Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recoltare celule stem

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Salutare tuturor!
Sotia mea este insarcinata si, in speranta ca evolutia sarcinii va fi cel putin ca pana acum, prin iulie voi fi taticul unui minunat ;) baietel.
Odata cu sarcina apar multe variabile, analize, plimbari la medic etc. Nimic nu este prea mult cand stii care este rezultatul final.
Astfel, am discutat si despre prelevarea de celule stem. Dorim sa facem totul pentru copilul nostru, deci va intreb pe voi: in ce situatii este utila aceasta procedura? Foarte important: ati apela(t) la aceasta procedura?
Despre ce preturi (de prelevare si apoi de pastrare) este vorba?
Multumesc!

#2
synthess

synthess

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2016
Salut. In primul rand felicitari taticule! Sa va ajute sa fiti sanatosi si nastere usoara la doamna. Mai ce pot spune cu recoltarea...depinde ce prieteni ai....eu am reusit sa obtin recoltarea gratis la celule iar pretul pe an e de 100 de euro....deci repet...depinde ce prieteni ai ca sa iti faca o oferta buna nu sa iti goleasca portofelul. Referitor la firma care a recoltat nu o sa ii dau nume aici...doar spun ca stocarea nu e in Romania.
Referitor la celule stem si la folosirea lor...e cam asa: daca ai bani de dat baga-te. Momentan nu se pot face nimic cu acele celule, medicina/tehnologia nu ne permite noua muritorilor de rand....dar medicii spun ca pe viitor cu ajutorul acelor celule se vor putea face organe pentru persoana de la care s-a recoltat, care vor fi 100% compatibile.
Daca va hotarati sa acceptati recoltarea, aveti grija la pret, in ce tara vor fi pastrate la crio si cel mai important firma respectiva chiar sa existe.
Asa ca pasi...primul e sa vorbiti cu medicul care va asista la nastere, el/ea va face recoltarea(sunt care nu vor), daca va hotarati sa mergeti pe recoltare veti primi un kit pe care trebuie sa il tineti la racoare(nu rece, dar nici la cald), nu il deschideti pt ca trebuie sa fie steril, sa nu il uitati acasa in momentu nasterii ca nah...e degeaba.
Un lucru foarte important...chiar daca recoltarea e ok...si decurge ca la carte, nu e obligatoriu ca celulele recoltate sa se poata si pastra. Daca nu indeplinesc anumite conditii nu vor fi pastrate. Mare grija...in cazul in care nu se pastreaza nu trebuie sa platiti.
Daca te mai intereseaza alte chestii da-mi un pm si iti explic.
Bafta multa.

#3
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

 YOUR_GOD, on 09 aprilie 2016 - 18:28, said:

Salutare tuturor!
Sotia mea este insarcinata si, in speranta ca evolutia sarcinii va fi cel putin ca pana acum, prin iulie voi fi taticul unui minunat Posted Image baietel.
Odata cu sarcina apar multe variabile, analize, plimbari la medic etc. Nimic nu este prea mult cand stii care este rezultatul final.
Astfel, am discutat si despre prelevarea de celule stem. Dorim sa facem totul pentru copilul nostru, deci va intreb pe voi: in ce situatii este utila aceasta procedura? Foarte important: ati apela(t) la aceasta procedura?
Despre ce preturi (de prelevare si apoi de pastrare) este vorba?
Multumesc!
Felicitari!
Si noi suntem in aceiasi situatie... noi vom deveni parintii unei fetite prin iunie si la fel ca voi ne gandim la recoltare.
Am gasit tot felul de pliante... pretul pentru un pachet basic (kit de recoltare, recoltare sange din cordonul ombilical, recoltare sange matern, transport kit, analize ale sangelui matern, ale celulelor stem, depozitare si pregatire a probei inaintea tratamentului) se invarte undeva la 900eur, cu posibilitatea de a plati in rate... ca mai apoi stocarea anuala sa fie undeva la 60eur.
Eu una am spus ca imi voi intreba ginecologu ce recomanda si cu cine a lucrat cel mai des... daca are plangeri samd.

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Dupa ce am fost si eu pus in fata unei alegeri similare, am cautat informatii (medici, tratamente, metode)
Decizia mea a fost "no way".

#5
adyrafy

adyrafy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 16.10.2007
Felicitari celor care se gandesc la faptul ca mai bine investesti in recoltare si depozitare decat sa fii pus in situatia cand un asemenea tratament sa fie necesar si sa nu ai de unde procura aceste celule.
Da, intr-adevar, in ziua de azi, folosirea celulelor stem cat si modul de multiplicare al lor este limitat. Insa este totusi o optiune pentru viitor.
Si noi am recurs la recoltarea si depozitarea celulelor stem atat din sange cat si tesut. In 2011 exista o singura firma ce asigura aceasta metoda si este o firma straina. In Romania nu exista pe atunci si nici acum nu cred ca exista posibilitatea de a recolta celule din sange si tesut.
Recomand aceasta metoda celor care pun in balanta o sansa in plus in tratarea anumitor boli contra unei sume initiale de aproape 1000 euro si apoi cost anual de cate 100 de euro. Pentru detalii, PM.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Deci, prelevarea de celule stem ar putea sta la baza rezolvarii unor probleme medicale, pe viitor, la momentual actual, aceste celule fiind inutile, in lipsa unei tehnologii adecvate.
Eu ma ganesc, noi, noi ne gandim ca suntem obligati moral sa luam si aceasta masura pentru copilul nostru.
Asta gandim acum. Multumesc colegilor pentru info. Mai avem ceva timp pentru a hotari ceva..mai aveti ceva in plus de zis?

#7
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu am recoltat la al 2-lea copil. Am dat vreo 3000 de lei si m-am rugat sa nu am nevoie de ele. Si pana acum nu am avut. Dar nici nu îmi pare rau. A fost singura data când am dat bani si am sperat sa ii dau degeaba.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 barbosa, on 09 aprilie 2016 - 22:06, said:

Si eu sper sa nu am nevoie, bineinteles...necunoscutul ne sperie. Dar cred ca trebuie sa facem asta...ca parinti, avem obligatia, nu...avem...nevoie, sa facem totul pentru copiii nostri.

#9
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Referitor la abordarea asta, cred ca ar trebui sa aduci la nastere si o vrajitoare.
Nu de alta, dar daca tot este o obligatie sa faci totul pentru copilul tau, macar sa fii sigur ca ai acoperit si chestia asta.

Am auzit pe undeva ca trebuie si ursitoare - dar nu sunt la curent cu treburile astea.

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Până în prezent, sângele cordonului ombilical a fost folosit cu succes în tratamentul a peste 75 de afecţiuni, precum diferite tipuri de cancer,  boli de sânge şi deficienţe imune, cum este cazul leucemiilor, anemiei cu celule în seceră (siclemia), talasemia, boala Hodgkin şi limfomul non-Hodgkin.
http://www.csid.ro/h...-stem-13438166/
Deci nu sunt chiar atat de "degeaba" nici in momentul asta.

Mai bine sa stii ca ai dat banii degeaba decat ca ai fi putut sa-l salvezi si te-ai zgarcit la 3-4000E.

#11
synthess

synthess

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2016
Am uitat sa spun...Pentru cei care doresc sa mearga pe recoltat...cel mai bine ar fi sa gasiti o clinica de stocare care sa va permita sa le vizualizati tot timpul(chiar si online). Nu va lasati pacaliti de faze gen recomandarea medicului ginecolog....interesati-va voi...e un prost obicei la noi ca medicii sa recomande doar firmele medicale care dau dreptu mai mare. Atentie la detaliile pe care vi le pun firmele/medicii la dispozitie...comparati si analizati. E o alegere benefica pentru cei de la care s-au recoltat...atat timp cat recoltarea e ok si atat timp cat pastrarea lor respecta in totalitate criteriile cerute pentru a avea o banca de celule. Bafta

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 synthess, on 10 aprilie 2016 - 03:04, said:

Ai vreo recomandare?

 Alice, on 10 aprilie 2016 - 00:31, said:

Mai bine sa stii ca ai dat banii degeaba decat ca ai fi putut sa-l salvezi si te-ai zgarcit la 3-4000E.
Exact.

 pelikanu, on 09 aprilie 2016 - 23:59, said:

Referitor la abordarea asta[...].
Nu. Raspunsul tau nu se refera la nimic. Este doar o aiureala aruncata pe forum din plictiseala. Te rog sa nu mai intervii, pt ca banuiesc ca ai treburi mai importante de facut.

#13
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 pelikanu, on 09 aprilie 2016 - 23:59, said:

Referitor la abordarea asta, cred ca ar trebui sa aduci la nastere si o vrajitoare.
Nu de alta, dar daca tot este o obligatie sa faci totul pentru copilul tau, macar sa fii sigur ca ai acoperit si chestia asta.

Am auzit pe undeva ca trebuie si ursitoare - dar nu sunt la curent cu treburile astea.

Tu ai probleme grave, undeva de la gat in sus.

#14
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 YOUR_GOD, on 09 aprilie 2016 - 22:11, said:

Si eu sper sa nu am nevoie, bineinteles...necunoscutul ne sperie. Dar cred ca trebuie sa facem asta...ca parinti, avem obligatia, nu...avem...nevoie, sa facem totul pentru copiii nostri.
Ca sa nu mai cauti iti spun eu pe scurt (pentru informatii cauta cu gogu....nu lua de bun tot ce se zice pe forum):
1. Cu celule stem se trateaza foarte putine boli......mult mai putine decat sunt prezentate in brosura aia pe care o sa o primesti (adica max 10 % din ce e prezentat acolo)
2. Tratarea bolilor se face pe bani .....daca nu ai sa zicem 100 000 euro ca sa platesti tratamentul degeaba ai celulele....
3. Conteaza cantitatea de celule recoltata...daca tu ai sa zicem 100 ml si iti trebuiesc 150 ml de celule ai pus-o ....ca nu ai ce face cu ele...acum se incearca multiplicarea lor...
4. Celulele recoltate sunt mai bune pentru urmatorul copil decat   pentru cel de la care s-au recoltat.....parca  sunt mai bune si pentru parinti decat pentru copil (nu mai retin exact)
5. Nu se pot conserva la nesfarsit....dupa o perioada de timp se pot arunca (nu mai stiu exact cat se pot pastra...dar pana in 20 de ani)

In momentul actual e o mare pacaleala ...pe viitor nu se stie...
Si eu am recoltat acum 6 ani......sper sa nu am nevoie de ele......de fapt pe asta de bazeaza si bancile de recoltare si stocare....Ca o curiozitate incearca sa aflii daca exista vre-un caz rezolvat cu celule stem......
Deci ca o concluzie....daca ai bani si nu implica un efort financiar recolteaza....daca faci credit la banca pentru asa ceva renunta ca-s oricum bani aruncati pe fereastra......

 Alice, on 10 aprilie 2016 - 00:31, said:

http://www.csid.ro/h...-stem-13438166/
Deci nu sunt chiar atat de "degeaba" nici in momentul asta.

Mai bine sa stii ca ai dat banii degeaba decat ca ai fi putut sa-l salvezi si te-ai zgarcit la 3-4000E.
Sigur ca da...nu mai crede toate prostiile.....aia e reclama mascata daca citesti cu atentie.....

Cool....22000 cazuri rezolvate in lume....la ce populatie? De 6  miliarde.......stai sa facem comparatia 22.000..la..6 000 000 000 .......

Edited by Clovis, 10 April 2016 - 19:41.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Clovis, on 10 aprilie 2016 - 19:36, said:

Atunci mai aproape, prin mai-iunie, ne vom interesa și noi mai in detaliu. Super informațiile!
Pana acum, parerile sunt cam jumatate-jumatate.

#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 YOUR_GOD, on 10 aprilie 2016 - 19:54, said:

Atunci mai aproape, prin mai-iunie, ne vom interesa și noi mai in detaliu. Super informațiile!
Pana acum, parerile sunt cam jumatate-jumatate.
Cauta un medic in care sa ai incredere si intreaba-l in amanunt.....ideea e sa nu pui "botu'" la ce iti spun cei care recolteaza (ma rog recolteaza medicul)...ca ei spun multe ca sa-si vanda produsul......

Edited by Clovis, 10 April 2016 - 20:01.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Clovis, on 10 aprilie 2016 - 19:59, said:

Colaboram acum cu un medic ok...de fapt, de ceva timp deja. O sa-l mai intrebam si pe acesta, dar nu strica niciodata mai multe surse. La urma urmelor, banii vorbesc.

#18
iuliana_groza

iuliana_groza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2017
Buna :)

Am aflat de curand  ca sunt insarcinata. Sunt extrem de fericita si entuziasmata  si evident ca deja am inceput sa caut frenetic cat mai multe informatii pentru a fi sigura ca iau cele mai bune alegeri pentru sanatatea mea si a bebelusului, atat pe parcursul nasterii , cat si dupa . In mod inevitabil, m-am lovit si de  chestiunea recoltarii de celule stem. Pare a fi o posibilitate incredibila de a proteja sanatatea micutului nostru si sunt in proportie de 95% hotarata sa recurgem la aceasta metoda.  Mi-as dori tare mult ca totul sa fie facut ca la carte si  as vrea sa ma asigur ca apelez la cine trebuie. Pana acum, am doar prietena care a ales sa recolteze celule stem, cu cei de la BabyStem si e super multumita, mi i-a recomandat cu toata increderea. A zis ca sunt foarte seriosi si dupa ce m-am mai documetat si eu un pic, chiar i-am luat in calcul. Voi la cine va ganditi sa apelati? Sau ce recomandari aveti (in cazul in care ati facut deja pasul asta)? Multumesc mult, mult!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate