Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Renault Laguna Initiale Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008
Buna ziua tuturor,

de cativa ani buni urmaresc cu mare interes jurnalele deschise de colegii de pe acest forum. Odata cu schimbarea "parcului auto" al familiei am luat decizia de a contribui si eu cu impresii si experiente personale sub forma unui jurnal de bord (sau poate vor fi 2, cate unul pentru fiecare masina deoarece sunt marci si clase total diferite - si nici nu am vazut in ultimul timp un jurnal activ pentru una din cele 2).

Dar sa revin la subiect:

Dupa ce am maritat Honda Civic cu care m-am plimbat aproximativ 200.000 km in ultimii 3 ani am hotarat ca este timpul pentru ceva mai soft si neaparat SH pentru ca m-am saturat sa arunc banii.

Masina am gasit-o intamplator pe mobile.de, iar dotarile si pretul, in prima faza, mi- au atras atentia. Am verificat in reteaua Renault istoricul si am constatat ca datele furnizate de neamt erau corecte, asa ca pe 21 martie am plecat intr-o mica excursie pana aproape de Frankfurt ca sa o vad....si cum ceea ce am vazut mi-a placut, am adus-o acasa.

Model: Laguna Initiale Paris
Motor: 2.0 dci 175HP
Cutie automata
Km: 158.000

Dotari: cam tot ce iti poti imagina pe  o masina din clasa ei mai putin masaj in scaune.


Pentru ca ultima revizie a fost facuta la 151.000 km in luna ianuarie, ma pot bucura de jucarie pentru urmatorii 30.000km sau un an de zile fara alte costuri (cel putin asa sper).

De cand a dobandit "cetatenia" romana am mai facut doar vre- o 2000 km.

Prime impresii:

Pozitive:
- o masina foarte corecta pentru banii platiti
- nu este deloc obositoare la drum lung
- mai stabila pe viraje decat mi-am imaginat initial (de...am plecat cu o parere oarecum preconceputa referitoare la tinuta de drum a marcii)
- sistemul de iluminare cel putin la fel de eficient ca cel de la BMW-ul sotiei.

Negative:
- consumul relativ mare pentru un motor 2.0 diesel. De la Frankfurt pana la Bucuresti consumul mediu a fost de 8.1/100, iar viteza si stilul de condus nu au fost exagerate pentru ca trebuia sa se tina si sotia dupa mine.
- sistemul GPS (ma rog...softul) este mai mult decat rudimentar pentru Romania
- am un greieras destul de enervant daca muzica este la un nivel scazut, in stalpul central stanga.

Acum sunt in cautare de anvelope pentru sezonul de vara. Si aici am o mare dilema pentru ca masina este echipata cu dimensiunea 215/50 r17 iar in cartea masinii (cea de la Renault De.) sunt trecute ca si dimensiuni : 225/50 r17,  215/55 r 17 sau 215/50 r18. Studiem deocamdata problema.

Am sa revin si cu ceva poze imediat ce sta ploaia si ii fac o baita.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mai bine faceai topic la Civicul ala, pare mult mai interesant Posted Image

E laguna 2 sau 3 ?

#3
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008
La Civic nu am facut un jurnal pentru ca era unul activ (cel al colegului RealThing)..

...
Este Laguna III inmatriculata prima data in 04.2011

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
L3 pare interesanta.
Ieri ma uitam la una, deoarece le vad foarte rar. E genul de masina care ori iti place ori nu-ti place.
Mie imi place faceliftul:
[ http://www.motor-soft.ru/images/makers-products/chip-tuning-Renault-Laguna-III-2007-n-v-lrg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 adimanolo, on 11 aprilie 2016 - 14:58, said:

Pentru ca ultima revizie a fost facuta la 151.000 km in luna ianuarie, ma pot bucura de jucarie pentru urmatorii 30.000km sau un an de zile fara alte costuri (cel putin asa sper).
Din cate stiu pe cazul general, in Germania este uzual intervalul de service lung. Cand se aduc in Romania, masinile se trec pe intervalul 'scurt'. Ar fi bine sa te interesezi care e intervalul de km la acelasi model vandut in Romania.

 adimanolo, on 11 aprilie 2016 - 14:58, said:

- o masina foarte corecta pentru banii platiti
Care se ridica la suma de...

#6
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007
Daca ai cauciucuri de alta dimensiune decat cele din cartea tehnica a masinii, esti pasibil de amenda, ridicarea certificatului plus o vizita la autoritatile avizate pentru verificarea instalarii cauciucurilor de dimensiuni corecte si returnarea certificatului.
Stiu pentru ca a patit-o un prieten anul trecut, e drept, era o dubita, dar... asta-i legea.

Edited by TDI-beez, 11 April 2016 - 15:45.


#7
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008
TruculMagic, eu am varianta estate si este adevarat... ori iti place ori nu. Initial nici pe mine nu m-a dat pe spate aspectul insa acum nu mi se mai pare asa urata Posted Image

Bladhaund, nu intentionez sa schimb nimic in intervalul de servisare a masinii (decat daca o sa constat ca este nevoie) din mai multe motive:

- merg preponderent extraurban
- 30% din KM  vor fi dincolo de granitele RO
- nici drumurile din afara nu sunt asa cum se spune prin legende (cand ne-am intors, prin Austria, o piatra sarita de la inculpatul a reusit sa fisureze parbrizul de la masina doamnei... de, asa e cand mergi in coloana pe autostrazi din Europa civilizata).

 TDI-beez, on 11 aprilie 2016 - 15:44, said:

Daca ai cauciucuri de alta dimensiune decat cele din cartea tehnica a masinii, esti pasibil de amenda, ridicarea certificatului plus o vizita la autoritatile avizate pentru verificarea instalarii cauciucurilor de dimensiuni corecte si returnarea certificatului.
Stiu pentru ca a patit-o un prieten anul trecut, e drept, era o dubita, dar... asta-i legea.

Pe cartea eliberata de RAR am trecute 2 variante:

215/55R17 94V
215/50R17 95V

Pretul initial era de 9000 eur insa am reusit sa o scot la 8500, mai mult nu a vrut sa lase nici in ruptul capului.
Drumul cu cheltuielile aferente (hotel, motorina la cealalta masina si amenzi pentru ambele masini la Austrieci pe motiv ca vinieta era lipita in geam cu scoci Posted Image Posted Image ) ne-a mai costat vre-o 1000.

#8
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
De la Honda si BMW,..la Renault,...

#9
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008

 _Dadi_, on 11 aprilie 2016 - 16:28, said:

De la Honda si BMW,..la Renault,...

Nu am astfel de prejudecati.
BMW -ul il conduce sotia... asta si-a dorit si spune ea se simte mai in siguranta
Eu am cautat o masina mai cofortabila pentru ca spinarea mea nu se mai impaca cu suspensii ca cele de la Honda... nu ca cele de la BMW ar fi mai soft. Marca masinii este foarte putin importanta... cel putin pentru mine. Mult mai important este sa imi pot face treaba cu ea, sa calatoresc confortabil...Fac parte din categoria celor care si-au inceput "activitatea" de sofer pe o dacie 1300 ce apartinea parintilor, prima mea masina, cumparata din banii munciti de mine a fost un Daewoo Matiz...abia apoi cu trecerea timpului am inceput sa imi pot permite masini mai scumpe.
Un lucru iti pot spune cu certitudine, nu fac parte din categoria celor pe care ii face masina.

#10
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
si eu ma mai plangeam de Tiguan ul meu 4x4 + automata+taalpa cu 8.7/100
sa o stapanesti sanatos
schimba ulei si filtre full sa nu mai ai grija lor 15.000
cati oare bani de euro o fi costat ?

#11
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008

 viks, on 11 aprilie 2016 - 16:49, said:

si eu ma mai plangeam de Tiguan ul meu 4x4 + automata+taalpa cu 8.7/100
sa o stapanesti sanatos
schimba ulei si filtre full sa nu mai ai grija lor 15.000
cati oare bani de euro o fi costat ?


Multumesc de urare.

Am si precizat consumul ca un punct negativ ... ca idee BMW-ul (motor 3.0d) pe acelasi drum (atunci cand ne-am intors din de.) si aceleasi conditii de rulare a consumat 9%
Am spus mai sus... am dat 8500eur la care s-au adaugat costurile logistice si de inmatriculare

#12
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
ok,ok
sa-i schimbi ulei plus full filtre.

#13
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008
Pentru ca a venit vremea, astazi am comandat si anvelopele de vara: Hankook Ventus V12 Evo2 K120 225/50 R17 98Y. 528RON/buc
O sa dureze cateva zile pentru ca nu sunt pe stoc. Revin cu impresii dupa montaj

#14
slimboy

slimboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.08.2008
Salut,

Sa o stapanesti sanatos si km cat mai multi fara probleme. La CP aia si CA e normal sa consume multicel, probabil ca s-a mers la 130+ tot drumul.

Voi urmari cu interes jurnalul.

Gumele sunt super ok si pretul bunicel.

#15
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008
mmm.... poate exista pe forum un coleg care a mai adus masina din DE sa ma ajute cu o informatie.

Acum cateva minute am primit de la postas un plic din DE. Initial am crezut ca este vorba de o amenda ceva, daaar nu. Este o adresa de la "Oficiul Vamal Primcipal" din Dresden prin care sunt informat ca trebuie sa platesc impozitul auto pentru cele 15 zile in care masina a avut numere provizorii. La modalitate de plata "se va debita in contul cu datele cunoscute, al dumneavoastra" (e o traducere facuta probabil cu google translate).

Suma 10eur.

Posted Image

Edited by adimanolo, 15 April 2016 - 10:13.


#16
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008
163.042 KM

   De cateva saptamani bune ii promiteam celei mici ca o duc sa vada "coloana care nu se termina niciodata" (cam asa a inteles ea pe la scoala). Este adevarat ca a fost putin dezamagita, pentru ca se astepta ca intr-adevar sa fie pana la cer.

   Si, cum duminica a fost vreme frumoasa am purces la drum:
   In masina 2 adulti si 2 copii fara bagaje.

   Total km parcursi in aceasta mica excursie 655
Consum mediu 8.4l%
Consum instantaneu, pe autostrada cu pilotul automat setat la 140km/h: 9.5 - 10% la o turatie de aproximativ 2600r/min.

off topic: m-am convins inca odata ca nu stim sa profitam de ceea ce ne-a lasat Dumnezeu si marii artisti ai acestui neam. Nici un magazin cu suveniruri in preajma operelor lui Brancusi iar in Targu Jiu este extrem de greu sa gasesti un restaurant bun unde sa servesti ceva de mancare. La Horezu au cam disparut obiectele manufacturate in zona, fiind inlocuite in mare masura de chinezarii din Dragonul Rosu.

P.S. : nu am apucat inca sa spal masina asa ca pun doar cateva poze

Attached Files



#17
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008
Astazi, dupa o saptamana de asteptare au ajuns si anvelopele de vara.
   Pentru linistea mea am cerut sa se faca si o verificare a geometriei... si bine am facut pentru ca a fost nevoie de cateva mici corectii.
   Toata distractia a costat 2.302 ron la care s-au adaugat 30 lei pentru "baieti".

Attached Files



#18
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
consumul pare de 2.0 benzina, nu diesel. dar probabil masina e destul de grea si nici aerodinamica n o ajuta prea mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate