Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cartele prepay pentru alarme

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Trebuie sa supraveghez minim 10 locatii cu ajutorul unor alarme gsm care trimit sms catre un numar central.

alarmele trimit din ora in ora un sms care raporteaza statusul locatiei respective, deci min 24 sms/zi plus eventuale interogari suplimentare, in jur de 800 sms / luna de cartela.

alarmele functioneaza in gsm 2G si nu in 3G

daca ar fi functionat in 3G alegerea cartelelor ar fi fost simpla, optiunea Diva de 2 euro de la Digi, cu 3 luni valabilitate

pentru 2G ce cartela / optiune / operator sa aleg pentru costuri cat mai reduse si valabilitate cat mai mare?

#2
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
vodafon sau telekom !
Orange sunt porci - tocmai au scos optiunea Star din oferta - ceea ce te limiteaza destul de mult la mesaje.

#3
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Orice ai alege, la volumul de 800 sms/luna va trebui sa activezi o optiune cu SMS ca sa iesi mai ieftin.
Cred ca Telekom aveau ceva promotii la SMSuri in retea chiar daca nu aveai optiune.
In rest la Orange/Vodafone trebuie sa iei o optiune de 5 euro care include si voce.
La Orange optiune cu 500 SMS in retea e 1.5 euro.
La Vodafone cu 10 euro poti cumpara perioada activa de 12 luni.

Edited by vubiv, 08 April 2016 - 14:22.


#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu e mai simplu cu Lycamobile?

#5
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Dupa parerea mea, cea mai buna oferta e asta:

Quote

Cartela Verde cu 5€ credit
Primești 5 luni nelimitat în rețeaua VERDE
DA, ai citit bine, reîncarci o lună cu 5 euro și primești:
Bonus: 5 luni nelimitat în rețeaua Verde
http://www.cartelaverde.ro/
1 euro pe luna/numar cred ca e acceptabil.

#6
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
mda, imi suradea si mie Cartela verde... numai ca:

"Operatorul pleacă de la premisa că tu înţelegi şi eşti de acord să utilizezi serviciul în limitele unei
utilizări rezonabile şi în condiţiile unor practici loiale, pentru nevoile proprii. Ai dreptul de acces la
serviciile de voce, SMS şi internet numai în propriul interes, în calitate de utilizator final.
Se consideră utilizare rezonabilă de către Operator acea utilizare care nu încalcă vreuna dintre
următoarele condiţii, în cursul a 30 de zile consecutive de utilizare a serviciilor:
• Apelurile şi mesajele iniţiate NU depăşesc 100 de destinaţii diferite;
• Numărul de minute iniţiate NU depăşeşte cu 500 numărul de minute primite;
SMS-urile iniţiate NU depăşesc cu 100 numărul SMS-urilor primite."

deci ar trebui ca in timp de o luna sa trimit cate 700 de mesaje de pe numarul central catre fiecare alarma ca sa pot primi cate 800 inapoi...  Posted Image(

Edited by spargebule, 08 April 2016 - 15:03.


#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Oricum bonusul ala din cate am inteles e doar in primele 5 luni de la activare, apoi platesti 1 euro la 6 zile (adica 5 euro/luna)
Oricum nu recomand CartelaVerde daca dai SMS sau vorbesti mult. Le dezactiveaza rapid daca chiar ai de gand sa folosesti resursele din optiune... si are limite mici de tot.
E o minciuna ca are nelimitat, cred ca sunt optiuni de 5 euro la concurenta (care nu sunt prezentate ca nelimitat si au resurse finite) mai putin limitate decat CartelaVerde.

Edited by vubiv, 08 April 2016 - 15:22.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acele cartele pentru sistemele de alarma trebuie sa fie speciale si de date. Nu intra la ofertele standard. Te dumiresc cei de la telefonie.

#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Operatorul are tot interesul sa iti vanda cartele "speciale" cu optiuni/abonamente "speciale" la pret triplu.
In realitate merg cu PrePay normal. Daca sistemul nu foloseste decat functia de SMS nu ai nevoie de date.
Nu stie PrePay-ul ca e bagat intr-un telefon sau in altceva.
Doar operatorii pot face manarii sa filtreze dupa IMEI si sa blocheze accesul ca sa te forteze sa iei ofertele lor "speciale". Dar si acolo exista metode de a raporta IMEI de telefon 2G marca cunoscuta (gen Samsung).

Edited by vubiv, 08 April 2016 - 15:35.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai nevoie de date si trebuie sa cumperi si trafic, pentru ca sistemul de alarma comunica cu operatorul si dispeceratul (daca este cazul) si isi face teste si interogari periodice. O cartela de date pentru asa ceva nu se poate folosi in telefon pentru apelurile de voce.

#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Din moment ce omul cere cu SMS, inseamna ca are sistemul prin SMS.

#12
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
sistemul comunica numai prin sms, am nevoie de cartele doar cu sms, fara sa platesc inutil pentru date si voce

am functionat pana acum cu optiunea Diva de la Digi, dar pentru Bucuresti a fost dezactivat roamingul national si am ramas in pana, deoarece alarmele nu functioneaza in 3G,

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 MembruAnonim, on 08 aprilie 2016 - 15:57, said:

Ai nevoie de date si trebuie sa cumperi si trafic, pentru ca sistemul de alarma comunica cu operatorul si dispeceratul (daca este cazul) si isi face teste si interogari periodice. O cartela de date pentru asa ceva nu se poate folosi in telefon pentru apelurile de voce.
Sistemele o fi din epoca de piatra? Ca vad ca se bazeaza strict pe SMS...
Sau nu stie OP ce si cum.

#14
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
s-ar putea sa fie mai stabile pe 2G cu sms decat pe 3G cu trafic de date

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
2G+date GPRS? :)
In fine, nu am de ce sa comentez.

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Relocati sau redesenati un pic scenariul pentru cartele prepay folosite din "n" locatii in metoda accidentul sau alte scheme practice .....

Sfatuiti bietul "crestin" cum sa rezolve problema si eventual sa -i "rezolve" si pe altii.....

#17
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

 keta, on 09 aprilie 2016 - 02:08, said:

Relocati sau redesenati un pic scenariul pentru cartele prepay folosite din "n" locatii in metoda accidentul sau alte scheme practice .....

Sfatuiti bietul "crestin" cum sa rezolve problema si eventual sa -i "rezolve" si pe altii.....

cam ce dovezi doriti ca sa stati linistit?

#18
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
La 800 SMS-uri lunare Telekom sau Vodafone sunt alegerile perfecte!
La 8000 era o problemă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate