Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sunt americanii în pană de idei în ceea ce privește filmele și serialele?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt americanii în pană de idei în ceea ce privește filmele și serialele? Că văd că aproape numai cu supereroi fac în ultima vreme, se apucă s-au apucat să facă remake-uri și continuări la unele seriale.
Da, au apărut și creații originale, precum "Mad Men/Nebunii de pe Madison Avenue" sau "Breaking bad", dar parcă prea puține chestii noi și interesante.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu n-as zice, deja sunt multe seriale care au mare succes, daca lucreaza la alea si le ies banii, degeaba ne mai uitam noi spre serialele cu buget redus.
Uita-te la cei cunoscuti, amc, hbo, samd

#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Breaking Bad e din 2008, nu e din ultima vreme.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdjl, on 05 aprilie 2016 - 10:24, said:

Sunt americanii în pană de idei în ceea ce priveşte filmele şi serialele? Că văd că aproape numai cu supereroi fac în ultima vreme, se apucă s-au apucat să facă remake-uri şi continuări la unele seriale.
Scot filme si seriale cu super eroi fiindca astea se cauta acum (si aduc un profit frumos caselor de productie), nu fiindca au ramas fara idei.

Edited by Hider141, 05 April 2016 - 10:39.


#5
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
În privința filmelor de acțiune sunt cam de mult in pană de idei, doar reâncălzesc câte-o ciorbă răcita.

Are priza ceva mai mare genul fantasy, insă mă uimeste faptul ce mai mult de jumatate dintre filmele catastrofice sunt despre  zombi sau derivati ai acestora.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
La americani ie manie cu zombie. Un film de succes (dar din trecut) pe tema asta a fost "The night of the living dead"

#7
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Eu vreau de cateva saptamani, poate chiar luni bune sa ma duc la cinema dar nu gasesc nici un film care sa merite. Si pe torente saracie. Am descoperit in schimb Fringe si mi se pare interesant dupa primele episoade. Si trebuie sa reinceapa si Person of Interest.

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Le-au luat-o musulmanii inainte, ei "toarna" direct 3D super real , vrei senzatii tari , nimic mai simplu, mergi prin Europa intr-un metrou si astepti...

#9
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Intr-adevar, multe labareli in ultimul timp. De fapt majoritatea

Birdman cred ca a fost ultimul film interesant american pe care l-am vazut. Bridge of spies, Revenant -> labareli.

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Uite o idee: Un yankeu la curtea lui Dracula. Mel Gibson este agent CIA iar Schwarzeneger agent al Securitatii. In urma unei lovituri la capatzana, Mel se intoarce in timpul lui Dracula. Schwarzy are o meteahna: de cate ori se intampla ceva el spune "Pe vremea cand eram profesor" sau "Pe vremea cand eram inginer" sau "Pe vremea cand eram sofer de Tir", ideea este ca a practicat cam toate meseriile din lume.Posted Image
Pisici, mi-am adus aminte ca semana cu "Un yankeu la curtea Regelui Arthur"...

Ce naiba sa se mai nascoceasca cand aproape s-au epuizat toate subiectele? Eclesiastul spunea pe undeva ca "Ceea ce este a mai fost si ce a fost va mai fi!" Posted Image

Intre timp am cautat fraza corecta: "Ce a fost va mai fi, şi ce s-a făcut se va mai face; nu este nimic nou sub soare."Posted Image Asa si cu filmele...

Edited by florinbad, 05 April 2016 - 11:20.


#11
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu ar fi o așa mare problemă lipsa de originalitate cât este lipsa de inspirație a scenariștilor.
La unele filme/seriale zici că au copiat idei ale copiilor de la grădiniță,care tocmai ce le-a fost citită o poveste și o povestesc la rândul lor.
Cred că puteau mai mult.

#12
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Nu neapărat. Dexter mi s-a părut un serial de excepție, și e 100% producție originală.

View PostBucifon, on 05 aprilie 2016 - 10:58, said:

Intr-adevar, multe labareli in ultimul timp. De fapt majoritatea

Birdman cred ca a fost ultimul film interesant american pe care l-am vazut. Bridge of spies, Revenant -> labareli.

Revenant, da, e o rușine. Nici măcar nu respectă biografia respectivului. Dar Bridge of Spies e excelent, din punctul meu de vedere.

Edited by KurtKnispel, 05 April 2016 - 12:05.


#13
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postbog4u, on 05 aprilie 2016 - 10:41, said:

În privința filmelor de acțiune sunt cam de mult in pană de idei, doar reâncălzesc câte-o ciorbă răcita.

Are priza ceva mai mare genul fantasy, insă mă uimeste faptul ce mai mult de jumatate dintre filmele catastrofice sunt despre  zombi sau derivati ai acestora.

Serialele astea prind în general la oamenii care n-au citit în viața lor o carte, sau și-ai format „cultura cinematografică” exclusiv pe baza filmelor cu Van Damme, Schwarzenegger și alți expirați. Nu poți avea pretenții. Cum te-ai format, așa vei fi toată viața.

Pe mine mă uimește că un serial precum Game of Thrones a prins așa de mult la public. Mi se pare mediocru spre prost. Primul sezon a fost ok-ish, apoi a luat-o rău pe arătură. Cred totuși că aici joacă un rol important și mass-media, care mănâncă căcat cu lopata, doar de dragul traficului.

Edited by KurtKnispel, 05 April 2016 - 12:22.


#14
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postflorinbad, on 05 aprilie 2016 - 11:17, said:

Uite o idee: Un yankeu la curtea lui Dracula. Mel Gibson este agent CIA iar Schwarzeneger agent al Securitatii. In urma unei lovituri la capatzana, Mel se intoarce in timpul lui Dracula. Schwarzy are o meteahna: de cate ori se intampla ceva el spune "Pe vremea cand eram profesor" sau "Pe vremea cand eram inginer" sau "Pe vremea cand eram sofer de Tir", ideea este ca a practicat cam toate meseriile din lume.Posted Image
Pisici, mi-am adus aminte ca semana cu "Un yankeu la curtea Regelui Arthur"...
Ce naiba sa se mai nascoceasca cand aproape s-au epuizat toate subiectele? Eclesiastul spunea pe undeva ca:
"Ceea ce este a mai fost si ce a fost va mai fi!" Posted Image Intre timp am cautat fraza corecta:
"Ce a fost va mai fi, şi ce s-a făcut se va mai face; nu este nimic nou sub soare."Posted Image Asa si cu filmele...
"Biblia, Vechiul Testament , Ecclesiastul, capitolul 1 :
9. Ceea ce a mai fost, aceea va mai fi, şi ceea ce s-a întâmplat se va mai petrece, căci nu este nimic nou sub soare.
10. Dacă este vreun lucru despre care să se spună: "Iată ceva nou!" aceasta a fost în vremurile străvechi, de dinaintea noastră."
„Evanghelia dupa Matei, 22:29 : Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi* nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." Posted Image Posted Image Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fjjz03cg30E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Filmele relativ noi si in mod special majoritatea celor mai noi filme, sunt de o corectitudine politica absolut abominabila si diabolica,  nu ma refer doar la filmele americane!

Edited by Teophileos, 05 April 2016 - 12:57.


#15
Vorlon36

Vorlon36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2015
The Fringe nu e serial nou, deja s-a si terminat, dar a fost bun, mai putin ultimul sezon.
La seriale ai de unde alege: Supernatural, Grimm, Once upon a time, Continuum, Supergirl, The Flash, Agents of Shield, Scorpion, Forever, 100, Shanara Chronicles, Mysteries of Laura si mai sunt destule.

#16
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Vorlon, no offence, dar 90% din ce ai înșirat tu acolo sunt gunoaie. Cel puțin în opinia mea.

#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postdjl, on 05 aprilie 2016 - 10:24, said:

Sunt americanii în pană de idei în ceea ce priveşte filmele şi serialele? Că văd că aproape numai cu supereroi fac în ultima vreme, se apucă s-au apucat să facă remake-uri şi continuări la unele seriale.
Da, au apărut şi creaţii originale, precum "Mad Men/Nebunii de pe Madison Avenue" sau "Breaking bad", dar parcă prea puţine chestii noi şi interesante.

Nu e o pană de idei, e rețeta care a fost fiartă până au rămas doar câteva variațiuni pe aceeași temă și aceeași rețetă. Degeaba vii cu un serial super inovativ, dacă nu trece de primele teste cu public, sau, dacă își asumă cineva riscul să îl producă și are rating-uri proaste în primul sezon, adio. Ocazional se mai găsește câte unul care să spargă un pic tiparele după care în maxim un an influențează un sfert din industrie. Posted Image De aia vezi atâtea cu doctori (care fac sex între ei), cu avocați (care fac sex între ei), cu un grup de prieteni specifici într-un oraș mare și problemele lor (care mai devreme sau mai târziu implică... nu mai zic, v-ați prins voi) sau dacă ai banii HBO-ului, istoricofantastice (cu sex medieval). Despre supereroi nu mai zic...

Edited by AlexIP, 05 April 2016 - 18:50.


#18
Vorlon36

Vorlon36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2015

View PostKurtKnispel, on 05 aprilie 2016 - 16:46, said:

Vorlon, no offence, dar 90% din ce ai înșirat tu acolo sunt gunoaie. Cel puțin în opinia mea.

Nu ma supar, nimeni nu a zis ca la toti le plac, dar asa ca si diversitate eu zic, daca cineva cauta gaseste, funt foarte multe seriale pe piata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate