Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Electricnet, cine sunt? opinii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Astazi, am fost contactat de doi domni de la firma ElectricNet, pentru incheierea unui contract de furnizare energie electrica.
Printre altele au sustinut ca firma e direct producatore de energie verde, panouri fotovoltaice si eolinene.
Pretul final e 0,429 ron/kw, si pot sa mai reduca 30% pentru primii abonati, care or fi aia.
Acum vreau sa dezbatem putin aceste afirmatii, nu prea am gasit pe net multe despre ei, cu toate ca au aparut in 2008, iar contracte cu persoane fizice fac de la 1-01-2016.

Edited by leomagic44, 06 April 2016 - 19:31.


#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 leomagic44, on 06 aprilie 2016 - 19:23, said:

Pretul final e 0,429 ron/kw, si pot sa mai reduca 30% pentru primii abonati, care or fi aia.
Cu TVA sau fără?
Cu adăugarea următoarelor taxe:
-Cogenerarea de înaltă eficiență = 0,01582 lei/kWh,
-Certificate verzi = 0,04156 lei/kWh,
-Accize necomerciale=0,00474 lei/kWh? sau fără aceste taxe?

La RCS-RDS prețul cu TVA și cu taxele mai sus amintite = 0,521796 lei/kWh.

Cu cât vinde Electrica (sau cum s-o numi - funcție de regiune, actualul furnizor)?
Dar CEZ?

Edited by Mircel, 06 April 2016 - 20:13.


#3
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

 leomagic44, on 06 aprilie 2016 - 19:23, said:

Astazi, am fost contactat de doi domni de la firma ElectricNet, au aparut in 2008, iar contracte cu persoane fizice fac de la 1-01-2016.
Ti-au zis ei asta?  :D

Mie imi miroase a reclama.

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 Lumianu, on 06 aprilie 2016 - 20:08, said:

Ti-au zis ei asta?  Posted Image

Mie imi miroase a...
...troll...
Tu-mi miroşi a troll! Unu' care are cont de mai puţin de-o lună, cu o medie de aprox. 20 posturi pe zi ca cel de mai sus, îmi miroase a pute! Cei ca tine nu aduc nicio valoare forumului, dimpotrivă, îl umplu de balast!

Edited by Peter Blood, 06 April 2016 - 20:40.


#5
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Nu fac domle reclama doar ma interesez.
Pretul final cu toate taxele, tva inclus e 0,429ron/kw, asa au sustinut cei doi reprezentanti.
@lumianu daca stii ceva negativ sau pozitiv asterne aici, astept pe cineva care are contract cu ei, sa spuna ce si cum.
Ma interesez deorece au venit cu o oferta care m-a facut sa ma gandesc serios la schimbarea operatorului de energie.

#6
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 leomagic44, on 07 aprilie 2016 - 06:08, said:

Nu fac domle reclama doar ma interesez.
Pretul final cu toate taxele, tva inclus e 0,429ron/kw, asa au sustinut cei doi reprezentanti.
@lumianu daca stii ceva negativ sau pozitiv asterne aici, astept pe cineva care are contract cu ei, sa spuna ce si cum.
Ma interesez deorece au venit cu o oferta care m-a facut sa ma gandesc serios la schimbarea operatorului de energie.
Si ce mai stai pe ganduri? vezi daca se tin de cuvant e ok daca nu.... altii.

#7
deu99

deu99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2017
Buna ziua tuturor.

Am experienta cu electricnet. Am fost client eon pana august, dar am decis ca sa schimb furnizorul de gaz, si am ales Electricnet.
Au promis ca facturile for fi cu 10-15% mai mici (am trimis o factura veche pentru ei). Dupa ce am schimbat furnizorul, dupa cateva luni am aflat ca preturile pe kwh sunt mai mari decat au fost cu 10%! Am crezut ca preturile au fost ridicate la fiecare furnizor de aceea am verificat factura unui prieten care este la eon, si am aflat ca el plateste cu 10% mai putin decat eu. Nu stiu cum se fac calculele la electricnet, dar e o teapa.
In plus, in mod nesimtit, apare pe fiecare factura: cu noi ati economisit ... lei.
E treaba voastra cum decideti, dar eu sunt total dezamagit cu ei.

#8
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Ma bucur ca am ramas in continuare la electrica.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Fugiți de electricnet, eu am făcut contract pe firmă la ei și m-am trezit cu gazul deconectat, numeni nu răspunde la telefon. Urmează să sesizez ANRE. Voi trece la Nova, aceștia sunt serioși și răspund la telefon.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Edit: Au răspuns în schimb rapid la email, nu ei au cerut deconectarea. Se pare ca Delgaz e vinovat, distribuitorul.

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

 benis, on 06 septembrie 2021 - 10:39, said:

Edit: Au răspuns în schimb rapid la email, nu ei au cerut deconectarea. Se pare ca Delgaz e vinovat, distribuitorul.
Deci.....in cazul asta? sunt seriosi sau nu? I ai acuzat pe nedrept sau nu?

In alta ordine de idei, am citit postul initiatorului care , nu stiu daca era incantat sau nu, Electronet astia , ziceau ca sunt producatori de energie verde...acum, si eu daca am pe casa niste fotovoltaice si produc cu ele mai mult decat consum iar surplusul il injectez in reteaua nationala...asta inseamna ca si eu sunt producator de energie, cu o oarecare investitie , da , pot sa ma declar producator de energie verde. deci...care e faza cu chestia asta la furnizorii care se lauda ca sunt producatori? hai sa fim seriosi, asta e sa iti ia ochii si sa se dea mari seriosi in fata clientului. Domneee...noi si producem, nu nuami vindem, suntem stabili prin investitii...pe naiba.

Edited by cuculea, 06 September 2021 - 17:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate