Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sofer de tir

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
cristian9900

cristian9900

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

View PostLumianu, on 08 aprilie 2016 - 21:16, said:

Daca ies ii dau si doua Posted Image Acum ontopic: frete-miu e sofer de tir, 2 luni international 2 saptamani acasa, nu cred ca ti-ai dori viata ca asta cand vei avea familie copii....
De la 21 pana la 30 , cand voi avea copii , e drum lung ;))

#38
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Du-te fiule, du-te.
Sa nu vii la 17 ani cu topic ca vrei sa te faci mecanic pe vapor.

#39
cristian9900

cristian9900

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

View PostLumianu, on 09 aprilie 2016 - 12:17, said:

Du-te fiule, du-te.
Sa nu vii la 17 ani cu topic ca vrei sa te faci mecanic pe vapor.
Buna idee , mersi :))

#40
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
lasand carcotasii la o parte

da meseria de sofer de camion e o meserie grea pt ca stai departe de casa, dormi in cabina , faci dus pe unde apuci , mananci din traista ,stai aiurea la incarcat , prietena ta isi tine ziua de nastere fara tine etc  etc.

dar....e o meserie unde poti merge la 21 de anu cu zero experienta sa lucrezi pe un camion nou in echipaj cu un alt sofer mai expermintat, inveti o meserie  si castigi 1500-1800 euro pe luna ....nu cunosc multe meserii unde sa castigi banii astia la 21-30 de ani .

#41
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006

View PostSerafim606, on 08 aprilie 2016 - 20:59, said:

Un camion robotizat merge legal. Nu o arde pe "Liber colegu!" :lol:.
Service la zi ca sa nu intampini probleme, de tras la pompa nu-i greu. Plata se face prin virament bancar. Angajatii de la peco ti-l alimenteaza.
Singurul inconvenient ar fi o pana sau explozia unui cauciuc.

Hai ca pana de cauciuc se ma poate rezolva cumva: parcheza in loc sigur/banda de urgenta, trimite pozitia gps si vine firma cu care ai contract si rezolva. Dar ce-l opreste pe angajat sa isi puna si el 10-20 de litri intr-o canistra la fiecare tir? Cum face tirul diferenta intre semnalele echipajelor de control si semnalele celor veniti echipati? Ce face tirul daca intalneste un semafor defect (blocat pe rosu) etc? Cam greu sa elimine actiunea umana din meseria asta, posibil insa ca meseria de sofer sa se transforme in asistent volan.

Edited by saxx, 10 April 2016 - 08:49.


#42
danielqq12

danielqq12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.04.2016
salut am o intrebare am terminat de curand scoala si as vrea sa plec in spania pe camion dar am o problema am pata pe cazier si la angajare imi cere cazierul nu stiti daca este asta o problema?

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cazierul auto sau judiciar?
Oricum va fi o preoblema la angajare.
Nu risca patronul sa iti dea TIR-ul si tu sa-l dai la fier vechi si sa o zbughesti.

#44
robertsocol

robertsocol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2016
Salutare tuturor,

stiu ca majoritatea de aici aveti experienta in domeniul transporturilor cu camioane
vreau sa va rog daca stiti si puteti sa imi spuneti si mie cum se calculeaza pretul pentru un Transport pe km si pe tona
ma intereseaza toate amanuntele despre acest subiect

Multumesc

#45
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Eu am fost norocos cand am decis sa ma apuc de soferie. La 18 ani am luat be ce, cpi marfa, adr si cardul iar peste 2 luni am batut palma cu o firma din Iasi sa ma trimita direct pe comunitate. Zero experienta! Of si acum tin minte adrenalina ce-o aveam zi de zi :)) Bine, n-am plecat direct solo, ci in echipaj cu unu ce avea vro 5 luni experienta pe atunci :)) Cand am intrat solo pe un delfin, la vro 3 zile l-am bagat in service botit tot pe partea dreapta, geam spart, portiera distrusa. Intrase un belgian cu remorca in mine intr-o parcare. Oglinda de sus ce bate la roata mi-a aruncat-o direct pe bord :)) Panica maxima, nu mai vroiam sa aud de tir ... peste 2 zile imi da Acros cu vro 40.000km, 3 luni am stat pe el ... l-am predat mai curat decat l-am luat. Of, amintiri :X

#46
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Buna ziua.

O intrebare se poate. Am categoria B de 6 ani, am 25 de ani acum. Vreau sa fac categoria C si categoria C-E. Credeti ca merita sa fac CE din prima, gasesc de lucru, sau sa fac doar C-ul si sa ma angajez cu C ca sa fac experienta?
Din punct de vedere financiar cum e mai rentabil si cam cat ar costa? In jur de 1.000 de euro cu atestat marfa si tahograf?

Multumesc.

#47
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De cand s-a marit varsta minima, e lipsa de soferi de tir in toata europa, ca absolventii liceelor auto nu mai pot primi permis, se orienteaza spre alte meserii, apoi nu mai dau examen pt c, d, e. Majoritatea soferilor se apropie de pensie, sau sunt deja pensionari. E plin netul de anunturi, atat din Ro, cat si strainatate, unii angajeaza chiar si soferi fara experienta, bineinteles, alaturi de un sofer experimentat, pt inceput, deci de lucru se gaseste, daca-ti convine sa fii plecat cu lunile, sa dormi in cabina si sa mananci din lada.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttzaq93, on 08 aprilie 2016 - 20:40, said:

Tir fara sofer? Asa ceva nu va exista in urmatorii 2-3 sute de ani. Poate doar prototip..
Dupa prototipurile care au circulat deja urmeaza perfectionarea si productia de serie :P

#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Am un vecin care a preferat sa fie sofer de TIR decat lucrator la Pirelli. A picat Bacul.

Mie nu-mi place sa plec de acasa sau sa conduc pe distante lungi. Conduc cu placere pana la tara si inapoi.

Singurul lucru ce imi place la TIR-uri este cutia automata.

Ma mai uit pe Youtube la clipurile soferilor de TIR, e o categorie aparte ce simte nevoia de a face vlogging.

#50
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020

 tzaq93, on 08 aprilie 2016 - 20:40, said:

Eu mi-am dorit din tot sufletul sa devin sofer de tir. Mi se pare cea mai frumoasa meserie.

Dar am ajuns in anul 4 la stomatologie si voi continua pe acest drum. Posted Image

Cine stie.. poate peste 15-20 de ani imi voi implini si visul de a fi sofer de tir. Posted Image


Tir fara sofer? Asa ceva nu va exista in urmatorii 2-3 sute de ani. Poate doar prototip..
Salutare!!!
Revin cu drag pe acest topic. Sunt tzaq93, dar acum scriu de pe acest cont.

In toamna se fac 3 ani de cand lucrez ca stomatolog.. si cu gandul tot la tir sunt. In primul rand financiar nu sunt deloc multumit de stomatologie(castig mult sub salariul mediu din ro), in al doilea rand dupa un timp ti se ia de mirosul cavitatilor orale.. ma tot gandesc la tir. :)

Voi ce mai faceti?

#51
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Eu m-am lasat de international si am emigrat :) , m-am casatorit si am un copil,ceea ce ar fi fost aproape imposibil daca mai umblam hai hui prin larcarile Europei.

Ai facut facultatea la presiunea parintilor si tot ei te-au ajutat cu promovarea?Altfel nu inteleg ci sa vrei sa faci acest schimb.Daca crezi ca ai mai multa libertate sa stii ca s-a cam terminat cu viata boema a soferilor,sunt atent monitorizati si devin doar niste robotei ce parcurg un traseu impus.

La Tir iei contact cu mirosul de pisat din parcari si din WC urile infecte...Camioane fara sofer exista deja prin unele firme, au trecut abia 5 ani,salariile au mai crescut la cei ce fac transport comunitar cu vreo 600 Euro,programul se respecta tot mai strict.

Edited by bolo, 22 February 2021 - 22:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate