Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

diferențe stabilizare steadicam.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Buna ziua. Pentru o camera video Panasonic HDC-SD9 as dori achizitionarea unui steadicam. Am de ales intre primul, mai lung cu 390 lei  si roxant steadicam cu 170. Care credeți că e diferența de eficiență ținând cont ca a mea cameră are cam 600 gr cu acumulator mai mare? Pentru nevoile mele e suficient cel cu 170 lei? Mulțumesc.

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 15 April 2016 - 10:57.


#2
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Ti-ai luat ceva pana la urma?

Si eu vreau sa iau asa ceva, dar nu stiu daca cele de la chinezi(aliexpress) sunt bune de ceva sau nu.

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Da, pe cel din stânga, după ce l-am probat si pe cel din dreapta. stabilizarea e foarte bună deși e cam greu.

#4
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Mersi de raspuns.
Seamana bine cu acesta .
Poti da mai multe detalii despre el, eventual poze.
Are vreun rulment, merge fin sau are jocuri?
O data ce ai echilibrat isi mai pierde echilibrul dupa rotire etc.

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
E identic.
Are un rulment, merge foarte fin, câteodată prea fin.
După ce am echilibrat camerele, nu își mai pierde echilibrul nici după rotiri repetate. ( Am relaut filmările și după o săptămână de la reglaj și nu a fost necesară o reajustare).
Trebuie totuși, dacă dau înconjur unui subiect ( efectul din videoclipuri) să țin puțin și cu mâna cealaltă de axul stabilizatorului.
Atenție este destul de greu. Dacă aveți probleme cu greutatea lui vă recomand un ham sau măcar un mâner de braț.

Pt camera panasonic , care are cam 430 gr cu acumulator, la baza folosesc doar o greutate si axul cât mai scurt.
Pentru d7000 folosesc câte trei greutăți și axul aproape extins.
La echilibraj, la amândouă, o rotire de 180 grd durează 2 sec.

Edited by orlandobarbulescu, 22 June 2016 - 10:22.


#6
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Mersi.
Sa inteleg ca mai bine merg pe o varianta mai usoara din carbon?
Asa?
Se pare ca e doar cca 1 kg, fata de 1.7 kg.

Si eu doresc sa il folosesc pe un d7100 sau d610, dar nu profesional ci "pentru acasa", adica perioade scurte.

Edited by abru, 22 June 2016 - 14:51.


#7
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006
Eu il am pe cel din dreapta. Asa cum au spus si ceilalti este cam greu. Inca nu m-am adaptat cu el dar nici nu am avut neaparata nevoie fiindca filmez doar ca hobby, in vacante sau evenimente gen serbare la scoala, pe munte si ma descurc foarte bine si fara.
L-am probat putin cu o camera compacta, stabilizarea este buna dar nu l-am gasit inca util pentru nevoile mele. Mi-ar folosi doar daca as avea neaparata nevoie sa fac o filmare scurta in miscare sau asa cum a mai zis cineva la panoramari 360 grade.
Reglajul nu este foarte complicat dar necesita putina rabdare la inceput.
Cred totusi ca cu mai mult exercitiu te poti obisnui cu el. In nici un caz nu cred ca este comod si util la filmarea unei nunti intregi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate