Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Dynavoice

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Aia e intrare High Level si nu ajuta cu niumic la taiera frecventelor joase(HPF) pe sateliti.Subwooferul doar isi ia semnal de pe acele intrari de semnal mare ca mai apoi printr-un circuit de adaptare High-Low sa-si i-a semnalul de linie necesar cand nu ai iesire de linie la amplificator.  Intre intrarile High level si iesirile High Level de pe suburile dotate cu asa ceva sunt niste punti la interior.La fel cum si recglajul de faza-antifaza ( 0/180 )este unul grosier care in multe cazuri e insuficient.Delay-urile controlate sunt cu totul altceva.
Iti recomand sa citesti o carte de ingineria sunetului.Lucrurile sunt cu mult mai complicate decat par la prima vedere.Sa vezi ce greu este sa calibrezi sunetul la un sistem Line-Array  mare.Ai acolo Rack-uri intregi cu procesoare de sunet si crossovere profesionale ca sa poti sa convingi sa lucreze in tandem zecile/chiar sutele de cabinete.

#20
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
@cutinastefan: multumesc pentru feedback. Ma uit pe specificatiile boxelor tale si vad ca spectrul de frecvente incepe la 48 Hz. Probabil asta e motivul lipsei de basi de care te plangi. Nu am prea multa experienta cu boxele de raft, dar nu cred ca te poti astepta la cine stie ce basi, mai ales ca difuzorul mai mare e atat midrange, cat si woofer.

Dar vad ca impreuna cu subwooferul te multumesc, nu?

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Depinde foarte ,foarte mult de amplificator si de ce rezerva de putere are acesta in orice moment. Ia pune aceleasi boxe pe un NAD 365BEE si sa vezi cum se schimba treaba.
Cat priveste treaba cu 2 cai vs 3 cai la boxe ,afla ca e mult mai usor de echilibrat acustic o incinta cu 2 cai decat una cu 3. Ca urmare intr-un buget mediu in mod sigur incintele cu 2 cai vor presta mai bine decat cele cu 3 cai la acelasi buget. Exista si incinte cu 3 cai foarte bune dar in cu totul alta gama de pret. Alea gen Tonsil ,Unitra, Technics ,Sony sau Pioneer ieftine cu 3 cai sunt simple cutii cu difuzoare.

Edited by edigee, 13 April 2016 - 15:37.


#22
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
http://www.tonsil.ro...dspeakersTS.htm

Deci Tonsil Altus 200 de 500 de euro perechea sunt destul de scumpe ca sa fie bine echilibrate? Pretul e echivalent cu perechea de MMS 2002.

#23
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013

 geo123, on 13 aprilie 2016 - 14:21, said:

Aia e intrare High Level si nu ajuta cu niumic la taiera frecventelor joase(HPF) pe sateliti.Subwooferul doar isi ia semnal de pe acele intrari de semnal mare ca mai apoi printr-un circuit de adaptare High-Low sa-si i-a semnalul de linie necesar cand nu ai iesire de linie la amplificator.  Intre intrarile High level si iesirile High Level de pe suburile dotate cu asa ceva sunt niste punti la interior.La fel cum si recglajul de faza-antifaza ( 0/180 )este unul grosier care in multe cazuri e insuficient.Delay-urile controlate sunt cu totul altceva.
Iti recomand sa citesti o carte de ingineria sunetului.Lucrurile sunt cu mult mai complicate decat par la prima vedere.Sa vezi ce greu este sa calibrezi sunetul la un sistem Line-Array  mare.Ai acolo Rack-uri intregi cu procesoare de sunet si crossovere profesionale ca sa poti sa convingi sa lucreze in tandem zecile/chiar sutele de cabinete.

Asta voiam să spun şi eu, dar n-am formulat corect. E utilă pentru amplificatoare ce n-au ieşire pentru subwoofere, şi eu zic că e suficient să tai basul subwooferului sus la limita la care boxele se pierd cu firea. De ce să tai basul boxelor mai sus decât e nevoie? Eu cred că n-are rost. Basul bun trebuie mai mult să se simtă decât să se audă!

 batman, on 13 aprilie 2016 - 15:19, said:

@cutinastefan: multumesc pentru feedback. Ma uit pe specificatiile boxelor tale si vad ca spectrul de frecvente incepe la 48 Hz. Probabil asta e motivul lipsei de basi de care te plangi. Nu am prea multa experienta cu boxele de raft, dar nu cred ca te poti astepta la cine stie ce basi, mai ales ca difuzorul mai mare e atat midrange, cat si woofer.

Dar vad ca impreuna cu subwooferul te multumesc, nu?

Nu contează aşa mult că boxele coboară doar până la 48 de hz, nu asta e problema în ce priveşte lipsa basului. Amplificatorul slab e principalul vinovat, şi cum se spunea mai sus, pe un NAD probabil că şi "Dynamite"-le ar suna plin şi profund... Cum spuneam, sunt mulţumit de sunet, cu o precizare. Subwooferul e ok doar pentru încăperi mici sau medii (eu îl folosesc într-o cameră de 10 mp). Dacă cineva vrea să cumpere Dynavoice Magic Sub 8 pentru a umple camere mai mari de 20 de mp mai bine să se orienteze spre altceva.

#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Deoarece garficul de raspuns in frecventa pe capete este aproximativ o semiparabola.
Pur exemplificativ: Daca la niste floorstand-uri bune la 40hz ai o atenuare de -3db, la 30hz ai sa zicem o atenuare de -9db si tot asa pana la -infinit.
Tu daca reglezi crossoverul pe subwoofer la 40hz o sa ai o plaja de frecvente care se dubleaza, chiar daca cele din boxe au o atenure mai mica sau mai mare functie de frecventa.Astfel se va auzi nasol pe acea plaja unde boxele nu au inca o atenuare suficienta ca sa nu le mai auzi.
Daca reglezi crossoverul de pe SUB la o valoare mult prea mica(acolo unde boxele incep sa aiba o atenuare foarte mare cat sa nu se mai percepa deloc dublarea) cum ar fi 20Hz sa zicem; ai pus acel sub degaeba.aportul lui fiind aproape 0.
Tu trebuie sa cauti sa asiguri un raspuns cat mai liniar in frecventa(+/- 3db) fara sa dublezi sunetele.Asat nu se poate decat tain atat pe Sub cat si pe sateliti.
In exemplul de fata corect ar fi sa se taie satelitii undeva la 60hz si tot acolo sa intre si Subul.
Iar datorita faptului ca sunt amplificatoare diferite(Unul fiind amplificatorul stereo ce motorizeza fronturile si altul fiind amplificatorul Mono ce motorizeaza subul) pot aparea timinguri diferite intre intrare si iesire la cele 2 amplificatoare.Cateva milisecunde sunt deajuns ca sa nu mai sune in faza.Aici intra in joc si pozitionarea.Practic undele trebuie sa ajunga in faza in punctul de auditie(e chestie cu vitezade propagarea a sunetului in raport cu distantele dintre boxe si punctul de auditie).
Ei aici e nevoie de delay-uri controlate si calibrare profesionala.
Cum ti-am studiaza ca fenomenul audio e cu mult mai complex decat pare.

Edited by geo123, 14 April 2016 - 13:14.


#25
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013
Păi dacă boxele coboară foarte jos într-adevăr, nu doar pe hârtie, atunci normal că n-ai nevoie de subwoofer. Dar dacă în realitate atenuarea sub să zicem 70 de hz e foarte mare, atunci un crossover pus la 60 de hz la subwoofer nu va crea impresia de dublare, în plus trebuie reglat şi poziţionat bine subwoofer-ul, şi tot o scoţi la capăt cumva.

Edited by cutinastefan, 14 April 2016 - 13:33.


#26
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tot nu ai inteles.Daca faci asta vei avea un grafic de raspuns in frecventa in forma de U pe partea de joase.Deci un gol mare in banda de frecventa intre 100-120hz si 70hz.Asa ceva suna mai ingrozitor decat dublarea.Practic basul e cam compromis in intregime in exemplul dat de tine.

#27
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013

 geo123, on 14 aprilie 2016 - 13:41, said:

Tot nu ai inteles.Daca faci asta vei avea un grafic de raspuns in frecventa in forma de U pe partea de joase.Deci un gol mare in banda de frecventa intre 100-120hz si 70hz.Asa ceva suna mai ingrozitor decat dublarea.Practic basul e cam compromis in intregime in exemplul dat de tine.

Am dat și eu niște cifre acolo, prea puțin concludente. Ideea e că poți regla crossover-ul subwoofer-ului pas cu pas, până ești mulțumit de bas-ul redat.
Dar sigur știi asta, și n-are rost să ne contrazicem la nesfârșit.

Edited by cutinastefan, 14 April 2016 - 13:56.


#28
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Da dar trebuie sa fii deacord ca fara dublare nu este posibil.
Intr-un sistem unde nu ai management de bass si iesire dedicata de subwoofer e foarte greu sa integrezi unul si rezultatele sunt slabe din prisma faptului ca nu poti sa o faci fara dublare pe o anumita portiune din plaja de frecventa  si nu poti sa degrevezi nici boxele si amplificatorul lor de frecventele foarte joase care ar trebui sa le trimiti doar in sub.Deci pe langa dublare  fronturile vor distorsiona mult mai devreme si nu vei putea da la fel de tare cum ai face-o daca ai fi putut taia din joasele de pe ele.
Fara management de bass obtii doar un compromis.
Poate intra si userul Picard sa-ti explice si el cum sta treaba; caci cu asta se ocupa si se pricepe.

Edited by geo123, 14 April 2016 - 14:05.


#29
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Putine informatii pe net descpre acest brand numit  DYNAVOICE. Mie imi pare un brand care calareste marca DYNAUDIO. Sunt de accord ca daca sunetul te multumeste nu mai conteaza nimic, insa pentru noi cei din provincie care nu avem posibilitatea de auditie in showroom, lipsa de informatii te face sa fii sceptic in privinta brandului.

#30
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Eu mi-am luat modelul asta: Dynavoice Challenger M105 V4.

http://www.dynavoice...105-ex-v-4/126/

2 perechi.

Suna f. bine.
Sunt imperecheate cu 2 receivere stereo Onkyo: TX8130 si TX8270.

#31
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Un review Dynavoice Definition DF-8 publicat pe ceva forum in Italia tradus cu Google Translate:

https://translate.go...t-text=&act=url

Edited by sosojerk, 13 March 2018 - 10:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate