Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

„Un bătrân înalt traversează foarte greu strada, de-abia merge…”

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Ieri, București, orele amiezii. E cald, nefiresc de cald pentru luna  aprilie. În coloana ca o râmă torturată de soare, în care vin dinspre  Universitate, mulți oameni coboară geamurile. Se revarsă decibelii,  diverși cantautori își spun cu of și mult volum păsurile. Vin de la o  conferință de presă, la Teatrul Național s-a dat startul campaniei  revistei Timpul, Oamenii Timpului la nivel național. S-a vorbit despre  excelență. Despre idealuri, despre formatori de opinie. Și despre  oamenii timpului nostru. Foarte puțină presă, mi s-a strîns inima puțin  la intrarea în sala  media, fumoasă și nouă, dar foarte goală. Campania  asta a crescut frumos și repede, e păcat pentru oamenii ăștia veniți  tocmai de la Iași să vorbească în fața unor scaune goale. Mai ales că nu  va fi deloc ușor să se bată cu proiectul ăsta în faza pe țară. A fost  ok pînă la urmă.

Mi s-a strîns inima și cu locul de parcare, așa e  tot timpul când plec cu mașina. În București trebuie să pleci tot  timpul cu o oră înainte dacă ai întâlnire. A fost ok și cu asta,  parcarea subterană de la Universitate era incredibil de goală. Goală,  curată și civilizată, are chiar și muzică în surdină în incintele  discret ascunse sub stâlpii de susținere. Cred că rezistă la cutremur.  Sper. E trei lei pe oră. Aș da și mai mult, sincer, e un calvar să cauți  parcare în București. Calvar e și traficul, coloana se târâie lent,  semafoarele durează parcă și mai mult atunci cînd e atât de cald. Ridic  geamul, deschid clima. Renunț aproape imediat, aerul vine foarte cald, e  setat din iarnă pe 22 de grade, n-o să se răcească pînă ajung.

Deschid  din nou geamul. Am ajuns la intersecția de la Romană, colț cu George  Enescu. Semaforul e din nou roșu. Mulți pietoni, foarte mulți,  traversează grăbit. Tot timpul e multă lume aici la Romană. Oamenii sunt  la mânecă scurtă, copacii au înverzit, parcă a venit vara, e din nou  grăbită încălzirea globală. Se face galben. Verde.

Un bătrân înalt  traversează foarte greu, de-abia merge. A rămas ultimul pe trecere.  Instantaneu, claxoane. Multe, un cor cacofonic. Un tânăr din dreptul  meu, mai tânăr ca mine, pe banda 1,  înjură lung și apăsă claxonul cu  fața tumefiată. Se aud și alte sudălmi. Bătrânul se întoarce, nedumerit,  cu o expresie deznădăjduită pe chip. E Mircea Albulescu. De-abia merge.  Mașina din fața mea demarează în trombă, foarte aproape de el, șoferul  țipă ceva neinteligibil, coloana se pune în mișcare, actorul e pe  trotuar, dar încă se mai aud claxoane, cei din spate se grăbesc. Mi se  face rușine. Și eu claxonez uneori mașina din față la semafor. Șofer de  București. Mitică.

Azi dimineața primul lucru care îmi apare în feed e videoclipul cu smerenia,  al lui Dan Teodorescu. Foarte șeruit și comentat. Mă gîndesc la  formatorii de opinie care apar în el. Imediat, cineva de la TVR postează  că a murit Mircea Albulescu. Mă gîndesc la întîmplarea de ieri, de pe  trecerea de pietoni de la Romană. Oare și creștinii ăia au aflat  smerenia în spații mici, de lemn ?  

Bătrânul din povestea de  mai sus, care trecea cu greu strada la ora 14.00, la intersecția dintre  strada Enescu și bulevardul Magheru, se numește Mircea Albulescu.  Actorul a ajuns ieri, după ora 16.00, la Spitalul Floreasca. Acuza  probleme cardiace. Azi noapte, la ora 1, a fost constatat decesul. În  urmă cu doi ani, Mircea Albulescu a fost supus unei triple operaţii de  bypass la inimă. Avea 81 de ani. (n. red.)

Sursa: republica.ro

Edited by miki07, 08 April 2016 - 15:41.


#2
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
A fost odata, acum nu mai este ... decat in filme ... uite unul foarte interesant, unul in care M.Albulescu se putea misca dezinvoltPosted Image :
"Puterea si Adevarul" (1971)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4vE8kbIzeq8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
"Requiescat in pace" :priest: Posted Image :roflag:

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
R.I.P. Mircea Albulescu

#4
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Asta e Romania, tara cu o infrastructura ineficienta, legislatie aplicata dupa alte "criterii", lipsa educatiei la volan, managementul timpului aplicat prost -> ne miram ca in perioada vacantelor elevilor avem trafic mai lejer..  Ducem copilul la scoala/gradinita, apoi mergem la serviciu; la intoarcere, mergem la scoala/gradinita si abia apoi acasa.
Strazi nesigure, oameni care ar trebui bagati la inchisoare ani buni, lasati liber (cazul educatoarei), cersetori, aurolaci, jefuitori, vanzatori ambulanti, nu-i de mirare ca ne trebuie legi dure ca sa mergem linistiti pe strada, inclusiv copiii vostri.

Avem probabil cele mai multe accidente intr-o statistica din tarile UE.
Ironia sortii: tara fara autostrazi, dar cu o industrie auto cu >20 mii de oameni direct si indirect.

Bucurestiul, capitala cu mai multe masini decat era proiectat.
Normal, probabil ar trebui si eu sa imi iau o masina, poate s-o si parchez la 5 minute de bloc..
De ce sa iau taxiul pana la serviciu, m-ar costa 1 leu si 39 de bani pe km, tot in trafic stau, dar... FARA STRES, ca stau in spate si nu apas pe 3 pedale si dau din maini pe volan..

Dupa cum spunea autorul, parcarea de la Universitate, foarte putine masini, 3 lei pe ora costa sa iti lasi acolo masina. Probabil camere video, tot tacamul.

L.E.: De transportul public nu mai zic, nici nu merita mentionat.

Edited by bogdan_z, 08 April 2016 - 15:57.


#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
Inca un tearjerker, made in feisbuc, produs la comanda, primul, sa citeasca romanu' cand sta pe wc si da cu degetu' pe ecran.

Edited by wiseguy76, 08 April 2016 - 16:23.


#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postbogdan_z, on 08 aprilie 2016 - 15:56, said:

vanzatori ambulanti, nu-i de mirare ca ne trebuie legi dure ca sa mergem linistiti pe strada, inclusiv copiii vostri.
Din cauza vânzătorilor ambulanți ne trebuie legi dure ca să nu mai fim imbecili și să nu claxonăm un bătrân care abia poate traversa strada?

#7
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: azi aşteptam tramvaiul 14 în dreptul Colegiul Naţional "Iulia Haşdeu" pentru a merge spre Sfânta Vineri şi am admirat penntru a n-a oară nebunia din trafic... maşini, maşini, nu mai e loc, dar ei sunt sado-masochişti!

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Dumnezeu sa il ierte pe maestrul Mircea Albulescu!Posted Image

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
E si de la santierele din Bucuresti !
Un amic de-al meu se plange ca de trei ani se tot lucreaza pe Sos. Pantelimon si nu au facut nici jumatate din lucrare.

E vorba despre Granitu-Bd. Pierre de Coubertin ! nici macar dupa 3 ani sa nu termine lucrarile la sosea si linia de tramvai ?

#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu n-am priceput daca asta e un topic in care deplangem n mare actor care ne-a parasit sau un topic despre traficul din Bucale :confuzzled:

Daca e prima varianta, zic si eu din suflet Odihneasca-se in pace. A fost unul din marii actori romani, cu o voce extraordinara si o prestatie scenica pe masura. Inca imi rasuna in urechi vocea lui din sutele de piese de teatru radiofonic pe care le-a inregistrat. Si imi aminmtesc si o piesa de teatru TV in care a fost magistral. Se numeste Profesionistul, scrisa de un autor sarb (nu-i retin numele). Daca o gasiti pe vreun site, pierdeti o ora si jumatate, n-o sa regretati.

Spoiler


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate