Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Tesla Model S facelift

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1052 replies to this topic

#577
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postinuendo0, on 30 martie 2018 - 09:48, said:

Nu din textul ales de colegul 3T. Am editat si pus un link din care reiese.

Nu, nu reiese. Zice ca partea afectata, adica "power steering component" este fabricata de bosch. Nu suruburile.
Din cite stiu, bosch nu fabrica suruburi sau alte organe de asamblare.
Acum ca suruburile folosite nu au fost conforme, e posibil. La fel de posibil este ca nu au prevazut aspectul, adica nu au cerut un anumit grad de protectie anticoroziva, iar acum vor sa-l rezolve preventiv. Cert este ca suruburile inca n-au cedat la nici o masina, este doar preventiva actiunea.

#578
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
cea mai nasoala masina nu imi place deloc ...

#579
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Faptul ca nu iti place tie nu o face "cea mai nasoala masina". Dupa cum ii spuneam si unui coleg de forum cu alta ocazie, sa ai tu ocazia sa conduci o Tesla si te-ai uda tot de emotie. E ceva unic.

#580
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Poate un Ferrari sau un Rolls Royce Phantom...
Emotiile sunt analoage, nu digitale.

Posted Image

#581
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postprintzul69, on 01 aprilie 2018 - 05:44, said:

cea mai nasoala masina nu imi place deloc ...
Mda, nu are nici macar casetofon ca sa-l poti asculta pe Salam la maxim...

#582
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
@valitudor, este exact ce spuneam cu ceva timp in urma.

https://www.theguard...autopilot-death

"Consumer Reports magazine on Thursday urged Tesla to disable the automatic steering function on its electric vehicles and change the name of its autopilot driving-assist system, which is under investigation after a driver was killed while using it.

Consumer Reports, which has eight million subscribers and influences buyer decisions with its annual vehicle ratings, said the autopilot name promotes “a potentially dangerous assumption” that the vehicle is capable of driving on its own."


https://www.theguard...opilot-branding

"Tesla Motors has been asked by the German transport minister to not use the word “autopilot” in its advertising, as doing so may suggest to drivers that they do not need to pay attention to the road.

The minster, Alexander Dobrindt, told Reuters that his office made the request “to no longer use the misleading term for the driver assistance system of the car”.

Asa. F.bine ca se ia atitudine. Asteptam schimbarea si reclama agresiva si incurajatoare sa lasi autopilotul sa faca orice.




#583
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Waze pe Tesla

#584
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Tesla un nou accident cu 2 morti. Autopilotul este vinovat? Incep investigatiile in acest sens.
Sau este rezultatul acceleratiei in 2/3 secunde, cu care se mandreste. Sa se investigheze.

https://www.google.c...-1825902095/amp

"The National Transportation Safety Board is dispatching a team to Florida to investigate a fatal crash Tuesday involving a Tesla Model S that left two high school seniors dead. The agency said it doesn’t expect, at this time, that Tesla’s semi-autonomous Autopilot system will be a part of the investigation.


The crash happened around 6:45 p.m. Tuesday, when a gray 2014 Tesla Model S slammed into a concrete wall near Ft. Lauderdale and burst into flames, according to the Sun-Sentinel. Two 18-year-old high school seniors inside the car, identified as driver Barrett Riley and front seat passenger Edgar Martinez, were pronounced dead at the scene. A third occupant was transported to a nearby hospital.

Law enforcement authorities said the Model S may have been speeding at the time, when it drove off the roadway and struck a concrete wall around 6:45 p.m. Tuesday, the Sun-Sentinel reported. Riley and Martinez were trapped inside the vehicle as it burned, Battalion Chief Greg May of Fort Lauderdale’s Fire Rescue said, according to the newspaper.

The NTSB said its team of four investigators will focus primarily on emergency response in relation to the electric vehicle fire, including fire department activities and towing operations. The agency has in the past launched investigations into electric vehicle batteries, including an examination of a lithium ion battery in a Chevy Bolt."

https://www.google.c...esla-crash.html

Edited by Torquemada-666, 10 May 2018 - 07:55.


#585
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Parca-s cam iuti la luat foc masinile astea, nu?
Mai iuti decit una clasica.

#586
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postdan78rom, on 10 mai 2018 - 08:00, said:

Parca-s cam iuti la luat foc masinile astea, nu?
Mai iuti decit una clasica.

Pac accident, pac luat foc.

#587
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Vb.aia. "Na" 0-100 in 3 secunde prea accesibile.

https://www.google.c...hes-fire-2018-5

#588
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Acum, nu ca aveam vreo asteptare de la Torquemada, dar mi se pare absolut dezgustator sa te bucuri in halul de faptul ca o masina fabricata de o companie pe care o urasti a fost implicata intr-un accident in care au murit oameni.

Si, citind posturile de mai sus, pare ca nu-ti mai incapi in piele de bucurie. Dezgustator, dupa cum ziceam.

#589
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Copii de liceu chiar, nu numai oameni.

#590
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Nu e bucurie. Voi tot nu ati inteles. Cu asta defila musk si se bucura cand vindea masinile. Eu am zis ca mai bine autononie, decat 0.100. Sa va amintesc cati se bucurau ca "muceste" Tesla alte masini mai scumpe?
Ati uitat? Sau acum bagati capul im pamant?
Am zis foarte corect: uite, na 0.100, cu care va bucurati. Dar pt.unii trebuie se scriu tot firul epic al expresiei.

0.100 in 3 secunde e acceleratie de bomba.
Cand vinzi bombe pe strazi aproape tuturor (fiind mai ieftine ca cele clasice), sa te astepti sa "explodeze".

Edited by Torquemada-666, 10 May 2018 - 17:02.


#591
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Tot pe "firul tau epic", ce parere ai de autostrazile din germania, unde pe anumite portiuni nu exista limita de viteza? Alea nu sunt bombe? Sau esti din ala care vrea limitarea acceleratiei, a vitezei maxime etc etc?

#592
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Germania se scrie cu G mare, eu cel putin asa am invatat la scoala.
Scuze de offtopic.

#593
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Si Oaspetele ar trebui sa se scrie cu o mare ca e un nume.

#594
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
/off-topic
Eh, grammar nazi sunt peste tot. Pe mi e ma distrează când se autosesizează ei fără sa atingă deloc subiectul dar, na... o sa supraviețuim.
end off-topic/

Și on-topic, asa mi-aș lua o bomba din aia, vai vai. Din păcate m-am specializat intr-un domeniu unde un model S este "out of reach", cum ar zice americanul.

Nu ma intereseaz 0-100 in 3 sec, dar m-aș bucura sa aibă asa ceva și mașina mea :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate