Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi achizitie bicicleta MTB

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#1225
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Roata ce marime, 26 ?
Pinoane pe caseta sau filet ..
Mergi pe asfalt sau offroad,
Ce greutate ai ?

Oricum pt 26 as lua roata normala pe bile, pe rulment dai minim 600lei (probabil ~700) pt o roata buna... iar majoritatea bicicletelor pe 26" nu fac atat cu totul.

#1226
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012

View Postrexx, on 08 august 2022 - 17:25, said:

ce cauciucuri recomandati ptr o bicicleta MTB de 26 inch? merg cam 50% pe asfalt si 50% pe drumuri forestiere, poteci si prin padure in zona de munte. nu fac coborari extreme, catarari pe pante foarte abrupte sau salturi, dar merg destul de mult cu ea offroad
momentan am niste cauciucuri de offroad cam uzate, mai au carne ptr 1-2 ani, dar sunt vechi si coapte.

Cum naiba vine asta???

Daca sunt uzate, arunca-le!
Daca mai au carne pentru 2 ani, pastreaza-le!
Daca sunt vechi si coapte, arunca-le!
Si tot asa...

#1227
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Postasspiration, on 01 septembrie 2022 - 09:12, said:

Am avut la fel. A ținut câteva luni până mi s-a blocat/stricat în mers. Ăia sunt „rulmenți”.
Acum depinde și de cum mergi. Atunci nu prea mă interesa și mergeam destul de nepăsător să zic. Depinde și de cât mergi. Pe roata asta am mers destul de mult în lunile alea, probabil aproape zilnic.

#1228
asspiration

asspiration

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.08.2022
Merci de raspunsuri
Eu ies cu bicla o data pe saptamana , in sezonul cald
N-am fumuri, doar ceva miscare
Acum 2 ani a dat unu cu masina peste mine si mi-a rupt roata spate
Am luat o ieftaciune si m-a tinut 1 an si ceva
Roata originala avea 6 ani si era buna
Asa ca ...
Am fost ieri la un bikeshop si mi-au zis ca o roata pe rulmenti , pe care o fac ei- n-au in stoc, incepe de pe la 400 si ceva
Pitpalac, mai degraba imi iau o bicla noua, ca e sfarsit de sezon si sunt oferte
Nu e problema de buget, dar eu nu cheltui auirea
Sa inteleg ca faza cu rulmentii e teapa ?
E la Decathlon roata la 200 lei
Pareri ?

#1229
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Parerea mea e sa zici macar ce prindere ai la caseta, si daca se franeaza pe janta sau disc.

Daca nu te pricepi mergi cu bicicleta la un magazin si gasesc ei ceva, .. cat timp janta e dubla ar trebui sa fie ok

Edited by sirgoofy, 02 September 2022 - 14:41.


#1230
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Postasspiration, on 02 septembrie 2022 - 11:51, said:

Sa inteleg ca faza cu rulmentii e teapa ?
Sunt rulmenți slăbuți ăia chinezești, nu se compară cu ăia suedezi.
Poți probabil să îți pui rulmenți SKF totuși că janta în rest este decentă.
Au niște cote/nume/coduri, parcă 6001 și încă niște hieroglife pentru mine.
Poți să încerci și aici dacă nu vrei să te complici cu schimbat rulmenți.

Edited by onisifor12, 02 September 2022 - 15:02.


#1231
asspiration

asspiration

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.08.2022
Frana VBreak , pe filet
Am crezut ca e clar din linkul dat
Roata aia  e "perfecta" ca si specificatii

#1232
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

View Postrexx, on 19 august 2022 - 00:40, said:

o sa ma duc in week-end la brasov si o sa trec si pe la decathlon

as vrea sa iau Michelin Country Trail pe spate: https://www.decathlo...0991?mc=8480991
si Michelin Country Style pe fata: https://www.decathlo...7149?mc=8537149

ce parere aveti de configuratia asta?
pe 26 inch nu aveau prea multe optiuni de anvelope la decathon si astea erau cam cele mai bune

am fost la decathlon si am vazut cauciucurile
Michelin Country Style sunt mai ieftine, au crampoane mari dar lateralele sunt extrem de subtiri, parca sunt coperti de caiet. mi-e teama ca explodeaza la primul hop mai serios pe care il iei cu bicicleta. mi s-au parut ca au lateralele mai tari chiar si anvelopele alea taiwaneze.

asa ca am cumparat 2 anvelope Michelin Country Trail care au lateralele ceva tari

#1233
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
ma uitam azi pe site la decathlon si astia au scumpit aproape totul cu 25%:
- anvelopa Michelin Country Style s-a scumpit de la 60 la 75 lei
- anvelopa Michelin Country Trail s-a scumpit de la 80 la 100 lei
- camera s-a scumpit de la 15 lei la 17 lei - aici au fost mai finuti, au scumpit doar cu 13% Posted Image
- cablu frana de la 20 lei la 25 lei
- cablu schimbator viteze de la 20 la 25 lei

ma uit acum pe bonul meu si doar cateva chestii nu s-au scumpit !!!
achizitia a fost facuta pe 8 sept si acum suntem in 18, deci doar 10 zile au trecut de atunci

Edited by rexx, 18 September 2022 - 22:54.


#1234
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Și mănușile fără degete le-au făcut 29 de la 19. S-a schimbat sezonul etc., cine știe ce e în capul lor.

#1235
doio77

doio77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.02.2007
Salut, am și eu o problema cu o furca xcr 32 sr suntour RL. Nu mai funcționează cartușul de lockout,  l-am demontat sa vad ce model este exact. Cand am desfăcut surubul de jos mi-a curs ulei circa 50ml. Acel ulei era de la cartușul defect sau din fabrica?
Daca trebuie pus la loc acel ulei de care trebuie sa pun?

#1236
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
am gasit o furca de 26 la Decathlon la reducere la 160 lei. am dat comanda si in seara asta mi-a venit mesaj ca a sosit in magazin. maine ma duc sa o ridic si vad ce e de capul ei
https://www.decathlo...9477?mc=8523435

vechea furca era ceva antic cu suspensie pe arcuri care se comprimau de tot si nu mai aveau nici o compresie. in plus avea si ceva joc, asa ca am zis sa o inlocuiesc cu totul.

la noua furca am vazut unii ca baga aer comprimat in ea pana la o anumita presiune. la furca asta trebuie sa fac la fel sau e compresie cu ulei?

#1237
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Zice în descriere: „Tip de amortizare: elastomer”. Asta nu înseamnă că e pe arcuri?

#1238
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
vechea furca e ceva de genul asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W18y8IG-58o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu mai are nici un fel de amortizare, plus ca are ceva joc la imbinarea verticala: daca strang frana pe fata si incerc sa misc roata are un mic joc fata-spate.

imi dau seama ca si cea noua e totusi ceva low-end, dar la pretul asta nu gaseam furca noua, poate cel mult una second-hand pe olx
asa ca orice furca noua chiar si pe arcuri e bine-venita !

Edited by rexx, 25 September 2022 - 12:12.


#1239
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Postrexx, on 25 septembrie 2022 - 12:01, said:

daca strang frana pe fata si incerc sa misc roata are un mic joc fata-spate.
La fel am pățit și eu la MTB-ul cu roți de 26". Însă mă gândesc să o fac de 28". Pe față pus furcă și roată de 28" și pe spate adaptoare pentru frâne, să pun tot roată de 28". Se poate cu niște platbande, însă frâna nu mai e așa bună ca înainte. Cred că depinde mult de duritatea platbandelor din care sunt adaptoarele.

Edited by onisifor12, 25 September 2022 - 19:57.


#1240
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
azi am ridicat furca. arata mult mai bine si mai serios construita decat cea veche.
acum problema e ca nu o sa mi se mai potriveasca pipa veche pe noua furca. adica o sa trebuiasca sa schimb de la pipa veche cu surub care trage o piesa oblic si blocheaza pipa la pipa noua care se prinde in 4 suruburi. in plus o sa trebuiasca schimbat si sistemul de prindere in cadru....

o sa pun maine pe lumina niste poze cu furca noua si o poza cu bicileta in care arat ce sunt nevoit sa schimb

#1241
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.12.2019
Înainte de a mai cheltui bani verifică compatibilitatea furcii cu cadrul. Eu nu știu să fi fi fost mtb-uri cu furcă cu gât de 1"1/8 pe filet și e puțin probabil să meargă o furcă cu astfel de gât pe un cadru de 1". Mai trebuie și să găsești cuvete adaptoare.

#1242
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021
Doresc să achiziționez o bicicletă dar nouă și așa mai de buget. Menționez că o voi folosi la ieșiri scurte prin oraș, vizite la prieteni, o fugă până la supermarket, chestii de genul acesta, nu-mi trebuie bicicletă scumpă pentru cățărat pe munți, sărit din copaci și altele, deci vă rog nu-mi recomandați biciclete din alea cu mii de euro... momentan folosesc un Giant, e ok, merge bine, am și "tunat-o" e cu roți de 26 inch dar mi-aș mai lua una cu roți de 27,5. Am găsit aceasta, dar nu știu nimic de firmă, fac biciclete decente? (nu mă aștept la banii ăștia la vreun Cube sau alte SF-uri dar nici să mi se rupă cadrul când trec peste vreo bordură) Din păcate nu o pot vedea fizic, se face comanda online, nu au magazin la mine în oraș... și vă rog nu-mi spuneți faze de genul "la banii ăștia mai bine ia-ți un second-hand" , am eu mania să fie nouă și maxim pe la 1300-1400 lei. Giant-ul meu l-am luat second și a mai rămas ea din dotarea originală doar cadrul, furca și lanțul, în rest am schimbat tot de-a lungul timpului, cu piese de calitate și pe placul meu... Aștept păreri, mulțumesc frumos! https://www.carpatsp...22v2709a52.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate