Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Triban 500

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Ma bate un gand serios de a achizitiona o bicicleta pentru deplasari in oras si pentru a merge la serviciu cu ea. Momentan am un mtb dhs care-si face treaba, insa de cateva zile tot cochetez cu ideea unui triban 500, desi n-am mers niciodata pe o semicursiera.
Faptul ca e o bicicleta relativ grea pentru acest tip de velo, nu ma deranjeaza, pentru un incepator in acest tip de bicicleta si un buget restrans, is mai mult decat ok cu ideea.

http://www.decathlon...id_8331913.html

Totusi am gasit niste SH-uri tot tip semicursiera, insa de la o scara la 1 la Economia Romaniei, cat is de furate acele doua biciclete din anunt? :)

http://olx.ro/oferta...ia-ID62QSM.html

Overall, cum se prezinta acea triban 500? Ma plimb mult mai mult pe strazile Iasiului decat prin padurile sale, astfel ca as vrea sa trec la o semicursiera decat un nou mtb.

#2
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Seria Triban a primit multe laude de-a lungul timpului. Se spune ca ofera o calitate decenta la un pret mic pentru cineva care vrea sa-si bage degetele in ciclismul de sosea.
Insa pentru ca ai zis ca vrei sa mergi in oras iti recomand Triban 500 FB
http://www.decathlon...id_8322664.html

Este acelasi model dar cu ghidon flatbar. Acesta iti permite un camp vizual mai bun ceea ce e important in oras unde trebuie sa te uiti des stanga/dreapta chiar si spate.

#3
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
http://www.dragzone....blade-2014.html

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 WarpS, on 10 aprilie 2016 - 15:24, said:

Ma bate un gand serios de a achizitiona o bicicleta pentru deplasari in oras si pentru a merge la serviciu cu ea.
Asta nu e bicicleta de mers prin oras. E pacat si de ea, si de tine. Am mers anul trecut cu o cursiera din Tudor pana la Pod de Piatra, pe pista de pavele, dar nu as mai repeta experienta.

#5
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Într-adevăr,  am fost ieri in decathlon și m-am "crucit" cat de subțire e roata. Știam ca e subțire, dar nu ca e cat o fâșie. Dar nu aveau nici modelul cu ghidonul flat,  ci doar cea cu coarne. M-am uitat și la RR340, 540, foarte ochioase. The search continues, dar probabil ca tot un mtb voi alege, însă trebuie să iau unul cu roti de asfalt.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cauciucurile sunt relativ ieftine. Daca vrei musai o cursiera, cauta ceva de ciclocros, cu cauciucuri mai late. 700x40 sau chiar 700x45. 700x23 de pe Triban sunt mult prea inguste pentru orasele noastre.

http://www.dirtbike....ss-scott-297057

[ http://www.dirtbike.ro/user_data/buysell/images/176251_medium.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Frumusica.

#7
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 28.04.2003
Si pe mine ma bate gandul pentru un ciclocross. Doar ca cel mai ieftin ciclocros nou e de la +3000 lei daca il iei din afara si +4000 lei daca il iei de la noi, variante basic cu echipare modesta. In prezent am un Raleigh mai vechi din otel care are doar 11 kg. Si oscilez intre un triban 500 nou sau un ciclocross sh. Ambele se invart pe la 1500-2000 lei. La triban merge sa pui roti mai groase? Daca ar merge sa pui un 30-32 nu mi-as mai bate capul cu una sh. Totusi Tribanul asta din 2016 e aproape la fel de greu ca Raleigh-ul meu din anii 80 din otel. Cam de cacao. 10,9 kg aluminiu vs 11 kg otel.

#8
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Cred ca cel mai mare cauciuc pe care am auzit sa-l puna careva pe triban era de 28.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

 unpuisor, on 27 septembrie 2016 - 09:47, said:

...aproape la fel de greu ca Raleigh-ul meu din anii 80 din otel. Cam de cacao. 10,9 kg aluminiu vs 11 kg otel.
nu poti adapta raleigh-ul cu cauciucuri mai groase si gata ?  :)

#10
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 28.04.2003
Ba da dar am schimbatoare din alea pe cadru, as vrea ceva pe ghidon, si ma costa ergopowerele si niste schimbatoare noi cat nu face. Plus ca nu stiu daca se mai potrivesc pe bicicleta ca e model vechi rau.
Daca ar merge si niste ergopowere direct pe asta ar fi super. Furca e din otel, daca o fac ciclocross ar tine mai bine la tavaleala si la gropile din Bucuresti decat una de aluminiu sau chiar si de carbon.

Edited by unpuisor, 27 September 2016 - 14:31.


#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
prin oras ar merge un hibrid

#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 28.04.2003
E ok dar nu imi place ghidonula ala drept. Imi place la nebunie ghidonul de cursiera cu mai multe pozitii. Ma gandeam la un triban 500 cu cauciucuri groase de 28 sa zicem. Cum vi se pare asta, in afara de vechi?

#13
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
cred ca un Triban 500  cu cauciucuri de 25 e foarte in regula.

#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 28.04.2003
Pana la urma am luat un Focus Mares second, am mai investit un pic in el si merge beton cu roti de 37. Pot sa pun si roti de mtb pe cadrul ala, dar am zis sa nu exagerez.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate