Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandari auto cutie automata!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
marian91moro

marian91moro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.11.2015

View PostGroot, on 12 aprilie 2016 - 19:15, said:



E OK doar daca e condus de un mos si doar duminica sau doar de o baba pentru mers la piata. Altfel sunt cu kilometri dati cacalau in spate. Posted Image
Nu se vede pe tester daca sa umblat la km ?

#38
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
nu se vede pe nimic, singurul indicator credibil este istoricul intrarilor in service ale marcii

Edited by Kroghy, 12 April 2016 - 19:20.


#39
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostKroghy, on 12 aprilie 2016 - 19:18, said:

ai corectat gresit, in cartea tehnica e 0.1 litri in plus, in realitate e 0.5 litri in plus


In realitate o freci din frana ca e marfa bara la bara mai ales cand te plictisesti. Iar cutia nu te iarta. Isi ia tributul. Crezi tu ca doar 0.5 iti ia in plus ca sa te autosugestionezi ca e excelenta alegerea facuta. In realitate DGS-ul robotizat e o alegere superioara.

#40
marian91moro

marian91moro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.11.2015

View PostTLGTLC, on 12 aprilie 2016 - 19:18, said:

Cutia Multitronic este confortabila dar nu are viața lunga. Cutii cu variație continua CVT fiabile și reușite găsești doar la japonezi.
Acum inițiatorul topicului nu trebuie să se sperie, dar loteria alegerii mașinii devine mai palpitantă.

Ok, tu ce cutie recomanzi ? Sau ce auto ? am mai citit undeva ca masinile japoneze ar fi baza dar am zis sa nu ma iau dupa citit si sa intrebb la sursa posesori sau cunoscatori din acest domeniu

#41
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostGroot, on 12 aprilie 2016 - 19:21, said:

In realitate o freci din frana ca e marfa bara la bara mai ales cand te plictisesti. Iar cutia nu te iarta. Isi ia tributul. Crezi tu ca doar 0.5 iti ia in plus ca sa te autosugestionezi ca e excelenta alegerea facuta. In realitate DGS-ul robotizat e o alegere superioara.
am masina de 1 an, am facut 13 mii km si oras si aglomeratie
A4 cu motor mai mare, masina mai grea si cutie automata scoate cu 1 litru in plus in aglomeratia din centrul orasului Iasi fata de Golf 5 cu motor mai mic, masina mai usoara si cutie manuala
asta daca conduc eu dupa 18 ani de condus si sute de mii de km asa ca din acel litru in plus sa spunem ca jumatate de litru se duce la motor mai mare si greutate mai mare si jumatate de litru se duce la cutia automata
daca conduce sotia atunci A4 cu cutie automata consuma cu 2 litri mai putin decat Golf cu cutie manuala

View Postmarian91moro, on 12 aprilie 2016 - 19:22, said:

Ok, tu ce cutie recomanzi ? Sau ce auto ? am mai citit undeva ca masinile japoneze ar fi baza dar am zis sa nu ma iau dupa citit si sa intrebb la sursa posesori sau cunoscatori din acest domeniu
japonezele sunt mai fiabile pt. ca sunt mai primitive dpvd tehnic
asa mai bine mergi pe Logan unde nu poti avea probleme cu geamurile electrice daca ai geamuri mecanice, nu poti avea probleme cu frana de mana electro-mecanica daca ai frana de mana cu cablu si nu poti avea probleme cu multe alte lucruri daca nu le are masina
uite la filmuletul de mai jos pe care il urasc iubitorii de japoneze, prezinta foarte clar diferentele de calitate, stai sa vezi acum ce sar in sus iubitorii de japoneze cand cineva le arata adevarul
tu uita-te la film si trage singur concluziile
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IWzAEPZ760k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 12 April 2016 - 19:31.


#42
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 09.01.2015
,,ma uitam acum la Audi A4 si A3, Passat dar mi se pare ca au extrem de multi km.....,,

Vorbeste cu un samsar sa o faca cu mai putini km...
Glumesc...
Spor la cautat.

#43
marian91moro

marian91moro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.11.2015
m-am uitat la videoclip si dupa la poze intre Jetta si corola, unde am vazut o diferenta uriasa legata de interior, si cred ca o sa raman la WW, adica cutia inseamna foarte mult, dar cred ca pot sa arunc un ochi si la cofort in acelasi timp.

ca sa fac un rezumat la ce am inteles eu, si consider ca ar fi cel mai avantajos.
cutie dsg vag de pe WW golf sau polo, intre timp am vazut ca si jetta au automate, este acelasi sistem DSG ?

Edited by marian91moro, 12 April 2016 - 19:39.


#44
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postmarian91moro, on 12 aprilie 2016 - 18:51, said:

imi cer scuze ca problema meaa de sanatate te deranjeaza.....

Daca atat ai inteles esti scuzat...in alta ordine de idei uita de tigaile ale cu sigla premium de europa pe ele...in locul tau as merge pe Toyota (nu stiu exact ce se vinde in ro da sigur sunt mai ok fata de ce visezi tu la suma aia) sau "sud coreene", de preferat Hyundai

View PostDannyMC, on 12 aprilie 2016 - 18:52, said:

Discutia e ca vrei sa cumperi o masina care noua costa 40k euro cu 7k si te astepti sa fie fiabila si cu km putini!
Exact, unii oameni vor sa fie mintiti frumos in loc sa fie ajutati

#45
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

View PostKroghy, on 12 aprilie 2016 - 19:27, said:

am masina de 1 an, am facut 13 mii km si oras si aglomeratie
A4 cu motor mai mare, masina mai grea si cutie automata scoate cu 1 litru in plus in aglomeratia din centrul orasului Iasi fata de Golf 5 cu motor mai mic, masina mai usoara si cutie manuala
asta daca conduc eu dupa 18 ani de condus si sute de mii de km asa ca din acel litru in plus sa spunem ca jumatate de litru se duce la motor mai mare si greutate mai mare si jumatate de litru se duce la cutia automata
daca conduce sotia atunci A4 cu cutie automata consuma cu 2 litri mai putin decat Golf cu cutie manuala


japonezele sunt mai fiabile pt. ca sunt mai primitive dpvd tehnic
asa mai bine mergi pe Logan unde nu poti avea probleme cu geamurile electrice daca ai geamuri mecanice, nu poti avea probleme cu frana de mana electro-mecanica daca ai frana de mana cu cablu si nu poti avea probleme cu multe alte lucruri daca nu le are masina
uite la filmuletul de mai jos pe care il urasc iubitorii de japoneze, prezinta foarte clar diferentele de calitate, stai sa vezi acum ce sar in sus iubitorii de japoneze cand cineva le arata adevarul
tu uita-te la film si trage singur concluziile
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IWzAEPZ760k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de ce iti place tie sa faci flame mereu si sa o iei pe campii? ce treaba are filmuletul cu o cutie automata? ce treaba are cu o masina de 6-7k de euro? am inteles, ai descoperit si tu mirajul youtube-ului si te-as intreba ceva: tipul din filmulet, cu ce se ocupa, cu ce isi castiga existenta? ai habar?

#46
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Postmarian91moro, on 12 aprilie 2016 - 19:22, said:



Ok, tu ce cutie recomanzi ? Sau ce auto ? am mai citit undeva ca masinile japoneze ar fi baza dar am zis sa nu ma iau dupa citit si sa intrebb la sursa posesori sau cunoscatori din acest domeniu
Eu lucrez în domeniul auto și pot sa îți spun că Honda și Toyota sunt cele mai recomandabile dpdv service/întreținere. Nu sunt și cele mai reușite ca funcționare. Aici nemții fac legea. Însă orice intervenție costa binișor și răpește din bucuria de a avea o astfel de mașină. Eu sincer te sfătuiesc să iei masina noua, dacă ții neapărat să ai automată. Sau măcar mai nouă... Și sa ai un mecanic de nădejde, ajungi sa își bage nasul un ageamiu și îți plângi în pumni. Retinerea mea fata de cutii automatice vine și din faptul ca o mașină cu un rulaj consistent va trebui să fie umblata și pe acolo

#47
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostTLGTLC, on 12 aprilie 2016 - 19:52, said:

Nu sunt și cele mai reușite ca funcționare.
Adica? ce fac alea nemtesti si nu fac alea japoneze; poate nu polueaza asa tare :)....mith-ul ala cu lucrul nemtesc a apus de mult

#48
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
vezi filmul de mai sus, masinile nemtesti nu e ca fac mai mult ci e cum fac, cu calitate care aduce confort
uita-te ce inseamna cheder si portbagaj si bancheta la o masina nemteasca care e facuta calitativ fata de una japoneza care e facuta sa fie ieftina
producatorul masinii conteaza foarte mult pt. ca o cutie automata nu o poti pune la un carucior de butelii asa ca trebuie sa iei o masina cu totul
daca japonezii au calitate asa de slaba la elementele pe care le vezi si simti asa de usor ca cele din filmul de mai sus nici nu vreau sa-mi imaginez cat de primitiv si slab calitativ e motorul sau cutia de viteze

concluzia: ori iei ceva bun: VW, Opel, Ford, ori iei ceva ieftin de reparat: dacia

Edited by Kroghy, 12 April 2016 - 20:14.


#49
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Ford Fusion 1,4 benzina, 80 CP, cu cutie automata Durashift Est, din 2007. Sunt si Fiesta cu cutia asta, probabil si Focus. Sunt si diesel.
Am trecut de suta de mii de km fara nici un fel de intretinere specifica cutiei, si fara nici o problema.
Nu e ... Audi, BMW etc., nici cine stie ce sportiva, dar cred ca gasesti una buna sub 4.000 de euro.
Consumul e rezonabil (sub 7% Constanta - Sibiu - Transalpina neasfaltata - Timisoara, cu 3 persoane si bagaje).
E inalta, deci urcatul in ea e OK.

PS 1: fara nici un fel de problema in 100.000km, doar consumabilele traditionale Posted Image Si sunt forumisti care au trecut de 200.000km, vezi topicul http://forum.softped...ghia-si-altele/

PS 2: in romaneste este "sa aiBa" :)

Edited by misusumi, 12 April 2016 - 20:26.


#50
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Ford Fusion e o Fiesta mai inalta si trebuie comparata cu Polo
pretul e asemanator si ambele sunt o alegere excelenta insa la 7000 euro gasesti destule Focus sau Golf cu cutie automata de unde sa poti alege

#51
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
Ia o nemțească, cele mai samsarite mașini, urmează să îți recomande kroghy și un samsar din Iași de la care cumpără el și care face acte caritabile și uite asa se mai duce pe copca un topic.

#52
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostKroghy, on 12 aprilie 2016 - 20:28, said:

Ford Fusion e o Fiesta mai inalta si trebuie comparata cu Polo
pretul e asemanator si ambele sunt o alegere excelenta insa la 7000 euro gasesti destule Focus sau Golf cu cutie automata de unde sa poti alege
Nu doar mai inalta, ci si mai spatioasa ... la nivelul umerilor / capului, sa zicem.
Am peste 1,9m inaltime, stau aplecat pe bancheta in Fiesta si Polo, dar am 3-5cm deasupra capului in Fusion.
Asta in cazul in care sunt obligat sa stau in spate, pe bancheta.
Iar pana la 7.000 de euro, mai raman 3.000 pentru o excursie in Europa Posted Image)
Glumesc, nu insist, doar am prezentat o optiune.
Succes !

PS: aaa, e nemteasca, nu nemteasca fabricata in Spania / Turcia Posted Image

Edited by misusumi, 12 April 2016 - 20:40.


#53
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Iti recomand Golf cu DSG. Am avut timp de 3 ani un GOLF 5 DSG 2.0 TDI 2008 cu 150.000 km pe care l-am vandut acum 2 saptamani unui apropiat care stia masina si cat de ingrijita era. Cutia are 6 trepte si este comoda in utilizare.

#54
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostKroghy, on 12 aprilie 2016 - 20:13, said:

nici nu vreau sa-mi imaginez cat de primitiv si slab calitativ e motorul sau cutia de viteze
Hai sa-ti zic ceva. locuiesc undeva unde procentul masinilor japoneze, in speta Toyota depaseste net celelalte marci si este urmata de americane si sud coreene. mi-am intrebat colegii de ce nu cumpara europene? raspunsul a fost, pentru ca sunt prea scumpe pentru ce ofera si nici n-ar "supravietui" in climatul de aici; asa ca las-o mai usor cu fiabilitatea lu opeste prajit; cand o face "Tuaregul" ce face "Land cruiser-ul" atunci sa imi povestesti de nemtoaice; o masina care intra-adevar e misto e Seria 7 de la BMW, cand vezi pretul , vorbesti singur :), A4 ala al tau, nu da nimeni doi bani pe el pe aici, e scumpa, mica si nu face fata conditiilor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate