Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Huawei P9 Lite

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3687 replies to this topic

#3475
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Se pare că vă părăsesc , am trecut la modelul 2017.
In afara că e mai urat, se mișcă la fel, parca blițul este mai slab.
Are sticla 2,5d și se vede folia urat pe el.
Din 3 GB RAM doar 1 liber, cu 2 aplicații pe el, că abia l.am luat.


#3476
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cum adica doar 1 GB mai ai liber, dupa doua aplicatii instalate? Cred ca exagerezi. Mie luni sau marti imi vine P10 Lite si vreo 7-8 aplicatii voi instala. Inseamna ca il voi "ingenunchea" imediat.

#3477
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
i-am dat un restart, se pare ca sunt 1,7 gb liberi , din 3.
M-am uitat acum la casti, sunt niste petarde, erau mult mai bune si pareau si mai scumpe cele de la p9lite 2016

#3478
voyageros

voyageros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 14.01.2006

 robert8197, on 14 octombrie 2017 - 18:55, said:

Se pare că vă părăsesc , am trecut la modelul 2017.
In afara că e mai urat, se mișcă la fel, parca blițul este mai slab.
Are sticla 2,5d și se vede folia urat pe el.
Din 3 GB RAM doar 1 liber, cu 2 aplicații pe el, că abia l.am luat.
n
Hmm...si eu am modelul 2017 dar nu inteleg la ce te referi cand spui ca este urat? Eu il gasesc chiar atragator, se simte excelent in mana dar tinad cont ca si spatele este din sticla recomand o husa. As fi curios care sunt cele doua programe care ti-au "furat" atat de mult din memorie. Da marea problema este ca nu poti instala nimic pe card , acesta se poate folosi doar pentru stocare fotografii si filmarile pe care vrei sa le faci. am 3G liberi si...da! trebuie sa fi atent ce instalezi pe el din pricina problemei cu cardul. O chestie...nici un alt telefon pana la acesta nu m-a tinut bateria atat de mult. Tine doua zile lejer (baterie de 3000) si credeti-ma ca vorbesc, bag pe mailuri la greu si citesc presa zilnic (dar nu ma joc). Ecanul este curbat si trebuie folie speciala...asta e. Am achizitionat telefonul dupa ce l-am pierdut pe frasu (P8 lite). Inca ceva: cand cumperi un telefon nu te interesezi inainte ce si cum? Nu pui mana pe el , nu te joci un pic nu cauti date despre caracteristici, nu-ti acordezi nevoile tale cu performantele telefonului? Pe ce baza cumperi un telefon as fi tare curios?
Apropos iti pot trimite o poza facuta noaptea...juri ca-i ziua!!!
ERATA: nu mi-am corectat postul intentionat...vorbeai de memorie iar eu de stocare...eu sunt cel care am inteles gresit...DA am si eu cam 1G de memorie disponibil dar pana acum n-am sesizat absolut nici o problema (lag sau altceva).

Edited by voyageros, 14 October 2017 - 23:22.


#3479
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Pentru aplicatii si SO nu sunt suficienti 16 GB si 3 GB RAM? Intreb, nu dati cu parul. Adica ma gandesc ca aplicatiile ar fi bine sa fie pastrate in telefon, iar pozele, video si muzica, pe cardul de memorie. Ar fi o masura in plus de siguranta a garantarii rularii a aplicatiilor, in conditii bune. Si sa ingreuneze 10 aplicatii aceste telefoane...inca nu mi-a venit telefonul, dar deja incep sa ma indoiesc de calitatile lui. Cel putin din ce spun unii.

Edited by LauCalin, 14 October 2017 - 23:35.


#3480
voyageros

voyageros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 14.01.2006
nu da nimeni cu parul, este dreptul fiecaruia sa aiba propria parere...sa revin la intrebarea ta: 16 GB pot fi multi sau putini in functie de nevoile tale...doar tu-ti vei putea raspunde acestei intrebari...la fel si despre RAM. Da ai dreptate in privinta a ceea ce trebuie sa fie alocat memoriei interne si ce cardului ...doar ca vezi tu noi suntem obisnuiti sa instalam o groaza de programe stiind ca avem la dispozitie  acest card (multe dintre aceste aplicatii sfarsesc pana la urma in uitare). Instalarea DOAR in memoria interna te face o leaca mai ordonat si te pune sa alegi cam ce "bagi" in telefon. Banuiesc ( este doar o speculatie) ca este o gaselnita a producatorului pentru cresterea vitezei terminalului stiindu-se ca (cam) orice ruleaza din memoria interna este mai rapid decat de pe un card SD pe care nu stim intotdeauna sa ni-l alegem.Eu supun acest telefon unor solicitari mai aparte si crede-ma nu da rateuri. Am instalate peste 20 de aplicatii cam de orice natura si nu am probleme. Eu unul sunt extrem de multumit de el dar (cum am spus si intr-un post mai sus) am stiut exact la ce-mi trebuie, ce vreau de la el si ce pot sa fac cu el.

#3481
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Mie mi se pare mult mai ieftin modelul 2017 fata de cel 2016.
2017 are rama din plastic - probabil daca îl țin 1 an, o să sară vopseaua de pe rama.
2016 avea rama de aluminiu, se simțea rece și scump la mana...
Am luat acest model ,pt că e Best buy, am dat 770( era o super promoție)
Și parcă sunetul e mai prost, și blițul.


Edited by robert8197, 15 October 2017 - 00:02.


#3482
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

 LauCalin, on 14 octombrie 2017 - 23:32, said:

Si sa ingreuneze 10 aplicatii aceste telefoane...inca nu mi-a venit telefonul, dar deja incep sa ma indoiesc de calitatile lui. Cel putin din ce spun unii.
Stai liniștit! Unii vor sa dea bani putini pe telefon dar îl compara cu telefoanele de super~top. Merge fără probleme!

#3483
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Hello. Voiam sa va intreb daca si la voi, dupa ultimul update, telefonul se blocheaza zilnic? M-am hotarat sa ii dau un reset si sa instalez ultimul update sugerat de Huawei, asta pt ca imi facea figuri telefonul. Culmea e ca dupa reset si update, face si mai multe faze, gen se innegreste jumatate de ecran cand ies ori din bara de notificari, ori cine stie de unde. Ieri am ramas fara semnal 5 min, desi eram in zona fara semnal. Se blocheaza ecranul aproape zilnic. Chiar imi vine sa il schimb, pt ca mi-e ca moare. Camera se deschide greu. Si nu e numai la mine asta, mai stiu 2 persoane care au acest model si la fel au probleme.

#3484
akymya

akymya

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.08.2016
Referitor la problema mea, și-a revenit după ce l-am restartat. 😁

#3485
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Extindere memorie interna?! Am rugamintea sa-mi ziceti ce bifez la memorie daca telefonul va fi folosit de un copil ce cu siguranta va instala jocuri voluminoase. Nu mi-am batut capul cu optiunea asta pana acum, practic nu stiu exact ce aduce in plus optiunea doi.  La alte deviceuri am vazut ca au onptiune de formatare ca memorie interna. Multumesc

Attached Files


Edited by 2003spirit, 26 October 2017 - 17:50.


#3486
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Daca selectezi card sd, toate aplicatiile/jocurile vor fi instalate pe card, nemaiocupand spatiu din memoria interna.
Singurul dezavantaj al acestei optiuni e ca la eliminarea cardului din telefon nu-ti vor mai functiona acele aplicatii/jocuri (doar cele care au fost instalate pe card).
Este de folosit instalarea pe card a jocurilor ... daca mai ai alte jocuri instalate in memoria telefonului, si pe acepea le poti muta pe card; intri la aplicatii, selectezi jocurile respective, pe rand, si le dai mutare pe card.

#3487
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 shymano, on 26 octombrie 2017 - 18:59, said:

Daca selectezi card sd, toate aplicatiile/jocurile vor fi instalate pe card, nemaiocupand spatiu din memoria interna.
Singurul dezavantaj al acestei optiuni e ca la eliminarea cardului din telefon nu-ti vor mai functiona acele aplicatii/jocuri (doar cele care au fost instalate pe card).
Este de folosit instal...............................
, selectezi jocurile respective, pe rand, si le dai mutare pe card.
Nu merge; am selectat "Card SD" ca "Locatie implicita" si am instalat de proba inca un joc; acesta s-a instalat tot in memoria interna si nu pe SD. Daca intru la aplicatii nu vad optiunea de a le muta. Ori nu inteleg eu ori e mai complicat de atat.
LE
Nu cumva este acceasi problema ca aici? https://forum.xda-de...d-card-t3614396
LE
In momentul in care selectez din nou Locatia implicita in memoria interna si formatez cardul se mai decripteaza, mai poate fi citit pe alt device?

Edited by 2003spirit, 26 October 2017 - 19:25.


#3488
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Instaleaza AppMgrIII si le poti muta.

#3489
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 shymano, on 26 octombrie 2017 - 19:31, said:

Instaleaza AppMgrIII si le poti muta.
Sa inteleg ca fara sa recurg la o astfel de aplicatie  optiunea de a selecta cardul SD ca memorie interna nu face nici o diferenta din punctul de vedere al spatiului?! Incerc sa inteleg... Ma asteptam ca macar ce instalez de acum in colo sa se faca automat pe SD si era suficient.
LE
http://www.tomsguide...uawei-lite.html
http://www.tomsguide...wei-ascend.html
LE
Pana la urma am inteles ca e nevoie de o mica smecherie pentru a muta pe SD card dar pe mine metoda/metodele astea nu mi se par la indemana; prin urmare mai am o singura nedumerire ce locatie implicita sa las?! Memoria interna, asa cum am pe toate device-urile sau cardul micro sd?! De ce as mai lasa cardul ca locatie implicita atata timp cat pe el nu mi se instaleaza automat aplicatii, ce avantaje as avea? Multumesc.

Edited by 2003spirit, 26 October 2017 - 20:05.


#3490
neneafrectie

neneafrectie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.10.2007
Salut. Intrebare de baraj: Stie careva cum scot telefonul din Your device has been unlocked and can`t be trusted....Your device is booting now. Am incercat sa deblochez bootloader-ul si dupa restart a ramas blocat la screen-ul ala. Nu mai pot sa-l pun in fastboot mode, nu merge combinatia cu 3 taste pentru updeate. Daca aveti vreo idee.....multumesc.

Edited by neneafrectie, 31 October 2017 - 17:18.


#3491
kerozex

kerozex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.10.2015

 neneafrectie, on 31 octombrie 2017 - 17:17, said:

Salut. Intrebare de baraj: Stie careva cum scot telefonul din Your device has been unlocked and can`t be trusted....Your device is booting now. Am incercat sa deblochez bootloader-ul si dupa restart a ramas blocat la screen-ul ala. Nu mai pot sa-l pun in fastboot mode, nu merge combinatia cu 3 taste pentru updeate. Daca aveti vreo idee.....multumesc.

Tine apasate cele trei taste si va intra in update(cca 40secunde), unde iti va da o eroare. Apoi ii dai reboot. Ulterior probșema se rezolva cu un rollback. La mine asa a mers

#3492
neneafrectie

neneafrectie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.10.2007

 kerozex, on 01 noiembrie 2017 - 09:34, said:

Tine apasate cele trei taste si va intra in update(cca 40secunde), unde iti va da o eroare. Apoi ii dai reboot. Ulterior probșema se rezolva cu un rollback. La mine asa a mers
La mine nu a functionat asa, in schimb a mers cu lasatul la descarcat. De altfel cred ca am dat flash la un recovery gresit.Acum am recuperat telefonul dar am Marshmallow si nu reusesc sa-i fac update la Nougat cum era inainte.

Edited by neneafrectie, 08 November 2017 - 12:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate