Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Oare doar prin repetitie putem memora ceva in memoria de lunga durata?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incerc sa invat o limba straina si invat cuvinte noi si de asta intreb doar prin repetitie  se poate invata  un lucru? cam de des sa fie repetat oare acel lucru ,as vrea un studiu stiintific nu simple vorbe    ,as vrea documentare ,articole orice dar sa fie stiintifice  

apropo urmez aceste sfaturi sunt foarte bune ma ajutat foarte mult

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d0yGdNEWdn0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p60rN9JEapg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JuoqE2lpRUM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu poti invata o limba straina in 6 luni. E marketing.Nici prin repetitie, nici prin participarea directa in mediul respectiv.

Cati ani ai ?
Cat ti-a trebuit sa inveti cuvintele minim exprimate la varsta ta ?
Acum incearca sa gandesti cum poti sa inghesui toata acumularea ta de cuvinte "noi" in romana invatate in "n" ani , cu reclama de a invata cuvinte noi in alta limba total diferita in doar 6 luni. Nu poti...

Si mai ales sa te inteleaga cineva sau sa poti purta un dialog. Limbajul nu este format numai din cuvinte.


Iti dau un exemplu pe pielea mea:

Stiu limba engleza si o mare parte din cuvintele necesare sa ma exprim in mod uzual ,  si multe alte cuvinte cu caracter tehnic pentru munca pe care o fac (invat cuvinte noi , tot timpul). Partea proasta e ca le invat cum am fost invatat eu la randul meu, respectiv limba engleza, dar eu locuiesc si muncesc in Scotia, unde de 2 ani inca nu reusesc sa inteleg scotienii, ei inteleg ceea ce eu vorbesc , dar pentru mine e ceva la genul  "ar putea fi asta in engleza normala" ?

Si gandeste ca sunt zilnic in situatii in care cineva intreba ceva simplu si ma uit mirat la el ca nu pricep ceea ce zic. Vorbesc si repede si prescurtat si ...

Fata mea invata la scoala aici de 2 ani, are 9 ani, e la varsta in care creierul este poate cel mai receptiv la schimbari, se integreaza, se simte bine in acest mediu, este zi de zi acolo , EA este translatorul meu din Scotiana in engleza, daca nu inteleg ceva.

Edited by keta, 09 April 2016 - 00:36.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 keta, on 09 aprilie 2016 - 00:12, said:

Nu poti invata o limba straina in 6 luni. E marketing.Nici prin repetitie, nici prin participarea directa in mediul respectiv.
intrebarea a fost cumva asta ? eu numi amintesc sa fi intrebat asa ceva

Edited by Ray25tm, 09 April 2016 - 00:14.


#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Omul ti-a raspuns la subiect. Ce limba vrei sa înveți? Româna?

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Reformuleaza intrebarea ca din postul anterior cu repetitia nu prea am inteles.


Pentru mine repetitia inseamna DRESAJ

Repeti cu o maimuta pe sfoara pina invata.

Edited by keta, 09 April 2016 - 00:40.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu prin repetitie inveti, ci prin practica: conversezi cu cineva in limba respectiva, citesti carti, scrii, etc.

Edited by Friskey, 09 April 2016 - 00:41.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

 keta, on 09 aprilie 2016 - 00:12, said:

Nu poti invata o limba straina in 6 luni. E marketing.Nici prin repetitie, nici prin participarea directa in mediul respectiv.

Cati ani ai ?
Cat ti-a trebuit sa inveti cuvintele minim exprimate la varsta ta ?
Acum incearca sa gandesti cum poti sa inghesui toata acumularea ta de cuvinte "noi" in romana invatate in "n" ani , cu reclama de a invata cuvinte noi in alta limba total diferita in doar 6 luni. Nu poti...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Km9-DiFaxpU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
vermicultor

vermicultor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.03.2016

 Ray25tm, on 09 aprilie 2016 - 00:06, said:

Incerc sa invat o limba straina si invat cuvinte noi si de asta intreb doar prin repetitie  se poate invata  un lucru? cam de des sa fie repetat oare acel lucru ,as vrea un studiu stiintific nu simple vorbe ,as vrea documentare ,articole orice dar sa fie stiintifice  

apropo urmez aceste sfaturi sunt foarte bune ma ajutat foarte mult

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d0yGdNEWdn0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p60rN9JEapg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JuoqE2lpRUM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

unde a pus Domnia-Ta, vreo intrebare pertinenta, p-acilea ?
daca trebe sa raspundem la titlu' aduci afla ca nu se poate ! ... vb din experienta
personala, eu vb 4 limbi ! ... vorbit-scris-citit 3 ! ... dar am varsta de 50 de ani ! ...
si traiesc "afara" din 1990 ! ...
care-i a 4-a limba in care nu stiu sa scriu si sa citesc ? ... cea mai "grea" limba din lume :
ungureste (limba hunilor)  ! ... Posted Image
bafta

Edited by vermicultor, 09 April 2016 - 00:54.


#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@MarianG, Ce vrea sa insemne postare ta ? In ce sens este ? Adica se poate ?

Deci orice om normal , simplu, cu nivel mediu de educatie poate face asta ?

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Cu un nivel in care iti dai interesul si nu cauti motive sa faci un lucru mai tarziu.

#11
vermicultor

vermicultor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 28.03.2016

 MarianG, on 09 aprilie 2016 - 00:42, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Km9-DiFaxpU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca cineva stie 4 fraze intr-o limba, nu insemna ca a invatat limba respectiva ! ...
ce-mi place mie, este ca de cand cu netu' toata lumea s-a indobitocit ! ... nu mai
este capabila sa memoreze 10 formule matematice, sau 20 de numere de tel,
da' invata 20 de limbi straine in 20 de luni ! ...hai sa fim seriosi ! ... Posted Image
yo am IQ peste medie, si mi-au trebuit 10 ani sa invat engleza "London" ! ... Posted Image
asa cum spune @Keta, o limba nu este doar totalitatea cuvintelor, dictionarul, adica ! ...
exista "dedesubturi" de pronuntie de constructie a propozitiei, cu particularitatile fiecarei limbi ! ...
varsta de asemeni, este un factor decisiv ! ... copii pot invata 3 limbi in paralel daca sunt
conceputi "din gene bune" ! ... Posted Image

Edited by vermicultor, 09 April 2016 - 01:05.


#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Repeta de 50 de ori fiecare cuvant; vezi filme in limba respectiva, cu subtitrare; tradu cantece si canta facand analogii; citeste carti, poarta conversatii.
In functie de limba pe care o vrei invatata, fa cat mai multe analogii.

#13
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

 Ray25tm, on 09 aprilie 2016 - 00:06, said:

Incerc sa invat o limba straina
Care?

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Vrei cam multe. Nu prea au ce studii "stiintifice" sa existe, fiindca-s prea multe variabile. De la talentul nativ, la limba taget in raport cu limba nativa.

Da prin repetitie, dar nu orice repetie. Mai bine zis exersare. Doua cuvinte importante: traducere si retroversiune. Astea sunt esentiale pt. a invata o limba. Mai departe, deprinderea diverselor accente, invatarea idiomurilor, sunt chestii de rafinare a ceea ce ai invatat, incet, in timp, se rezolva si astea. N-ai cum sa inveti orice limba in 6 luni la un nivel cat de cat decent. Conteaza mult cat e de apropiata limba target de cea nativa, adica romana. Cu alte cuvinte o sa inveti usor italiana. Poate si spaniola. Franceza un pic mai greu. Engleza pare usoara la inceput caci are gramatica relativ simpla si esti bombardat cu ea non stop, dar pe masura ce avansezi te lovesti de cele enspe mii de phrasal verbs si alte chestii idiomatice, care se deprind in timp. Germana e deja la un cu totul alt nivel, o sa-ti ia timp sa deprinzi multe chestii. Ca de exemplu verbele cu particula separabila care-s o chestie destul de neobisnuita. Nu mai vorbim de chineza sau japoneza, ca e vorba deja de alt univers. Mii de caractere nefamiliare, pronuntie dificila si multe altele. Astea o sa-ti ia ceva ani sa ajungi la un nivel conversational acceptabil.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Lumianu, on 09 aprilie 2016 - 09:44, said:

Care?
norvergiana

 vermicultor, on 09 aprilie 2016 - 00:57, said:

daca cineva stie 4 fraze intr-o limba, nu insemna ca a invatat limba respectiva ! ...
ce-mi place mie, este ca de cand cu netu' toata lumea s-a indobitocit ! ... nu mai
este capabila sa memoreze 10 formule matematice, sau 20 de numere de tel,
da' invata 20 de limbi straine in 20 de luni ! ...hai sa fim seriosi ! ... Posted Image
yo am IQ peste medie, si mi-au trebuit 10 ani sa invat engleza "London" ! ... Posted Image
asa cum spune @Keta, o limba nu este doar totalitatea cuvintelor, dictionarul, adica ! ...
exista "dedesubturi" de pronuntie de constructie a propozitiei, cu particularitatile fiecarei limbi ! ...
varsta de asemeni, este un factor decisiv ! ... copii pot invata 3 limbi in paralel daca sunt
conceputi "din gene bune" ! ... Posted Image
de acord cu tine ,imposibil sa cunosti 20 de limbii,abia te chinui cu una  ,desi eu cunosc germana ,engleza ma chinui cu norvergiana  ,asta cica stie 20 de limbii

#16
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 Ray25tm, on 09 aprilie 2016 - 00:06, said:

acel lucru ,as vrea un studiu stiintific nu simple vorbe    ,as vrea documentare ,articole

 Ray25tm, on 09 aprilie 2016 - 19:41, said:

cu una  ,desi (...) norvergiana  ,asta cica...
Nu te doare capul de la atatea spatii puse inaintea virgulelor?

Edited by cristi712, 10 April 2016 - 10:42.


#17
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Nu cred ca exista raspuns tehnic la ceea ce intrebi tu.
totul depinde de persoana si capacitatea de a invata limbi noi. Unii au o inclinatie spre limbi, altii nu.

Iti iei un profesor + materiale (carti, filme, documentare...) + partener de discutii pentru a exersa cat mai mult.

#18
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016

 Ray25tm, on 09 aprilie 2016 - 19:41, said:

norvergiana

Ai un dictionar de norvergiana macar?

https://ro.wikipedia...mba_norvegiană

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate