Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Huawei P9 Lite

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3687 replies to this topic

#1
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
Huawei P9 Lite este unul dintre smartphone-urile mid-range mult-așteptate de către public.
Avem în continuare o surpriză, și asta din partea retailerului Cel care tocmai a listat telefonul pe site.
Pentru moment vedem doar varianta dual-SIM cu 2 GB memorie RAM, telefon disponibil pe negru, auriu sau alb în funcție de preferințe. Dotările sale includ un display Full HD de 5.2 inch (1920 x 1080 pixeli), un procesor octa-core HiSilicon Kirin 650 și 16 GB memorie internă ce poate fi extinsă folosind un card microSD de până la 128 GB.
Se păstrează scanner-ul de amprente aici, dar și bateria de 3000 mAh pe care o avem în cazul modelului flagship. Huawei P9 Lite aduce o cameră foto principală de 13 megapixeli, un senzor selfie de 8 megapixeli și desigur conectivitate 4G LTE. Pe partea software vom fi întâmpinați de Android 6.0 Marshmallow alături de interfața Emotion UI.
Această versiune dual-SIM cu 2 GB memorie RAM costă 1.200 lei la Cel.

Text preluat de pe mobilisimo.

La pretul asta cred ca va fi un hit chiar mai mare decat P8 Lite.

Attached Files



#2
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
https://twitter.com/...211693075357696

Attached File  Cf60sWVWsAA8z9X.jpg   78.12K   273 downloadsAttached File  Cf60tH1XEAAQMWx.jpg   81.66K   264 downloads

#3
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
E vreo branza de procesorul acela? Aka cam cu ce corespondent qualcomm ar concura?
Altfel, telefonul pare bun pe hartie :).

#4
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 13.01.2007
Cu 615
http://gsminsider.co...nchmark-scores/

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
@Estel: se poate sa fie chiar mai bun decat Snapdragon 615, avand in vedere ca in testele din link-ul tau e vorba de Hisilicon Kirin 620, nu 650. Despre Hisilicon Kirin 650 nu prea exista deocamdata informatii/teste pe net.

Edited by Hider141, 15 April 2016 - 07:54.


#6
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008
http://www.androidau...e-specs-686909/

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postn-amname, on 15 aprilie 2016 - 05:05, said:

E vreo branza de procesorul acela? Aka cam cu ce corespondent qualcomm ar concura?
Altfel, telefonul pare bun pe hartie Posted Image.
Probabil e undeva intre 615 si 801.

#8
StevenZA

StevenZA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 12.03.2015
Huawei P9 Lite Snapdragon 617: http://www.gizok.com...ei-p9-lite.html

#9
StevenZA

StevenZA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 12.03.2015
Huawei P9 Lite VS Huawei P8 Lite
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IUMmLqZCiy8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Review detaliat: https://www.androidp...-p9-lite-review
Procesorul e un monstru, scoate 54.000 puncte in Antutu deci e peste Snapdragon 801, cam la nivelul lui Kirin 930 de pe P8. GPU-ul in schimb e jalnic. Cine vrea joace noi trebuie sa se uite in alta parte. Pacat ca trebuie sa alegi, ori dual-sim ori card microSD pentru ca memoria interna de doar 16Gb e cam mica.
Rezumat: constructie solida, ecranul e bun desi nu are GG, procesorul e puternic dar lasa de dorit la partea de GPU, camera e foarte buna in conditii bune de iluminare, calitatea audio e decenta, bateria e foarte buna.

#11
zinzolin

zinzolin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.06.2010
Huawei P9 Lite este dual sim full active sau stand-by?

#12
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
E faina jucaria. O am si eu de o saptamana, recunosc ca nu o folosesc in sistem dual sim dar sunt foarte, foarte multumit.

E foarte rapid in orice fel de situatie. Imi place la nebunie, asa cum e el, singura treaba cu care nu prea ma acomodez e lipsa "sertarului".

In ce priveste performantele GPU nu ma pot plange. Real racing 3 ruleaza foarte bine dupa parerea mea, insa se incinge treaba repejor si nu mi-a placut asta asa ca am renuntat. Eu nu sunt mare gamer, dar am simtit nevoia sa fac probe. Vizualizarea de continut video, atat via youtube cat si prin playere dedicate (atat local sau pe retea) merge fara probleme.

Senzorul de amprenta e foarte reusit iar amplasarea sa il face chiar ok pentru utilizarea cu o singura mana.

O mentiune: Nu prea se gasesc accesorii pentru dispozitiv, mai ales dat fiind cat de putin timp de la lansare a trecut. Am gasit o singura solutie, una de la producator, (adusa de acelasi importator ca dispozitivul), care era pe stoc la Asiris (arsiris?), partener Vodafone.

Eu unu l-am luat de la PCGarage, primit rapid, impachetat frumos si cu protectie suplimentara. Fiecare cu gusturile lui, dar eu am asteptat sa-l iau de la ei pentru ca atunci nu era nicaieri pe negru si asa l-am vrut mereu.

#13
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Acest telefon nu are banda 38 de 4G pe care functioneaza Digi?

#14
mariusnicolae

mariusnicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.10.2013
Buna!
Exista posibilitatea sa instalezi aplicatii pe cardul extern?
Adica poti face cardul extern sa se comporte ca si memoria telefonului?
Am inteles ca se poate face lucrul asta pe android.
Se pare ca sunt nevoit sa trec inapoi pe android si imi place modelul asta de telefon.
Insa pentru ce am eu nevoie nu prea imi sunt de ajuns cei 9-10 Gb de memorie ai telefonului.
Daca nu se poate face trucul asta cu cardul trebuie sa ma reorientez spre un alt model cu 32 de GB memorie interna.
Multumesc!

#15
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006

View Postbadmania98, on 09 iunie 2016 - 18:34, said:

Acest telefon nu are banda 38 de 4G pe care functioneaza Digi?

Eu l-am luat de la PCGarage si am primit varianta VNS-L21 care are urmatoarele: LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) (de pe GSMArena) deci, nu ai banda respectiva.
Pe Orange, in mare parte am 4G in cam tot judetul Galati, deci e foarte ok. Prinde semnal foarte bine atat pe retelele operatorilor cat si pe wifi.

Suspectez ca la noi in tara vine doar acest L21 (daca toata lumea ia de la acelasi importator - acelasi aduce si accesoriile) si probabil nu se va schimba curand asta.

In ce priveste Digi si-au cam dat peste mana cu acea banda TDD care e cam restrictiva pentru multe telefoane.

View Postmariusnicolae, on 09 iunie 2016 - 20:19, said:

Buna!
Exista posibilitatea sa instalezi aplicatii pe cardul extern?
Adica poti face cardul extern sa se comporte ca si memoria telefonului?
Am inteles ca se poate face lucrul asta pe android.
Se pare ca sunt nevoit sa trec inapoi pe android si imi place modelul asta de telefon.
Insa pentru ce am eu nevoie nu prea imi sunt de ajuns cei 9-10 Gb de memorie ai telefonului.
Daca nu se poate face trucul asta cu cardul trebuie sa ma reorientez spre un alt model cu 32 de GB memorie interna.
Multumesc!

Eu nu am multe aplicatii, si nu am gasit optiunea aia de "Move to SD storage" la aplicatii cum aveam la fostul LG. E posibil sa existe dar sa nu fi dat de el. Oricum, exista aplicatii (si cred ca mai nou android in sine) special pentru a "incorpora" memoria externa sd in cea a telefonului.

View PostHidralazina, on 10 iunie 2016 - 14:28, said:

L-au bagat si la Orange, la 275 euro (~1.240 RON), momentan necodat in retea. Ma asteptam la un pret mai bun, Orange tot timpul a negociat mai bine fata de ceilalti vanzatori de pe piata.

Nu l-as lua de la Orange, desi la telefonie am abonament la ei. In primul rand e 1200 lei peste tot si sincer nu am avut experienta buna cu timpii de retur din garantie de la ei cand imi luam telefon de la ei. Prefer si recomand un magazin online din punctul asta de vedere.

#16
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
Revin, cu referire la situatia memorie interna/card. Daca-ti instalezi pe PC aplicatia HiSuite (te intreaba cand il conectezi la pc) in setarile acesteia vei gasi ceea ce cauti si alte optiuni interesante :)

#17
mariusnicolae

mariusnicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.10.2013
Multumesc mult!
In rest, cum ti se pare telefonul per total?
Ma refer la cum se misca, display, camera, etc....

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
despre cit de repede se sincronizeaza cu satelitii gps, daca ii vede pe ceilalti (non americani) poate sa dea cineva detalii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate