Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Arsuri la stomac

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009

 xilo, on 09 aprilie 2016 - 18:54, said:

Acolo este un "triunghi" amoros , ficat-bila-stomac , una cind nu merge bine doare tot .
Cel mai eficient tratament este cel naturist cu tinctura de ghintura , asta curata tot dar este cu alcool .
si tratamentul cu tinctura de ghintura cat  timp tre facut?

#20
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
3 luni dupa care daca mai este nevoie sau preventiv cite o lingura .
Eu am permanent prin casa , o cumpar de la producator , am drum prin Bihor si cind trec iau cite o sticla, Ion Bonchis il cheama pe sefu  . Se poate lua si in loc de colebil dupa o masa gretoasa de sarbatori , imediat intineresti .

Edited by xilo, 09 April 2016 - 20:19.


#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 ombudusman, on 09 aprilie 2016 - 17:59, said:

ce analize se fac pentru asta?
Depistare Helicobacter pilori, tratamentul costa putin si dureaza o saptamana. E bine ca un gastroenterolog sa-ti vada stomacul si esofagul.

1. Nu mai manca cu 2 ore inainte de culcare. Dupa ce manaci, ramai in pozitie verticala cu trunchiul macar 2 ore.
2. Aciditatea creste de la: dulciuri, fumat, cafea, bauturi acidulate si alcoolice, prajeli, stress, nervozitate.
3. Nu mai manca mult deodata. ia-o mai modest cu mancatul, ca mai e si maine o zi Posted Image.

Tine langa tine cateva pansamente gastrice: dicarbocalm, gaviscon, antiacid, etc. Vezi care ti se potriveste.

Edited by Quantum, 10 April 2016 - 06:00.


#22
angelica1234

angelica1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.01.2014

 ombudusman, on 09 aprilie 2016 - 17:03, said:

buna ziua, de aproximativ o saptamana au aparut arsuri  la stomac  tin sa mentionez ca nu aveam mese regulate si consum foarte multe dulciuri si prajeli, in prima zi am avut arsuri foarte puternice  atunci a aparut si greata care este constanta apoi am incercat sa mananc echilibrat  pana acum 2 zile cand am mancat ceva acru seara si au reinceput arsurile insotite de o greata puternica la stomac care o resimteam pana in gat .Aceste arsuri le am in general seara si greata tot atunci se accentueaza...Imi puteti da un sfat? Multumesc!




Buna ziua,
Eu am descoperit altceva,  lasand la o parte cauzele diverse,  recomand cu drag consumul unui anume fruct dupa fiecare masa.
Acest fruct are proprietatea de a reduce imbalonarea in caz ca ai mancat prea mult sau ai gaze intestinale,  iar in cazul in care ai arsuri sau alt soi de simptome, amelioreaza prin calmare,  efectul such lui acestui fruct este unul special.
Poti cauta ce anume proprietati detine fara sa le mai scriu eu aici.
Se numeste rodie si o poti consuma sau sub forma de suc,  sau fructul in sine.
Sunt unele tari unde este nelipsita,  creste rezistenta si intinereste sistemul imunitar,  revigoreaza adn-ul,creste potenta si fertilitatea  ( doar mici exemple din ce am aflat si probat eu), restul de docimentatie poti gasi si singura Cautand informatii despre fruct.  Ti as recomda cele dulci nu cele acre, le poti diferentia prin marimea lor,  cele mici si rosii de marimea unui mar de obicei sunt acre, cele mai mari si putin galben maron sunt de obicei dulci la gust.  
Recomand cu drag sa consumi macar 3 luni dupa fiecare masa obligatoriu acest fruct si vei vedea singura rezultatele.Costa un kg in engros undeva la 7 lei, iar in hypermarket undeva la 5 lei bucata,  important este sa nu iti lipseasca din casa.  
Multa sanatate.

#23
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Unde gasesti suc natural de rodie in Romania?! In Grecia e numai in frigidere...

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut smoothie de rodie la Billa. Mi-a cazut fata cand am vazut pretul: 7 lei - 200 ml.

#25
angelica1234

angelica1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.01.2014

 Quantum, on 11 aprilie 2016 - 07:13, said:

Unde gasesti suc natural de rodie in Romania?! In Grecia e numai in frigidere...


Nu stiu unde gasesti,  mai bine faci tu la storcator,  eu prefer fructul proaspat,  am mereu rodii curatate intr o cutie in frigider.  Le desfac frumos si le pun in cutie de plastic la frigider. Pentru a sti cum sa le cureti mai usor, cauta tutoriale pe youtube in limba engleza si ai sa vezi.

 MembruAnonim, on 11 aprilie 2016 - 07:21, said:

Am vazut smoothie de rodie la Billa. Mi-a cazut fata cand am vazut pretul: 7 lei - 200 ml.

Cu banii astia cumperi un kg de fructe de rodie.  Si nu are aditivi.

#26
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Multumesc pentru sfaturi ,momentan incerc sa am un regim alimentar cat mai corect fiind obisnuita cu ciocolata imi este foarte greu sa ma abtin dar de 3 zile mananc dimineata pe stomacul gol stafide am inceput cu 20 si scad cate una pe zi,  greturile le am incontinuare iar arsurile revin doar seara cand ma pun in pat insa nu sunt asa puternice  de azi incep si cura cu tinctura de ghintura din cate am citit este foarte buna.

Precizez ca eu am mancat si foarte sarat iar acum  ma chinuiesc sa mananc totul fiert si cu foarte putina sare  mai am uneori mici intepaturi   in diferite zone ale corpului dupa masa fara gust .

Edited by ombudusman, 11 April 2016 - 08:56.


#27
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 Quantum, on 11 aprilie 2016 - 07:13, said:

Unde gasesti suc natural de rodie in Romania?!
Suc 100% natural obti asa : un storcator de mica turatie Hurom , Omron sau alta firma consacrata plus fruct proaspat cumparat . Stiu, e mare investitia initiala dar in timp isi scoate banii si isi arata valoarea . Nu recomand alt tip de storcator sau firme ieftine , Hurom este inventatorul dar exista si alte firme tari in domeniu, este topic dedicat asa ca nu intru in amanunte .

Edited by xilo, 11 April 2016 - 10:13.


#28
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Dacă nu e prea târziu îți recomand vizita la gastroenterologie si o endoscopie!!nu recomandați medicamente pentru fiere sunt contraindicate in bolile.stomacului.dimineața poți să mănânci fulgi de ovăz,sunt foarte buni la stomac.

Edited by geo579, 17 April 2016 - 18:10.


#29
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Am fost la medic  mi.a dat omeran , no spa ,anghirol  un ceai renal si cystone , mi.a mai dat sa fac niste analize .Stomacul a trecut  insa mai am usoare dureri la ficat  acum astept rezultatele.

#30
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Ok sănătate multa!!!

#31
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009

 geo579, on 18 aprilie 2016 - 12:02, said:

Ok sănătate multa!!!
multumesc

#32
dragossorin85

dragossorin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.09.2014
Acidul in majoritatea cazurilor apare pt ca nu se consuma apa plata, mai nou bem orice doar apa plata nu, deci daca aveti acid ar fi cazul sa alegeti apa ca principala sursa de hidratare, la fel si cantitatea trebuie sa fie suficienta pt a avea rinichi sanatosi, va spun din experienta fiind patit cu ambele

Edited by dragossorin85, 25 September 2020 - 09:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate