Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

De ce au prins așa de mult manelele în România?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postdjl, on 05 aprilie 2016 - 12:43, said:

Eu un fel de manea şi aia... mă întreb cu de poate asculta cineva aşa ceva de plictisitor.
Pai cluburile si discotecile sunt pline ! Acum un an , la invitatia unor tineri am mers si eu intr-un club de fite ! Am plecat dupa maxim o ora ! Faza tare e ca astia sunt cei mai inversunati impotriva manelistilor desi ei nu stiu ce inseamna muzica adevarata !

#38
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postdjl, on 05 aprilie 2016 - 10:17, said:

De ce au prins aşa de mult manelele în România?

asta e nivelul intelectual, cand sunt atatea genuri de muzica,formatii,cantareti,cantarete, muzica de calitate ei asculta mizeria asta de manea....

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostQuantum, on 05 aprilie 2016 - 11:29, said:

Hai sa nu facem pe prostii stiintifici! Asa poti spune ca si a te sexa e tot o stiinta, doar solicita aceeasi glaglorie!
banuiesc ca poti demonstra stiintific ca manelele reduc    inteligenta    cumva nu?  sexul nu are legatura cu ratiunea

#40
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostFAP, on 05 aprilie 2016 - 12:21, said:

Ascultarea unui stil de muzica nu are nimic de a face nici cu educatia nici cu cultura , nici cu nivelul intelectual ...ci cu o stare de spirit !
Ai trait degeaba pana acum, n-ai inteles chestii elementare din viata asta.
Un intelectual nu asculta muzica proasta, ca incepe sa se prosteasca si el; si atunci nu mai e intelectual, ci face parte din prostime.

View PostRay25tm, on 05 aprilie 2016 - 18:39, said:

banuiesc ca poti demonstra stiintific ca manelele reduc inteligenta cumva nu?
Aceasta muzica este o subcultura populara: muzica de rahat, versuri de rahat, interpretare de rahat - promovata de o minoritate prin intermediul televiziunilor care au primit bani.
Daca asculti muzica proasta, iti pui rapirea din serai pe pereti, si citesti/asculti pe niste prosti - iti garantez ca te prostesti si tu - ia-o ca o axioma stiintifica.

#41
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostQuantum, on 05 aprilie 2016 - 18:56, said:

Ai trait degeaba pana acum, n-ai inteles chestii elementare din viata asta.
Un intelectual nu asculta muzica proasta, ca incepe sa se prosteasca si el; si atunci nu mai e intelectual, ci face parte din prostime.

Aceasta muzica este o subcultura populara: muzica de rahat, versuri de rahat, interpretare de rahat - promovata de o minoritate prin intermediul televiziunilor care au primit bani.
Daca asculti muzica proasta, iti pui rapirea din serai pe pereti, si citesti/asculti pe niste prosti - iti garantez ca te prostesti si tu - ia-o ca o axioma stiintifica.
De unde stii cum am trait eu si ce te face sa ...decizi tu asa din neant ? De cand dai tu verdicte jignindu-i pe altii ? Cum decizi tu care e muzica proasta si care sunt prosti ? Si de unde ...esti tu asa mare intelectual ? Tu ce muzica intelectuala asculti ? Si mai usor cu aprecierile fata de altii....!!!

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostQuantum, on 05 aprilie 2016 - 18:56, said:

Ai trait degeaba pana acum, n-ai inteles chestii elementare din viata asta.
Un intelectual nu asculta muzica proasta, ca incepe sa se prosteasca si el; si atunci nu mai e intelectual, ci face parte din prostime.

Aceasta muzica este o subcultura populara: muzica de rahat, versuri de rahat, interpretare de rahat - promovata de o minoritate prin intermediul televiziunilor care au primit bani.
Daca asculti muzica proasta, iti pui rapirea din serai pe pereti, si citesti/asculti pe niste prosti - iti garantez ca te prostesti si tu - ia-o ca o axioma stiintifica.
numa aberati scrii

#43
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostFAP, on 05 aprilie 2016 - 22:16, said:

De unde stii cum am trait eu...?
...dupa cum scrii... cum ca ascultarea unei muzici de rahat nu are a face cu nivelul educational, cultural si intelectual...
Manele asculta numai cei cu aceste niveluri foarte scazute... Daca un intelectual rasat ar asculta manele, atunci el ar decade, s-ar prosti, pana ar deveni de-a dreptul un prostovan.
(nu te jignesc, nici pe tine nici pe altcineva, ca nu-mi foloseste la ceva asta, incerc doar sa te scot din bezna in care stai)

Macar Ray25, care nu intelege diferenta intre arta si stiinta, poti zice ca e un pusti cu aciditate gastrica data de consumul dulciurilor, asta il face sa scrie 'aberati' gen: ca el poate dovedi stiintific emotiile... ca arta e o stiinta... ca desenul e o stiinta...
(vezi paginile anterioare)

#44
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,129
  • Înscris: 13.06.2004
Omul, oricât de deştept poate să cadă pradă impulsurilor!

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostQuantum, on 06 aprilie 2016 - 06:11, said:

...dupa cum scrii... cum ca ascultarea unei muzici de rahat nu are a face cu nivelul educational, cultural si intelectual...
Manele asculta numai cei cu aceste niveluri foarte scazute... Daca un intelectual rasat ar asculta manele, atunci el ar decade, s-ar prosti, pana ar deveni de-a dreptul un prostovan.
(nu te jignesc, nici pe tine nici pe altcineva, ca nu-mi foloseste la ceva asta, incerc doar sa te scot din bezna in care stai)

Macar Ray25, care nu intelege diferenta intre arta si stiinta, poti zice ca e un pusti cu aciditate gastrica data de consumul dulciurilor, asta il face sa scrie 'aberati' gen: ca el poate dovedi stiintific emotiile... ca arta e o stiinta... ca desenul e o stiinta...
(vezi paginile anterioare)


numa porcari scrii , macar am de ce rade  ,in primul rand totul e stiinta  inclusiv muzica  , dulciurile nu dau nici o aciditate gastrica bolovane ,aciditatea aia o avem  cu toti ,vad ca isi place sa ataci virtual,real banuiesc ca ti frica de propia umbra  ,  arta e o stiinta  ,  desenul  e o stiinta ,dar tu habar nu ai ce e stiinta    ,am o intrebare esti crestin nu?

#46
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostRay25tm, on 06 aprilie 2016 - 10:48, said:

numa porcari scrii , macar am de ce rade  ,in primul rand totul e stiinta  inclusiv muzica , dulciurile nu dau nici o aciditate gastrica bolovane ,aciditatea aia o avem  cu toti ,vad ca isi place sa ataci virtual,real banuiesc ca ti frica de propia umbra  ,  arta e o stiinta ,  desenul  e o stiinta ,dar tu habar nu ai ce e stiinta ,am o intrebare esti crestin nu?
Tu esti un pispirel de 20 de ani care nu are habar pe ce lume traieste. Am vrut sa-ti deschid ochii, dar insisti in ignoranta ta, ca sa nu-i zic altfel.
Daca nu te destepti o sa ramai in categoria prostime, cu tot cu manelele tale pe care le consideri 'stiinta'. Posted Image

Iti dedic o lucrare stiintifica:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xavtZ5nsQTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca nu-ti place asta, asculta si savureaza: Esti fenomen si Tu esti efectul wow

Edited by Quantum, 06 April 2016 - 11:29.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Toţi cei care cred că muzica este o ştiinţă se înşeală.
Muzica în sine - alăturarea unor sunete - nu este nicidecum o ştiinţă, ţine de un talent înnăscut. Beethoven, Mozart, Bach, Strauss, Liszt etc. n-au fost oameni de ştiinţă. Ba chiar, ce să vezi - unii au avut probleme cu auzul, aşa că habar n-aveau de frecvenţa La-ului central.
Altul asculta ciripitul păsărilor şi susurul apei şi punea toate astea pe note, la faţa locului. Îl durea fix în 14 de frecvenţa sunetelor.
Faptul că acum, în studiouri, se lucrează cu frecvenţe şi se prelucrează vocea solistei până la saturaţie (Jolt Kerestely a prelucrat 2 ore vocea unei fete doar pentru ca sunetele cu care se cântau cuvintele "Aş vrea" - da, da, doar 2 cuvinte - să sune muzical şi nu a geam spart) nu înseamnă că muzica a devenit o ştiinţă.
Da, de acord şi cu Pitagora, intervalele muzicale reprezintă matematică. Muzica este matematică din punctul ăsta de vedere. Dar dacă vei compune muzică matematic nu ţi-o va asculta nimeni şi nu vei fi declarat artist. Şi nici matematician.

Muzica adevărată se crează după ureche, nu ştiinţific. De aceea lăutarii erau atât de apreciaţi la începutul secolului XX. Urechea muzicală este cea care delimitează un muzician de un non-muzician, ca să zic aşa - nu ştiinţa.

Şi pictura poate fi tradusă în lungimi de undă pentru fiecare culoare în parte.
Mai mult chiar: la fizică, în clasa a zecea, am avut o problemă foarte interesantă, pe care n-am ştiut să o rezolv: cu ce viteză trebuie să se apropie un conducător auto de un semafor pentru ca lumina roşie să o perceapă verde?
Hai să fim serioşi: dacă ne-am apuca să interpretăm ştiinţific filmele, desenele, melodiile, picturile, sculpturile, gravurile şi alte forme de artă, s-ar alege praful de frumosul din noi. Am fi nişte roboţi.

@Ray25tm & co.: învăţaţi mai întâi să scrieţi corect în limba română. Indiferent dacă este sau nu limba voastră maternă, trăind în România sunteţi obligaţi să scrieţi şi să vorbiţi corect româneşte, înainte de-a vă da cu părerea.
Dacă nu aveţi această capacitate, atunci lăsaţi-i pe "alţi" să o facă şi voi rămâneţi la "bani şi duşmani".

Repet: n-am nimic cu maneaua în sine, ca gen muzical, dar am un dinte de rechin contra maneliştilor (cei din România care promovează ascultarea şi bâţâiala pe manele la rang de valoare naţională).

LE. Totuşi, o întrebare: cum Minune se face că numai manele auzi prin cartiere la volum maxim, din boxe "pă sistem turbo", şi nu alte genuri de muzică?
De ce naiba unul care ascultă new wave, rock, techno, simfonică, sau genuri de nişă (goa, psybient, chillout) nu difuzează la maxim astfel de melodii?
Sunt ferm convins că, în toată viaţa pe care o mai am de trăit, la volum maxim o să-i aud pe Minune şi Salam, dar niciodată pe Carbon Based Lifeforms.

#48
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostRay25tm, on 06 aprilie 2016 - 12:58, said:

hai real fata in fata si lasa vrajeala asta de jigniri virtuale
Tu daca te intalnesti cu mine, ai ce castiga: eu stiu cateva chestii foarte bine. Ce as avea eu de castigat daca ma intalnesc cu tine?

Gresesti considerand ca te jignesc, n-am intentionat asta nicio clipa.

#49
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostQuantum, on 06 aprilie 2016 - 06:11, said:

...dupa cum scrii... cum ca ascultarea unei muzici de rahat nu are a face cu nivelul educational, cultural si intelectual...
Manele asculta numai cei cu aceste niveluri foarte scazute... Daca un intelectual rasat ar asculta manele, atunci el ar decade, s-ar prosti, pana ar deveni de-a dreptul un prostovan.
(nu te jignesc, nici pe tine nici pe altcineva, ca nu-mi foloseste la ceva asta, incerc doar sa te scot din bezna in care stai)
Ce cred eu , e ca in aceasta discutie stilul de muzica nu are nici o legatura cu disputele ...la modul cum decurg argumentatiile ! Noile tendinte in discutii sunt urmatoarele :
- HATERISMUL = a mea / al meu e ....mai tare / mai frumos , al tau / a ta e urata / proasta ...precum si partea cea mai oribila = pentru ca tu apreciezi..."aia" esti prost , taran , dobitoc ...spalat pe creier & etc. , de fapt pentru acesti indivizi e important conflictul si nu subiectul
- ARGUMENTATIILE se limiteaza drastic la "concluziile personale pline de emfaza ale unora" (in mintea lor cu caracter de argumentPosted Image ) ... "pe baza de" aia asa e clar ...fara nici o argumentatie ...vezi - "daca asculti muzica aia devii prostovanPosted Image "
- Cea mai in voga metoda si mentalitate = daca eu vreau sa par "da fite" ...e de ajuns sa arunc cu c... scuze noroi in tot ce ma inconjoara , manele = ...decadenta , rockerii = jegosi , rapperii drogati , etc. mult si atunci individul are impresia ca "se inalta" uber allesPosted Image
Preferintele personale trebuie sa ramana personale dar fara sa-i deranjeze pe ceilalti ! In multe blocuri in care am locuit fiecare "iubitor" de orice stil de muzica exagera cu "volumul" ...nu in functie de muzica ascultata ci de PUTEREA SISTEMULUI AUDIO detinut !
Am injurat si manelisti , am injurat si rockeri si rapperi si pe toti cei care deranjau pe restul indiferent de muzica ascultata ! Dar de fapt nu ma deranja muzica ascultata ci volumul folosit de niste cretini , idioti si nesimtiti care fac parte din toate curentele ! O sa radeti dar am injurat si pe unul care asculta simfonicaPosted Image foarte tare...noaptea !
Legat de definitia "intelectual" cred ca avem idei diferite !!! In general cei mai activi , vocali si presupusi fermi in declaratii  sunt cei autointitulati "intelectuali" care au terminat o facultate mergand doar la inscriere , sa plateasca taxele si la sfarsit sa-si ia diploma ! Acum stau acasa fara sa fi muncit o ora in viata lor , sparg seminte intre 2 jocuri de calculator/FB/etc. si devin zmei "intelectuali de forum" disponibili pricand sa improaste cu noroi cu o superioritate existenta doar in capul lor !!!
Daca nu au stiut pana acum le spun eu - ACESTIA NU FAC PARTE DINTRE INTELECTUALI !!!

Edited by FAP, 07 April 2016 - 14:24.


#50
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostRay25tm, on 07 aprilie 2016 - 19:02, said:

eu nu promovez manelele doar spuneam ca muzica nu are legatura cu capacitatea noastra de inteligenta

Adanc.

View PostRay25tm, on 07 aprilie 2016 - 19:02, said:

plus ca inteligenta e genetica asa cum teai nascut asa vei muri inteligent sau prost  ,sunt manele vechi bune unele desigur ,acuma in prezent  e tiganie ,nici macar manelisti nu asculta manele   ma refer cei care canta manele  ,  muzica e o exprimare de sentimente,emotii   ,stari de spirit   etc  muzica nu te face inteligent ,prost  , noi avem o frustrare ca tiganii au palate  si multi banii in timp ce noi suntem saraci dar nu vedem ca si ai nostri fura  , in romania se fura in fiecare zi  , parerea mea muzica populara e bogatia unei natiuni

Da.

#51
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ErMTawTWe4Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceasta melodie ce este?
Este o manea sau alt gen muzical?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 April 2016 - 19:35.


#52
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Pentru mancatorii de.............as dori sa uite putin de "haterism" si sa asculte daca se poate separat , un acordeon ,...o vioara , cum se misca tiganii la orga ,  un simplu tambal ...etc. !

#53
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Cu ceva timp in urma in autobuz,cursa,autocar baga soferul de iti venea sa..... da nu era o problema ca iti puneai castile etc.La carciuma din colt , acolo ,  Da ! urla de nu sa putea.Asa ? si pa ulita la un vecin se auzea tare.Trecu timpul.Acuma pe autocar,autobuz,cursa merge un post de radio Rock.La carciuma de pa drum se asculta muzica din ani 80(straina).La vecinu de pa drum se aude muzica clasica deoarece fecioruul ala mic studiaza vioara etc.Trecu vremea si la manele. Posted Image

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
În ce zonă a României se petrece acţiunea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate