Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Folositi patine cu rotile ,sunt bune pentru incepatori ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015
Eu n-am avut niciodata role de nici un fel,nici macar din cele cu rotile in copilarie, dar mi-as dori putina miscare ,insa sincer mi-e cam teama.
Cele moderne,inline,mi se par .....sport extrem Posted Image
O prietena mi-a recomandat patinele cu rotile ,clasice,ca au mai mare stabilitate. Plus ca arata foarte cool,vintage.

Ati avut / folosit vreodata acest model ?  Ceva branduri anume,de calitate,ce-mi puteti recomanda? Cum trebuie intretinute /partea mecanica,etc ? Merci anticipat !

Attached File  il_570xN.221683004.jpg   64.35K   11 downloads

Edited by Cenusareasa000, 05 April 2016 - 13:54.


#2
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Sunt foarte greu de folosit, sunt total diferite de cele in linie. Nu recomand. Cele in linie sunt mult mai usor de folosit, in sensul ca directia e usor de schimbat. Cu cele din poza vei avea doua picioare (mai) mereu paralele.

Cele in line, cand ridici piciorul, usor, poti pune presiune in linie pe una sau doua din rotile din fata. La cele in formatul din poza, cand vei vrea sa faci asta, fie vei risca sa atingi frana din fata si sa cazi, fie vei avea directia data de doua roti. Cand "mergi" piciorul se ridica usor de pe pamant, e mai usor sa faci usor presiune doar pe o roata stang + 4 roti drept decat 2 stang + 4 drept. Stabilitatea e mult mai buna pentru inline atunci cand stai pe loc.

Edited by mofone, 05 April 2016 - 14:01.


#3
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 mofone, on 05 aprilie 2016 - 13:53, said:

Sunt foarte greu de folosit, sunt total diferite de cele in linie. Nu recomand. Cele in linie sunt mult mai usor de folosit, in sensul ca directia e usor de schimbat. Cu cele din poza vei avea doua picioare (mai) mereu paralele.

Eu vreau doar asa lejer,recreational,nimic de viteza,n-am chef sa aterizez pe beton....!!!

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
La Decahtlon gasesti in linie , sunt destul de ieftine si bune.

http://www.decathlon...e#/gender-femei

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Cenusareasa000, on 05 aprilie 2016 - 13:55, said:

Eu vreau doar asa lejer, recreational, nimic de viteza, n-am chef sa aterizez pe beton....!!!
Atunci renunta, la ideea de a patina.

Edited by poadol, 05 April 2016 - 14:01.


#6
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 Adm, on 05 aprilie 2016 - 13:59, said:

La Decahtlon gasesti in linie , sunt destul de ieftine si bune.

http://www.decathlon...e#/gender-femei

In linie da, dar quad vad ca nu au mai nimic...

#7
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 Cenusareasa000, on 05 aprilie 2016 - 13:55, said:


Eu vreau doar asa lejer,recreational,nimic de viteza,n-am chef sa aterizez pe beton....!!!

Pai asta zic, daca vrei ceva lejer si recreational, sa iesi cand si cand, o sa te chinui grozav cu quad, pe cand cu inline inveti mult mai repede.
Zic eu ca daca iesi de 5 ori cu inline o sa fii mult peste 5 ori cu quad.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Daca-s inline nu inseamna neaparat ca-s de viteza. Astea pe 4 roti sunt ineficiente, de aia le mai vezi doar la hipsteri.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 mofone, on 05 aprilie 2016 - 13:53, said:

Sunt foarte greu de folosit, sunt total diferite de cele in linie. Nu recomand. Cele in linie sunt mult mai usor de folosit, in sensul ca directia e usor de schimbat. Cu cele din poza vei avea doua picioare (mai) mereu paralele.

Cele in line, cand ridici piciorul, usor, poti pune presiune in linie pe una sau doua din rotile din fata. La cele in formatul din poza, cand vei vrea sa faci asta, fie vei risca sa atingi frana din fata si sa cazi, fie vei avea directia data de doua roti. Cand "mergi" piciorul se ridica usor de pe pamant, e mai usor sa faci usor presiune doar pe o roata stang + 4 roti drept decat 2 stang + 4 drept. Stabilitatea e mult mai buna pentru inline atunci cand stai pe loc.
Nu e deloc mai greu, e doar diferit. După ce înveți cum să poziționezi piciorul poți lua curbe practic pe loc și cu astea. Statul pe loc e mult mai comod - gîndește-te că fiecare picior stă pe patru punct dispuse în tr-un drpetunghi și nu o linie. Stabilitatea e mult mai bună.
Firește e indicat să cauți un model decent, nu ceva ultra ieftin...

#10
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 radunic, on 05 aprilie 2016 - 14:11, said:

Nu e deloc mai greu.
Chiar sunt curios, daca stii sa mergi pe quad, care din ele crezi ca se invata mai usor?

#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Am avut pe 4 roti acum 35 de ani si am mers si cu astea moderne in linie a copiilor . Net superioare si mai sigure trebuie doar sa alegi marimea potrivita la bocanc , sa fie montate corect pe picior fara sa balangane ( pe imobilizarea gleznei sta smecheria ) si ai satisfactii . Este adevarat ca posibilitatile sportive sunt tot in favoarea celor moderne si vezi multe figuri pe strada la practicanti dar tu nu trebuie sa le faci idem si pe toate ( sau nu din prima ) . Recomandarea e sa ai echipament de protectie , putin aplecat inainte niciodata drept sau pe spate si ...succes , toate au un inceput . Nu e greu deloc .

#12
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 unucelalalt, on 05 aprilie 2016 - 14:17, said:

Am avut pe 4 roti acum 35 de ani si am mers si cu astea moderne in linie a copiilor . Net superioare si mai sigure trebuie doar sa alegi marimea potrivita la bocanc , sa fie montate corect pe picior fara sa balangane ( pe imobilizarea gleznei sta smecheria ) si ai satisfactii . Este adevarat ca posibilitatile sportive sunt tot in favoarea celor moderne si vezi multe figuri pe strada la practicanti dar tu nu trebuie sa le faci idem si pe toate ( sau nu din prima ) . Recomandarea e sa ai echipament de protectie , putin aplecat inainte niciodata drept sau pe spate si ...succes , toate au un inceput . Nu e greu deloc .

In anii '70 inteleg ca era o nebunie cu muzica disco dansata pe patine cu rotile,nu-i asa?

#13
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Cenusareasa000, on 05 aprilie 2016 - 14:37, said:

In anii '70 inteleg ca era o nebunie cu muzica disco dansata pe patine cu rotile,nu-i asa?
Nebunie curata ( daca spui tu ... ) , mie in cl a III a ( '73 ) cand mi-a luat tata cu greu patine am iesit pe ploaie prima tura , la discoteca nu am fost decat odata pe la 30 de ani  si nu am fost incantat desi muzica e pasiune . Pe vremea aia gaseai greu patine ( eu aveam nana sefa de consignatia si pile oriunde ) si al doilea obstacol era sa convingi sponsorii ca nu iti spargi bostanu' . Acuma sunt jucarele pe toate drumurile si parintii sunt f deschisi pt ca se percepe ca cine nu da patine la copii are copii defecti . Daca esti adult si ai ocupi amandoua calitatile nu sta pe ganduri , sportul si socializarea sunt ok . Sotron nu mai joaca nimeni , evadarea de pe FB e un pas important .
Tu ai ramas in cap cu imagini romantice din musicaluri gen Un american la Paris .
...desi s-ar putea sa ai dreptate , cand mergeam la patinoar pe gheata acolo era muzica...

Edited by unucelalalt, 05 April 2016 - 14:59.


#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 mofone, on 05 aprilie 2016 - 14:16, said:

Chiar sunt curios, daca stii sa mergi pe quad, care din ele crezi ca se invata mai usor?

E pur si simplu chestie de care a fost prima - dacă te-ai învățat cu unele, celelalte îți par grele. Subsemnatul cît a fost copil a avut quad-uri. Oricum alea inline au apărut abia în 1987 așa că nici să fi vrut nu căpătam model în linie.
Personal statul pe două linii îmi pare mult mai incomod decît statul pe două dreptunghiuri. Manevrabilitatea - depinde de model. Quad-urile pe care le-am avut aveau axe independente, pentru luat curba tot ce trebuia să fac era să înclin puțin piciorul. Rotile erau din cauciuc deci nu era model de curse deși se putea prinde ceva viteză pe ele în schimb erau extrem de confortabile si silențioase.
Am încercat și în linie, nu m-am obișnuit cu ele și acum îmi caut quad-uri...

#15
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Mie quadurile cum le spui tu mi se par mult mai nesigure si mai incomode . La cele in linie bocancii iti tin glezna mult mai fixa pe cand la quad trebuie sa fie mai lejere ca sa iti permita manevre concomitent cu pozitia pe un plan pe sol , suprasoliciti si obosesti gleznele si te poti paradi . Miscarile sunt aceleasi cu exceptia ca inclinarile stanga dreapta la quad le faci din glezna pe cand in linie rotilele permit inclinatia de pe sol fiind avantaj ca nu lucrezi glezna . Pe gheata la fel glezna este scutita de oboseala si solicitare , dovada ca poti face mai multe figuri .

Edited by unucelalalt, 05 April 2016 - 15:10.


#16
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 unucelalalt, on 05 aprilie 2016 - 14:53, said:

Nebunie curata ( daca spui tu ... ) , mie in cl a III a ( '73 ) cand mi-a luat tata cu greu patine am iesit pe ploaie prima tura , la discoteca nu am fost decat odata pe la 30 de ani  si nu am fost incantat desi muzica e pasiune . Pe vremea aia gaseai greu patine ( eu aveam nana sefa de consignatia si pile oriunde ) si al doilea obstacol era sa convingi sponsorii ca nu iti spargi bostanu' . Acuma sunt jucarele pe toate drumurile si parintii sunt f deschisi pt ca se percepe ca cine nu da patine la copii are copii defecti . Daca esti adult si ai ocupi amandoua calitatile nu sta pe ganduri , sportul si socializarea sunt ok . Sotron nu mai joaca nimeni , evadarea de pe FB e un pas important .
Tu ai ramas in cap cu imagini romantice din musicaluri gen Un american la Paris .
...desi s-ar putea sa ai dreptate , cand mergeam la patinoar pe gheata acolo era muzica...

TIn minte " Xanadu" ,l-am vazut prin anii '90, cu Olivia-Newton John,din epoca quad-urilor, fain a fost ! Tare mi-a placut :-)

http://socalyouththe...du_Finale_2.jpg

Edited by Cenusareasa000, 05 April 2016 - 15:28.


#17
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Cenusareasa000, on 05 aprilie 2016 - 15:12, said:


TIn minte " Xanadu" ,l-am vazut prin anii '90, cu Olivia-Newton John,din epoca quad-urilor, fain a fost ! Tare mi-a placut :-)
Da iubito dar vremea Oliviei pt mine trecuse in anii '80 cand o aveam pe casetofonul Volgii ca plimbam fete si aruncasem patinele .

#18
Cenusareasa000

Cenusareasa000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.05.2015

 unucelalalt, on 05 aprilie 2016 - 15:28, said:

Da iubito dar vremea Oliviei pt mine trecuse in anii '80 cand o aveam pe casetofonul Volgii ca plimbam fete si aruncasem patinele .

Pacat ca le-ai aruncat...

Edited by Cenusareasa000, 05 April 2016 - 15:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate