Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

cerere respinsa pentru transfer la alta scoala soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jeidy

jeidy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.07.2009
Vreau sa ma transfer la alta scoala de soferi, dar acum figurez ca sunt inscris deja la o scoala si nu ma pot muta pana nu imi aproba renuntarea la inscriere cei de la scoala unde sunt inscris.
Initial ma tot amanau, spuneau ca nu au cu ce sa ma ajute, ma invarteam in cerc, pana la urma mi-au spus sa fac cerere de renuntare inscriere.
Am folosit cereri tip, una mi-a respins-o pe motiv ca nu ar fi facuta bine, alta au spus ca trebuie sa fie scrisa de mana , altfel nu pot dovedi ca eu am scris-o "de semnat poate semna oricine" astea au fost cuvintele lor.
Toate pe un ton foarte arogant suficient cat sa imi dea de inteles ca nu prea au de gand sa imi aprobe cererea de renuntare la inscriere, am vorbit pe la alte scoli si din cate am inteles totul este la un click distanta, in mod normal nu as avea nevoie de nici o cerere.

Ce imi puteti recomanda?

Multumesc!

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
"Scoala de soferi" nu e o institutie a statului ci o societate comerciala.
Cu societatea asta comerciala tu ai semnat un contract in baza caruia ei se obliga sa faca alea 30 de ore de condus cu tine si sa-ti elibereze la sfarsit niste hartii. In schimb tu te-ai obligat sa le platesti 1000 de lei.
Nu te opreste absolut nimic sa te duci la alta scoala de soferi si sa semnezi contract si cu ei si sa-ti faci acolo orele.

Problema ta e cum iti recuperezi banii, daca i-ai dat deja.

#3
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
anpc?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Ai platit? Ai facut ceva ore legislatie sau conducere?

#5
jeidy

jeidy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.07.2009
Am platit doar un avans nu mai retin cat era, oricum banii aia erau pentru cursurile de legislatie la care am fost si nu am nimic sa le reprosez pentru cursurile de legislatie, nu am fost la nici o ora de condus, au mai spus ca s-ar putea sa ma puna sa le platesc inca 750 lei pentru ca i-am incurcat, am tinut locul ocupat si nu am mai continuat sa merg la cursuri, oricum nu au insitat ca le-as datora ceva.
Fiecare cursant are un cod unic acum, eu ca sa merg in alta parte am nevoie de acel cod unic sau de renuntare la inscriere. Am fost la alta scoala si a incercat sa ma inscrie dar nu se poate pentru ca apar inscris deja.

Quote

CAPITOLUL V
Transferul la alta scoala
Art. 38. In situatia rezilierii contractului de scolarizare pe motivul transferului la alta scoala de conducatori auto, managerul activitatii scolii de conducatori auto are obligatia de a elibera, persoanei titulare de contract, urmatoarele documente:
a) caietul cursantului completat la zi, barat cu mentiunea "transferat", semnat si stampilat;
B) documentele personale depuse de titular la sediul scolii de conducatori auto, scoala de conducatori auto pastrand copiile acestor documente;
c) dovada efectuarii pregatirii practice, dupa caz;
d) fisa de transfer, al carui model este prevazut in anexa nr. 4 la prezenta Metodologie.

Edited by jeidy, 13 April 2016 - 14:46.


#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca faceai cererea pentru alt judet sau o alta tara, sigur ti-o aprobau. In acelasi judet nu se poate aproba ca le scad actiunile.
Hartiile alea ti le dau ei daca ii pistonezi. Daca fac garagatza, renunti si te inscrii din nou.
Tu de ce vrei sa te transferi?

Edited by Quantum, 13 April 2016 - 14:57.


#7
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

 jeidy, on 13 aprilie 2016 - 14:35, said:

Am platit doar un avans nu mai retin cat era, oricum banii aia erau pentru cursurile de legislatie la care am fost si nu am nimic sa le reprosez pentru cursurile de legislatie, nu am fost la nici o ora de condus, au mai spus ca s-ar putea sa ma puna sa le platesc inca 750 lei pentru ca i-am incurcat, am tinut locul ocupat si nu am mai continuat sa merg la cursuri, oricum nu au insitat ca le-as datora ceva.
Fiecare cursant are un cod unic acum, eu ca sa merg in alta parte am nevoie de acel cod unic sau de renuntare la inscriere. Am fost la alta scoala si a incercat sa ma inscrie dar nu se poate pentru ca apar inscris deja.

Nu ai ce bani sa le mai dai (nu exista asa ceva cu a tine locul acupat)
Daca vrei sa vezi ce mai poti recupera (daca mai poti) calculeaza la cate ore de legislatie ai participat si de acolo faci referinta la cei 250 de lei platiti
Trimite mail la protectia consumatorului, o sa se miste mai cu talent apoi.
Poti preciza macar orasul si motivul pentru care vrei sa schimbi scoala? Teoretic sunt mai multi instructori, poti schimba instructorul.

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Noaptea mintii...

Pai mergi ma omule la alta scoala,platesti si aia e.. Ce dracu ma.. Poti sa faci 20 de scoli de soferi odata. Auzi tu..transfer..sa vad daca ma lasa aia..daca imi da nu-s ce hartie..
Da ce? faceai scoala la Oxford?

#9
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

 mariovrs, on 13 aprilie 2016 - 17:01, said:

Noaptea mintii...

Pai mergi ma omule la alta scoala,platesti si aia e.. Ce dracu ma.. Poti sa faci 20 de scoli de soferi odata. Auzi tu..transfer..sa vad daca ma lasa aia..daca imi da nu-s ce hartie..
Da ce? faceai scoala la Oxford?

Nu te poti inscrie la doua scoli in acelasi timp, acestea dau raport saptamanal/lunar cu privire la cursantii care ii au. Daca esti la doua scoli in acelasi timp cand dai examen la politie cum crezi ca poti figura in doua locuri?

#10
jeidy

jeidy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.07.2009

 ando01, on 13 aprilie 2016 - 16:59, said:

Poti preciza macar orasul si motivul pentru care vrei sa schimbi scoala? Teoretic sunt mai multi instructori, poti schimba instructorul.
Sunt din arad.
Au o rata de promovabilitate cam slabuta si departe de top, la scoala la care sunt inscris nu prea am de unde alege, as fi vrut si eu , era mult mai simplu.

#11
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 ando01, on 13 aprilie 2016 - 17:07, said:


Nu te poti inscrie la doua scoli in acelasi timp, acestea dau raport saptamanal/lunar cu privire la cursantii care ii au. Daca esti la doua scoli in acelasi timp cand dai examen la politie cum crezi ca poti figura in doua locuri?
Ei nu ? Nu ai auzit de smecherii care au 2 , chiar trei permise ?
Aia cum au reusit ? Au urmat cursurile unor scoli celebre ?

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Aia cu 2-3 permise nu au facut deloc scoala de soferi. Le-au cumparat.

#13
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Daca iti cer cererea facuta de mana atunci fa-o de mana. Daca si dupa aia te tot amana mergi la protectia consumatorului si te indruma acolo ce trebuie sa faci.

#14
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

 tiomarami, on 13 aprilie 2016 - 17:29, said:

Ei nu ? Nu ai auzit de smecherii care au 2 , chiar trei permise ?
Aia cum au reusit ? Au urmat cursurile unor scoli celebre ?
Pe aria de juridic vorbesti doar ineptii, posteaza si tu in alta parte aiureli daca vrei doar sa faci posturi.

@jeidy, partea cu promovabilitatea tine de cursant nu de scoala/instructor, conteaza doar daca ai ceva pile si daca stii sa conduci.

#15
jeidy

jeidy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.07.2009

 ando01, on 13 aprilie 2016 - 21:24, said:

@jeidy, partea cu promovabilitatea tine de cursant nu de scoala/instructor, conteaza doar daca ai ceva pile si daca stii sa conduci.
Daca vorbim de cazuri izolate tine doar de cursanti, dar cand vezi situatia de ansamblu pe toata scoala, situatia se schimba.

Exemplu doua scoli, caz real, judete diferite pentru a nu se considera reclama:

Procent -- Examinati -- Admisi
62%----------- 430  ----- 268
22% --------- 336 ------- 75

Edited by jeidy, 13 April 2016 - 22:23.


#16
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Pagina principală >> Statistici DRPCIV

http://www.drpciv.ro...lang=ro&id=1277
http://www.drpciv.ro...&lang=ro&id=930

Edited by tiomarami, 13 April 2016 - 23:38.


#17
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

 jeidy, on 13 aprilie 2016 - 22:21, said:

Daca vorbim de cazuri izolate tine doar de cursanti, dar cand vezi situatia de ansamblu pe toata scoala, situatia se schimba.

Exemplu doua scoli, caz real, judete diferite pentru a nu se considera reclama:

Procent -- Examinati -- Admisi
62%----------- 430  ----- 268
22% --------- 336 ------- 75

Nu va pierdeti timpul cu statisticile, regula reala este:
% picati = total cursanti - (cursanti pregatiti + cursanti cu pile)
singura data cand da cu virgula este atunci cand sunt prea multe pile ca mai trebuie frecati si aia care stiu sa conduca pana pica din ei

te poti muta la ce scoala vrei, important e sa stii sa conduci si sa ai parte de o zi relaxata in ceea ce priveste numarul de dosare.

#18
Joanna29

Joanna29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2017
Buna ziua .
As dori sa stiu , in cazul in care am platit deja scoala integral (800 lei) , am facut 2 sedinte si doresc transferul la alta scoala exista posibilitatea sa mi se restituie restul de bani + transferul? Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate