Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Titan Sun Park

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016
salut, e cineva pe forum din blocul 2 care a semnat contractul de vanzare-cumparare? as fi intersat sa stiu cand au pus termenul la care dezvoltatorul se angajeaza sa bage gazele, am inteles ca nu vor fi anul acesta, doar primul bloc va avea, probabil pana la finalul lunii octombrie sau mai devreme.

#20
Seth2007

Seth2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016
E deja groasă treaba asta cu gazele, nu știu cum s-au descurcat cei deja mutați dar acum vine frigul și sigur sunt vecini care sunt condiționați de bancă să facă tranzacția. Dacă mai au și copii si trebuie sa se mute în lipsa unei alternative nici nu vreau să mă gândesc.
Varianta chirie și rată la bancă, nu e convenabilă...

Și eu sunt curios să aflu răspunsul la întrebarea ta, din păcate am discutat sumar pe tema asta că mi se părea ciudat că n-au apărut contoare nici acum.

#21
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016

 Seth2007, on 30 septembrie 2016 - 19:16, said:

E deja groasă treaba asta cu gazele, nu știu cum s-au descurcat cei deja mutați dar acum vine frigul și sigur sunt vecini care sunt condiționați de bancă să facă tranzacția. Dacă mai au și copii si trebuie sa se mute în lipsa unei alternative nici nu vreau să mă gândesc.
Varianta chirie și rată la bancă, nu e convenabilă...

Și eu sunt curios să aflu răspunsul la întrebarea ta, din păcate am discutat sumar pe tema asta că mi se părea ciudat că n-au apărut contoare nici acum.

in ce bloc ai tu? ceva sigur e in primul bloc, le-au iesit avizele alex se lauda ca de luni se va sapa, acum sa vedem. Dc intreb de acest termen, la primul bloc in contractul de vanzare-cumparare au pus ca se obliga ca pana la finalul anului se obliga sa bage gazele, stiu din blocul 2 au semnat contracte de vanzare

#22
Seth2007

Seth2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016
În 4, doar ce am prelungit antecontractul până la revelion dar când aud termenele discutate pentru voi îmi cam piere optimismul.
La mine abia începe distracția, să vedem cât se întinde.

#23
Seth2007

Seth2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016

 canabiss85, on 30 septembrie 2016 - 15:17, said:

salut, e cineva pe forum din blocul 2 care a semnat contractul de vanzare-cumparare? as fi intersat sa stiu cand au pus termenul la care dezvoltatorul se angajeaza sa bage gazele, am inteles ca nu vor fi anul acesta, doar primul bloc va avea, probabil pana la finalul lunii octombrie sau mai devreme.

Salut, ai mai reusit sa vorbesti cu cineva? De sapat au inceput sa sape?

#24
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016

 Seth2007, on 04 octombrie 2016 - 13:29, said:


Salut, ai mai reusit sa vorbesti cu cineva? De sapat au inceput sa sape?

nimic nou

#25
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Am luat si eu un apartament de 3 cam in bl 3. Am vorbit azi si le-ar fi iesit autorizatia de gaze pt blocurile 2-7. Mi-au spus ca se apuca de sapat zilele astea. Eu speram sa ma mut in decembrie, inca mai sper :)

#26
Seth2007

Seth2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016
E o veste buna ca le-a iesit autorizatia. Sa vedem cum se vor misca in continuare

#27
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
de la autorizatie la realitate mai dureaza vreo 3-6 luni!

#28
canabiss85

canabiss85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.04.2016
revin cu cateva noutati pentru cei interesati, de marti primul bloc are gaze, au fost montate contoarele si puse in functiune centralele. au sapat si bagat teava de gaz pana la bl 3, iar azi au sapat pentru electricitate, din spusele lor vor ca pana la sf lunii noiemebrie bl 2 si 3 sa fie totul gata si lumea sa se mute

#29
fraciro

fraciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2010

 canabiss85, on 28 octombrie 2016 - 21:04, said:

revin cu cateva noutati pentru cei interesati, de marti primul bloc are gaze, au fost montate contoarele si puse in functiune centralele. au sapat si bagat teava de gaz pana la bl 3, iar azi au sapat pentru electricitate, din spusele lor vor ca pana la sf lunii noiemebrie bl 2 si 3 sa fie totul gata si lumea sa se mute

Poate gresesc, dar in weekendul trecut am vazut ca era sapat pana in dreptul blocului 5, iar marti seara era deja acoperit santul. Ma gandesc ca poate nu au sapat doar santul si apoi au acoperit fara sa bage teava in el.

#30
Seth2007

Seth2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016
Nu m-ar mira, cand am intrebat de acte zici ca am lovit pe cineva cu lopata.
Daca ei si-au pierdut rabdarea, noi ce sa mai zicem ...

#31
Seth2007

Seth2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2016
Teava de gaze cica ar fi trasa pana la blocul 6.
Actele pentru 4 cel putin "Cand vor fi gata vor fi gata, nu ma mai bateti la cap"

#32
fraciro

fraciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2010
Spuneti-mi va rog daca si voua v-au fost cerute aceleasi preturi exagerate pentru "modificari":
- la cada: in loc de masca din plastic, am "optat" pentru fainta - pret pe manopea 250 lei
- montaj faianta, am "optat" pentru a taia fainta la 45grd la colturile exterioare (in loc sa pun coltarul ala oribil din plastic): pret manopera 30 lei / metru liniar

Aceste preturi extra au fost cerute de "Costel" care se ocupa de gresie/faianta/parchet.

Edited by fraciro, 24 November 2016 - 08:24.


#33
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

 fraciro, on 24 noiembrie 2016 - 08:20, said:

Spuneti-mi va rog daca si voua v-au fost cerute aceleasi preturi exagerate pentru "modificari":
- la cada: in loc de masca din plastic, am "optat" pentru fainta - pret pe manopea 250 lei
- montaj faianta, am "optat" pentru a taia fainta la 45grd la colturile exterioare (in loc sa pun coltarul ala oribil din plastic): pret manopera 30 lei / metru liniar

Aceste preturi extra au fost cerute de "Costel" care se ocupa de gresie/faianta/parchet.

Nu mi se pare mult...
pt a incorpora cada e nevoie de a construi structura pe rigips sau caramida apoi aplicarea faiantei. Avand in vedere ca masca simpla plastic poate sa coste peste 250 ron la unele cazi, pretul nu e mare deloc!

Taierea la 45 grd e operatiune speciala pt Romania si 30ron metru poate fi justificat. Cati m liniari ai?

#34
fraciro

fraciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2010

 sovu, on 24 noiembrie 2016 - 14:34, said:


Nu mi se pare mult...
pt a incorpora cada e nevoie de a construi structura pe rigips sau caramida apoi aplicarea faiantei. Avand in vedere ca masca simpla plastic poate sa coste peste 250 ron la unele cazi, pretul nu e mare deloc!

Taierea la 45 grd e operatiune speciala pt Romania si 30ron metru poate fi justificat. Cati m liniari ai?

1) Nu stiu pe ce lume traiesti dar, in Romania manopera pentru un metrul patrat de rigipsare costa Maxim 50 lei, iar metrul patrat de pus faianta costa Maxim 30 lei, ceea ce inseamna cam 120 lei pentru masca de la cada, care are 1,5mp.
    Cat despre taiatul la 45grd, operatiune speciala ?!  Mosul care mi-a montat faianta in baie acum 10 ani avea masina de taiat la 45 de grade, si nu cred ca era el in avangarda amenajarilor interioare.

2) Faptul ca nu ti se pare tie mult, nu are relevanta.
    Eu am intrebat, in speranta ca imi va raspunde cineva care o sa locuiasca acolo si care imi poate confirma ca si lor li s-au perceput aceasi taxe pe "modificari".

Multumesc.

#35
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Tot nu e mult. Ai bani daca iei apartament nou si vrei luxuri de asta.
E bine sa te taxeze daca vrei ceva extra.

La modificari pretul e mare. E bine ca e doar dublu decat ai fi dispus sa dai in mod normal.

Preturile date de tine la rigipsare sunt pt suprafete mari. Pt o cada e mai complicat decat ce crezi tu.

Iti spun pt ca am facut lucrurile astea si cu mana mea, si am platit si mesteri.

Scoate banu si plateste omul, daca nu esti in stare sa faci tu!

#36
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu am avut pe cineva cunoscut si tot mi-a luat,acum 3 ani aproape 2 milioane sa imi imbrace fatada cadei cu bca si apoi faianta.
Unii chiar vor lucruri gratis.
Daca ar fi asa simplu si usor de facut lucrurile,atunci le-am face toti si nu ar mai fi nevoie de muncitori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate