Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sinagogi desființate sau dispărute în București

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Din cauza scăderii masive a comunității evreiești din București/România și a sistematizărilor făcute de regimul comunist unele lăcașuri de cult evreiești au fost transformate în altceva, iar altele demolate.
Pe Str. Romulus (între Cal. Călărași (lor) și Str. Popa Soare) era o sinagogă? care acum nu știu ce adăpostește.
Într-un număr al revistei "Magazin Istoric" am citit că era o sinagogă sau un lăcaș de cult pe Șos. Pantelimon nr. 19 (deci nu foarte departe de mine) care a dispărut când au fost construite blocurile.

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
cea din drobeta a fost vanduta si e birou notarial

#3
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
In anii care au precedat  WWII au existat numai in Bucuresti aproape de 300 de sinagogi, shiluri si temple (impreuna).  Shil  este o sinagoga mica care servea locuitrii strazii in care se gasea. Sinagoga servea la evreii cartierului iar Templele erau menite sa serveasca Sarbatorii si nunti.

In moment ce evreii au parasit Romania,toate aceste locale  au ramas propitarea comunitatii evreiesti si ea are dreptul sa faca ce crede  cu ele. Cat stiu eu, sulurile de Tora din aceste locuri de rugaciune au fost de mult aduse la Israel si au gasit locul lor  in locasele de rugaciune a evreilor  din tara.

Un templu mare de pe strada Mamulari a fost distrus ca sa faca loc la un mare bloc cu apartamente.Alt templu de pe aceias strada a fost  "nationalizat" si prefacut de guvernul roman in "Muzeul evreiilor romani."  Inca un templu de pe strada Sfanta Vineri, Templul Coral a devenit  si locasul comunitatii evreiesti din Romania.

Cum stiu eu, Israelul nu are nici o pretentie de propietate la Templele,sinagogile si shilurile evreiesti din Romania.   Unele  din acestea  inca servesc putinii evrei care mai se gasesc in capitala Romaniei.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Muezul sunt curios să-l vizitez... ce se găseşte acolo?

#5
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 djl, on 10 aprilie 2016 - 10:29, said:

Muezul sunt curios să-l vizitez... ce se găseşte acolo?
l-am vizitat de doua ori: prima data cand pe langa documente scrise si fotografii a evreilor romani,familile si scolile  se gasea si un album cu fotografii din perioada intunericului in Romania, Pogromuri si acte antisemite  gaseai si vestita fotografie cu evreii atarnati la abatorul din Bucuresti.   In a doua vizita am vazut aceleas lucruri insa albumul cu atarnatii la abator a disparut.
Muzeul a fost infintat si este intretinut de statul Romania si nu se afla acolo nici un evreu insa explicatile la turisti de catre o romanca tanara   sunt numai adevarul adevarat .

#6
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cred ca te referi la sinagogi disparute"natural" adica din lipsa de enoriasi.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Şi la acelea, dar şi la cele demolate pe vremea lui Alo, alo, aşezaţi-vă liniştiţi la locurili voastre.

#8
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
Toate sinagogile silurile si templele sunt propietatea Comunitatii Evreiesti care inca este activa azi. Sunt locase care au fost demolite cu toata strada ca sa se construiasca blocuri noi. Nu au fost daramate deoarece sunt sinagogi evreiesti. Au fost unele luate de guvernul roman pentru a  le inlocui cu servicii publice a cetatenilor.

Israelul  nu este inscris ca propietarul bunulor a comunitatii evreiesti.  De buna voie comunitatea a trimes la Israel sulurile de Tora din locasurile inchise deoarece In Israel se afla marea majoritate a evreilor romani.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi cer scuze dacă nu m-am exprimat corect... dar nu am dorit să afirm că sinagogile au fost demolate pentru că erau sinagogi. Ceauşescu a ras multe, inclusiv biserici şi clădiri româneşti valoroase.
Un articol despre sinagogile din Bucureşti: http://rezistenta.ne...anta-evrei.html
Eu am văzut acea sinagogă abandonată de pe Cal. Moşilor însă ca un aiurit am crezut că e parte a Templului Coral, care însă mai încolo.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Bd. Dacia, lângă intresecţia cu Eminescu (cea dinspre Cal. Moşilor) unde e acum sediul Poştei Române se afla vreun lăcaş de cult evreiesc?   :huh:

#11
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 djl, on 19 aprilie 2016 - 09:07, said:

Pe Bd. Dacia, lângă intresecţia cu Eminescu (cea dinspre Cal. Moşilor) unde e acum sediul Poştei Române se afla vreun lăcaş de cult evreiesc?   Posted Image

Incearca sa cauti raspuns pe net dar ia in consideratie cain cursul vremii au fost cladiri  nationalizate  si ca asa au devenit pravalii sau case de locuit. Eu cred ca -comunitatea evreiasca se ocupa de pastrarea propietatilor lor.

#12
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 djl, on 19 aprilie 2016 - 09:07, said:

Pe Bd. Dacia, lângă intresecţia cu Eminescu (cea dinspre Cal. Moşilor) unde e acum sediul Poştei Române se afla vreun lăcaş de cult evreiesc?   Posted Image

Posibil sa fie sinagoga din Calea Mosilor / Eminescu , darmata dupa 1990
Mai curand decat Dacia/Eminescu

Pe Calea Mosilor, dar la numarul 76, este o sinagoga parasita, folosita mai mult ca depozit
se afla daca priniti cu atentie, in centrul fotografiei in spatele masinii negre.

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/sinagoga%20mosilor76_zpsubcoterg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 21 April 2016 - 21:54.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Cum arăta acea sinagogă... era cumva precum o casă cu etaj? Nu era cam a 2-a clădire după blocul ăla care e pe Bd. Dacia (pe latura spre Carol I) de unde e acum sediul Poştei Române, adică între Cal. Moşilor şi Str. Silvestru?   :huh:
Pe aceea de pe Cal. Moşilor o ştiu... deşi Templul Coral e mai încolo eu credeam că face parte din el, asta până am citit un articol.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate