Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prima casa rude gradul 1

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
motoucle

motoucle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.02.2006
Buna ziua,

Foarte pe scurt doresc sa achizitionez prin PC imobilul parintilor ei dorind sa se mute din Buc. Dpdv financiar ma incadrez fara absolut nici o problema si aceasta ar cam fi solutia optima cost vs timp.

Pentru eventual a economisi niste timp, cineva de pe acest forum are idee ce banci accepta acest tip de tranzactie? Din vizitele facute pana acum in agentii primesc informatii contradictorii. De ex BRD 1- DA, BRD 2 Nu. Raiff 1 NU, Raiff 2 DA (daca imi schimb buletinul pt a nu mai avea acelasi domiciliu)

Chiar nu as vrea sa ma trezesc dupa multa alergatura si acte cu dosarul respins pt ca ofiterul de credite mi-a dat raspunsuri gresite.

Multumesc in avans

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Informatii de luat in calcul: pentru prima casa nu se aplica darea in plata. Si nici evaluatorii nu supraevalueaza acum.

#3
motoucle

motoucle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.02.2006

 bladhaund, on 12 aprilie 2016 - 16:57, said:

Informatii de luat in calcul: pentru prima casa nu se aplica darea in plata. Si nici evaluatorii nu supraevalueaza acum.

Sper sa nu fie vreodata cazul de dare in plata :)  iar evaluarea iarasi nu ar fi o pb imobilul valorand mai mult considerabil fata de creditul pe care vreau sa il contractez. Revenind, as vrea sa stiu la ce banca as avea cele mai mici sanse de probleme la acest gen de tranzactie avand in vedere ca diferentele de dobanda sunt mici intre banci/ nu am timp de umblat din sucursala in sucursala  + chiar mergand in sucursale am primit raspunsuri contradictorii.

#4
Mariabejenariu

Mariabejenariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 05.05.2016
Daca nu ai proprietate pe numele tau nu este nici o problema. Mergi fara probleme prin BRD. Legea cere sa nu ai proprietate pe numele tau nu intereseaza pe nimeni ce si de unde cumperi

Sa fie fonduri acu

#5
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

Quote

nu intereseaza pe nimeni ce si de unde cumperi
Amu depinde si din care buzunar scoti banii.
Daca folosesti banii " vacii", poti sa-i bagi la pacanele, dar daca statul roman garanteaza creditul in aconditiile programului prima casa s-ar putea ca procurorii sa aiba ceva de spus impotriva celor care fac tranzactii fictive si care fac rost de cash la dobanzi preferentiale .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate