Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Formațiuni in lobul urechilor !

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005
Buna seara, acum ceva ani la ambii lobi ai urechilor s-au format un fel de tumori carnoase de dimensiunea unor boabe de fasole, desi am fost la diferite controale si am suferit doua operatii de extirpare a lor, problema recidiveaza de la an la an, de multe ori ma confrunt cu dureri si mâncărimi suparatoare. Nu mai stiu exact ce sa fac si parca nu as vrea sa ma duc sa ma operez pentru a treia oara, ca mai apoi problema să recidiveze din nou.
Am atașat o poza cu unul dintre lobi, orice sfat sau experiență asemănătoare si eventuala rezolvare mi-ar fi de un real ajutor.

Va mulțumesc!![ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160411/f1dd9fe9ee92d7a16e9d217e89154ebe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sent from my SM-G900F using Tapatalk



#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Care este diagnosticul dat de medic?

#3
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005

View PostAnn0nyym0us, on 11 aprilie 2016 - 19:52, said:

Care este diagnosticul dat de medic?
Cicatrice cheloida lobul auricular bilateral

Sent from my SM-G900F using Tapatalk



#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Cicatricile cheloide sunt "mostenite" familial.
oricat ai incerca sa scapi, ele revin. Asta daca diagnosticul este pus corect.

Din pacate va trebui sa le operezi de fiecare data, sau sa renunti si sa te obisnuiesti cu ideea. Aici intervin anumiti factori psihologici pentru ca, teoretic, nu afecteaza cu nimic. Practic, sunt inestetice. Si inclusiv mancarimea respectiva (pruritul) poate fi indus/a psihologic.

O alta varianta (desi, din poza, putin cred) ar fi consultarea unui alt medic. Pentru ca restul variantelor (chistul epidermoid de exemplu) nu iese simetric, adica in ambii lobi si au o coloratie mult diferita (tesutul este rosu-inflamat, in majoritatea chisturilor localizate la nivelul pielii).

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
.

Edited by corinadaniela, 15 July 2016 - 12:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate