Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ajutor interpretare analize

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
Buna seara  sunt un pic speriat,va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine in interpretare unor analize,doctorul meu fiind in concediu am facut analize pentru angajare la sange si urina,rezultatele au iesit astfel:Examen complet urina Biliriubina negativ,Urobilinogen normal,Corpi cetonici negativ,Glucoza normal,Proteine 25,Hematii erytrocite 250,Ph 5,Nitriti negativ,Leucocite 25,Densitate 1020,Trigliceride 91,Colesterol 183,Gama GT 63,Glicemie Serica 109,Mentionez ca am 33 de ani 1,71 ,83 kg,pot spune ca nu consum multe lichide pe parcursul zilei cateodata beau maxim un pahar de apa pe zi..si in ziua recoltarii am stat in picioare 5 ore... iar cu  vreo 12 ore inainte am mancat pastrama de porc prajita cu salata destul de uleioasa si acrita cu otet ,Va multumesc si astept raspunsurile voastre

#2
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011
Te simti rau cumva? Daca nu, nu vad cazul de ce te-ai agita pentru a afla o interpretare de la cineva random de pe net....

#3
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Inainte de a iti face analizele, ( care se fac de regula la primele ore ale diminetii,) se recomanda ca ultima masa sa o servesti la ora 3 dupa amiaza, dupa care se recomanda sa nu mai mananci nimic pana la recoltarea probelor, afara de baut apa. Nu la putini se intampla sa le iasa analizele aiurea ca au mancat pe saturate in seara dinaintea preluarii analizelor. Daca tu te simti bine, nu cred ca este cazul sa te alarmezi. Se recomanda sa bei totusi 2 l de apa pe zi, pentru a nu stresa prea tare rinichii, si a te feri de pietre, in plus consumul de apa, ajuta la eliminarea toxinelor.

#4
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Din tot ce ai scris  reiese urmatorul profil:
Om la maturitate care mananca"bine", incepe procesul de maturare a grasimilor cu un cholesterol la limita (poate dat de pastrami) un pic supraponderal care vrea sa reinter pe piata active a muncii.
Concluzia mea: daca te angajeaza la un job de birou in 2-3 ani ne vei intreba de diagnostic si tratamente.

Edited by aaddyy2005, 13 April 2016 - 19:54.


#5
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
multumesc de incurajari chiar nu ma simt rau deloc ,alerg mult ,am dispozitie buna , deci spuneti ca nu sunt valori mari sau cn stie ce ?

View Postaaddyy2005, on 13 aprilie 2016 - 19:53, said:

Din tot ce ai scris  reiese urmatorul profil:
Om la maturitate care mananca"bine", incepe procesul de maturare a grasimilor cu un cholesterol la limita (poate dat de pastrami) un pic supraponderal care vrea sa reinter pe piata active a muncii.
Concluzia mea: daca te angajeaza la un job de birou in 2-3 ani ne vei intreba de diagnostic si tratamente.

stiu si recunosc am un regim de alimentatie ,dat grav peste cap...

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si de ce esti speriat ? Ca ti-a luat sange sau ca analizele sunt OK ?

#7
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
De ce anume esti speriat ? Nu vad mai nimic in neregula.
Glicemia putin peste , la multe aparate normal este pana la 104.
Pune si tu valorile de normale ale laboratorului.

#8
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
Asta intrebam daca sunt ok analizele ,recunosc sunt un pic ipohondru , si vroiam sa stiu daca nu ma alarmez degeaba,inca o data va multumesc

Valor

View Postseck, on 13 aprilie 2016 - 20:28, said:

De ce anume esti speriat ? Nu vad mai nimic in neregula.
Glicemia putin peste , la multe aparate normal este pana la 104.
Pune si tu valorile de normale ale laboratorului.
      valorile aparatului sunt 74-106 la glicemie

Sunt speriat de prezenta leucocitelor ,proteinei si hematii in urina...

#9
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Posibil o infectie. Repeta sumarul de urina si fa si o urocultura.
Daca valorile sunt la fel de mari si nu e o infectie a tractului urinar , trebuie sa treci pe la un nefrolog.

#10
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Se recomanda Cimitirol,Gropatin si Clopotin prescrise de doctorul Pamanteanu!

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai intai sa consume lichide. Apa, supe, ceaiuri, fructe, etc.

#12
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
Bere etc. Eu asa fac, ca nici eu nu beau apa ziua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate