Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Fiesta 1.4 sau 1.6 econetic (diesel)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 unucelalalt, on 12 aprilie 2016 - 15:35, said:

1989 - pret butelie aragaz = 41 lei / buc / 21 L = 19,5 lei / 10 l / 100 km oras .
19,5 lei : 9 ( / L benzina ) = 2,16 litri benzina / 100 km
Consum = 2,16 %

Unii ( care n-au mers pe GPL in viata lor ) spuneau ca stric motorul cu gpl . De acord . 15 000 km merge ? La 15 mii benzina = 135 000 lei , gpl = 32 400 . Imi ramane de masina noua si-o bauta .
   Asa esti de acord ?


Vezi ca GPL-ul e mai scump, consumul este mai mare ca la o masina pe benzina, iar tu faci niste calcule... gresite.

#20
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Sandero plus tichet rabla si il iei aproape nou...

#21
StefanVasile

StefanVasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 20.10.2008
plus 1 la Sandero dar omul vrea "toate dotarile" Posted Image

#22
fantomax

fantomax

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2016
ati deviat complet si s-a pierdut scopul acestui post de mult

#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005

 fantomax, on 12 aprilie 2016 - 18:58, said:

ati deviat complet si s-a pierdut scopul acestui post de mult

serios, in buget de 6k nu exista masina care sa fie si cu costuri de intretinere 0 si cu toate optiunile posibile... de fapt, nici in buget de 100k nu exista o astfel de masina... stii ca la orice masina sh trebuie sa ai deoparte 1-2k de euro, nu?

#24
fantomax

fantomax

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2016
am zis daca se paote costuri 0...si nu o luati motamo.....ma interesa cheltuilile cat mai reduse...

#25
kostake

kostake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.03.2006

 fantomax, on 12 aprilie 2016 - 13:50, said:

Salut!


Doresc sa cumpar un Ford fiesta an 2011-2012 dar nu stiu exact care sunt diferentele intre motorul de 1.4 diesel sau 1.6 econetic.As dori, daca poate cineva, sa ma lamureasca de toate diferentele inclusiv cele de consum.
.........

Va multumesc anticipat.

   Omul nu a cerut sa îi recomandati Sandero, tichete rabla, etc.
A întrebat care sunt diferențele dintre cele două motoare. �


#26
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Ambele motoare sunt de Peugeot. Primul este mai leneș fiind mai mic. Piesele de Ford sunt mai scumpe fata de cele ale mașinilor produse de PSA, poți verifica asta făcând simulări pe site-urile care comercializează piese auto . Motoarele sunt andurante însă 1.6 este mai înghesuit și un pic mai complicat fapt ce poate genera costuri mai mari în service și bineînțeles buleli date de mecanici.
Referitor la rentabilitate, uita-le dacă vrei să foiesti mașina prin oraș. Dacă faci naveta sunt numai bune.

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Diferenta de dinamica e mai mare decat o sugereaza diferenta de putere sau de capacitate. Diferenta de consum, daca mergi la fel e destul de mica doar ca e cam greu ca de fiecare data cand accelerezi cu cel de 1.6 sa o faci la fel ca si cu cel de 1.4. Daca folosesti plusul de putere si cuplu, bineinteles ca cel de 1.6 va consuma mai mult.
Mie nu mi-a placut deloc motorul de 1.4. Total lipsit de elasticitate. Cum iesi putin din banda de cuplu, indiferent ca in sus sau in jos, nu mai are pic de forta, nici macar in treptele mici. Enervant atat in oras cat si afara. Mai enervant chiar decat un motor mic pe benzina. In rest, am scos si sub 3.5 la drum lung cu el pe alta masina decat cea din topic.
Nu stiu cum e cutia la Fiesta. E posibil sa se miste putin mai bine dar cutia singura nu poate face minuni.

Cica 1.4 ar fi mai fiabil.

#28
fantomax

fantomax

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2016
am sunat la Ford sa cer informatii si m-au directionat catre service iar cei de acolo mi-au zis k motorul de 1.6 cu pachetul econetic are o putere mai mare dar consum mai mic decat 1.4. Am mai intrebat si pe cineva care are un fiesta cu 1.6 si era ff multumit de masina.

#29
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

 TLGTLC, on 16 aprilie 2016 - 11:34, said:


Referitor la rentabilitate, uita-le dacă vrei să foiesti mașina prin oraș. Dacă faci naveta sunt numai bune.

Pai Fiesta nu e cumva masina de oras prin natura ei?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate