-ul ala ma cam indoiesc ca si ei te aud la fel de bine pe tine.
Da teoretic din asta este compus un band pass (trece banda) . Un filtru trece sus si un filtru trece jos .

Edited by ndor, 15 April 2016 - 15:08.


#10
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 ndor, on 15 aprilie 2016 - 15:03, said:

Cum crezi ca se poate acorda un monopol  in frecventa ? Il lungesti sau il scurtezi , functie si de planul de masa .Daca nici asta nu vrei sa faci , atunci macar verifica sa fie cablul de calitate , in lungime electrica de multiplii pari de lambda/2 , in asa fel ca finalul sa vada impedanta antenei direct.
Cauta alt loc de montaj al antenei. In locul tau as incerca sa o montez pe terasa .
Probabil ca in apropierea aerului conditionat tabla lui avea un rol de masa , care ajuta sa scada swr-ul . SWR mic inseamna randament ridicat al finalului de emisie . Pe receptie e mai putin important. Probabil ca acum cu antena mai degajata , tu auzi statii mai indepartate , dar cu SWR-ul ala ma cam indoiesc ca si ei te aud la fel de bine pe tine.
Da teoretic din asta este compus un band pass (trece banda) . Un filtru trece sus si un filtru trece jos .
Din pacate nu am acces la terasa, am avut discutii cu administratorul dar nu am reusit sa-l conving.Multumesc.
Iar de taiat nu vreau sa tai din antena ca o sa vreau sa o vand ca am luat una mai mare(Midland Energy NEW Wave 5/8 de 6.5m)

Edited by buncar, 15 April 2016 - 15:53.


#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
De curiozitate , aia de 6 m tot agatata de balcon va fi ?

#12
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 ndor, on 15 aprilie 2016 - 17:02, said:

De curiozitate , aia de 6 m tot agatata de balcon va fi ?
Da, o sa prind cumva o teava(o sa tocmesc un sudor ceva) vreo 2m in afara si de ea voi prind antena....nu am alta posibilitate momentan.

Edited by buncar, 15 April 2016 - 17:25.


#13
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Rezultate foarte proaste cu filtrul(am incercat mai multe variante) si am abandonat.
Pana la urma am taiat antena, 18cm a trebuit sa tai.

Prima data am taiat 6 cm si am obtinut urmatorul SWR:
Canalul 20 - 3
Canalul 1 - 2,5
Canalul 40 - 3,2


A doua oara am mai taiat 2,5cm si am obtinut urmatorul SWR:
Canalul 20 -  2
Canalul 1 - 1,7
Canalul 40 - 2,5


A treia oara am mai taiat 6 cm si am obtinut urmatorul SWR:
Canalul 20 -  1,2
Canalul 1 - 1,1
Canalul 40 - 1,5


A patra oara am mai taiat 3,5cm si am obtinut urmatorul SWR:
Canalul 20 -  1,1
Canalul 1 - 1,2
Canalul 40 - 1,2

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
E foarte bine acum
Ai testat emisia? Cum esti auzit acum ?

PS.- Totusi mi se pare mult cat ai taiat .
Dar daca asa a iesit la socoteala , asta e !

#15
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 ndor, on 15 aprilie 2016 - 20:52, said:

E foarte bine acum
Ai testat emisia? Cum esti auzit acum ?

PS.- Totusi mi se pare mult cat ai taiat .
Dar daca asa a iesit la socoteala , asta e !
E mai bine, a sarit la 8-10 KM distanta de legatura...
Si mie mi se pare extrem de mult 18 cm.....dar aici a fost bine...

Edited by buncar, 15 April 2016 - 22:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate