Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

DSLR pentru filmulete pe youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Sunt multe microfoane bune, insa Rode daca te uiti pe youtube cam toata lumea foloseste, si este intr-adevar bun. Daca ai Rode Videomic Pro ai toate sansele ca altul sa nu-ti mai trebuiasca. Insa atenite, e microfon unidirectional ! Asta inseamna ca el capteaza sunetul fix din fata sa si il ignora pe cel de pe lateral. Zoom H2n insa capteaza intreaga camera (ceea ce nu este neaparat un lucru bun deoarece se aude ecoul din camera pe filmare).

Deci pentru stat cu prietenii la o masa si de facut o filmare Zoom H2n este mai bun. Insa pentru mers afara sau pentru filmari in care esti singur, Rode Videomic Pro este mai indicat.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 14:58.


#38
DJDeepz

DJDeepz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.04.2014
Am inteles . Prima data voi lua rode videomic pro si dupa zoom h2n . Mersi mult pentru ajutor. Voi veni maine seara cu o concluzie despre aparat , sa am putin timp sa il testez.

#39
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Ok, insa sa fii constient ca pana la a ajunge sa scoati rezultate bune in materie de video trebuie ca mai intai sa inveti sa-l folosesti. Filmarea cu DSLR-ul este o arta destul de complicata si nu se obtin rezultate precum atunci cand filmezi cu telefonul, apesi rec si totul se rezolva de la sine. Cu DSLR-ul sunt 100 de lucruri ce trebuie sa le stapanesti mai intai iar asta se obtine numai prin practica si teste.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 15:11.


#40
DJDeepz

DJDeepz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.04.2014
Imi dau seama de chestia asta .Doar nu o sa am camera si incep sa filmez si sa postez. Intai trebuie sa invat toate comenzile , sa stiu cum se folosesc functiile si modurile camerei , apoi prin corectarea greselilor voi invata mult mai multe . Abia dupa o sa incep a posta . Acum trebuie sa invat si sa folosesc adobe premier si after effects

#41
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Incepe mai intai cu After Effects CS6.

Si plugin-urile acestea:
Magic Bullet Looks - pentru colorituri si efecte interesante de lumina si culoare.
Neat Video - pentru scos zgomotul de pe filmari (atunci cand e cazul).
Mercalli - pentru stabilizat imaginea (atunci cand e cazul).
Twixtor Pro - pentru efecte de slow motion (tot atunci cand este cazul).

Dupa poti incepe cu Premiere Pro sau in paralel, dupa cum crezi.

Si de asemenea ai grija cum exporti fisierele video, ce codec folosesti ! Exporta in h.264 cu un bitrate mare, macar 50 mb/s, cu profil de compresie macar mediu daca nu high (mediu pentru ca dureaza mai putin randarea). Deci ai de invatat 100 de lucruri, nu numai cum sa folosesti camera ci si cum sa editezi, principiile de functionare ale codecurilor video, cate si mai cate.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 15:26.


#42
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu sunt deacord cu tine in 2 lucruri:
1-Filamarea RAW cu ML tonata si procesata ca la carte e mult peste GH 2/3/4 mai ales daca se foloseste un Full Frame ca 5D3.Filmarea Canon este Soft din cauza DSP-ului(Se face interpolare).E masura de protectie pentru gama EOS Cinema.In RAW aceasta bariera este sparta, insa trebuie carduri UDMA capabile 100MB/s.  GH Cu acel senzor M4/3 si densitate mare de pixeli sta prost in Low Light, DOF.La DR e cu 1 stop sub 5D3 si cu 4 stopuri sub A7s care aproape pe acelasi loc cu ARRI Amira.
2-A7S II cu S-Log activat si eventual recorder extern e cam Dumnezeul in Video(in gama asta de pret).Trebuie accesorizat cu Grip, monitor extern(daca se foloseste recorder extern are ala si monitor integrat), microfon extern + Modul XLR pe patina HOT, RIG si obiective bune.Eu folosesc 24-70 F2.8 L IS cu inel adaptor si Zeiss Distgon T F1.4 care e taticul lor.Am in vedere achizitionarea si lui Zeiss 28-135 F4 OSS care e o bijuterie optica cu servozoom, stabilizare  ce permite schimbarea focalei cu pastrarea planului de focus.Parte proasta e ca A7S2 cu sticla buna si toate accesoriile necesare te duce in 8-10k Euro.
[ https://player.vimeo.com/video/77580463 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GCIkqaDa0J8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by geo123, 04 April 2016 - 15:17.


#43
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Si cine neaga pe aici ca Sony a7s ar fi dumnezeu in materie de low light ? He he, si mie ce-mi curg ochii dupa a7s, insa deocamdata din cauza pretului, ciu-ciu.

Cat despre RAW cu 5D Mark III, da, este mai bun decat ce se obtine cu GH2 din punct de vedere calitativ, in primul rand discutam despre 14 biti versus 8 biti, insa nu este practic din pricina dimensiunilor uriase ale filmarilor. Cui convine 5 minute de film sa ocupe 64 de Gb ? De asta am si spus ca nu este practic. Nu mai pomenesc de intreg procedeul de conversie din RAW in ceva utilizabil, numai acolo cat frecus este. Iar in rest GH2 la encodate H.264 le cam da ceata tuturor camerelor Canon, inclusiv 5D Mark II si III. Si nu este chiar asa de slaba nici la DR, codecul este implementat de asa natura incat un stop, un stop jumate, poate chiar doi, sunt ascunsi si astfel pare ca sta foarte prost la acest capitol, insa cine stie smecheria cu datul gamma mai sus stie mai bine cum e cu GH2 si DR. De fapt GH2 sta mai bine la DR decat 600D cu Technicolor Cinestyle.

Uite:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vPHIEU1X1Bo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Noi aici discutam despre care este camera ce filmeaza mai bine intr-un buget redus de hai sa-i zicem 2000 de lei. Ori in acest buget GH2 este fara concurenta. Pana si un 5D Mark II second se gaseste de la 3500 de lei in sus. Deci alte alternative in acest buget nu prea gasesti. De fapt nu ca nu prea, ci nu gasesti, punct ! Si apoi gandeste-te ca am vazut GH2 si cu 1000 de lei ! Na, si cumperi ceva cu 1000-1500 de lei ce da ceata in filmari H.264 unor camere de 10 ori mai scumpe.

Edited by Pai_Mei, 04 April 2016 - 20:37.


#44
DJDeepz

DJDeepz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.04.2014
Revin sa ma ajutati cu ceva. Puteti sa-mi dati niste linkuri de pe altex cu carduri compatibile cu 600D de 8 si 16 GB ?

Edited by DJDeepz, 04 April 2016 - 21:14.


#45
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Cauta Sandisk SDXC de 64 sau 32 Gb, class 10 si minim 45 mb/s. Fara asa ceva nu ai ce cauta la filmari.

Asa ceva:
http://olx.ro/oferta...html#029e090fe2

Sau asa:
http://olx.ro/oferta...html#029e090fe2

Al doilea este mai bun. Viteza cardului este deosebit de importanta mai ales daca pe viitor vei aplica camerei Magic Lantern cu ajutorul caruia vei putea ridica bitrate-ul cu care filmeaza camera de la 40 mb/s la ~150 mb/s. Iar fara un card bun si rapid, camera isi va intrerupe filmarea daca acesta nu va face fata avalansei de mb/s. Deci obligatoriu minim 45 mb/s insa de preferat cel de 95 mb/s. Iar Sandisk deoarece este firma serioasa ce chiar respecta vitezele laudate pe card.

Edited by Pai_Mei, 04 April 2016 - 23:55.


#46
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In banii aia e mai buna varianta cu GH decat 600D. Sunt enervante imaginile alea soft, iar cu Raw e greu de lucrat mai ales pentru cineva care nu se pricepe.

#47
DJDeepz

DJDeepz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.04.2014
Voiam eu sa cumpar GH2 , dar nu puteam ocoli oferta asta cu canon-ul 600D . In fine , a ajuns  . E superb . Am o intrebare . In mediu la filmare apare 1920 1080 la 24FPS  , si 1920 1080 25Fps , nu apare FullHD la 30Fps  .

#48
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Apasa butonul menu iar de acolo cauta optiunea cu PAL / NTSC si pune pe NTSC.

#49
DJDeepz

DJDeepz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.04.2014
M-ai salvat :D . Ce zici , sa bag magiclantern pe el ? Am vazut ca e foarte interesant si foarte utilizat . Maine o sa iau aparatul la liceu si o sa ma mai joc cu el

#50
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Dca ai luat 600D normal ca e foarte indicat sa o faci.
Nu ai spus exact ce anume vrei sa filmezi(sau poate am citit eu printre randuri) dar daca ai lumina buna eu zic sa returnezi 600D si sa iei GH.
Daca vrei Raw trebuie card Rapid de 100MB/s.

#51
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Ei, lasa, de acum daca ai 600D pastreaza-l, oricum e mai bun la foto decat GH2, iar mai incolo cand vei gasi o ieftineala de GH2 poti sa cumperi ca sa ai si 600D si GH2, iar intre timp fa-ti ucenicia pe 600D si invata ce e de invatat. Si in plus, poti obtine rezultate bune in video si cu 600D daca stii cum sa procedezi. Iar 600D are avantajul fata de GH2 la DOF (depth of field) adica este mai usor sa blurezi background-ul, lucru ce ofera un aspect cinematic. La GH2 insa senzorul fiind mai mic se obtine acest efect mai cu dificultate fiind nevoie de obiective scumpe cu f mic.

Da, pune ML versiunea standard 2.3, nu nightly build, iar apoi iti spun eu ce sa-i mai adaugi pentru video. Si vezi cand instalezi camera trebuie sa aiba un anume firmware, citeste instructiunile de instalare ML si ti se explica acolo pasii, gasesti totul pe wikipedia. Iar ML odata instalat se activeaza cu tasta delete, cea cu cosul de gunoi, din josul camerei, asa mergi in meniul ML.

Insa mai intai sa ai cumparat card de memorie bun.

Edited by Pai_Mei, 06 April 2016 - 10:03.


#52
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
Technicolor Cinestyle si Marvels Advanced nu afecteaza aparatul?
Pot renunta la ele,daca nu imi par acceptabile?
Am instalat ML,ma bucur de fuctiile sale.

#53
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Technicolor Cinestyle si Marvels Advanced sunt doar niste profile de culoare, nimic mai mult, si nu afecteaza absolut deloc aparatul. Iar in meniul camerei poti alege ce profil de culoare sa foloseasca aparatul, fie dintre cele standard fie dintre cele instalate de tine, si le poti schimba intre ele oricand. Iar aceste doua profile de culoare sunt mai mult pentru filmari, nu pentru fotografii, care oricum le poti face RAW si ulterior pe calculator le poti aplica ce profile de culoare doresti inainte de a le transforma in jpeg. Exista pana si profile de culoare ce simuleaza Nikon, Fuji, etc. Canon-ul este foarte bogat atunci cand vine vorba de profile de culoare, sunt disponibile online sute.

Edited by Pai_Mei, 06 April 2016 - 19:51.


#54
DJDeepz

DJDeepz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.04.2014
Salut. Am folosit acest canon 600D de pe 5. A fost totul ok pana aseara. Nu mergea cardul , cred ca era o mica problema.  Trebuia sa ii gasesc locul acela in care sa mearga . Si cat scoteam si bagam cardul camera a stat deschisa si dupa cateva incercari vad ca nu se mai aprinde deloc . Am incercat si fara card si tot nu merge. Nu apare nici luminita aia rosie cand se deschide . :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate