Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Recomandari auto cutie automata!

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Nu deranjeaza pe nimeni problema ta de sanatate! Nici nu s-a pomenit de ea! Discutia e ca vrei sa cumperi o masina care noua costa 40k euro cu 7k si te astepti sa fie fiabila si cu km putini!

#20
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 TLGTLC, on 12 aprilie 2016 - 17:24, said:

O mașină mică în banii ăștia. În România nu s-a auzit ca și cutiile automate necesita mentenanță și încă una riguroasa. Am desfăcut una și...am strâns-o la loc.

Cutie robotizata.

 Adm, on 12 aprilie 2016 - 18:10, said:

Masinile cu cutie automata sunt in continuare scumpe, pentru ca in marea lor majoritate eu fost la origine in gama premium.
Problema este ca la 7000 EUR intri in gama "sute de mii de km si probleme neclare".

Cutie robotizata.

In ziua de azi cutiile robotizate sunt la fel de simple constructiv comparativ cu cutiile manuale. Si consuma mai putin. Cutiile automate cu convertor de cuplu sunt horror din punct de vedere complexitate mecanica, cost intretinere, consum carburant.

Alea robotizate sunt o placere. Vezi DSG-ul de la VAG.

#21
marian91moro

marian91moro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.11.2015

 TruculMagic, on 12 aprilie 2016 - 18:00, said:

Octavia, Golf sau Leon 1.9tdi si cutie automata. Ar fi cea mai ok solutie. Insa nu te astepta la mai putin de 150-200k km reali.

daca ar fi sa recomanzi doar 1 care ar fi ?

 vubiv, on 12 aprilie 2016 - 18:39, said:

In conditiile si bugetul ala gasesti Astra, Golf, Megane, Octavia, etc... nici una din gama premium oricum.

Nu caut premium, caut sfaturi si pareri

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Cutiiole robotizate sunt horror, o rusine pt concept. Dupa ce conduci o astfel de cutie, te juri ca nu te mai urci intr-o masina cu cutie automata.
In general, cutiile automate s-au dovedit foarte fiabile, daca nu sunt abuzate.

#23
marian91moro

marian91moro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.11.2015

 Kroghy, on 12 aprilie 2016 - 18:27, said:

cauta un Golf sau Octavia, se incadreaza in bugetul tau cu cutie automata iar cutia DSG este una foarte buna
Passat sau Superb nu gasesti in bugetul tau si trebuie sa faci compromisuri mari
de A4 uita, un A4 cu cutie automata in stare buna trece de 10 mii euro

nu te uita la masinile rulate la noi, sunt foarte uzate din cauza drumurilor proaste (multumita politicienilor)
cauta o masina adusa recent din Germania

cateva exemple:
http://www.autohus.d...8edb053b73c029d
http://www.autohus.d...085c9cfcf6610f8
http://www.autohus.d...4c9177c0eb24fe1

Ms de sfaturi si exemple si am vazut ca a mai zis cineva de DSG deci incep sa ma axez pe acel tip

#24
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cutiile robotizate sunt o minune a tehnicii cand sunt implementate de catre producatori de renume.

Da, daca vii de pe convertor de cuplu ti se poate parea ciudat, mai ales cand esti invatat sa o feci centimetru cu centimetru bara la bara.

Daca insa intelegi cum functioneaza si respecti putin cutia sa nu o tii din pedala de frana ca afonul, cutia te recompenseaza pe masura cu un user experience fabulos.

ADM, cred ca te referi la robotizate ieftine, gen Opel, Citroen, cu un singur ambreiaj (alea mai vechi ca astea noi au bagat cam toate dublu ambreiaj) si care te dau cu capul de bord cand schimba. Iti recomand sa conduci un DSG (dublu ambreiaj -> nu simti cand schimba decat uitandu-te la turometru = senzatie de convertor de cuplu minus consumul excesiv).

Edited by Groot, 12 April 2016 - 19:01.


#25
marian91moro

marian91moro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.11.2015

 DannyMC, on 12 aprilie 2016 - 18:52, said:

Nu deranjeaza pe nimeni problema ta de sanatate! Nici nu s-a pomenit de ea! Discutia e ca vrei sa cumperi o masina care noua costa 40k euro cu 7k si te astepti sa fie fiabila si cu km putini!

Eu am dat ca exemplu A4, insa astept sfaturi cum am citit de DSG.....asta caut, informati

 Groot, on 12 aprilie 2016 - 18:52, said:

Cutie robotizata.



Cutie robotizata.

In ziua de azi cutiile robotizate sunt la fel de simple constructiv comparativ cu cutiile manuale. Si consuma mai putin. Cutiile automate cu convertor de cuplu sunt horror din punct de vedere complexitate mecanica, cost intretinere, consum carburant.

Alea robotizate sunt o placere. Vezi DSG-ul de la VAG.

Pe ce auto as putea sa gasesc aceasta cutie ?

#26
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pe foarte multe: Renault Megane, Citroen C4, VW Polo, Golf, Skoda Octavia.

#27
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 marian91moro, on 12 aprilie 2016 - 19:00, said:


Pe ce auto as putea sa gasesc aceasta cutie ?
Renault, Citroen, Peugeot

#28
marian91moro

marian91moro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.11.2015

 Groot, on 12 aprilie 2016 - 19:02, said:

Pe foarte multe: Renault Megane, Citroen C4, VW Polo, Golf, Skoda Octavia.

Imi inspira incredere ce zici tu, cand ai tmp poti sa imi gasesti 3-4 masini care sa seincadreze in bugetul meu ?
Multumesc anticipat

#29
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
cutii robotizate cu calitate si performante excelente sunt cele de la VW care face asa ceva la masini de masa de mai bine de 10 ani
mai nou s-au apucat toti sa faca asa ceva, la unii le-a iesit mai bine si se apropie de un DSG facut de VW, la altii a iesit un mare dezastru cum e cazul cutiei automate de pe Dacia
nu am condus Logan cu cutie automata insa toti spun ca e dezastru, schimba foarte lent si foarte prost, din partea mea e de evitat tot ce tine de Renault

mai sunt si alte tipuri de cutii automate, de ex. eu pe A4 am o cutie multitronic de tip CVT care este maxim in materie de confort

#30
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cu parere de rau, trebuie sa refuz. Timpul meu este folosit in scop personal Posted Image

Simplu fapt ca am postat aici, se poate considera ca ti-am donat din timpul meu. Succes la cautari. Te-am invatat sa pescuiesti, nu mai cere peste de la Isus, du-te si prinde-l.

 Kroghy, on 12 aprilie 2016 - 19:08, said:

eu pe A4 am o cutie multitronic de tip CVT care este maxim in materie de confort

...si de consum...

Aia consuma si cand stai cu piciorul pe frana la stop. Spre deosebire de DSG.

Edited by Groot, 12 April 2016 - 19:12.


#31
marian91moro

marian91moro

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.11.2015

 Kroghy, on 12 aprilie 2016 - 19:08, said:

cutii robotizate cu calitate si performante excelente sunt cele de la VW care face asa ceva la masini de masa de mai bine de 10 ani
mai nou s-au apucat toti sa faca asa ceva, la unii le-a iesit mai bine si se apropie de un DSG facut de VW, la altii a iesit un mare dezastru cum e cazul cutiei automate de pe Dacia
nu am condus Logan cu cutie automata insa toti spun ca e dezastru, schimba foarte lent si foarte prost, din partea mea e de evitat tot ce tine de Renault

mai sunt si alte tipuri de cutii automate, de ex. eu pe A4 am o cutie multitronic de tip CVT care este maxim in materie de confort
Nu cred ca ma incadrez ca si buget la A4 deci o sa caut ww golf 5 si poate am noroc sa gasesc si 6, sau e ok 5 ?

#32
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 marian91moro, on 12 aprilie 2016 - 19:13, said:

Nu cred ca ma incadrez ca si buget la A4 deci o sa caut ww golf 5 si poate am noroc sa gasesc si 6, sau e ok 5 ?


E OK doar daca e condus de un mos si doar duminica sau doar de o baba pentru mers la piata. Altfel sunt cu kilometri dati cacalau in spate. ;)

#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 Groot, on 12 aprilie 2016 - 19:11, said:

...si de consum...Aia consuma si cand stai cu piciorul pe frana la stop. Spre deosebire de DSG.
consumul la CVT este PUTIN mai mult decat la o manuala
0.5 litri in plus pt. confortul in plus merita din plin
la stop pot sa o trec pe N si are consum ca o manuala de 0.7 litri pe ora, daca stau in D are 1 litru pe ora, in mers cutia automata are consum mai mic decat o manuala pt. ca tine motorul la turatia optima
eu daca am semafor scurt de mai putin de 30 de secunde o tin pe D si daca am semafor lung de mai mult de 30 de secunde o trec pe N, tot ce trebuie sa fac e sa mut o maneta care se misca foarte usor

 marian91moro, on 12 aprilie 2016 - 19:13, said:

Nu cred ca ma incadrez ca si buget la A4 deci o sa caut ww golf 5 si poate am noroc sa gasesc si 6, sau e ok 5 ?
da, Golf 5 sau 6 este excelent la bugetul tau

Edited by Kroghy, 12 April 2016 - 19:17.


#34
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Kroghy, on 12 aprilie 2016 - 19:15, said:

consumul la CVT este PUTIN mai mult decat la o manuala
0.5 litri 2 litri in plus pt. confortul in plus merita din plin
la stop pot sa o scot pe N si are consum ca o manuala de 0.7 litri pe ora, daca stau in D are 1 litru pe ora, in mers cutia automata are consum mai mic decat o manuala pt. ca tine motorul la turatia optima

Asa, am corectat.

#35
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Cutia Multitronic este confortabila dar nu are viața lunga. Cutii cu variație continua CVT fiabile și reușite găsești doar la japonezi.
Acum inițiatorul topicului nu trebuie să se sperie, dar loteria alegerii mașinii devine mai palpitantă.

#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 Groot, on 12 aprilie 2016 - 19:16, said:

Asa, am corectat.
ai corectat gresit, in cartea tehnica e 0.1 litri in plus, in realitate e 0.5 litri in plus
am si masina cu cutie automata si cu cutie manuala, ambele au avantaje si dezavantaje
cutia automata are consum mai mic la un sofer fara experienta, de ex. sotia mea scoate consum mai mic cu A4 2.0TDI automat decat cu Golf 1.9TDI manuala

Edited by Kroghy, 12 April 2016 - 19:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate