Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Somer – asigurat sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
Vă salut !

Datorită unei conjuncturi, in acest moment, sunt somer. As dori sa va intreb: in cazul in care se intampla ceva grav cu mine (accident etc..) eu sunt sau nu asigurat de catre stat ? Cu alte cuvinte, pot beneficia de anumite servicii de urgență in spitalele de stat ?

Mentionez ca in trecut am lucrat cu contract individual de munca, deci am cotizat la sistemul public de sanatate. Conteaza cat am cotizat ?


Va multumesc

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Daca beneficiezi de indemnizatie de somaj atunci da, esti asigurat.

Edited by tigerheart, 12 April 2016 - 12:31.


#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Pe perioada somajului esti asigurat

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Si serviciul de urgenta e gratuit oricum pt toti , asigurarea e pt medicul de fam. , tratamente , internari , etc .

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015
Cum suna legea?
Nu se refera la un venit?
Si somajul este un venit

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Parca era doar pe perioada in care primeste indemnizatie... :habarnam:
Dupa, Dumnezeu cu mila! Tre' sa isi plateasca singur (daca are cum) sau... se inscrie coasigurat pe numele unui membru din familie care inca munceste "legal".

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca esti somer care are indemnizatie de somaj atunci esti asigurat pe acea perioada in care incasezi indemnizatia.
Daca esti somer neindemnizat, adica doar nu ai loc de munca/venituri legale, atunci nu esti asigurat.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Dacă nu ești indemnizat, trebuie să plătești sau să fii coasigurat, altfel nu beneficiezi de asigurare medicală.

#9
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,097
  • Înscris: 03.07.2008
Calitatea de somer prevede atat asigurare medicala cat si vechime in munca.
Daca esti somer 1 an, acel an ti se va calcula intodeauna la vechimea in munca.

#10
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008

View PostLesbianu, on 12 aprilie 2016 - 12:34, said:

Parca era doar pe perioada in care primeste indemnizatie... Posted Image
Dupa, Dumnezeu cu mila! Tre' sa isi plateasca singur (daca are cum) sau... se inscrie coasigurat pe numele unui membru din familie care inca munceste "legal".

Poate ma insel, dar suna ca si cum tie ti se pare anormal ca nu mai e asigurat si dupa ce nu mai are niciun venit. E de ajuns ca serviciul de urgenta e gratuit pentru toata lumea. Faptul ca nu mai beneficiezi si de alte servicii medicale daca nu ai niciun venit mi se pare ceva normal. Un sistem de sanatate nu merge pe gratis.

#11
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Te inseli!;)

I-am expus ceea se intampla, asa cum (stiam ca) este scris la lege/regulament... Ba, chiar i-am dat detalii suplimentare despre ce poate face ca sa "beneficieze" de minunatul nostru sistem de sanatate. Nu este vina mea, nici ca el a ramas somer, nici ca astea sunt "regulile" din RO.Posted Image

Gratis, ne-gratis, nu vreau sa intru in polemica asta...

#12
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
Eu acum sunt somer fara indemnizatie

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

View Postblue_white_is, on 12 aprilie 2016 - 14:39, said:

Eu acum sunt somer fara indemnizatie

Ala nu mai e somer

Da, trebuie sa platesti

#14
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postblue_white_is, on 12 aprilie 2016 - 14:39, said:

Eu acum sunt somer fara indemnizatie
Deci trebuie sa scoti banul daca vrei sa fii asigurat.
Ca o opinie personala... nu fa asta decat daca stii ca ai o nevoie in viitorul apropiat, altfel sunt bani pierduti degeaba.

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
... Si fiind Mama Omida, vei sti exact cand vei avea nevoie ... voi va auziti, cu sfaturile astea ??

#16
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
Eu am deschis acest topic pentru a afla ce voi face in momentul in care va fi nevoie de o chestie urgenta, gen accident grav, internare de urgenta etc....nu este vorba de o simpla consultatie, analize etc...

#17
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postshymano, on 12 aprilie 2016 - 19:56, said:

... Si fiind Mama Omida, vei sti exact cand vei avea nevoie ... voi va auziti, cu sfaturile astea ??
Da stii, sunt atatia oameni care se opereaza de tot felul de treburi, cum ar fi chisturi care stiu ca trebuie intervenit chirurgical in viitorul apropiat, dar amana pana cand considera ca e momentul oportun.
Daca ai accident cu masina in pom, asigurarea e ultima ta problema, se ocupa SMURD de tine fara sa te intrebe inainte daca esti cu contributia la zi.

#18
mihai_buc

mihai_buc

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.07.2009

View Postblue_white_is, on 12 aprilie 2016 - 12:14, said:

Vă salut !
Datorită unei conjuncturi, in acest moment, sunt somer. As dori sa va intreb: in cazul in care se intampla ceva grav cu mine (accident etc..) eu sunt sau nu asigurat de catre stat ? Cu alte cuvinte, pot beneficia de anumite servicii de urgență in spitalele de stat ?
Mentionez ca in trecut am lucrat cu contract individual de munca, deci am cotizat la sistemul public de sanatate. Conteaza cat am cotizat ?

Va multumesc


Daca esti somer neindemnizat sau daca ti-ai dat demisia de la ticalosi...de ex la medicul de familie apari neasigurat si nu vei avea posibilitatea sa ceri retete compensate, desi cred ca nu beneficiezi de niciun fel de reteta eliberata prin CNAS, dar poate ma insel si poate depinde de bunavointa medicului daca vrea sa elibereze, insa cert e ca nu poti cere internari, analize, tratamente (cu sau fara decontare) si evident concediu medical Posted Image (stiu, glumita proasta)

La urgente se asigura minim de 3-5zile de spitalizare dupa care platesti de te usuca, ca doar nu o sa te arunce afara daca esti varza, desi nu ma mai mira nimic in tarisoara asta.

Ca idee o zi de spitalizare la Universitar sau la Floreasca e 500-600lei/zi, depinde la ce sectie si ce tratamente iti fac.

Sa dea D-zeu sa nu ai nevoie, dar mai bine platesti asigurarea calculata la un salariu minim pe economie...

Acum cel mai bine ar fi sa te lamureasca cineva cat se plateste si unde?

Preferabila ar fi o asigurare la stat- CNAS,  ca la privati e frectie, eu am si asigurare privata de sanatate iar Regina Maria m-a trimis alaturi la Floreasca pentru o interventie minora la picior, la vremea respectiva nu aveau nu stiu ce aparat, intre timp SPER ca s-au modernizat, dar nu stiu pana la urma cum s-a decontat toata treaba, dar asta e o alta discutie daca s-o fi decontat fost direct de la CNAS (din contributia mea si a angajatorului) ori din asigurarea privata - oferita tot de catre angajator- aici nu ma refer la acele abonamente de sanatate ci la o asigurare de sanatate + de viata + o componenta de economisire, platita de mine prin angajator (retinere suplimentara lunara din salariu) ca beneficiez de un pachet "pentru motivare" cu mai multe "beneficii incluse la costuri mai mici" comparativ cu o oferta individuala.

Numai bine si fara incidente!

Later edit (info ceva mai veche dar iti faci o idee):
Potrivit Legii 95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate. Daca nu are nici un venit se poate asigura in sistemul de sanatate prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sau poate deveni coasigurata a sotiei/sotului.
Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (900 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 49,5 lei pe luna.
Actele necesare pentru incheierea contractului de asigurare, cu care trebuie sa va prezentati la CJAS:
- copie carte identitate/buletin
- certificat de atestare fiscala pentru a dovedi ca nu obtineti venituri din alte surse
Art. 259 din Legea 95/2006:
.......
(7) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate, pentru a obtine calitatea de asigurat:
a) sa achite contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere;


Codul fiscal
art. 180 - Înregistrarea în evidența fiscală a persoanelor fizice care nu realizează venituri

(1) Persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor menționate la art. 155 și nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției sau în categoriile de persoane pentru care plata contribuției se suportă din alte surse, datorează, lunar, contribuție de asigurări sociale de sănătate și au obligația să solicite înregistrarea la organul fiscal competent, în termen de 15 zile de la data la care se încadrează în această categorie.
(2) Contribuția prevăzută la alin. (1) se calculează prin aplicarea cotei individuale de contribuție asupra bazei de calcul reprezentând valoarea salariului minim brut pe țară și se datorează pe toată perioada în care sunt încadrate în această categorie.
(3) Pentru persoanele fizice prevăzute la alin. (1) care nu au realizat venituri pe o perioadă mai mare de 6 luni și nu au efectuat plata contribuției lunare pentru această perioadă, contribuția datorată pentru luna în care solicită înregistrarea se calculează prin aplicarea cotei prevăzute la art. 156 lit. a) asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 ori salariul minim brut pe țară. Dacă perioada în care nu s-au realizat venituri este mai mică de 6 luni și nu s-a efectuat plata contribuției lunare pentru această perioadă, contribuția datorată pentru luna în care solicită înregistrarea se stabilește proporțional cu perioada respectivă.
Insa, Executivul a anunțat modificarea Codului fiscal in sensul eliminarii obligativitatea plății CASS în cazul persoanelor fără venituri.
Dar a ramas la stadiu de anunt .

Edited by mihai_buc, 12 April 2016 - 20:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate