Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Montare piatra decorativa la interior peste glet + vopsea lavabila

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Poate fi montata piatra decorativa de genul acesta: http://www.dedeman.r...rey-desert.html peste un perete gletuit si vopsit cu lavabila? Nu vreau sa umplu toata casa de praf pentru a pune piatra asta.

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Cred ca trebuie sa cureti pana la beton,daca vrei o lucrare de calitate si durabilitate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mxkxDxmVSQQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sfaturi:

Spoiler

Alte sfaturi aici:


Edited by Adi blondu, 07 April 2016 - 13:45.


#3
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 xplozia, on 07 aprilie 2016 - 13:18, said:

Poate fi montata piatra decorativa de genul acesta: http://www.dedeman.r...rey-desert.html peste un perete gletuit si vopsit cu lavabila? Nu vreau sa umplu toata casa de praf pentru a pune piatra asta.
Piatra respectiva trebuie taiata pentru a se incadra.
Deci vei vea oricum praf.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
nu trebuie taiata, vine la placa de dimensiuni fixe.

eu am avut alta problema cu piatra de-asta, m-am gandit sa-mi pun si eu pe un perete - greutatea. la ce ma uitam eu, cantarea peste 50kg / mp, si la un perete de 5x2.5, insemna sa incarc peretele cu cateva sute de kg bune. nu stiu daca o avea vreun efect, dar nu mi s-a parut o idee buna.

#5
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 born2lose, on 07 aprilie 2016 - 14:06, said:

nu trebuie taiata, vine la placa de dimensiuni fixe.

Sigur ai inteles la ce ma refer?

https://youtu.be/mxkxDxmVSQQ?t=2m31s

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
aaa, am inteles gresit - da, evident ca trebuie taiate capetele si decupate eventualele obstacole, prize, intrerupatoare, etc. asa este   :)

#7
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 xplozia, on 07 aprilie 2016 - 13:18, said:

Poate fi montata piatra decorativa de genul acesta: http://www.dedeman.r...rey-desert.html peste un perete gletuit si vopsit cu lavabila? Nu vreau sa umplu toata casa de praf pentru a pune piatra asta.
Dai cu amorsa peste perete. După ce se usucă piatra se lipește cu adeziv pentru faianță.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Preventiv "zgaraie"si varul ala lavabil pt. o prize mai buna.Dupa fa ce zice Victor la post 7

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Ai intrebat si dincolo , si nicaieri nu ti-a spus nimeni ceva si mai interesant .
Nu poti sa lucrezi curat cu asa ceva , si mai mult , trebuie sa decupezi si podeaua , sa ajungi la sapa sau ceva " teapan " , deoarece piatra aia sta mai mult stivuita !
Sesizeaza diferenta .

#10
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Greutatea nu ma deranjaza si nici ca placile se vor taia/decupa, locuiesc la casa, deci se pot taia afara.
Doresc sa folosesc aceasta solutie, pentru a proteja doi pereti  din zona mesei de bucatarie, unde spatarele scaunelor lovesc peretii. Nu vreau sa folosesc o bucata de PAL sau ceva asemanator pentru a pune pe pereti la nivelul spatrului.
Alta solutie de protejare nu prea am, nici asta nu e perfecta, dar are avantajul ca arata bine.

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 xplozia, on 12 aprilie 2016 - 11:31, said:

Greutatea nu ma deranjaza si nici ca placile se vor taia/decupa, locuiesc la casa, deci se pot taia afara.
Doresc sa folosesc aceasta solutie, pentru a proteja doi pereti  din zona mesei de bucatarie, unde spatarele scaunelor lovesc peretii. .............
Deci la bucatarie , la masa ...
In planul meu de design , pt bucatarie , asa ceva aveam , piatra decorativa in zona mesei . Am studiat si eu , am mai vazut , si am ajuns la concluzia ca NU .
Este dura , rece , proeminenta , chiar periculoasa , incit te face sa te indepartezi de ea , Te poti lovi , scaunele le lovesti , ajungi sa stai la distanta de perete . Poate intr-un spatiu mare ....
Am cautat variante ...una ar fi fost un tapet , alta , sa montez pal in culoarea mobilei ...
Am ales pal , si pina acum toti au zis ca este ok . Scaunele pot sta lipite de perete , masa , ...nu ai senzatia aia sa te indepartezi .
dar gusturi si gusturi ....

Attached Files



#12
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nu-mi place solutia asta, imi da senzatia de ....

Attached Files



#13
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 xplozia, on 13 aprilie 2016 - 07:25, said:

Nu-mi place solutia asta, imi da senzatia de ....
Poza ta mi-a dat inca un motiv pe langa cele a mentionat maximg: duritate, raceala, distanta.

Curatenie. (Sau alegi un model cu suprafata lisa.)


O solutie alternativa gasita pe internet.

[ https://iyarny.files.wordpress.com/2011/07/73501-20110723chairtopper.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





Incercand sa inteleg mai bine cum e cu piatra, am dat peste asta.
Cred ca iti raspunde la intrebare.

https://youtu.be/kmY9TIEyHCg?t=4m16s

Edited by Digynykraf, 13 April 2016 - 07:57.


#14
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006
cred ca majoritatea uita un amanunt, piatra dorita de colegul este de fapt gips, nu piatra naturala

#15
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 dan210, on 13 aprilie 2016 - 08:24, said:

cred ca majoritatea uita un amanunt, piatra dorita de colegul este de fapt gips, nu piatra naturala
Recunosc ca n-am observat.


Dar cu ce schimba datele problemei?

#16
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
Piatra aia decorativa( din ghips) se lipeste cu un adeziv special ( maro)  si costa 20 lei / sac.  Prin comparație un sac de CM 117 ( asta lipește orice ) este 45 lei

Attached File  uploadfromtaptalk1462939160336.jpg   47.68K   80 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1462939164411.jpg   50.76K   80 downloads

#17
mnasruddin

mnasruddin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2016
Am un amic care lucreaza in domeniu: produce pietre decorative pe baza de perlit. Cu un adeviz corespunzator se poate aplica aproape pe orice suprafata. A montat si la mine acu cativa ani si inca nu am vazut placi dezlipite sau desprinse.
. [ https://3.bp.blogspot.com/-mXgnG8zkN4E/W5QB73XP76I/AAAAAAAAsbQ/7Qr9hYhgO2UWrklJJiXTubJTgKeuXO4XQCLcBGAs/s1600/fatade-exterior-modele-piatra-decorativa-perlit-06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Și tu faci reclamã?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate