Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asociere in participatiune

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cineva_18

cineva_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.01.2007
Doua societati (A - neplatitor de TVA si B - platitor de TVA) incheie un contract de asociere in participatiune pentru exploatarea unor aparate de tip slot-machine (sala de jocuri); Societatea A - proprietarul aparatelor, cota 60%, societatea B - proprietarul spatiului unde se desfasoara activitatea, cota 40%.
La final de luna, soc. A emite Decontul de venituri si cheltuieli, in care, pe baza registrului lunar de incasari/plati, se stabileste profitul brut, respectiv net al asocierii, precum si sumele cuvenite din profit fiecarui asociat.

Ex:
Profit Brut: 15.000
Taxe Buget: 5000 din care: A: 3000; B: 2000.
Profit Net: 10.000 din care: A: 6000; B: 4000.

Ca si reprezentant al soc. B, intrebarea mea este daca la acesti 4000 trebuie sa platesc TVA-ul sau nu? M-am documentat bine inainte insa parerile gasite sunt impartite si nu mai stiu ce sa cred.
Multumesc anticipat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pai daca esti platitor de TVA, ce problema ai ?

#3
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Taxe buget ce înseamnă?

#4
cineva_18

cineva_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.01.2007
Taxe buget adica taxele ce se platesc la bugetul statului (licenta pt fiecare aparat, contributii, etc.), poate nu m-am exprimat eu bine.

Pai sunt platitor de TVA dar la asocieri, obligatia de calcul si plata TVA revine asociatului administrator, in cazul meu A. Si oricum, sumele din jocurile de noroc nu sunt purtatoare de TVA.

Pe de alta parte, cei 4000 eu ii inregistrez in 704, venituri din prestari servicii, iar ca platitor de TVA, sunt obligat sa platesc TVA-ul colectat.

Mi se pare ca aceste 2 spete se bat un pic cap in cap si nu reusesc sa imi dau seama care e varianta corecta.

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Ca platitor de TVA trebuie sa plătești TVA colectat minus TVA platit. Daca ai colectat 0 lei TVA, platesti 0 lei.

#6
cineva_18

cineva_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.01.2007
Stiu asta, dar ideea era cum inregistrez eu cei 4000 in contabilitate. 4582 = 704 4000 sau 4582 = %
                                                                                                                                     704  3333
                                                                                                                                    4427 667

Edited by cineva_18, 15 April 2016 - 17:54.


#7
Anca_Stan

Anca_Stan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2021
Ziua buna!
Am urmatoarea situatie: contract asociere in participatiune intre doua SC :
- asociat 1- pune la dispozitie bunuri mobile si imobile (teren, instalatii, stocuuri materii prime etc); operarea tehnologica; tinerea evidentei contabile
- asociat 2 - asigura finantare
Participarea este urmatoarea:
- asociat 1: cota 70% impartire beneficii; 100% eventuale pierderi
- asociat 2: cota 30% impartire beneficii; NU PARTICIPA LA EVENTUALELE PIERDERI
In contabilitatea proprie (asociat 2) am inregistrat finantarea 4582 = 5121
Asociatul 2 trebuie sa imi transmita decontul lunar cuprinzand veniturile si cheltuielile in functie de cota de participare.
Acesta mi-a transmis o descarcare a sumei primite, pe conturi de cheltuiala, fara a tine seama de cota de participare; Nu a mentionat nici un venit in acest decont.
Intrebarea mea este: In cazul in care asociatul 1 imi transmite doar cheltuieli in decontul respectiv, eu - NEPARTICIPAND LA PIERDERI, cu ce trebuie sa ma inregistrez? Este obligat asociatul 1 sa imi furnizeze balanta lunara pentru asocierea in participatiune?
Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate