Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Parere Asus X555LJ i3-5010U

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Salut


Vreau sa achizitionez un laptop pana in 1800 lei pe care il  voi folosi la editari office,browsing,filme si,poate in viitor,vreun joc.
Ce parere aveti de acest Asus X555LJ i3-5010U ?
X555LJ-XX1038D | 15.6 inch | 1366 x 768 pixeli | Core i3 | 2.1 GHz | Capacitate memorie 4 GB | Capacitate HDD 500 GB | Viteza HDD 5400 RPM | Tip unitate optica 8X Super Multi with Double Layer | GeForce | 920M | Capacitate memorie video 2048 MB | Wireless 802.11 b/g/n | Bluetooth | VGA web camera | Carduri de memorie suportate SD | 2 Celule | USB 2.0 | USB 3.0 | VGA | HDMI | RJ-45 | Free DOS | Greutate 2.3 kg | Matt Black


Vad ca mai peste tot se recomanda Lenovo dar toti spun ca au probleme cu tastatura.
Daca aveti si alte opinii sunt binevenite.

Multumesc.

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mai bine mergi pe ceva cu constructie mai buna si ecran Full HD : http://www.pcgarage....-hd-4400-black/

Intr-adevar, tastatura de pe Lenovo B flexeaza putin dar nu poti sa ai pretentii in banii astia. Sa nu crezi ca tastatura de pe Asus nu flexeaza. :)

Ce jocuri vrei sa joci?

#3
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Lenovo cred ca au cele mai ok tastaturi in bugetele mici.
Daca lumea vrea tanc la 1.600 lei, sa viseze in continuare.

Pentru jocuri, iti trebuie dedicata.
E vreun magazin anume de unde poti cumpara sau e ok orice magazin din RO?

#4
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Pt jocuri: Acer cu i3-4000M si GeForce 940M http://www.pcgarage....gb-linux-black/

Mai poti sa te uiti la:
- i5-4210U si ecran Full HD - Lenovo B50-70 http://www.pcgarage....a-hd-4400-black
- constructie mai buna - Lenovo ThinkPad E550 https://www.flanco.r...s-free-dos.html

LE: Tastatura propriu-zisa (AccuType) e printre cele mai bune, problema e ca la modele ienftine (seriile B, G) - panelul pe care sunt prinse tastele are de multe ori la apasare un joc cam neplacut, depinde cum ai noroc, nu toate sunt asa.

Edited by dragosmacovei, 14 April 2016 - 14:17.


#5
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Inclin spre c*l.ro  deoarece il pot achizitiona in 8 rate cu card avantaj.
Sincer, nu cred ca personal  voi avea timp de jocuri;poate juniorul.
As lua ceva cu placa video dedicata poate se misca  mai bine neluand din rami.
Nu zic ca nu mi-ar placea un ecran full HD.


M-am uitat un pic la cele fullHD si ,mai ieftin, am zarit Lenovo B51-80 i5-6200U la 1899.

Edited by varu_alin, 14 April 2016 - 17:24.


#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca vrei sa se si joace juniorul, ia ceva cu o dedicata ok, 840M sau 940M, cum e Acer-ul de mai sus.
Nu de alta, dar sunt sigur ca n-o sa-l mai schimbi cativa ani si orice alta placa video din banii astia e deja depasita de jocurile actuale, cu mult.

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca vrei cu ecran Full HD dar placa video dedicata cam slaba, merge la jocuri mai light : http://www.cel.ro/la...-fingerprint-l/

Daca vrei cu placa video mai puternica dar fara ecran FHD : http://www.cel.ro/la...0m-2gb-dvdrw-l/

#8
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010
La bugetul tau, alege un notebook de la Asus sau Dell. Sunt cele mai fiabile si bine construite. Eu am un notebook Asus de 6 ani, si nu am avut probleme cu el.

#9
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Chiar ma uitam la un Notebook / Laptop DELL 15.6" Inspiron 5558 (seria 5000), HD, Procesor Intel® Core™ i3-5005U (3M Cache, 2.00 GHz), 4GB, 1TB, GeForce 920M 2GB, Linux, Black, WiFi ac.

Pot face upgrade acasa la ram si,eventual, sa pun un SSD?
M-ar tenta si un Lenovo B50-80 cu ecran FHD dar placa video este Radeon R5M330.
Cum am zis ,nu sunt gamer dar vreau sa poata face fata la multitask(pagina internet deschisa+word +powerpoint+poze).Nu vreau sa astept 5 minute sa se deschisa facebook-ul. Sausa deschid mai multe sesiuni youtube.

Pana la urma iau si de pe alt site nu neaparat de pe cel.

#10
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010
Daca nu te intereseaza sa te joci pe el, nu ai nevoie de un notebook cu placa video dedicata. Uite un notebook Dell la promotie, care are si 36 de luni garantie.
http://www.pcgarage....00-linux-black/

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostAdri28, on 17 aprilie 2016 - 15:11, said:

La bugetul tau, alege un notebook de la Asus sau Dell. Sunt cele mai fiabile si bine construite. Eu am un notebook Asus de 6 ani, si nu am avut probleme cu el.
Si eu am un Lenovo G de 6 ani dar asta nu-l face fiabil, mai ales ca G este o serie low-end. Uneori e vorba si de noroc.
Ce Asus ai mai exact?

@alin, consideri ecranul FHD o necesitate?

#12
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Nu stiu daca e diferenta asa mare intre un ecran HD si unul FullHD.
Totusi parca as vrea ceva cu placa video dedicata (mai stii peste un an?).
Majoritatea laptopurilor au hard cu 5400 rotatii si ,cu siguranta, o sa vreau sa il schimb pentru un plus de viteza cu un SSD.La Asus,Acer se poate face doar in service contracost,pe cand la Lenovo si Dell nu. Nu stiu la Toshiba. Am avut un HP G61 si nu mai vreau.Am tot avut probleme cu el.Acum a crapat de tot-scurt la placa de baza.

#13
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010

View Postjegmihai, on 17 aprilie 2016 - 15:57, said:

Si eu am un Lenovo G de 6 ani dar asta nu-l face fiabil, mai ales ca G este o serie low-end. Uneori e vorba si de noroc.
Ce Asus ai mai exact?

Am un notebook Asus din seria K50, deci nu ceva foarte scump. La Asus si Dell nu prea poate fi vorba de noroc, chiar fac notebook-uri de calitate, multe modele au 36 de luni garantie. Este suficient sa mergi intr-un magazin de electronice (IT) si sa te uiti la standul cu notebook-uri. Se poate observa cu ochiul liber diferenta de calitate intre notebook-urile Dell, Asus si alte marci gen Acer, HP, Lenovo sau Toshiba. Aici fac referire in special la notebook-urile ieftine, sub 500 euro. Le recomand persoanelor care doresc sa-si cumpere un notebook, sa merga mai intai intr-un magazin real (offline), si sa vada cu ochii lor cum arata produsul pe care doresc sa-l achizitioneze de pe internet.

#14
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pe FHD ai spatiu mult mai mare de lucru in Word, Powerpoint etc.

Joci jocuri pretentioase?

View PostAdri28, on 17 aprilie 2016 - 16:24, said:

Se poate observa cu ochiul liber diferenta de calitate intre notebook-urile Dell, Asus si alte marci gen Acer, HP, Lenovo sau Toshiba. Aici fac referire in special la notebook-urile ieftine, sub 500 euro.
N-as fi atat de sigur.
Sa luam un exemplu :http://www.pcgarage....b-gma-hd-black/ vs http://www.altex.ro/...-graphics-linux

Iti garantez ca Acer face instructie cu el la constructie, ecran si tastatura. Nu e bine sa generalizezi.
Nici un Asus X nu e mai bun ca un Acer E5.

Nu exista cea mai buna marca, exista cel mai bun model dintr-un anumit buget.

#15
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Sincer nu joc. Doar juniorul (7 ani) mai joaca "curse online cu masini".
Sotia intra pe facebook alaturi de documente word,office,power point,mail-uri.
Eu ma uit la filme (voi dori sa il conectez la tv prin HDMI), net, fruitloop.
Ma gandesc ca o placa video dedicata nu va manca din rami, incetinind laptopul.
La HP-ul vechi nu puteam sa ascult un radio online (in winamp) si sa intru pe net ca abia se misca.Si era si dual core dar cu placa video intergrata.
Nu mai spun ca majoritatea laptopurilor sunt pentru Windows 8s au 10 la care ar trebui upgrade la rami.

Edited by varu_alin, 17 April 2016 - 16:40.


#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
In cazul asta poti sa mergi pe un Dell cu dedicata 920M care duce si jocurile mai pretentioase pe low : http://www.pcgarage....gb-linux-black/

DIn banii economisiti neaparat sa-i pui un SSD daca nu vrei sa se miste ca un melc , de preferat de 240 sa fii sigur ca-ti ajunge spatiul.

#17
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
M-am uitat si eu la acest laptop.Ce m-a facut sa fiu retinut a fost comentariul privind calitatea ecranului.
M-am uitat si la Dell 5558-i3-50005U la 1700 poate o fi avand displayul mai bun.

Sotiei i-a placut Toshiba 15.6'' Satellite L50-B-2CR Red dar are placa video de 1G iar service-ul il face Depanero asa ca s-ar putea ca la acest laptop upgradul sa se faca tot contracost.

Edited by varu_alin, 17 April 2016 - 17:03.


#18
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010
Notebook Asus care are HDD cu viteza de 7200 rpm si placa video dedicata, in bugetul tau. Este greu sa gasesti un notebook bunicel, si care sa coste sub 500 de euro.
http://www.pcgarage....-2gb-freedos-1/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate