Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apartament Grecia - Kavala

obtinere venituri PFA / PFI in ti...

Recomandare Volvo

Diferenta suprafata teren
 Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...

Invertor Victron Easysolar-II 48/...
 "Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson
 plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

TrackBall vs TouchPad vs Air mouse vs Mouse

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

Poll: Dispozitive de intrare: mouse, touchpad etc. (10 member(s) have cast votes)

Ce dispozitiv de intrare preferati in primul rand in locul unui mouse?

1. TouchScreen (3 votes [30.00%])

Percentage of vote: 30.00%

2. Tableta grafica (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

3. TrackPad / TouchPad (2 votes [20.00%])

Percentage of vote: 20.00%

4. Pointing Stick / TrackPoint / Track Stick / AccuPoint etc. (1 votes [10.00%])

Percentage of vote: 10.00%

5. TrackBall (3 votes [30.00%])

Percentage of vote: 30.00%

6. Air Mouse (0 votes [0.00%])

7. JoyStick / GamePad etc. (0 votes [0.00%])

8. Tastatura (0 votes [0.00%])

9. Dispozitiv de intrare virtual, folosind interfata tactila a tabletei sau a smartphone-ului. (0 votes [0.00%])

10. Altul. Care? Precizati mai jos in topic! (1 votes [10.00%])

Percentage of vote: 10.00%

Vote Guests cannot vote

donjoe

donjoe

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postfilip.serban, on 25 mai 2016 - 18:17, said:

Problema aparea in momentul in care aveam de facut selectii fine in Photoshop, iar pentru asta aveam intotdeauna si un mouse conectat.
O_o N-are sens. Poate ţi-ai stricat tu fineţea setând sensibilitatea mare şi nefolosind acceleraţia. În general trackball-ul tocmai pentru fineţea mai mare e preferat în design, modelare şi grafică. În vecii vecilor n-am putut "ţinti" pixelul dorit cu mausul aşa cum pot cu trackball-ul. Folosind sensibilitate normală + acceleraţie câştigi şi precizie când ai nevoie de ea, şi viteză la mişcări mari când ai nevoie de ea. Best of both worlds.

Edited by donjoe, 25 May 2016 - 20:33.

Extinct

Extinct

Senior Member

Cand ai de facut selectii freehand, nu merge. Cel putin nu pentru mine. Oricum dupa momentul ala mi-am luat tableta grafica pentru precizie maxima. Pentru modelare este exceptional.

Edited by filip.serban, 25 May 2016 - 20:37.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

• Grup: Moderators

View Postdonjoe, on 25 mai 2016 - 20:33, said:

În general trackball-ul tocmai pentru fineţea mai mare e preferat în design, modelare şi grafică. În vecii vecilor n-am putut "ţinti" pixelul dorit cu mausul aşa cum pot cu trackball-ul. Folosind sensibilitate normală + acceleraţie câştigi şi precizie când ai nevoie de ea, şi viteză la mişcări mari când ai nevoie de ea. Best of both worlds.

Dar ce parere ai despre "mousii" cu tehnologie "3D", cum ar fi 3DConnexion Space Navigator?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9pAMne1eeTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alte exemple: https://www.3dconnex...uct_type=device

Pe mine m-ar tenta acesta: http://www.3dconnexi...sewireless.html
Dar nu as cumpara fara a-l testa, mai ales ca pretul este destul de mare...

donjoe

donjoe

Senior Member

View Postfilip.serban, on 25 mai 2016 - 20:36, said:

Cand ai de facut selectii freehand, nu merge.
Aici discutam despre dispozitive de indicare, nu de desenare. Sunt categorii foarte diferite. Normal că pentru desenare (inclusiv freehand selection, care e tot un fel de desenare) îţi trebuie ceva cu stylus.

View Post_-_, on 26 mai 2016 - 09:38, said:

Dar ce parere ai despre "mousii" cu tehnologie "3D", cum ar fi 3DConnexion Space Navigator?
Nicio părere - nu prezintă interes aşa ceva, că eu nu fac modelare 3D. :)

Extinct

Extinct

Senior Member

View Postdonjoe, on 27 mai 2016 - 12:05, said:

Aici discutam despre dispozitive de indicare, nu de desenare. Sunt categorii foarte diferite. Normal că pentru desenare (inclusiv freehand selection, care e tot un fel de desenare) îţi trebuie ceva cu stylus.

Nicio părere - nu prezintă interes aşa ceva, că eu nu fac modelare 3D. Posted Image

Pai cu mouse-ul pot face selectii freehand mult mai usor decat cu trackball-ul. In rest, trackball-ul e foarte util pentru programele unde ai multe slidere, gen after-Effects, Premiere, Audition, 3D Studio Max. BLochezi sliderul si, practic, bila are rol de potentiometru.

donjoe

donjoe

Senior Member

View Postfilip.serban, on 27 mai 2016 - 18:55, said:

Pai cu mouse-ul pot face selectii freehand mult mai usor decat cu trackball-ul.
Felicitări mausului - are şi el un avantaj, săracul. :) Cine o arde mult cu selecţii freehand probabil va trece la stylus în scurt timp, după care mausul îşi va pierde singurul avantaj pe care-l avea faţă de trackball. :P

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Deoarece am inceput sa ma impac mai bine cu trackball-urile in loc de mousi, am cumparat pentru vechiul desktop modelul Logitech Trackman Marble, urmand ca trackball-ul Kensington sa il utilizez impreuna cu laptopul. Celalalt trackball Logitech (M570) se potriveste cel mai bine atunci cand lucrez din pat la miniPC-ul conectat la TV.

Ei bine, speram ca functia Universall Scroll din software-ul oficial pentru Logitech Trackman Marble sa isi faca treaba, ca sa constat, spre stupoarea mea, ca scroll-ul este, de fapt, nefunctional in foarte multe contexte: in Start Menu din Windows 10, in aplicatiile din Store etc.

Attached File  AutoScroll&UniversalScroll.PNG   46.88K   9 downloads

Am cautat alternative si am supus testarii urmatoarele variante:
1) Marble Mouse Scroll Wheel (o aplicatie neoficiala pentru acest model de trackball) - scroll-ul functioneaza mai bine decat cu aplicatia oficiala, dar sufera de acceasi hiba - functioneaza doar in anumite aplicatii;
2) Auto Hot Key (AHK) impreuna cu scripturile de aici - aceasta alternativa este demn de considerat, desi ar mai trebui umblat la scripturi;
3) Aplicatia X-Mouse Button Control (XMBC - am tendinta sa scriu XBMC, fosta denumire de la KODI) - aceasta chiar isi face treaba. Postez mai jos doua screenshoturi cu setarile importante:

Attached File  XMBC1.PNG   780.83K   8 downloads  Attached File  XMBC2.PNG   19.36K   6 downloads

Pentru scroll vertical/ orizontal se mentine apasat butonul 4 (care se afla langa butonul pentru left click) in timp ce se roteste bila trackball-ului. Exista si posibilitatea de a face apasarea "sticky" (adica sa fie apasat butonul si eliberat imediat, utilizat scroll-ul cu ajutorul bilei, apoi apasat inca o data butonul 4 pentru oprirea functiei scroll). Exista, de asemenea, posibilitatea de a dezactiva temporar scroll-ul (prin apasarea tastei Scroll Lock).
Eu butonul 5 (cel aflat langa butonul pentru right click) l-am redefinit ca middle-click (pentru a putea fi utilizat in mod similar scroll-ului cu ajutorul mousilor care aveau middle button, dar nu aveau scroll wheel). Acest buton ar putea fi redefinit tot pentru scroll (de exemplu, cu functie sticky, iar celalalt fara).

Deoarece sunt obisnuit cu trackball-ul Kensington m-am obisnuit in doar cateva minute si cu acest trackball cu fir. Singura problema este ca imi rotesc uneori degetele pe inelul pentru scroll care la acest model nu exista si ma enervez ca nu merge scroll-ul (apoi imi reamintesc imediat ca trebuie sa apas butonul 4).

Scroll-ul functioneaza superb cu XMBC. Viteza de scroll poate fi controlata foarte bine prin rotirea bilei, de la scroll foarte fin (lent) la scroll foarte rapid.

Si era sa uit: aplicatia de la pct. 3 este incompatibila cu Set Point (aplicatia oficiala de la Logitech). Ultima trebuie inchisa pentru a functiona XMBC.

LE:
Nici XMBC nu functioneaza prea bine. Din cand in cand ramane cursorul pentru scroll afisat mereu pe ecran, nu mai functioneaza decat operatiile de baza si ca sa isi revina la normal trebuie sau dau click dreapta pe iconita aplicatiei din zona de notificari si apoi click pe Disable/ Enable la XMBC. Apasarea tastei Scroll lock sau schimbarea layerului nu rezolva problema.

Edited by _-_, 13 April 2017 - 19:53.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Trackball-ul meu Logitech M570 a luat-o razna. In loc de click face dublu click sau mai multe click-uri.
Se pare ca trackball-urile Logitech produse pentru pentru pietele mai "sarace" (incluzand-o pe cea din Romania) au un switch chinezesc (ieftin) care cedeaza repede in locul celui japonez inclus in produsele pentru piata occidentala. Mai multe detalii gasiti in comentariile de la urmatorul videoclip:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0X892nA5MtE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma bate gandul sa cumpar modelul mai nou Logitech MX Ergo Trackball, dar mi-e sa nu patesc la fel. Mai este si scump si nici nu prea se gaseste pe la noi. Aparent s-ar fi gasit la eMAG (acum scrie "Indisponibil"): https://www.emag.ro/...9/pd/D4THCNBBM/
Ca de obicei, magazinele mai importante sunt in criza de trackball-uri.

La unguri costa 412.14 RON: https://mouse.compar...rgo-p386886739/
La noi costa cam intre 497-537 RON:
http://www.pcbit.ro/...o-graphite-emea
https://www.bocris.r...oduct_id=614043

Acest model a fost prezentat si pe piata noastra:
http://www.go4it.ro/...abila-16719247/
https://www.noobz.ro...racking-precis/

Daca l-a cumparat cineva din Romania si citeste acest topic rog sa posteze niste impresii.
De asemenea, daca observati vreo oferta buna pentru acest trackball...

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Vad ca se gaseste in stoc la magazinul "meu" .. https://new.webhalle...ogitech-MX-Ergo
Eu sambata aterizez in Bucuresti ... daca te intereseaza, vorbim pe PM. Pretul echivalent in lei este 510.88 (conform google).

Edited by ro_explorer, 19 December 2017 - 13:33.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Multumesc. Nu m-am decis inca daca sa il cumpar. Am mai comandat un Logitech M570, deci nu am nevoie urgent. Functiile suplimentare ale modelului nou nu sunt sigur ca merita diferenta de pret, iar review-uri nu prea are. Mi-am si cam pierdut increderea in Logitech. Am mai avut un mouse de la ei (unul dintre cei mai scumpi) la care tot asa, s-a defectat butonul repede, in timp ce mousii Microsoft pe care ii am sunt toti functionali, dupa ani de utilizare.

La iPon, Logitech MX Ergo este acum 408.78 lei cu TVA inclus (a mai scazut un pic pretul, doar ca nu stiu cum stau cu livrarea si garantia): https://iponcomp.ro/...mx_ergo/1605776

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Eu doar mousi (asta e pluralul in romana?) Logitech am de multi ani de zile si nu m-a lasat nici unul deocamdata.
De fapt la unul de laptop a inceput sa faca figuri click-ul stanga dupa 6 ani de utilizare, dar cred ca era si cazul , ca sa zic asa.

In rest, nici un model nu a cedat in utilizare. Acum am active in casa un G602 (la fi'miu) si un G403(la mine), in regim de gaming .. adica clickluri la greu Posted Image ... merg perfect ambele.
La birou am un Logitech wireless optic (nici nu mai stiu modelul) care merge perfect de 5 ani.

Oricum, revenind on-topic, pentru mac-uri cel mai bine se potriveste un Magic trackpad ... superb pentru 99% din activitati .. iar acolo unde e nevoie de ultra-precizie, folosesti un mouse obisnuit.

Edited by ro_explorer, 19 December 2017 - 14:20.

taviori

taviori

New Member

• Grup: Members
Salut, am si eu un m570 . L-am cumparat sh cu buton stricat (dublu click) si bila mergea cam greu si sacadat. I`am schimbat butonul iar la bila am schimbat cele trei bilute mici care o sustin. I`am pus bilute metalice de la un rulment  si merge muuult mai bine. Cu toate astea, avand nevoie de scrol orizontal am cumparat un Elecom m-xt2urbk, e cu fir ( asa am vrut ) dar sunt si wireless.
Acesta are si pentru scrol orizontal "tilt" stanga/dreapta pe rotita. Nu e prea comod dar merge, momentan :) .
O noua varianta de scrol orizontal: am ales optiunea din softul Elecom, CTRL pentru butonul mic de forward si il tin apasat ceea ce face ca rotita de scrol sa faca mscarea orizontala, nu verticala.

Eu prefer acest Elecom fata de m570 :
- butoanele /click mai placute si fine si la "indedeget" :)
- cu bila de la m570 ( se potrivesc ) merge mai bine
- soft mai bun, poti programa butoanele/rotita cu mai multe optiuni
- dpi mult mai mare
Are si minusuri , parca nu sta la fel sub mana ( poate pana ma obisnuiesc, il am de cateva zile ) , rotita se scrol e pozitionata cam sus si trebuie sa indoi degetul cam mult.
Dar in mare prefer Elecom fata de m570 .

Acum mai "studiez" mx ergo, care pare si mai si, dar cand s-o mai ieftini ...

Cine mai are trackball-uri sa mai spuna opinii ....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate