Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Noul Tiguan 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#19
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostHEX2FUN, on 10 aprilie 2016 - 19:28, said:

Rav-4, GLC si X3 sunt crossovere medii iar Tiguan este crossover compact.
Tiguan se lupta cu Quashqai, insa Q5 este in aceasi clasa cu Xtrail. VW nu are un crossover mediu, are unul compact si un SUV.

GLC si X3 sunt aceasi clasa, Tucson si Sportage sunt in clasa cu Tiguan, insa in timp ce Tiguan este (ca si dimensiuni) in media clasei, Tucson si Sportage sunt in partea superioara (cam acelasi lucru cu Skoda Octavia - compacta cu spatiu de clasa superioara).

Pana la urma nici nu conteaza, Tiguan se lupta pentru buzunarele gagicilor Posted Image

Le-ai umplut de spume. Ha-ha-ha vezi ca Tiguan este mai mare ca dimensiuni decat Tucson si Sportage !!! Rav-4, GLC si X3 medii !!!!!!!!!!!!!!
SUV sau CUV, e mai putin important, fiecaruia cum ii suna.
Dar toate de mai sus sunt aceeasi clasa. Compacta (inclusiv CX5, Vitara, este cea mai mica, Macan, XC 60, Kuga, ...).
Clasa mica : Q3, X1, CX3, ASX, ....
Clasa medie : Touareg, X5, Cayenne, ML, Santa Fe, Sorento (astea 2 cu indulgenta, sunt cam intre clase), raposata CX7, XC 90, Explorer, Grand Cherokee, Pathfinder, LC 120, ....
Clasa mare : GL, Q7, LC V8, Escalade, Expedition, Navigator, ...
Eu le-as zice la toate astea SUVuri. CUVuri as zice la Qashqai, S-Cross, GLA, XC70, Forester, ...

#20
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postmufasa, on 10 aprilie 2016 - 20:24, said:

Le-ai umplut de spume. Ha-ha-ha vezi ca Tiguan este mai mare ca dimensiuni decat Tucson si Sportage !!! Rav-4, GLC si X3 medii !!!!!!!!!!!!!

Asa este, m-am uitat la dimensiuni, iar Tiguan-ul este marginal mai mare decat Tucson si Sportage (2cm?).
Pe strada Tiguan pare mai mic, insa specificatiile indica altceva.

#21
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostHEX2FUN, on 10 aprilie 2016 - 20:58, said:

Asa este, m-am uitat la dimensiuni, iar Tiguan-ul este marginal mai mare decat Tucson si Sportage (2cm?).
Pe strada Tiguan pare mai mic, insa specificatiile indica altceva.

2cm ? sti cat de mult conteaza !

#22
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Stiu, este si unul din motivele pentru care 308-ul l-am luat SW: ampatament marit fata de hatchback.

Mie unul imi palce noul Tiguan, proportiile imi plac mai mult decat inainte. Acum pare un baby Touareg, inainte era un Golf Plus 4x4 (inclusiv interiorul).
O problema este cu spatiul din portbagaj, insa problema numarul este ca Tiguan este mai scump decat Q3 (in echipari de baza). Niciuna dintre ele nu este masina de familie, asadar este folosita pentru mers la serviciu, luat copii de la gradinita si la mall (cel putin asta face consoarata cu masina). Avand in vedere ca brand-ul conteaza, mai degraba isi cumpara Q3 decat Tiguan, chiar daca cel din urma este o platforma mai noua.

Sper ca Audi sa lanseze cat mai curand un nou Q3 (si nu doar un face-lift, cum este cazul lui A3).

#23
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostHEX2FUN, on 10 aprilie 2016 - 21:13, said:

Stiu, este si unul din motivele pentru care 308-ul l-am luat SW: ampatament marit fata de hatchback.

Mie unul imi palce noul Tiguan, proportiile imi plac mai mult decat inainte. Acum pare un baby Touareg, inainte era un Golf Plus 4x4 (inclusiv interiorul).
O problema este cu spatiul din portbagaj, insa problema numarul este ca Tiguan este mai scump decat Q3 (in echipari de baza). Niciuna dintre ele nu este masina de familie, asadar este folosita pentru mers la serviciu, luat copii de la gradinita si la mall (cel putin asta face consoarata cu masina). Avand in vedere ca brand-ul conteaza, mai degraba isi cumpara Q3 decat Tiguan, chiar daca cel din urma este o platforma mai noua.

Sper ca Audi sa lanseze cat mai curand un nou Q3 (si nu doar un face-lift, cum este cazul lui A3).

Pai da, dar Tiguan este o clasa mai mare decat Q3. Este cu Q5 si este mai ieftin decat Q5.

#24
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postmufasa, on 10 aprilie 2016 - 21:53, said:

Pai da, dar Tiguan este o clasa mai mare decat Q3. Este cu Q5 si este mai ieftin decat Q5.
Asa este, dar pentru consoarta nu este ceva evident (si pentru femei in general). Este mai simplu de ales: ceva mai rapid, cu garda mai mare (nu neaparat 4x4) si cutie automata. Se uita in cont si alege ceva la un anumit buget, de asta Tiguan trebuie sa faca ceva mai bine decat Q3 ca sa se vanda.

#25
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostHEX2FUN, on 10 aprilie 2016 - 21:58, said:

Asa este, dar pentru consoarta nu este ceva evident (si pentru femei in general). Este mai simplu de ales: ceva mai rapid, cu garda mai mare (nu neaparat 4x4) si cutie automata. Se uita in cont si alege ceva la un anumit buget, de asta Tiguan trebuie sa faca ceva mai bine decat Q3 ca sa se vanda.

S-a vandut si o sa se vanda mai bine decat Q3. Si nu ma lua cu adeptii sfantului Fauvee ca nu tine. Chestia cu " prosti dar multi " s-a dus demult, astazi pretul vs, calitate face jocul.

#26
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
da intr-adevar e masina de fetite ,numai in RO ce mai vezi pe unii barbati conducand Tiguan ,in restu lumii numa fetite,femei adulte si babe.
iti crapa capu ce goange au unii in cap .

#27
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Tiguan este mașina numărul unul cumpărată de femei. A surclasat VW Beatle, mașina anterioară cea mai cumpărată de către femei.
Segmentul este in creștere, de aceea avem o invazie de mașini in zona asta. Pana la urma numărul femeilor creste, la fel si numărul șoferilor de sex feminin. Mai mult, salariile femeilor beneficiază de discriminare pozitivă, așa ca își cumpara SUV-ui ca Tiguan si Q3.

#28
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
E mai reusit acest model. Primul nu mi.a placut deloc.

#29
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005
Sper doar ca sa fi lucrat si la interior.
Modelul precedent era unul dintre cele mai "zgarcite" cu spatiul. A fost unul dintre putinele Crossovere / CUV-uri / SUV-uri ( cum vreti sa-i spuneti) ce mi-a dat senzatia de" inghesuit".
Din acest motiv a si "iesit din schema" la achizitie.
Si la data respectiva, eram in cautarea unei astfel de masini si am testat cam tot ce era pe piata la momentul ala din clasa respectiva ( Tiguan, RAV-4, CR-V, Forester, Grand Vitara, Outlander).

PS: Nu-mi place tendinta actuala de a da aceiasi forma masinilor,utilizand doar o scara diferita : Tiguan = mini Touareg / Q3 = mini Q 5 / Q5 = Mini Q7 / Rapid = mini Octavia / A3 sedan = mini A4 , etc.
Mi se pare o gaselnita de marketing ( care pare-se ca functioneaza totusi) de a da clientului senzatia ca si-a luat altceva, ceva mai mare si mai "luxos".

#30
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postmarr, on 13 aprilie 2016 - 08:07, said:

PS: Nu-mi place tendinta actuala de a da aceiasi forma masinilor,utilizand doar o scara diferita : Tiguan = mini Touareg / Q3 = mini Q 5 / Q5 = Mini Q7 / Rapid = mini Octavia / A3 sedan = mini A4 , etc.
Mi se pare o gaselnita de marketing ( care pare-se ca functioneaza totusi) de a da clientului senzatia ca si-a luat altceva, ceva mai mare si mai "luxos".
Da nici mie nu-mi place asta dar se pare ca asta e tendinta la multi producatori nu numai la VAG. Si la BMW, Ford mai nou chiar si la Toyota sau Mazda. E greu sa ai 3-5 modele distincte toate sa arate cum trebuie, uniformizarea este mai ieftina.

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,521
  • Înscris: 15.06.2007
Topicul deschis de mine despre noul Tiguan mainexista?

#32
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Da, l-am si postat pe pagina trecuta.

#33
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Am citit un articol mai amplu (intr-o brosura tiparita, nu pot pune un link) despre noul model. Foarte multe schimbari majore pe toate fronturile, multe de ultima tehnologie care ii schimba radical statutul stersului si efeminatului Tiguan gen.1. Evident pretul probabil ca nu e mic avand in vedere de ce ofera.
Pentru cei interesati de un SUV compact, merita cu siguranta cercetat noul model.

#34
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Am vazut pe strada noul Tiguan. Arata foarte bine, e diferit de celalalt model si are un design frumos.

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
E pentru femei.
Pentru barbati exista Touareg.

Edited by ericmario, 13 June 2016 - 20:12.


#36
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Si daca e pt.femei nu o poti aprecia ca fiind frumoasa?
Noul Touareg este foarte reusit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate