Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Zone unde pot pune cortul pe plaja la mare?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007
O zona in care cel putin din poze pare linistita ar fi asta. Tinand cont ca nu se poate ajunge cu pasina pana la destinatie, banuiesc ca multi ocolesc acest loc.
Din pacate inca n-am ajuns acolo ca sa pot spune exact cum e.

#20
CRISX

CRISX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.05.2007
gura portitei e foarte scumpa - 72 euro camera pe lac in sezon , fara mic dejun .
mananci numai la restaurant , 7 lei apa la 0,5  ; nu exista chioscuri , magazine , ca sa ajungi la restaurantul lor ;

dar merita sa faci niste economii din timp si sa te cazezi intre Delta si Mare - ajung acolo in august
dar uichendu asta caut loc de cort pe plaja Posted Image

#21
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007
Tocmai ce am venit din Vama Veche (de la Folk You).
Pe timpul festivalului a fost agmoeratie mare chiar si pe plaja, mai ales ca toate corturile din fata de la Arca au fost ridicate de jandarmi si mutate pe unde s-a putut. Dupa festival a fost destul de linistit si destul de mult loc pe plaja pentru corturi. Eu am campat dupa Cherhana, foarte aproape de Pescarie si a fost foarte ok pe acolo, destul de liniste si oameni frumosi. Totusi, zona era plina de nudisti.

In schimb am vazut ca dupa ce se termina plaja de la Acolo e o zona neamenajata pe care erau puse cateva corturi. Parea destul de linistita zona, am zis ca data viitoare ii dau o sansa.

#22
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
in Corbu sau Vadu nu se mai poate campa din ce am inteles..nu legal. In satul Corbu gasesti de obicei cazare la pensiuni? Nu exista un camping acolo?

#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View PostTravelAdventure, on 25 aprilie 2016 - 23:25, said:

Salut, ca in fiecare an, plec cu cortul pe o insula micuta din Europa.  ( nu vreau sa ofer mai multe detalii, locul este "virgin" din punct de vedere al romanilor. )
Zbor avion - 400 lei ( dus - intors )
Cazare la cort, in camping gratis. Aveti acces la toaleta si dus.
Autobuz pana la Port 3 euro
10 euro ( dus - intors ) - Transfer cu barca pe insula minune

Perioada : 7 iulie - 7 nopti sau 30 de nopti ( eu stau 30 )

Persoanele interesate ma pot contacta.

Salut,
nu sunt amator de cort insa as fi curios sa stiu numele acestei inule pentru ca presupun ca exista si cazare la vile/pensiuni. Multumesc !

#24
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007

View Postluciana5, on 26 iulie 2016 - 11:11, said:

in Corbu sau Vadu nu se mai poate campa din ce am inteles..nu legal. In satul Corbu gasesti de obicei cazare la pensiuni? Nu exista un camping acolo?

Nu am fost dar din ce stiu ai ceva de mers din sat pana pe plaja. Mi-a zis cineva ca nu se poate campa pe plaja, dar se poate campa fara probleme pe iarba care urmeaza dupa plaja. (a venit jandarmeria si i-a pus sa mute cortul pe iarba).

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdoctoricescu, on 06 iulie 2016 - 09:14, said:

Copii la tot pasul,
Asa e frumos, copii si voie buna... ce altceva, liniste o sa avem avem cu totii in mormant Posted Image

Edited by andreic, 27 July 2016 - 16:55.


#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
am vazut pagina cu gura portitei si mi-a cazut paru' din nas de ce preturi au  :( bine zicea cineva mai sus, au mirit comunistii, gata cu mocangeala!

una peste alta, cu cortu' ca boschetaru' se mai poate merge acolo? sau si pentru cort platesti ca la hotel de 3 papadia porcului?
am calcat o data in viata mea pe acolo, prin '87, am prins mare fosforescenta, superb, era salbatic si puteai sa lasi "usa" la cort deschisa ca nu-ti intrau nici tintarii ;) ca batea vintul dinspre mare.

#27
diskem

diskem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2009
a fost cineva anul acesta cu cortul la Vadu? cum e treaba? adica vad ca se tot zice ca nu ai voi sa campezi, as vrea sa merg o noapte cu cortul acolo.
Si nu inteleg ceva, se spune ca nu ai voie cu masina si trebuie sa o lasi in localitate, care e la 10 km de plaja, insa pe sit-ul 'Rezervatia Biosferei Delta Dunarii" poti achizitiona si permis pentru accesul cu masina.
E cineva in cunostiinta de cauza ca sa ma poata lamuri si pe mine?
Multumesc.

#28
alexandder_crb

alexandder_crb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2007
Chiar te rog sa ne spui si noua ce si cum daca aflii. Parca as da si eu o fuga pe acolo mai in toamna dar ma sperie amenzile alea de le lauda astia pe tot internetul.

#29
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
In Corbu s-au amenajat campinguri pe faleza. Din pacate conditiile nu-s prea grozave (n-am vazut la toate toalete, dusuri). Peste noapte poti sa-ti pui cortul si pe plaja fara probleme (RBDD are doar un Duster marcat cu doi rangeri cu care se poate negocia, nu fac ronduri extra-program). In Vadu am vazut multe corturi si rulote langa/pe plaja, regimul e acelasi ca mai sus dar - mare grija la tauni!
PS Daca platesti taxa ai acces cu masina in rezervatie - pana aproape (zeci metri) de plaja. Daca nu o platesti inainte, o poti plati atunci cand apar rangerii (dupa cum am spus, max. de 2 ori pe zi, in weekend au si liber).

Edited by StrictSecret, 12 August 2016 - 11:00.


#30
Hassann

Hassann

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.05.2017
Va lamuresc imediat pe toti amatorii de cort care ati mai intrebat de locatii. In principiu puteti campa pe tot litoralul, mai putin in statiuni.

In primul rand, la Tuzla este intradevar cea mai buna apa/plaja dar s-a dus vestea ca e loc de pus cortul si s-au dublat corturile fata de alti ani, si in functie de unde parchezi casa, nu mai ai loc de cocalari si de badarani care vin ocazional cu casetofoanele lor cu manele pe caseta sau la radio. Pe langa astia, vin constantenii si localnicii cu potaile lor imputite care isi marcheaza teritoriul pe toate corturile si isi spala paduchii in apa. La nord langa podisca si-au deschis si pescarii anul asta cherhana am vazut, deci sunt 3 anul asta pt fomistii amatori, aveti unde manca, iar la sud s-a mai deschis o carciuma ca era cam pustie zona. Acum s-au orientat si corturile si rulotele pe langa ea.

La Corbu se poate intra pana sa ajungeti in localitate, parcati usor pana in plaja oriunde pe drum, nu e nici o problema. Pe langa asta, mai sunt cel putin doua parcari langa restaurante. Plaja e foarte lunga, iar cortul e de preferat sa nu-l puneti in centru unde poate vine si control desi anul trecut eu am pus fara evenimente in weekend, anul asta nu stiu ce o mai veni in plin sezon. In zona eu ma duc acum pe plaja Midia, o intrare mai spre sud unde e mai liniste. Aici vin multi constanteni, tot ei au tupeu am vazut pt ca sunt localnici sa bage si masina pe nisip cand strabat plaja pana la midia. E mai usor pe drumul de tara paralel si cu fara potentiala amenda de 100 milioane. Mai ramane cate un bucurestean care incearca experienta cu rotile infundate in nisip daca nu a stiut rostul....

La nord de corbu, plaja se intrerupe pt ca e interzis accesul datorita poligonului de trageri, dar plaja continua muuuuult. E imensa si pustie/virgina pana la gura portitei. Deci daca va uitati pe google maps, e un drum de tara din Vadu pe care puteti ajunge cu masina mult in nord, iar de acolo 10km cu bicicleta pana la gura portitei, care nu merita timpul si efortul dpmdv. Se mai poate campa la plaja gura buhazului ca sa nu campati la vadu desi intrati pe acolo, este econimic sa lasati masina pe drumul de tara pana in "rezervatie".

La nord si la sud de costinesti sunt diverse plaje putin cunoscute. Poate va mai intalniti cu cate un nudist pe aici. E mai nasoala intrarea in apa cu pietre si bubuiala care se aude din jegul de costinesti pana la 5 dimineata. La fel foarte accesibil pe drumuri de tara si usor de parcat.

La fel la nord si la sud de vama veche sunt corturi pe plaja mereu. Nu recomand nimanui sa doarma aici fara cativa litri de sedativ la bord. La sud mai trag chiulul maimutoii de la frontiera si nu va lasa in afara localitatii sa parcati oriunde. Intrarea in apa e groaznica si plecati taiati pe talpi.

E loc si la 2 mai/23 august desi mie nu-mi place asa mult.

Vreti liniste mai mare si departe de alte corturi ? trebuie doar sa mergeti mai la perifirie cateva sute de m de zonele mentionate. Spatiul de campare pe nisip este imens, mai ales daca va tine vinieta sa mergeti si la bulgari unde e mai frumos. Marea este a noastra, plajele sunt tot ale noastre, chiar si cele concesionate de mafioti. Bucurati-va de nisip cat mai puteti! Pe unde inca mai puteti!

Poza noaptea din cort:
[ https://i.imgur.com/x5dh0Mi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Hassann, 16 July 2017 - 15:14.


#31
NinoBrown

NinoBrown

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.08.2018
buna, pe mine ma intereseaza insula, as merge si eu undeva la un loc bun


View PostTravelAdventure, on 25 aprilie 2016 - 23:25, said:

Salut, ca in fiecare an, plec cu cortul pe o insula micuta din Europa.  ( nu vreau sa ofer mai multe detalii, locul este "virgin" din punct de vedere al romanilor. )
Zbor avion - 400 lei ( dus - intors )
Cazare la cort, in camping gratis. Aveti acces la toaleta si dus.
Autobuz pana la Port 3 euro
10 euro ( dus - intors ) - Transfer cu barca pe insula minune

Perioada : 7 iulie - 7 nopti sau 30 de nopti ( eu stau 30 )

Persoanele interesate ma pot contacta.


#32
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
La 2 mai gasesti loc cat vrei

A doua e la nudisti dar loc este :)

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate