Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Despre promovare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MagicWeb

MagicWeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016
Salut
Am si eu o problema, de la un timp ma gandesc sa deschid o firma, ce se va ocupa de construirea de site-uri(site-uri la cheie).Momentam esta inca in stadiul de proiect, am licitat pentru cateva proiecte pe freelancer, dar este destul de greu pentru inca nu am o reputatie.
Ideea este urmatoarea, care credeti ca ar fi cele mai bune metode de promovare:am citat ca ar fi ok la inceput ceva blogging pentru a aduce  utilizatori pe site-ul tau,google ad(necisita niste bani pe care deocamdata nu ii am).Pentru inceput m-ar interesa piata din Romania.
Orice idee mi-ar fi de un mare folos.
O zi buna!

Edited by MagicWeb, 08 April 2016 - 21:51.


#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Poti sa visezi linistit...

#3
MagicWeb

MagicWeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

 florinbad, on 08 aprilie 2016 - 22:25, said:

Poti sa visezi linistit...

Daca nu ai nimic util de zis, te poti abtine.

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 MagicWeb, on 08 aprilie 2016 - 22:32, said:

Daca nu ai nimic util de zis, te poti abtine.
Prietene, cred ca acum te-ai trezit din visare. Cauta pe Google firme romanesti de web design. Sunt cu sutele. Ce sa cauti tu in acest domeniu? Ce vrei sa aduci nou in acest domeniu unde concurenta este acerba? Vrei sa faci o firma, dar nu ai bani. Ce inseamna "momentan este in stadiul de proiect"? In  mintea ta sau pe hartie?
Ce inseamna "blogging" pentru tine? Pentru inceput te intereseaza piata din Romania... Esti foarte modest, inseamna ca ai ganduri cosmice, planetare si intergalactice.
Ai facut vreun site? Iarta-ma daca indraznesc sa te intreb. Si nu astepta ajutorul colegilor de forum. Nimeni n-o sa te ajute. Promovarea se invata studiind. Studiind si practicand.

Edited by florinbad, 08 April 2016 - 22:47.


#5
MagicWeb

MagicWeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

 florinbad, on 08 aprilie 2016 - 22:42, said:

Prietene, cred ca acum te-ai trezit din visare. Cauta pe Google firme romanesti de web design. Sunt cu sutele. Ce sa cauti tu in acest domeniu? Ce vrei sa aduci nou in acest domeniu unde concurenta este acerba? Vrei sa faci o firma, dar nu ai bani. Ce inseamna "momentan este in stadiul de proiect"? In  mintea ta sau pe hartie?
Nu e cazul sa deschid acum o firma, pe mine ma intereseaza cateva solutii de promovare.Daca poti sa ajuti cu ceva, esti liber sa o faci.O seara buna!

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 MagicWeb, on 08 aprilie 2016 - 22:48, said:

Nu e cazul sa deschid acum o firma, pe mine ma intereseaza cateva solutii de promovare.Daca poti sa ajuti cu ceva, esti liber sa o faci.O seara buna!
SA PROMOVEZI CE?

#7
MagicWeb

MagicWeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

 florinbad, on 08 aprilie 2016 - 22:53, said:

SA PROMOVEZI CE?

Website-ul, pagina de facebook

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Florinbad are dreptate

MagicWeb : nu ai aratat nici un portfolio cu ceea ce poti face. Probabil de aceea nu ai avut succes pe freelancer.com . oricum, site-ul ala e si plin de prosti. Am lucrar acolo si am avut ceva proiecte dar majoritatea clientilor cauta mana de lucru ieftina, iar daca nu le faci 1000000 de modificari, te ameninta ca iti lasa un feedback negativ. Foarte putini stiu despre ce e vorba
Oricum, ca sa iesi din anonimat, in ziua de azi trebuie sa vi cu ceva nou, sa iesi in evidenta.

Eu traiesc din freelancing si m-am promovat prin site-ul din semnatura. La inceput a fost un hobby , si tutorialele au fost facute in timpul liber, din placere. Mi-am creeat un continut pe site, am mai pus chestii gratis, am facut un forum pe care l-am tot schimbat in timp, un portfolio, etc... m-am laudat cu anumite lucrari si pe alte forumuri si au inceput sa apara clienti.

Daca stai toata ziua si astepti sa pice din cer... iti zic ca mai ai de asteptat Posted Image

EDIT :

niste pasi pe care ii poti urma :
- creeaza un website/portfolio profesional
- incearca sa vinzi template-uri pe themeforrest daca esti asa bun pe cat crezi (daca reusesti sa vinzi acolo te-ai scos)
- fa-ti un magazin pe website unde userii pot cumpara direct un website (script & design) - la care bineinteles, sa oferi suport la instalare sau modificari contracost
- creeaza anumite plugin-uri ... studiaza piata si vezi ceea ce cere lumea. (exemplu : easy digital downloads a fost facut de 3 baieti si acuma au devenit probabil milionari)
- cauta pe forumurile din domeniu unde sa iti poti posta lucrarile tale , sau eventual cauta clienti
- investeste in advertising
- cauta persoane care fac chestii hand-made si care probabil sunt interesati sa aiba un website sa isi vanda produsele ...
- etc... mai pune si tu materia cenusie la treaba Posted Image

Edited by Andreysc7, 08 April 2016 - 23:02.


#9
MagicWeb

MagicWeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016
Detin un portofoliu care e in continua crestere, inca nu l-am pus pe freelancer, dar am trimis link atunci cand am licitat.
Multumesc pentru sfaturi, apreciez.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La naiba, gasesti o gramada de explicatii de cum sa te promovezi ca freelancer.

Pe scurt:
1. Iti faci portofoliu.
2. Iti faci cateva conturi de buyer cu care iti dai singur proiecte contului de bider si automat si calificative.
3. O data ce ti-ai facut un portofoliu si ai strans niste calificative (4-6) te apuci si cauti proiecte de la clienti buni care stiu ce vor, nu din aia ieftini care nici nu stiu ce vor. Dar pentru asta trebuie ca si tu sa nu fii ieftin.

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Asta nu e promovare, este cautare.

MagicWeb vrea sa-si promoveze afacerea, firma, site-ul, talentul.
Pentru inceput, trebuie sa-si faca un portofoliu iar apoi sa construiasca site-ul de prezentare al acestui portofoliu. Asta ca sa aiba mintea clara pentru a sti ce sa faca in continuare: promovarea site-ului.
Momentan, in mintea lui se da o batalie intre ideea de firma (implica si angajati sau va fi singur? are un plan de marketing sau nu?) si ideea de freelancer (punctele 2 si 3 ale lui Friskey), activitatea dorita fiind în România ("Pentru inceput m-ar interesa piata din Romania."). Care din ele va câstiga?

Deci:
1. alcatuire portofoliu (site-uri web construite deja, plugin-uri etc)
2. site de prezentare a portofoliului
3. promovarea site-ului de prezentare

Edited by florinbad, 09 April 2016 - 07:38.


#12
MagicWeb

MagicWeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

 florinbad, on 09 aprilie 2016 - 07:31, said:

Asta nu e promovare, este cautare.

MagicWeb vrea sa-si promoveze afacerea, firma, site-ul, talentul.
Pentru inceput, trebuie sa-si faca un portofoliu iar apoi sa construiasca site-ul de prezentare al acestui portofoliu. Asta ca sa aiba mintea clara pentru a sti ce sa faca in continuare: promovarea site-ului.
Momentan, in mintea lui se da o batalie intre ideea de firma (implica si angajati sau va fi singur? are un plan de marketing sau nu?) si ideea de freelancer (punctele 2 si 3 ale lui Friskey), activitatea dorita fiind în România ("Pentru inceput m-ar interesa piata din Romania."). Care din ele va câstiga?

Deci:
1. alcatuire portofoliu (site-uri web construite deja, plugin-uri etc)
2. site de prezentare a portofoliului
3. promovarea site-ului de prezentare

Am licitat pe freelancer doar pe proiecte romanesti, acolo as avea sanse mai mari sa fiu ales.

#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 MagicWeb, on 09 aprilie 2016 - 13:15, said:

Am licitat pe freelancer doar pe proiecte romanesti, acolo as avea sanse mai mari sa fiu ales.

Iti poti lua gandul :) . Eu nu stiu de ce te bazezi pe piata din Romania
1. majoritatea vor "mult si ieftin"
2. piata mica
3. multi vin cu tiganeli ca sa lasi la pret
etc

#14
THEBADASS

THEBADASS

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 146
  • Înscris: 18.01.2016

 MagicWeb, on 08 aprilie 2016 - 23:04, said:

Detin un portofoliu care e in continua crestere, inca nu l-am pus pe freelancer, dar am trimis link atunci cand am licitat.
Multumesc pentru sfaturi, apreciez.

Incepi prin a realiza propriul site al firmei tale, acolo trebuie sa fie imaginea ta asa cum vrei sa o vada clientul, nu asa cum stii tu sa lucrezi.
Dupa ce esti multumit si crezi ca ai oarecum o baza incepi sa cunosti oameni noi si la primii 10 clienti dai tot ce ai mai bun, chiar daca primesti putin, realizeaza si acele 1000 de modificari cerute de ei si lucruri care in mod normal se taxeaza si iti garantez ca daca esti ce trebuie acei 10 se transforma in mai multi din vorba in vorba fara sa faci cine stie ce promovare sau investitie, majoritatea apelurilor noastre incep cu (va sun din partea lui X, v-a recomandat sa ne faceti si noua un site).

Eu am inceput acum 9 ani sa lucrez, prima data ca freelancer apoi usor usor am invatat ca proiectele in multi euro se fac in mai multi de "un om". Asa ca atunci cand se iveste ocazia sa lucrezi cu oameni noi nu spune nu din start.

Alte lucruri bine de stiut:
- o sa iti schimbi siteul de 10000 de ori pentru ca niciodata nu esti multumit si niciodata portofoliul nu e actualizat asa ca pune ce ai si nu astepta sa fie totul gata (noi nici pana acum nu am reusit sa punem tot cap la cap dupa atatia ani :))) )
- da e bataie pe piata si din pacate calitatea scade si esti nevoit sa folosesti teme deja facute.. nu iti mai permiti sa faci un design pur 100% .. trebuie sa fii rapid si sa scazi pretul din cauza unora care se vand pe 300 ron / siteul si il termina in 2 ore... alea nu sunt siteuri dar in fine... asta e.. ne adaptam

Sunt multe de zis pe tema asta.. dar timpul e scurt.

#15
claudia_silver-pixel

claudia_silver-pixel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.04.2016
Fa-ti un portofoliu cu proiectele deja create si creeaza un site bun de prezentare.

#16
MagicWeb

MagicWeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016
Salut,
M-am angajat in domeniu, incerc sa ma documentez din interior despre cum merge treaba, iar timpul liber mai lucrez si la portofoliul personal.
Am de gand ca o parte din salariu sa il investesc intr-un domeniu pentru a costrui si site-ul(host-ul il am deja) si ceva campanie Google sau Facebook.O sa postez si articole pe site-ul creeat.
Orice parere, sfat as aprecia.Multumesc!

#17
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Tu o faci din placere sau ca ai auzit ca se castiga bine in IT?
Daca urmaresti doar banii nu te sfatuiesc sa investesti. IT se face din pasiune daca vrei sa ai realizari.

#18
MagicWeb

MagicWeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

 Travertin, on 14 mai 2016 - 23:15, said:

Tu o faci din placere sau ca ai auzit ca se castiga bine in IT?
Daca urmaresti doar banii nu te sfatuiesc sa investesti. IT se face din pasiune daca vrei sa ai realizari.

Salut
Eu sunt la o facultate in domeniu, dar unde din pacate nu am facut cursuri de web development, am invatat singur acasa pentru ca imi place.Ma atrag lucrurile visuale si functionale in acelasi timp.Ca orice om imi doresc sa imi fie cat mai bine si nu as vrea sa muncesc toata viata pentru o firma.(nu ca ar fi ceva rau, dar asta imi doresc eu)
Am urmat  sfaturile voastre, mi-am facut un portofoliu, am reusit sa castig si 2 proiecte pe freelancer, sper sa mearga bine treaba in continuare.Eu merg mai departe.Stima!

Edited by MagicWeb, 09 June 2016 - 23:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate