Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Manopera

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Salut,
va rog sa ma ajutati cu un pret pe manopera in proiectare, Nu lucrez in domeniu dar sunt pasionat si am mai avut un proiect realizat de mine (un lift pt. ATV) dar fiind primul proiect nu am cerut bani pe el. Acum ca si "tema de casa" am de proiectat (fara executie) un lift pt. persoane cu dizabilitati. La mine proiectare inseamna proiectarea in Solid Works, Lista cu materialele ce se vor folosi detaliata si cu preturi si de asemenea suport pentru executant, Problema e ca nu stiu cat sa cer pentru astfel de lucrare si cum se calculeaza manopera? Va intreb pe voi pt ca nu vreau sa ma fentez nici pe mine dar nici pe beneficiar.

Mentionez ca nu sunt firma sau vreo persoana autorizata.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cere si tu o suma modica. Se duce vorba ca ai tarife mici si seriozitate si capeti clienti. Cand nu mai faci fata comenzilor, incepi sa devii pretentios/scump.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
tu decizi cat costa pentru tine timpul alocat proiectarii ... daca te vinzi ieftin, asta e problema ta. Sfatul meu e sa nu faceti totul ieftin chiar daca clientul spune "o sa mai am proiecte pentru tine" ... de clienti de genul sunt satul Posted Image . Nu conteaza ca e primul sau al 10-lea proiect. Daca te pricepi, ii ceri cat sa faci un profit decent.

Daca pe viitor o sa ai clienti care vin cu vorba "o sa mai am proiecte pe viitor", sa nu scazi pretul , eventual le spui ca te intelegi cu ei la proiectele viitoare. Acuma cateva zile m-a cautat un mascarici sa ii fac 4 produse gratis pentru un catalog si dupaia vorbim ce si cum. Era vorba de niste incaltaminte : modelare, sculptare, texturare si randari ... si nici daca le faceam, nu era nimic sigur, ca trebuia sa le arate nu stiu cui , etc ... a inceput sa insire sume de 10.000-15.000 de euro ... i-am dat cu jet
La fel sa faci si tu ... un client hotarat stie direct ce vrea si stie cata munca implica ceea ce faci tu

Incearca sa iti fixezi un tarif pe ora sau eventual pe zi. Daca te pricepi si ai competentele necesare, sa nu te simti jenat sa pui o suma care sa iti convine iar daca clientul stramba din nas sau vrea sa negociezi , ii explici ce inseamna munca ta, de cate ore de lucru e vorba si ca mai ieftin nu se renteaza

Succes in continuare Posted Image

Edited by Andreysc7, 03 April 2016 - 21:59.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
andrey are dreptate, totul tine de cum iti apreciezi tu munca in primul rand. depinde si cat de mult iti ia sa faci acel proiect si cat de mult te intinzi cu el.

si eu lucrez tot ceva de genul, din pacate in ultima perioada nu am mai avut proiecte, nu prea am mai gasit, insa din experienta iti spun sa nu te increzi in client, oricat de prieten ti-ar fi. iti calculezi pretul, pe urma il prezinti, chiar si daca stramba din nas, il pastrezi, nu e un capat de lume, chiar daca zice ca e prea mult si pleaca la altcineva.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlarahau, on 03 aprilie 2016 - 21:28, said:

Nu lucrez in domeniu dar sunt pasionat si am mai avut un proiect realizat de mine (un lift pt. ATV) dar fiind primul proiect nu am cerut bani pe el. Acum ca si "tema de casa" am de proiectat (fara executie) un lift pt. persoane cu dizabilitati.

Poti sa nu ceri nici un ban.
Daca ceri bani se complica treaba

Cum adica nu lucrezi in domeniu?
Daca ala realizeaza liftul dupa proiectul tau, se rupe o flansa si omoara operatorul.
A cui crezi ca e raspunderea????

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu nu inteleg de ce ti-ar cere cineva sa faci un asemenea proiect, cand aceste lifturi pentru persoane cu dizabilitati exista, gata proiectate, si  gata construite,clientul tau da o cautare pe goagle si rezolva problema, dar daca se cere......de ce nu.

#7
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Nu mi-e prea clar ce înțelegi prin „proiectare” (dacă n-am înțeles bine, ignoră ce e mai departe): numai desenare / modelare în SW ? Dacă da, te înșeli. Mai ales la un lift. Una e să desenezi (fie și 3D) o cabină (de exemplu), alta e un proiect. Instalație electrică de acționare, comenzi, electronică, dispozitive de siguranță, softul care gestionează funcționarea, cine le proiectează ? Calcule de rezistență ? Știi că există legislație pentru lifturi ?

Deci, nicio problemă că desenezi / construiești în SW cabine (sau orice altceva), dar până la a deveni proiect mai e cale lungă.

Nu-l înțeleg nici pe clientul tău. El execută liftul, și unde îl folosește ? Legislația aia îi cere să autorizeze funcționarea liftului, iar în condițiile pe care le întrevăd aici, nu o s-o obțină niciodată.

View PostPlaton, on 04 aprilie 2016 - 08:11, said:

Eu nu inteleg de ce ti-ar cere cineva sa faci un asemenea proiect, cand aceste lifturi pentru persoane cu dizabilitati exista, gata proiectate, si  gata construite,clientul tau da o cautare pe goagle si rezolva problema, dar daca se cere......de ce nu.
Am o mare îndoială că găsești pe google proiecte (adică proiecte adevărate, complete, bune de execuție) de lifturi. Poze și schițe, poate că da.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBrainie, on 04 aprilie 2016 - 08:56, said:

Am o mare îndoială că găsești pe google proiecte (adică proiecte adevărate, complete, bune de execuție) de lifturi. Poze și schițe, poate că da.

Mai mult, le gasesti gata construite, :lol:
La asta se refera. Utilizatorul nu e interesat de proiect

#9
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009

View PostBrainie, on 04 aprilie 2016 - 08:56, said:

Nu mi-e prea clar ce înțelegi prin „proiectare” (dacă n-am înțeles bine, ignoră ce e mai departe): numai desenare / modelare în SW ? Dacă da, te înșeli. Mai ales la un lift. Una e să desenezi (fie și 3D) o cabină (de exemplu), alta e un proiect. Instalație electrică de acționare, comenzi, electronică, dispozitive de siguranță, softul care gestionează funcționarea, cine le proiectează ? Calcule de rezistență ? Știi că există legislație pentru lifturi ?

Deci, nicio problemă că desenezi / construiești în SW cabine (sau orice altceva), dar până la a deveni proiect mai e cale lungă.

Nu-l înțeleg nici pe clientul tău. El execută liftul, și unde îl folosește ? Legislația aia îi cere să autorizeze funcționarea liftului, iar în condițiile pe care le întrevăd aici, nu o s-o obțină niciodată.


Am o mare îndoială că găsești pe google proiecte (adică proiecte adevărate, complete, bune de execuție) de lifturi. Poze și schițe, poate că da.


Da ma refer la proiectare asa cum o descrii mai sus (modelare, actionare, electronica, siguranta) . Ca sa il intelegi pe client iti explic doar ca omul nu isi permite sa dea 10k de euro/nivel ca sa foloseasca un lift in regim propriu. De la inceput i-am zis ca nu imi asum raspunderea pentru eventualele accidentari si a fost deacord. Intr-adevar cand vorbim de niste proiecte tip preturile sunt mai accesibile dar cand vorbim de o proiectare "custom" in functie de conditiile din teren atunci preturile pot sa creasca enorm daca lucrezi cu o firma autorizata.Scarile in teren sunt spiralate iar platforma trebuie sa urmeze planul scarilor si e complicat sa gasesti de cumparat un astfel de lift mai ales de pe google...dar unii vorbesc in necunostinta de cauza.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlarahau, on 04 aprilie 2016 - 14:24, said:



Da ma refer la proiectare asa cum o descrii mai sus (modelare, actionare, electronica, siguranta) . Ca sa il intelegi pe client iti explic doar ca omul nu isi permite sa dea 10k de euro/nivel ca sa foloseasca un lift in regim propriu. De la inceput i-am zis ca nu imi asum raspunderea pentru eventualele accidentari si a fost deacord. Intr-adevar cand vorbim de niste proiecte tip preturile sunt mai accesibile dar cand vorbim de o proiectare "custom" in functie de conditiile din teren atunci preturile pot sa creasca enorm daca lucrezi cu o firma autorizata.Scarile in teren sunt spiralate iar platforma trebuie sa urmeze planul scarilor si e complicat sa gasesti de cumparat un astfel de lift mai ales de pe google...dar unii vorbesc in necunostinta de cauza.

Sa-ti trimita in scris ca vrea un proiect la nivel demo pentru a demonstra calitatile softului SOlidWorks si ca nu va folosi proiectul in realizarea practica a sistemului.
"Mi-a spus" nu e suficient daca mergi la judecata

Parerea mea este ca o sa-l coste mai mult decat gaseste in comert si cu multe probleme care vor necesita reparatii.\
Dar ma rog, omul ieftin.

ii poti cere un €5/ora
Softul sa nu fie furat.

Daca softul e furat nu ai nici un drept sa scoti bani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate