Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Arsuri la stomac

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
buna ziua, de aproximativ o saptamana au aparut arsuri  la stomac  tin sa mentionez ca nu aveam mese regulate si consum foarte multe dulciuri si prajeli, in prima zi am avut arsuri foarte puternice  atunci a aparut si greata care este constanta apoi am incercat sa mananc echilibrat  pana acum 2 zile cand am mancat ceva acru seara si au reinceput arsurile insotite de o greata puternica la stomac care o resimteam pana in gat .Aceste arsuri le am in general seara si greata tot atunci se accentueaza...Imi puteti da un sfat? Multumesc!

#2
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Lasa prajala o perioada ...incerca mai fiert.... si mese mai regulate..... un panasament gastric...ranitidina, omez, dicarbocalm.....dupa masa!

Edited by bobyploiesti, 09 April 2016 - 17:22.


#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
tot cu regimul alimentar se rezolva.

#4
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
am sa incerc cu regimul alimentar si pansamentul multumesc !

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Alimente fierte, nu prajite. Cartofii fierti sunt un bun pansament gastric. Nu: prajeli, condimente iuti, dulciuri concentrate, lapte, aluaturi dospite proaspete, branzeturi fermentate. Ai voie branza dulce, cas ori mozarela.Painea ar trebui sa fie facuta pesmet. Omez se ia dimineata pe stomacul gol cu un pahar de apa cu jumatate de ora inainte de micul dejun. Sunt interzise bauturile carbogazoase, sucurile acre, berea. Daca ai grija sa respecti asta  intr-o saptamana, maxim doua iti trece. Daca persista, mergi la medic pentru investigatii. A, era sa uit, foarte bun e sucul de varza,  avand efect cicatrizant.

Edited by Freddy12, 09 April 2016 - 17:33.


#6
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
Am voie sa mananc preparate la cuptor si carne de pui?

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
da + banane, ceai de galbenele,menta,sunatoare...fara alcool ,tutun....

Edited by cristirg, 09 April 2016 - 17:39.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 ombudusman, on 09 aprilie 2016 - 17:37, said:

Am voie sa mananc preparate la cuptor si carne de pui?

Depinde ce inseamna preparate la cuptor. Dar in principiu nu prea (depinde cum e facut, daca faci ceva legume + piept de pui la cuptor in vas de sticla inchis unde practic ele se fierb in sucul propriu, e ok. Daca mancarea ajunge crispy, nu mai e ok). Si nu exagera cu condimentele, si nici cu sarea.

Si o vizita la un gastroenterolog NU strica! Si chiar daca e naspa (investigatia) mai bine s-o faci acum decat in momentul in care te trezesti cu stomacul perforat si scuipi sange. De foarte multe ori se ajunge la medic in momentul in care aparatul digestiv e praf, pulbere. Si atunci e mult mai chinuitor.

#9
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009
ce analize se fac pentru asta?

#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Încearcă sa bei ceaiuri, în special de anghinare pentru stomac. Pentru greata și stare de voma ai putea incerca ceai de fiere și rinichi, ar putea indica o bila leneșă (posibil cu mal în ea). De preferat sa mănânci ușor și mai ușor cu carnea de pui cumpărată (deoarece conține multi hormoni). Daca senzațiile nu trec, este recomandat sa mergi la un control medical (ecografie). Însănătoșire grabnică!

#11
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009

 aris86, on 09 aprilie 2016 - 17:59, said:

Încearcă sa bei ceaiuri, în special de anghinare pentru stomac. Pentru greata și stare de voma ai putea incerca ceai de fiere și rinichi, ar putea indica o bila leneșă (posibil cu mal în ea). De preferat sa mănânci ușor și mai ușor cu carnea de pui cumpărată (deoarece conține multi hormoni). Daca senzațiile nu trec, este recomandat sa mergi la un control medical (ecografie). Însănătoșire grabnică!
am fost acum 3-4 luni la o ecografie  mi.a iesit  iesit doar peretele de la vezica biliara usor  ingrosata hiperecogen

Edited by ombudusman, 09 April 2016 - 18:04.


#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Atunci acele arsuri posibil sa fie cauzate de bila. Repaus și regim alimentar ușor (vegetal și ceaiuri).

#13
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009

 aris86, on 09 aprilie 2016 - 18:08, said:

Atunci acele arsuri posibil sa fie cauzate de bila. Repaus și regim alimentar ușor (vegetal și ceaiuri).
posibil ,insa greturile le am de cand ma stiu dar le aveam doar dimineata cand ma trezeam insa acum sunt constante

#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Maganghinare pastile , sunt naturale, ceai de ghimbir - cumperi ghimbir si tai 4-5 rondele subtiri la o cana de apa, faci infuzie, in stari de greata poti lua Rowachol capsule (nu lichid ca ti se stravezesc dintii de cit de mentolat este) .
Evita mancaruri grase, cafea in exces, alcool mai poti baga un 50 de tarie , mai purjeaza grasimea , evita maioneze ca astea te pun in cap.

"greturile le am de cand ma stiu dar le aveam doar dimineata cand ma trezeam insa acum sunt constante"
Gresala de proiectare , asa e si la mine, dupa 40 de ani scapi si pe la 42 uiti ca ai trecut prin ele .

Edited by xilo, 09 April 2016 - 18:46.


#15
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009

 xilo, on 09 aprilie 2016 - 18:44, said:

Maganghinare pastile , sunt naturale, ceai de ghimbir - cumperi ghimbir si tai 4-5 rondele subtiri la o cana de apa, faci infuzie, in stari de greata poti lua Rowachol capsule (nu lichid ca ti se stravezesc dintii de cit de mentolat este) .
Evita mancaruri grase, cafea in exces, alcool mai poti baga un 50 de tarie , mai purjeaza grasimea , evita maioneze ca astea te pun in cap.
nu beau de fel, sunt fata si nu stiu ce grasimi pt ca sunt foarte slaba

Edited by ombudusman, 09 April 2016 - 18:55.


#16
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu are a face cit de slab/gras esti cu grasimile .
Sa te feresti de mincaruri fast food , prajeli .
De exemplu maninc slanina cu brinza si cu ceapa si nu simt nimic dar daca maninc o minune de sanvich cu maioneze si balarii simt ca ma fac covrig asa ca evit .
Maninc, mai ard o tarie, nu ma feresc de multe si tot slab sunt si eu dar de exemplu colesterolul sta sa treaca la pragul critic - cum spuneam , gresala de proiectare .
Ia rowachol si cind simti greata bei o biluta , in 5 minute esti ca noua . Il bei doar la nevoie .

Edited by xilo, 09 April 2016 - 18:51.


#17
ombudusman

ombudusman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.09.2009

 xilo, on 09 aprilie 2016 - 18:47, said:

Nu are a face cit de slab/gras esti cu grasimile
inteleg..multumesc!

#18
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Acolo este un "triunghi" amoros , ficat-bila-stomac , una cind nu merge bine doare tot .
Cel mai eficient tratament este cel naturist cu tinctura de ghintura , asta curata tot dar este cu alcool .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate