Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Jocurile Olimpice de Vară de la Rio

- - - - -
  • Please log in to reply
898 replies to this topic

#883
I-MAN

I-MAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 10.04.2007
Daca era venit la noi in tara de mic copil era altceva.
Daca altii naturalizeaza la greu, nu inseamna ca trebuie si noi sa facem asta.

#884
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Evident.

Si aici se aplica sloganul aparut recent la fotbal. "Centre pentru juniori, nu import de jucatori". Pentru ca asta nu reprezinta nicidecum o solutie pentru viitorul sportului la noi.

Dar e un caz singular. Si o medalie. Peste 20 de ani, cand vor vedea oamenii pe statistici medaliile obtinute la olimpiada din 2016, nu va mai stii (aproape) nimeni ca una din medaliile de bronz a fost obtinuta de un cecen naturalizat...

#885
I-MAN

I-MAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 10.04.2007
Il mai cheama si Albert.

#886
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Trecem si peste asta...:)))

#887
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Si s-a terminat. Pentru ca tot ce e frumos se termina repede.


Iata cum arata clasamentul final pe medalii, dupa numarul medaliilor de aur adunate. Acesta este primul criteriu care se ia in considerare.

[ https://i.imgur.com/rJEHf9m.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In acest clasament, Romania a incheiat pe locul 47.


Putin diferit arata clasamentul in ceea ce priveste numarul total de medalii, unde China si Marea Britanie fac schimb de locuri.

[ https://i.imgur.com/L5paZXS.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici, Romania a terminat pe 42.


In clasamentul pe continente, Europa sta cel mai bine, cu aproape jumatate din medaliile obtinute. Asia se afla pe locul 2, cu 21% din medalii. Pe locurile 3 si 4 se afla cele doua Americi, care impreuna au strans 22% din medalii.

[ https://i.imgur.com/xElrdv3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].


8 sportivi s-au remarcat in mod deosebit la aceste jocuri, obtinand cel putin 3 medalii de aur.


[ https://i.imgur.com/jscpaqS.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


9 sportivi au strans cel putin cate 4 medalii, 8 din ei fiind la probele de natatie, + Simone Biles.


[ https://i.imgur.com/C55GsZw.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Romania a strans 5 medalii. In intreaga noastra istorie a participarilor la Jocurile Olimpice de Vara, au fost doar trei editii in care am strans mai putine: Paris, 1924: un bronz; Berlin, 1936: un argint; Helsinki, 1952: un aur, un argint, doua medalii de bronz. In perioada 1956-2004, am strans de fiecare data cel putin cate 10 medalii, culminand cu editia din 1984 de la Los Angeles, cand au fost 53, dintre care 20 de aur. La editiile recente; la Beijing am strans 8, si la Londra 9.

[ https://i.imgur.com/aAv899J.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Urmatoarele 3 editii ale Jocurilor Olimpice se vor desfasura in Asia. 1431 de zile au ramas pana la debutul urmatoarei editii a Jocurilor Olimpice de Vara, Tokyo 2020. 535 de zile au ramas pana la debutul urmatoarei editii a Jocurilor Olimpice, Jocurile Olimpice de Iarna de la PyeongChang din Coreea de Sud, 2018.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/PyeongChang_2018_Winter_Olympics.svg/2000px-PyeongChang_2018_Winter_Olympics.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Toate informatiile pe care le-am luat pe acest topic au fost aduse de pe site-ul oficial al JO de la RIO, wikipedia, site-ul TVR si Suplimentul Adevarul dedicat Olimpiadei.

Sper ca (si) in urma prestatiei modeste a sportivilor nostri, sa ne dam cat de multi din noi copiii sau viitorii copii sau nepoti la sport; orice sport. Daca exista baza de selectie, nu au cum sa nu vina si rezultatele! Si ar fi chiar misto peste ani de zile sa comentam pe aici evolutiile unor urmasi de-ai nostri, nu?
Va multumesc pentru activitatea de pe topic, a avut un succes mult mai mare fata de precedenta editie! Sa ne revedem sanatosi peste un an si jumatate, cu cel mai mare spectacol sportiv al planetei la, Jocurile Olimpice de Iarna!

Edited by Vla0d_, 22 August 2016 - 04:43.


#888
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,553
  • Înscris: 10.04.2009
[ http://0.t.imgbox.com/VTm1OPyM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Congratulations Neymar. He has done something no other Brazilian legends have.

#889
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,411
  • Înscris: 04.08.2010
Felicitări, Vlad, pentru treaba impecabilă şi ireproşabilă pe care ai desfăşurat-o pe acest topic (te-am învăţat bine... Posted Image Glumesc! Posted Image)! Posted Image Îţi mulţumesc în numele meu şi al tuturor colegilor care îţi sunt recunoscători pentru asta. Bravo! Posted Image

Edited by Cipry7, 22 August 2016 - 07:51.


#890
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
^ Mersi fain! Invatam unul de la altul. :) Pai daca nu pe forum, atunci unde? :))

#891
I-MAN

I-MAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 10.04.2007
In clasamentul ala de sus, daca Rusia era contorizata la Asia, procentele ar fi aratat foarte diferit.

In rest, am intrecut Finlanda la numarull medaliilor obtinute la Jocurile Olimpice de Vara (all-time), insa am fost intrecuti la Coreea de Sud la numarul medaliilor de aur obtinute la Jocurile Olimpice de Vara (all-time)...asadar am coborat pe locul 16 si daca o tinem tot asa, peste 4 ani ne va intrece si Olanda.

Si...sunt niste poze pe site-ul oficial al Jocurilor Olimpice Rio 2016 si cred ca merita sa apara si aici:

Attached Files


Edited by I-MAN, 22 August 2016 - 18:05.


#892
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Locul 47 pe care ne-am clasat la sfarsitul Olimpiadei este o premiera neagra pentru noi si anume cea mai slaba clasare din istoria participarilor.
Daca luam in calcul numarul de medalii atunci suntem pe locul 2 in clasamentul negativ, dupa ce in 1952, la Helsinki, am luat doar 4 medalii.

Quote

Alte statistici: http://www.digi24.ro...olimpice la Rio

Delegaţia României la Jocurile Olimpice de la Rio a încheiat, duminică, participarea cu cinci medalii - una de aur, una de argint şi trei de bronz - cu una mai mult ca la ediţia din anul 1952, când s-a înregistrat cel mai mic număr de medalii din istoria tricoloră, potrivit News.ro.

La Jocurile Olimpice de la Helsinki, din anul 1952, România a obţinut patru medalii: aur, prin Iosif Sîrbu (tir – armă liberă 50 metri), argint, prin Vasile Tiţă (box, categoria semiuşoară 60 kg) şi bronz, prin Gheorghe Fiat (box, categoria mijlocie 75 kg) şi Gheorghe Lichiardopol (tir, pistol viteză 25 metri). La acea vreme, România a avut o delegaţie de 128 sportivi.
Iosif Sîrbu a adus României primul titlu olimpic din istorie, el stabilind atunci şi un record mondial şi olimpic. După J.O., medicii l-au sfătuit să renunţe la tir din cauza unei afecţiuni la ochiul drept. A realizat însă un sistem prin care deplasa vizarea de la ochiul drept la ochiul stâng, brevetat în anul 1955 de americani, care i-a permis să revină în competiţiile de tir. A mai concurat la J.O. de la Melbourne (1956), unde s-a clasat pe locul 5, şi la ediţia din 1960 (Roma), unde a fost pe locul 12. În septembrie 1964, înaintea participării la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Iosif Sîrbu s-a sinucis, la nici 39 de ani, fiind găsit împuşcat cu propria armă în poligonul de antrenament.
După 64 de ani de când România cucerea primul titlu olimpic din istoria sa, la Jocurile Olimpice de la Rio delegaţia tricoloră obţine cinci medalii, adică o medalie de aur, una de argint şi trei de bronz, după cum urmează: aur - echipa feminină de spadă, argint - Florin Mergea şi Horia Tecău (tenis), bronz - echipajul feminin de canotaj 8 plus 1, Gabriel Sîncrăian (haltere) şi Albert Saritov (lupte libere, categoria 97 kilograme).
Astfel, în istoria participării delegaţiei olimpice a României la Jocurile Olimpice de Vară (1896 – 2016), au fost obţinute, în total, 89 medalii de aur, 95 de argint şi 122 de bronz. Cele mai bune rezultate le-a obţinut gimnastica artistică, cu un total de 71 de medalii, din care 25 de aur, 20 de argint şi 26 de bronz. Canotajul a obţinut 38 de medalii, din care 19 de aur, 10 de argint şi 9 de bronz, în timp ce la atletism, România a obţinut 11 medalii de aur, 14 de argint şi 10 de bronz.
Ediţia din 1984 a Jocurilor Olimpice a fost cea mai prolifică pentru ţara noastră, care a câştigat 53 de medalii şi a încheiat pe locul doi în clasamentul pe naţiuni.
De asemenea, la Jocurile Olimpice din 2012, România a încheiat cu nouă medalii (două de aur, două de argint şi cinci de bronz) şi a fost pe locul 27 în clasamentul pe naţiuni.
Pentru Jocurile Olimpice de la Rio, la care România a trimis 96 de sportivi, preşedintele C.O.S.R., Alin Petrache, estima câştigarea unui număr de 6-8 medalii.
În 25 iulie, înaintea plecării spre Rio a delegaţiei României, ministrul Tineretului şi Sportului, Elisabeta Lipă, afirma că bugetul pentru federaţiile naţionale în vederea participării la J.O. de la Rio a fost de 164 de milioane de lei, ”cel mai ridicat nivel de finanţare după 1989”.

Edited by megafanro, 22 August 2016 - 20:24.


#893
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Superbe imaginile de mai sus. Macar cu atat am ramas...

Dar statistica de pe site-ul digi24 e gresita; au mai fost doua editii la care am luat mai putine medalii. Paris 1924 si Berlin 1936, de fiecare data am luat cate una. E drept ca au participat mai putine tari si au fost mai putine discipline sportive, trebuie luate si alea in considerare.

1924 - Rugby. Aici a fost foarte amuzant. La start au participat doar 3 echipe, una din ele fiind Romania. Am pierdut cu Franta, 61-3, si cu Statele Unite, 37-0. Romania a mai avut reprezentanti la tir cu pistolul si tenis.

1936 - Echitatie - sarituri, individual. Un anume Henri Rang alaturi de calul sau, Delfis. A fost ca un fel de aur, pentru ca absolut toate medaliile de aur de la echitatie au fost luate de (surpriza) Germania nazista.

Edited by Vla0d_, 22 August 2016 - 20:38.


#894
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
pana la urma sunt bune si medaliile acelea.chiar foarte bune.

#895
I-MAN

I-MAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 10.04.2007
Am vazut acuma partial din inregistrarea Ceremoniei de Inchidere...chiar daca a plouat, sportivii, radeau, faceau poze, dansau, sareau, unii isi etalau medaliile castigate...m-a facut din nou sa imi doresc foarte tare sa fi fost si eu acolo printe ei....asta e.

Inca se difuzeaza inregistrarea Ceremoniei de Inchidere pe TVR HD.


Apropo...stie careva un link, de unde se poate revedea Ceremonia de Deschidere si cea de Inchidere?

#896
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postramiz, on 22 august 2016 - 21:10, said:

pana la urma sunt bune si medaliile acelea.chiar foarte bune.
ptr unii e o usurare .in loc sa numere panselutele si bordurile, numara pensiile viagere.

#897
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 03.11.2008
Să mai spunem că, după 36 de ani, se reînnoadă tradiția ca sportul masculin să aducă mai multe medalii decțt cel feminin. Cu cele trei medalii (aproape patru dacă nu se schimbau regulile la gimnastică), sportul masculin și-a cam făcut treaba - să nu uităm că la Beijing a adus un singur bronz. Din păcate, femeia română nu mai e ce a fost în ultimii 30 de ani, și de aici poate această clasare foarte slabă în clasamentul final pe medalii.

#898
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Recunosc ca de mult timp nu am auzit o teorie asa misogina...:)))

#899
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Performanta formidabila pentru Alex Bologa, in prima zi de intreceri de la Jocurile Paralimpice. El obtine medalia de bronz la judo, fiind prima medalie din istoria Romaniei luata de un alt sportiv decat Eduard Novak la ciclism. Ma gandeam ca merita sa impart cu voi informatia, mai ales pentru ca ea a aparut destul de greu pe site-urile de sport de la noi. Dar a aparut pana la urma, ceea ce-i cel mai important!

[ https://i.imgur.com/ct44SqC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din pacate, Jocurile Paralimpice nu se vad in Romania. Avem doar stream-urile.


Duminica intra in competitii si Eduard Novak, singurul medaliat cu aur si cu argint in istoria Romaniei la Jocurile Paralimpice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate