Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

DSLR pentru filmulete pe youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Canon-ul acela de 10mm e bun pentru ca e singura lentila wide cu stabilizare, ceea ce pentru video e foarte important.

#92
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
o intrebare pt domnul pai mei

merita sa cumpar un gh2..gh3 daca detin un nikon d3100 hacked ce inregistreaza video cu bitrate de 60mbp/s si cu comenzi de iso/diafragma ajustabile live in timpul fi
lmarii? filmez acum cu un 35mm 1.8 foarte simpatic pe treburi statice pt ca i luminos si are dof..dar scarbos la miscare panning fara stabilizare. ce obiectiv as putea lua de schimb? merci

#93
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Da, categoric merita sa iei GH2 caruia sa-i aplici ulterior un hack gen Moon T7 sau Flow Motion. Avantajele unui GH2 sunt rezolutia reala, sharpness-ul si detaliile fine captate. Insa dezavantajele sunt un DOF mai scazut fiind senzor micro 4/3 si mai putine optiuni in materie de lentile la preturi decente. Desigur se pot monta si utiliza cu succes unele lentile cu montura Canon, Nikon, Sony, etc., cu ajutorul unui adaptor cata vreme lentilele au controale manuale precum sunt Samyang-urile. Deci in esenta dezavantajul principal consta in faptul ca nu poti blura fundalul la fel de mult sau la fel de usor precum poti face cu o camera cu senzor mai mare, insa in rest GH2 este mai bun la toate capitolele, in special fata de DSLR-urile cu senzor crop.

GH3 insa nu merita de cumparat, nu cata vreme exista GH2 cu hack. GH3 ofera in plus fata de GH2 filmare full HD la 60 fps si putin mai mult dynamic range, insa senzorul ofera o imagine cu 10% mai ingusta si nici nu sunt disponibile hack-uri, si este si mai scumpa. Daca ai GH2 cu hack bun aplicat si te-ai invatat cu ea, nu merita GH3 ci urmatorul pas ar fi GH4.

Un hack gen Moon T7 poate determina camera sa filmeze si cu 160 mb/s si GOP 0, adica fiecare cadru contine intreaga informatie spre deosebire de GOP 10 spre exemplu, care inseamna 1 cadru ce contine intreaga informatie iar apoi 10 cadre ce sunt calculate pe baza acelui 1 ce contine intreaga informatie. GOP-ul afecteaza in special miscarea de la un cadru la altul, adica dupa acel cadru ce contine intreaga informatie urmatoarele 10 contin doar pixelii in aflati in miscare, iar restul pixelilor ce stationeaza sunt folositi de la acel cadru ce contine intreaga informatie. Si cu cat GOP-ul este mai mare cu atat scade mai tare calitatea imaginii si de asemenea fisierul devine si mai greu de accesat in timpul editarii video deoarece pui cursorul la cadrul 1000 insa pentru ca sa-ti fie afisat cadrul 1000 programul trebuie sa scotoceasca prin 100 de cadre pentru a crea o imagine intreaga la cadrul cu numarul 1000, asta inseamna GOP 100. Pe cand daca avem GOP (grup of pictures) 0, fiecare cadru contine intreaga informatie, lucru ce ajuta calitatea cat si usurinta de a edita fisierul video deoarece programul nu trebuie sa mai scormoneasca prin alte cadre pentru a genera o imagine completa.

Edited by Pai_Mei, 25 April 2016 - 07:24.


#94
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Da, multumesc pentru sfaturi! Foarte detaliate raspunsurile tale si la obiect!

Voi cauta un GH2 desi pe olx vad ca-s in jur de 2000 de lei..si nu-s asa de multe. Daca dadeam sa caut un d3100 gaseam cu sutele :)
Nu stiam de GOP - foarte interesanta treaba!

Tu acum ce folosesti? GH4 sau a7s II?

#95
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Eu am vazut pe olx ca erau nu de mult in jurul sumei de 1500 de lei. Iar daca iti cumperi sa ceri vanzatorului sa-ti instaleze el in prealabil hack-ul Flow Motion, iar dupa ce te obisnuiesti cu camera poti sa-ti instalezi tu singur Moon T7 care ofera calitate superioara, insa care nu este la fel de stabil. Oricum trebuie sa te documentezi serios inainte de a aplica hack-uri lui GH2 deoarece fiecare hack are plusurile si minusurile sale, insa exista site unde informatiile se gasesc din belsug despre fiecare varianta de hack. De asemenea trebuie sa ai si foarte mare atentie la instalarea hack-urilor deoarece ele nu sunt precum la Canon, doar un soft ce se instaleaza pe card ce ruleaza in paralel cu firmware-ul camerei si care nu poate astfel strica aparatul, nu, la GH2 hack-urile sunt o inlocuire a firmware-ului camerei cu versiuni modificate, iar daca cumva in procesul de instalare a noului firmware ti se inchide camera o poti arunca la gunoi. Deci treaba este mult mai riscanta la GH2 decat este la Canon atunci cand vine vorba de instalat hack-uri.

De asta ti-am si spus despre Flow Motion si Moon T7, ca sa nu stai sa instalezi 10 hack-uri cautandu-l pe cel mai bun fiind un procedeu destul de riscant a tot inlocui firmware-ul. Flow Motion este un hack mai bland, facut pentru stabilitate si compatibilitate, ce filmeaza cu 100 mb/s si GOP 3 parca, cu care toate modurile de filmare ale camerei functioneaza bine, iar Moon T7 este renumit ca fiind hack-ul cel mai performant in materie de calitate in filmarile la 1080p 24 fps, insa nu este la fel de fiabil precum este Flow Motion in sensul ca se mai inchide filmarea din cand in cand, unele moduri de inregistrare nu pot fi utilizate (1080p la 30 fps se vede rau), si necesita si un card de memorie Sandisk Extreme de 95 mb/s. Si eu am inceput cu Flow Motion iar apoi am trecut la Moon T7. Ai putea chiar de la bun inceput sa-ti pui Moon T7 cu conditia sa-i intelegi limitarile si toanele, pentru ca nu e dracu' chiar atat de negru, desi nu este la fel de stabil precum Flow Motion nici nu se poate spune ca este exagerat de instabil incat sa nu-ti poti face treaba cu el, ci trebuie doar sa-l intelegi. Deci cata vreme ai un card bun, de viteza mare, nu ar trebui sa intampini dificultati in folosirea lui Moon T7, cata vreme nu esti interesat de filmarea in 1080p la 30 fps si te multumesti cu doar 24 fps (filmare cinematica).

Asta sa intelegi din start despre GH2, ca este o camera capabila de a produce rezultate grozave numai in 1080p la 24 fps, nu 30 ! Iar daca ai nevoie obligatoriu de 1080p si 30 fps, atunci fie pui Flow Motion fie optezi pentru GH3.

Cat despre ce folosesc eu, deocamdata pentru time lapse-uri folosesc 3 camere Canon 600D iar pentru filmari Panasonic GH2 cu hack Moon T7 si mai rar GH3. In viitorul apropiat voi trece cu sigutanta la GH4 pentru filmari iar apoi la Sony a7s pentru time-lapse-uri.

Edited by Pai_Mei, 26 April 2016 - 02:47.


#96
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Am inteles..
Auzi dar de Blackmagic Pocket Camera ce zici? Are si pro res are si RAW..Workflow-ul de dupa RAW e mai scarpinat si dimensiunea..
GH4 nu mai are nevoie de hack presupun.. Stie sa filmeze cu multi Mbps si GOP spre zero..

In fine..ideea e sa ai si ce filma, sa iasa eventual si-un ban.. ca asa in vacanta cu puradelu' merge si-un telefon sau sapuniera

#97
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Black Magic Pocket Cinema este o camera buna ce ofera 13 stopuri de dynamic range (versus 8-9 cate ofera un DSLR bun), filmeaza in RAW 4:2:2 sau in Pro Res, insa are un minus destul de suparator ce pe mine m-a determinat sa nu o achizitionez, si anume un crop factor foarte mare, lucru ce face extrem de dificila obtinerea unei imagini wide. Pentru a putea obtine o imagine wide mai trebuie de investit si intr-o lentila adaptor ce sa-i mareasca campul vizual, adaptor ce este foarte scump, practic inca odata pretul camerei. Si de asta am considerat ca nu merita.

Iar despre GH4, nu necesita hack-uri, stie din fabrica o gramada de ghidusii. La fel si GH3, insa GH2 cu hack bun stie mai bine fata de GH3.

Edited by Pai_Mei, 27 April 2016 - 16:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate