Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sofer de tir

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
cristian9900

cristian9900

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016
Salut  ,am 16 ani si sunt pasionat de tiruri , la 18 ani vreau sa devin sofer de tiruri (da 18 , sa speram ca acest articol nu minte http://www.digi24.ro...in toata Europa) .

Daca este cineva pe acest forum care este /a fost sofer de tir , vreau sa imi povesteasca si mie cum este viata pe tir , si daca poate sa imi spuna cineva o lista cu cele mai mari firme de transport din romania /! Multumesc anticipat !

#2
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Facebook, cauti pagina de soferi de tir. Intri in contact live cu soferia.

Numai sa nu cumva sa intrebi daca tirul e mai inalt decat locomotiva.

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
esti pasionat si de gatit la roata tirului? de spalat de la bidon? de lipsit de acasa cu lunile??? oricum, pentru un tanar poate fi un start in viata, prin prisma salariului!
Din cate stiu, sofer profesionist(C+E) poti avea la 21 de ani!
..succesuri!

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 cristian9900, on 08 aprilie 2016 - 20:17, said:

Salut  ,am 16 ani si sunt pasionat de tiruri , la 18 ani vreau sa devin sofer de tiruri (da 18 , sa speram ca acest articol nu minte http://www.digi24.ro...in toata Europa) .
Ce tare asta, criza de soferi de tir cand Mercedes vor sa faca tir fara sofer...
Serios acu, iti plac masinile mari, e oki cand conduci de placere, cand o sa faci aceeasi ruta iar si din nou samd... o sa te plictisesti.

Edited by andreic, 08 April 2016 - 20:40.


#5
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Eu mi-am dorit din tot sufletul sa devin sofer de tir. Mi se pare cea mai frumoasa meserie.

Dar am ajuns in anul 4 la stomatologie si voi continua pe acest drum. Posted Image

Cine stie.. poate peste 15-20 de ani imi voi implini si visul de a fi sofer de tir. Posted Image

 andreic, on 08 aprilie 2016 - 20:39, said:

Ce tare asta, criza de soferi de tir cand Mercedes vor sa faca tir fara sofer...
Tir fara sofer? Asa ceva nu va exista in urmatorii 2-3 sute de ani. Poate doar prototip..

Edited by tzaq93, 08 April 2016 - 20:41.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Este super sa fi sofer de tir, cel putin prima luna, apoi iti doresti sa fi facut altceva Posted Image
Cand o sa vezi ca te culci la 12-1 si trebuie sa te trezesti pe la 3-4 noaptea sa speli camionu, iar apoi la 5 sa pleci din nou la treaba... o sa fie super (si astea au patit prieteni de-ai mei din Italia, Romania si Germania) Posted Image

#7
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Sa nu mai zic de atacurile pe autostrada sau in parcare :D

#8
cristian9900

cristian9900

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

 TruculMagic, on 08 aprilie 2016 - 20:40, said:

Este super sa fi sofer de tir, cel putin prima luna, apoi iti doresti sa fi facut altceva Posted Image
Cand o sa vezi ca te culci la 12-1 si trebuie sa te trezesti pe la 3-4 noaptea sa speli camionu, iar apoi la 5 sa pleci din nou la treaba... o sa fie super (si astea au patit prieteni de-ai mei din Italia, Romania si Germania) Posted Image
Din cate am citit dormi 8 ore maxim , nu doar 2 , asta ar fii culmea, acum depinde si de firma , etc

 richi_e, on 08 aprilie 2016 - 20:31, said:

esti pasionat si de gatit la roata tirului? de spalat de la bidon? de lipsit de acasa cu lunile??? oricum, pentru un tanar poate fi un start in viata, prin prisma salariului!
Din cate stiu, sofer profesionist(C+E) poti avea la 21 de ani!
..succesuri!
Ca orice meserie , are si dezavantaje , bineinteles , dar si avantaje  !

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
C+E in Ro la 21 ani.
54 ore maxim/saptamana sau maxim 90 ore la 2 saptamani.
Nu mai e ca in trecut sa mergi cu magnetul.
Ai card.

Edited by dorin_2k, 08 April 2016 - 20:53.


#10
cristian9900

cristian9900

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

 Lumianu, on 08 aprilie 2016 - 20:44, said:

Sa nu mai zic de atacurile pe autostrada sau in parcare Posted Image
Sunt  , dar mai rar ,cred :)))

 dorin_2k, on 08 aprilie 2016 - 20:49, said:

C+E in Ro la 21 ani.
Citeste aici :http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Criza+de+soferi+de+TIR+in+toata+Europa

 tzaq93, on 08 aprilie 2016 - 20:40, said:

Eu mi-am dorit din tot sufletul sa devin sofer de tir. Mi se pare cea mai frumoasa meserie.

Dar am ajuns in anul 4 la stomatologie si voi continua pe acest drum. Posted Image

Cine stie.. poate peste 15-20 de ani imi voi implini si visul de a fi sofer de tir. Posted Image


Tir fara sofer? Asa ceva nu va exista in urmatorii 2-3 sute de ani. Poate doar prototip..

Tatal meu este impotriva acestei meserii , dar daca imi place , nu o sa il ascult , am sa vad cum este ,daca este bine , continui , daca nu ....

#11
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Eu ca inginer cu 300 euro salariu am fost intrebat franc: de ce nu te faci sofer de tir...... ma, cine stie, or fi regii soselelor.

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Ete coalea viitorul tiristilor. 15 camioane robotizate s-au plimbat prin Europa fara a fi conduse de un sofer. Viitorul suna bine...
http://zonait.tv/15-...parcurs-europa/

#13
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Iti urez succes sa iti implinesti visul! Daca pui suflet o sa iasa bine. ;)

#14
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Initiator, crezi ca ai sa faci fata tiristelor?

#15
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

 Serafim606, on 08 aprilie 2016 - 20:54, said:

Ete coalea viitorul tiristilor. 15 camioane robotizate s-au plimbat prin Europa fara a fi conduse de un sofer. Viitorul suna bine...
http://zonait.tv/15-...parcurs-europa/
In primul rand nu renteaza. In al doilea rand ce faci daca ai o problema tehnica de rezolvat? Dar daca trebuie sa alimentezi? Robotul cum stie unde sa traga pe dreapta, unde sa parcheze. Un robot ar putea sa vorbeasca cu alti soferi ca sa se anunte unde e politia, unde e trafic blocat?

Edited by tzaq93, 08 April 2016 - 20:57.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
C+E la 21 ani in RO. Citeste legea NU ziarul.

#17
cristian9900

cristian9900

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2016

 tzaq93, on 08 aprilie 2016 - 20:55, said:

Iti urez succes sa iti implinesti visul! Daca pui suflet o sa iasa bine. Posted Image
Multumesc , succes si tie ca stomatolog !

 dorin_2k, on 08 aprilie 2016 - 20:57, said:

C+E la 21 ani in RO. Citeste legea NU ziarul.
Da , stiu , dar poate peste 2 ani ,nu o sa mai fie doar un ziar !

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

 tzaq93, on 08 aprilie 2016 - 20:57, said:

In primul rand nu renteaza. In al doilea rand ce faci daca ai o problema tehnica de rezolvat? Dar daca trebuie sa alimentezi? Robotul cum stie unde sa traga pe dreapta, unde sa parcheze. Un robot ar pulea sa vorbeasca cu alti soferi ca sa se anunte unde e politia, unde e trafic blocat?

Un camion robotizat merge legal. Nu o arde pe "Liber colegu!" :lol:.
Service la zi ca sa nu intampini probleme, de tras la pompa nu-i greu. Plata se face prin virament bancar. Angajatii de la peco ti-l alimenteaza.
Singurul inconvenient ar fi o pana sau explozia unui cauciuc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate