Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Titan Sun Park

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#37
fraciro

fraciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2010

 sovu, on 25 noiembrie 2016 - 10:54, said:

Tot nu e mult. Ai bani daca iei apartament nou si vrei luxuri de asta.
E bine sa te taxeze daca vrei ceva extra.

Ai vorbit ca doamna Tantica din coltul blocului pe care o roade invidia.

Aici e vorba despre a da 60K pe un lucru nou sau 60K pe un lucru care are deja 50 de ani.  Cred ca alegerea e de la sine inteleasa.


 sovu, on 25 noiembrie 2016 - 10:54, said:

La modificari pretul e mare. E bine ca e doar dublu decat ai fi dispus sa dai in mod normal.

Preturile date de tine la rigipsare sunt pt suprafete mari. Pt o cada e mai complicat decat ce crezi tu.

Iti spun pt ca am facut lucrurile astea si cu mana mea, si am platit si mesteri.

Am mai spus odata, ca nu este vorba despre cat de mult sau putin costa, ci daca am fost taxat mai mult sau mai putin decat ceilalti cumparatori.

Si mai important decat asta este faptul ca astia sunt bani platiti fara chitanta, fara factura, nimic.

 sovu, on 25 noiembrie 2016 - 10:54, said:

Scoate banu si plateste omul, daca nu esti in stare sa faci tu!

Stii cum e in viata, unii cu mapa, altii cu sapa, iar eu nu am tinut demult o sapa in mana.

#38
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Mesterii fac pretul dupa om. Cred ca stiai asta deja!

Avand in vedere ca nu se fac forme legale, pretul la negru cerut tie va fi automat diferit de al altuia.

Mie nu imi e rusine sa fac cu mana mea daca pot, desi sunt director...

Acum tu cauti sa negociezi un pret de 250 ron pt a monta cada ingropat. Asta e nimic pe langa pretul cazii cu masca... de la 1000 ron in sus pentru un produs mediu...

Daca cauti diferenta la leu, inseamna ca mapa nu te-a ajutat prea mult si ar fi cazul sa revii la sapa...

Edited by sovu, 25 November 2016 - 11:54.


#39
fraciro

fraciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2010
Ai perfecta dreptate in tot ce ai zis.

Totusi nu pot sa nu simt cum imi baga mana in buzunar!

Si mapa la asta m-a ajutat, sa nu accept cacaturi de la nimeni.

Edited by fraciro, 25 November 2016 - 12:03.


#40
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Oh da... Asa sunt mesterii Posted Image

Sa ne bucuram daca gasim unul care ne baga mana in buzunar si face si treaba cum trebuie (sau macar cat de cat cum trebuie)...

Nu e vorba de invidie sau altceva. Tocmai am cumparat si facut un apartament, deci stiu foarte bine despre ce e vorba. Cand mesterii vad ca apartamentul e nou o sa gandeasca fix ca Tantica. De asta am spus ce am spus mai sus.
"Ai bani daca iei apartament nou si vrei luxuri de asta. E bine sa te taxeze daca vrei ceva extra."

De multe ori ei cu sapa castiga mai bine decat noi cu mapa! Atunci fac cu mana mea (revin la sapa)! Posted Image (defapt asta voiam sa iti spun mai sus)

Edited by sovu, 25 November 2016 - 12:10.


#41
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu il inteleg pe om cand e suparat de treaba asta. Pentru ca, acum 5 ani , cand un prieten s-a mutat in apartament nou, si-a dorit un perete albastru. A vorbit cu echipa de muncitori si i-au zis aia 800 de lei (wtf???). Dupa care i-a zis dezvoltatorului. Si el a zis "stai linistit ca te va costa 300 de lei cu materialele lor". Deci conteaza f mult si cu cine stai de vorba pentru asa ceva. Eu am o oroare cand trebuie sa chem pe cineva la centrala termica, sa duc masina in service, sa mi se regleze termopanele etc. Pentru ca de multe ori mesterii te pentru niste nimicuri.
Nu stiu daca e mult sau putin 250 de lei in cazul de fata. Dar poate ca omul care are nevoie, e patit cu chestii de-astea. Plus ca 250 de lei ar putea insemna o comoda tv, un raft, doua, trei aplice, doua lustre, o sina + draperi etc. Ca asa e cand te muti in casa moua si o iei de la 0 cu astea. Si nu e vorba de zgarcenie, dar banii se fac greu si daca nu esti atent, zboara" imediat.

#42
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016
salut, cam aceleasi preturi s-au cerut la toti sa cel putin la persoanele cu care au vb eu, pe mine m-a costat vreo 2000 lei doar cateva modificari, de pus cateva prize in plus si 2 cabluri de net(partea electrica) cam 1150 i-am dat lui dan ,pentru faianta in plus in bucatie si masca de la baie 800 lei lui costel, plus ca am dat si la parchetar. stiam de la inceput ca pentru modificari se vor cere bani si le-am dat cat au cerut(am cosiderat ca este munca lor nu ca nu as sti ce preturi se practica), dar problema mare se ridica atunci cand le dai bani si fac treaba de mantuiala, sa va dau vreo 2 exemple, deja parchetul s-a umflat, masca de rigips din baie au construit-o prost si mi-au taiat din cada ca sa intre, desi  am luat-o conform specificatiilor lor(cada luata din banii mei, nu din bugetul lor!!). nu stiu daca ati mai fost pe santier dar lucrurile stau cam asa, pentru bl 2 si 3 cica ceasescu se lauda ca pana la 15 decembrie lumea se poate muta(slabe sanse), au astupat santurile, au tras cablurile electrice, au montat panourile electrice(inca nu au fact legaturile), au tras pe mijlocul strazii scurgeri pentru pluviala si cica week-endul care a trecut de acum, ar fi trebuit sa betoneze pana la bl 5, din puctul meu mai sunt multe de facut, la mine in bloc(bl 3) de 3 luni nu au facut nimic, casa scarii nu e finisata, nici apometre cu pus, abia la bl 2 le-au pus, ideea este ca ei incearca sa faca cate ceva dar in 2 viteze incet si incetisor!

#43
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016
am uitat sa le adaug si un plus, au facut gardul pe laterale si au inceput sa lucreze si lateralele de la strada(unde vor fi portile de acces)

Edited by canabiss85, 04 December 2016 - 11:03.


#44
fraciro

fraciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2010

 canabiss85, on 04 decembrie 2016 - 11:01, said:

am uitat sa le adaug si un plus, au facut gardul pe laterale si au inceput sa lucreze si lateralele de la strada(unde vor fi portile de acces)

salut  canabiss85, mai ai vreun update?

#45
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016
Au facut gardul de jur in prejur, i-au pus plasa sa grilaje de plasa au betonat curtea, au pis stalpi de iluminat si au refacut fatada la blocuri la parter ca nu aveau dat cu decorativa, la interior nu stiu daca au mai facut ceva, cel putin la mine in bloc d io n septembrie nu au mai facut nimic. Pe exterior au toate blocurile facute inclusiv ferestre si usi, bl 7 cred ca e singurul care nu are sapa turnata

#46
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016
vesti bune pentru cei din bl2, blocul a fost racordat la gaze si au pus contoare la fiecare apartament, se aude ca saptamana aceasta se rezolva si pt bl 3

Edited by canabiss85, 17 December 2016 - 09:18.


#47
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016
salut baieti, un pic offtopic, daca careva are nevoie de ajutor sa monteze  lustre, mobila de bucatarie, dormitor, sufragerie(cumparate dedeman, ikeea) sau executat plase insecte si nu vreti sa apelati la cei de pe santierva pot ajuta eu

#48
Seth2007

Seth2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016
Salut!
E cineva pe aici care trebuie sa semneze alt act aditional pentru ca urmeaza sa expire cel cu data de 31 Decembrie, ati rezolvat? Ce data au propus?

#49
fraciro

fraciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2010

 Seth2007, on 22 decembrie 2016 - 10:33, said:

Salut!
E cineva pe aici care trebuie sa semneze alt act aditional pentru ca urmeaza sa expire cel cu data de 31 Decembrie, ati rezolvat? Ce data au propus?

Nu sunt chiar in situatia aceasta, insa mie imi expira in Nov., si am reusit sa il prelungesc doar pana in Martie, si zic doar, pentru ca in ritmul asta nu termina pana atunci. Se pare ca activitatea pe santier s-a oprit si va reincepe pe 9-10 Ian.

#50
Seth2007

Seth2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016
La Martie ma asteptam si eu (in aditional). Se pare ca semnez dupa 31 ca lumea nu mai lucreaza in aceasta perioada.
Cat despre cand vor termina, ei promit marea cu sarea... in Martie se implineste un an de cand am semnat ante-contractul :))

#51
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Eu speram sa ma mut in ianuarie spre sfarsit, sunt in bl.3. Voi in ce blocuri daveti de vorbiti de luna martie?

#52
Seth2007

Seth2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016
Blocu 4.

#53
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016

 NIZ, on 27 decembrie 2016 - 15:02, said:

Eu speram sa ma mut in ianuarie spre sfarsit, sunt in bl.3. Voi in ce blocuri daveti de vorbiti de luna martie?
Da-mi un msg in privat cu nr tau sa te adaug in grup pe whats app daca ai apartament in bl 3

#54
perdox

perdox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.02.2014
expirat pe 31 noiembrie, prelungit pana in martie 2017, asta la insistentele mele, se voia undeva la sfarsitul lui februarie, desi eu as fi vrut iulie pentru ca nu vreau sa ma tot trambalez pe la notar/banca. din cate inteleg nu va fi gata sub nici o forma pana la sfarsitul lui martie, in conditiile in care trece mai mult de un an de cand am semnat antecontractul, iar blocul trebuia sa fie gata in august.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate